Sagan desiaty na Miláno - San Remo

Sagan desiaty na Miláno - San Remo

Víťazom 105. ročníka cyklistických pretekov Miláno - San Remo sa stal Nór Alexander Kristoff. Na 299 km dlhej klasickej trati triumfoval 26-ročný jazdec tímu Kaťuša v špurte veľkého balíka cyklistov pred švajčiarskym favoritom Fabianom Cancellarom z tímu Trek.

Tretí skončil v tesnom finiši Brit Ben Swift reprezentujúci Sky. Slovenskému favoritovi Petrovi Saganovi nevyšla šprintérska koncovka pretekov podľa predstáv, hoci až do záverečných metrov bol v hre o víťazstvo. Napokon skončil líder tímu Cannondale na 10. mieste. Vlani bol Sagan v San Reme druhý.

Posledný kilometer a pád cyklistov


"Toto nie je výsledok, aký som očakával, ale bola mi veľká zima a počasie bolo zlé. V závere bolo tažké podať taký výkon, aký som chcel. Nohy som si cítil riadne a nebol som schopný poriadneho špurtu. Tak či tak, z tohto výsledku som sklamaný, žiaľ musím ho prijať a pozerať sa ďalej. Spravil som to najlepšie v týchto podmienkách, s mojim timom sa nám podarilo zajazdiť tak, ako sme to chceli. Nemáme čo ľutovať. Chcem sa poďakovať svojím tímovým kolegom, pretože ma podporovali fantastickým spôsobom a pracovali vpredu v pelotóne. A teraz chcem rýchlo otočiť list a nájsť nové zadosťučinenie v Belgicku", napísal Peter Sagan na svoj Facebook.

Prvá z európskych jarných klasík známa aj pod názvom La Primavera či Classicissima sa odohrávala v daždivom počasí. Dvestočlenný pelotón cyklistov sa presúval zo severu Talianska smerom na juh zväčša popri morskom pobreží. V cieľovom meste San Reme sa najlepší ocitli po takmer 7 hodinách v sedle bicykla. Preteky boli v tomto roku ochudobnené o stúpanie Pompeiana, keďže cesty v tejto oblasti Ligúrska neboli dobre zjazdné. Okrem výstupu na Passo del Turchino (max. sklon 10%, výška 532 m) v polovici trate čakali na pelotón v záverečných 20 km dve ďalšie stúpania Cipressa (dĺžka 5,6 km, max. sklon 9%) a Poggio di San Remo (3,7 km a 8%), kde sa očakával útok favoritov. Napokon sa však rozhodlo až v záverečnom špurte na cieľovej páske. Tam miešal karty aj britský rýchlik tímu Omega Pharma - Quick-Step Mark Cavendish, ale svoju snahu premenil len na 5. miesto. S rukami nad hlavou sa prekvapujúco tešil Nór Kristoff. Po bronzovej medaile zo súťaže jednotlivcov na OH 2012 v Londýne je to pre neho najväčší úspech kariéry a zároveň prvé víťazstvo nórskeho cyklistu na talianskej klasike z Milána do San Rema v histórii.

"Inak chutí víťazstvo v etapových pretekoch a inak po 300 km v nohách. Mal som ambície skončiť do desiateho miesta, ale že zvíťazím, na to som si netrúfal ani len pomyslieť," povedal Kristoff v prvej reakcii pre Eurosport.

Už od úvodných kilometrov sa pred pelotónom sformovala sedemčlenná skupina v zložení Matteo Bono (Lampre Merida), Nathan Haas (Garmin-Sharp), Nicola Boem (Bardiani), Antonio Parrinello (Androni Giocattoli), Maarten Tjallingii (Belkin), Jan Bárta (Netapp-Endura) a Marc de Maar (UnitedHealthCare), ktorá postupne zvyšovala svoj náskok. Ten kulminoval približne 170 km pred cieľom až na 11 minútach. V poslednej tretine pretekov začali na špici pelotónu pracovať najmä tímy, ktoré mali lídrov ašpirujúcich na celkové víťazstvo vrátane talianskeho Cannondalu, ktorý robil podporu pre Petra Sagana. Náskok utečencov sa začal zmenšovať a 50 km pred cieľom zostala vpredu už len štvorica De Maar, Tjallingii, Bono a tiež Čech Bárta, ktorá mala k dobru päť a pol minúty. Tridsať kilometrov pred cieľom malo štvorčlenné čelo pretekov v stúpaní na Cipressu náskok pred pelotónom dve minúty. Na čele pelotónu začal poctivo pracovať jazdec Cannond alu Alessandro De Marchi, ktorý za sebou vyviezol Petra Sagana, ale náskok pred ostatnými si neutvorili. Krátko pred vrcholom Cipressy zaútočil taliansky vrchár Astany Vincenzo Nibali. Utvoril si až polminútový náskok a v zjazde z Cipressy ho ešte zvýšil na 45 sekúnd. Prišiel však druhý kopec tesne pred cieľom Poggio di San Remo a tam už bol celý balík opäť pohromade. Dva kilometre pred cieľom zaútočil Čech Zdeněk Štybar, Sagan sa vyvážal do koncovky z 5. miesta, ale úplný záver mu nevyšiel. V hustom poli cyklistov si nenašiel miesto na rozhodujúci útok a napokon skončil desiaty.

Výsledky
Preteky Miláno - San Remo (299 km):

1. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša 6:55:56 h, 2. Fabian Cancellara (Švaj.) Trek Factory Racing, 3. Ben Swift (V. Brit.) Team Sky, 4. Juan Jose Lobato (Šp.) Movistar, 5. Mark Cavendish (V. Brit.) Omega Pharma – Quick-Step, 6. Sinny Colbrelli (Tal.) Bardiani-CSF,... 10. Peter Sagan (SR) Cannondale – všetci v rovnakom čase ako víťaz.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2022, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up2thumb_down comments 1 komentár report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Finále Okolo Slovenska 2021 - Sagan, zákulisie a falošný Froome play_arrow

Video: Finále Okolo Slovenska 2021 - Sagan, zákulisie a falošný Froome

Veľkolepé finále najsilnejšieho ročníka Okolo Slovenska v histórii. Uži si zmätok a tlačenicu po dojazde, pohľad do tváre svetových hviezd a milý omyl s falošným Froomom.
Patrí Sagan do starého železa? Kedy profíci ako on skončili?

Patrí Sagan do starého železa? Kedy profíci ako on skončili?

Patrí náš Peter Sagan už do "starého železa"? V akom veku skončili profesionálnu kariéru podobní jazdci v minulosti?
Saganove majstrovstvá - preteky ako žiadne iné

Saganove majstrovstvá - preteky ako žiadne iné

Majstri republiky sa udeľujú v pretekoch, ktoré sa nepodobajú na nič iné. Na štarte sú profíci aj amatéri, dokončí ich len pár jazdcov. Ako vyzeral ďalší titul Petra Sagana?
keyboard_arrow_up