Nijs má druhý titul, v Louisville 3 zlaté pre Holandsko

Belgičan Sven Nijs sa stal druhýkrát v kariére majstrom sveta v cyklokrose. Tridsaťšesťročný "Kanibal z Baalu" zdolal v záverečnom kole pretekov mužov-elite na šampionáte v americkom Louisville krajana Klaasa Vantornouta a po roku 2005 sa opäť tešil z dúhového dresu šampióna.

Nijs je jedným z najúspešnejších cyklokrosárov histórie, vo Svetovom pohári vyhral celkovo 46 pretekov a na svojom konte má aj šesť celkových triumfov v hodnotení seriálu, ale na svetových šampionátoch sa mu veľmi nedarilo podľa predstáv. Sobotňajšia medaila je jeho ôsmou v kariére z MS (2 - 1 - 5), ale na rozdiel od tohto roka na šampionáty pravidelne nastupoval v pozícii najväčšieho favorita.

Nijs v Louisville zdolal Vantornouta o 2 sekundy a na tróne nahradil krajana Nielsa Alberta. Bronz si vybojoval Holanďan Lars van der Haar, ktorý zaostal o 25 sekúnd. Slovenský reprezentant Václav Metlička obsadil 36. miesto, keď za najlepšími zaostal o 2 kolá. Metlička štartoval v Louisville na vlastné náklady a bol jediným zástupcom Slovenska na podujatí.

Úvodné tri kategórie šampionátu ovládli Holanďania. V kategórii mužov do 23 rokov triumfoval Mike Teunissen, medzi juniormi Mathieu Van Der Poel a medzi ženami Marianne Vosová. Medzi mužmi do 23 rokov dominovali Holanďania a Belgičania, ktorí obsadili všetky priečky v elitnej desiatke. Vosová potvrdila aj v Louisville úlohu najväčšej favoritky a získala už šiesty dúhový dres majsterky sveta. Okrem toho má vo svojej zbierke dva tituly šampiónky z cesty a dvakrát sa presadila aj na olympijských hrách. "Majstrovstvá sveta sú vždy špeciálne preteky. Pre mňa osobne dvojnásobne, keďže každý odo mňa očakáva víťazstvo. Keď vyhráte piatykrát, chcete aj šiesty. Každý si myslí, že to bude jednoduché. Bola som trocha nervózna, príprava nebola ideálna," povedala Vosová.

Pôvodne dvojdňový šampionát v Louisville zredukovali pre hroziace nedeľňajšie záplavy v oblasti na jeden deň a v sobotu odjazdili všetky štyri preteky.

Výsledky - MS v cyklokrose v Louisville:

Muži-elite: 1. Sven Nijs 1:05:35 h, 2. Klaas Vantornout (obaja Belg.) +2 s, 3. Lars van der Haar (Hol.) +25 , 4. Bart Wellens (Belg.) +41, 5. Philipp Walsleben (Nem.) +44, 6. Julien Taramarcaz (Švaj.) +44, 7. Radomír Šimůnek (ČR) +1:15 min, 8. Niels Albert (Belg.) +1:31, ... 36. Václav Metlička (SR) -2 kolá

Muži do 23 rokov: 1. Mike Teunissen (Hol.) 48:40 min, 2. Wietse Bosmans +14 s, 3. Wout Van Aert (obaja Belg.) +22, 4. Tijmen Eising (Hol.) +35, 5. Jens Adams +38, 6. Laurens Sweeck (obaja Belg.) +54

Juniori: 1. Mathieu Van Der Poel 40:47 min, 2. Martijn Budding (obaja Hol.) +57 s, 3. Adam Ťoupalík (ČR) +1:19, 4. Logan Owen (USA) +1:23, 5. Nicolas Cleppe (Belg.) +1:25, 6. Dominic Grab (Švaj.) +1:33

Ženy: 1. Marianne Vosová (Hol.) 43:00 min, 2. Katherine Comptonová (USA) +1:34, 3. Lucie Chainelová-Lefevreová (Fr.) +2:10 , 4. Kateřina Nashová (ČR) +2:12, 5. Sanne Van Paassenová (Hol.) +2:15, 6. Eva Lechnerová (Tal.) +2:17
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.