
Dôležitosť sledovania zdrávotného stavu športovcov a preventívne prehliadky
Milí športovci, vzhľadom k tomu, že sa pohybujem aj pracovne aj ako hobbík (alebo hobbíčka... ) pri športe, nedá sa mi nevyjadriť aj k zdravotnému stavu športovcov a hlavne prevencii, na ktorú sa mi zdá veľa športovcov zabúda...
Ako sa každý z nás stará o svoje zdravie? Čo robí každý z ás pre svoj výkon? Samozrejme športujeme, trénujeme – každý podľa svojich možností, ale bolo by dobré si uvedomiť, že prvoradé pre absolvovanie vysokých tréningových záťaži, následne aj pretekov a zvládnutie tohto náročného procesu je aj starostlivosť o seba a svoje zdravie.Ak športujete alebo sa pripravujete na preteky - hoci aj amatérske, samozrejme bez ohľadu na vek a kategóriu – čiže počnúc od žiackych kategórií, až po tie veteránske a tie obzvlášť – potom vám nestačí len bežné vyšetrenie v pokoji.
Preventívna telovýchovnolekárska prehliadka vám poskytne informácie o tom, ako pracuje váš organizmus v zaťažení. Odhalí patologické reakcie organizmu na záťaž, teda tie signály, ktoré nie sú v kľude zaznamenané. V rámci preventívnej telovýchovnolekárskej prehliadky sa robí aj športová diagnostika, čím sa môžu presne určiť optimálne tréningové zóny (vyjadrené srdcovou frekvenciou, záťažou na bicykli, tempom behu a pod.), diagnostikovať vašu kondíciu a odporučiť adekvátnu záťaž, primeranú veku a kondícií.
Hoci je náhle úmrtie športovca pomerne zriedkavá udalosť (výskyt od 1:200 000/rok až 1:15 000/rok) v závislosti od veku, je to vždy udalosť neočakávaná, tragická a často medializovaná. Keď neberieme do úvahy úrazovú príčinu, tak ochorenie srdca zapríčiňuje až 80% prípadov takýchto náhlych úmrtí. Ide hlavne o vrodené alebo dedičné štrukturálne a aj funkčné abnormality srdcovocievneho systému. Fyzická aktivita potom býva urýchľujúcim faktorom náhleho úmrtia športovca v dôsledku vzniku významnej poruchy srdcového rytmu, ktorá vzniká na poškodenom srdci. Mnohé tieto ochorenia nemajú žiadne varovné príznaky a náhla smrť môže byť častokrát ich prvým a žiaľ aj posledným príznakom. U športovcov vo veku do 35 rokov je najčastejšou príčinou (40%) ochorenie, ktoré sa prejavuje chorobným zhrubnutím niektorých častí srdcového svalu (hypertrofická kardiomyopatia). Ďaľšou častou príčinou býva vrodená odchýlka tepien zásobujúcich srdcový sval a potom aj menej časté príčiny (predčasná ateroskleróza srdcových tepien, arytmie pri poškodení pravej komory, zápal srdcového svalu, prípadne vrodené poruchy elektrickej aktivity srdca atď)..
Zdravotné vyšetrenia
Ak má jedinec v blízkom príbuzenstve výskyt vážneho srdcového ochorenia, infarktu myokardu, náhleho úmrtia alebo významne zvýšeného krvného tlaku, hlavne v mladom veku je možné zrealizovať špecializované kardiologické vyšetrenie na vlastnú žiadosť športovca. Je to zvlášť potrebné u športovcov, ktorí majú niektoré z príznakov ako pocity nepravidelnej akcie srdca, bolesti na hrudníku, pocity nevysvetliteľnej dýchavice a únavy, závraty, alebo utrpeli náhlu stratu vedomia, prípadne mu pri lekárskom vyšetrení zistili srdcový šelest alebo zvýšenú hodnotu krvného tlaku.
Preto si myslím, že by bolo vhodné uvažovať o tom, že na pretekoch by nemal štartovať športovec od žiackeho veku až po veteránov, ktorý nemá základné vyšetrenia krvného obrazu, biochemických parametrov a aspoň EKG. Najlepšie je, ale zhodnotenie reakcie organizmu na záťaž pri kompletnom vyšetrení pri preventívnej telovýchovnej prehliadke.
Dlhodobé zanedbané zdravotné problémy a zanedbaná regenerácia bývajú veľmi často u mladších kategórii dôvodom zanechania športovej činnosti, u starších ukončenia veškerej športovej činnosti. Pri vrcholovom tréningu by malo nastupovať už kompletnejšie a podrobnejšie sledovanie zdravotného stavu, so zabezpečím správnej životosprávy (aj čo sa týka stravy a doplnkovej výživy), aj rehabilitácie.
Podľa môjho názoru by bolo dobré si uvedomiť, že lepšou lekárskou starostlivosťou o zdravotný stav športovcov, ale aj zainteresovaným osobným prístupom, je možné zabezpečiť nielen lepšiu kvalitu tréningu a tým aj výkonov, ale aj zvýšenie kvality života jednotlivcov. Je teda úplne jedno, či ste začínajúci, aktívny, alebo končiaci športovec, rozhodujúce je, aby ste si svoj život užil v plnom zdraví s vylúčením čo najviac rizikových faktorov a nie len ho tak dožil...
MUDr.Katarína Bergendiová, PhD
Konziliárny lekár pre klinickú imunológiu a alergológiu pre TOP Team Slovenska
Článok vyšiel pôvodne na http://www.abysportnebolel.sk/trening/preventivne-prehliadky/.
comment Komentáre Zobraziť komentáre (8)