Kniha: Najkrajšie cyklovrcholy

Kniha: Najkrajšie cyklovrcholy

PR článok

Na Slovensku existuje veľa nádherných a vysokých kopcov, ktoré možno vyjsť na bicykli. Pre vrchy dosiahnuteľné bicyklom sa zaužíval pojem cyklovrcholy. Vo vydavateľstve Dajama v úspešnej edícii Po Slovensku vyšla v máji 2014 unikátna kniha Najkrajšie cyklovrcholy, ktorej autorom je Karol Mizla.

Horskí cyklisti majú na vrchy vlastný pohľad. Pre nich je krásny vrch ten, na ktorý sa dá dostať v sedle bicykla a zároveň je to vrch najvyšší, najvyhliadkovejší či najzaujímavejší. Hodnotenie „kvality“ vrchu ovplyvňuje aj malebnosť jeho okolia a charakter výstupovej cesty, najmä jej profil a povrch. Dobrá tvrdá lesná cesta sa cení viac než asfaltový koberec. Každý vrch má svoj pôvab a krásu. Nakoniec sa do výberu dostalo 25 kopcov, ktoré podľa autora najviac spĺňali vyššie uvedené „kritéria krásy“. Iste existuje veľa ďalších, ktoré sa do výberu nedostali, avšak pre niekoho predstavujú ten „najkrajší“ vrchol. Možno sa objavia v ďalšej cyklistickej publikácii.

Kniha

Vyšliapať na vrchol kopca na bicykli si vo všeobecnosti vyžaduje mimoriadnu námahu. V tomto výbere sa nachádzajú len vrcholy, ktoré zdatný horský cyklista dokáže vyjsť na bicykli, pričom prípadné občasné tlačenie bicykla nie je dlhšie ako jeden kilometer. Náročnosť trás je vyjadrená stupňom od 1 do 5. 15 trás má najvyšší piaty stupeň náročnosti, päť trás má stupeň 4 a rovnako päť trás má stupeň 3. (stupeň náročnosti vychádza z bodového ohodnotenia, ktoré okrem dĺžky trasy zohľadňuje úseky v teréne a vyjdené výškové metre). Všetky popísané trasy vedú zväčša po horských asfaltkách, lesných cestách alebo značených chodníkoch. Výnimočne vedú krátke úseky po štátnych asfaltových cestách, avšak s nízkou premávkou.
Vo výbere sa nachádzajú cyklovrcholy „od V do V“ - od najzápadnejšej Veľkej Javoriny v Bielych Karpatoch po najvýchodnejší Vihorlat vo Vihorlatských vrchoch. Nachádzajú sa v 22 slovenských pohoriach. Tri cyklovrcholy sú „západoslovenské“, 10 je „stredoslovenských“ a 12 „východoslovenských“. Najvyššia je Kráľova hoľa (1946 m) v Nízkych Tatrách , najnižší Veľký Inovec (901 m) v pohorí Pohronský Inovec., priemerná nadmorská výška „najkrajšieho“ cyklovrcholu je 1187 m.

Kniha strany

V knihe je 200 farebných fotografií, z toho 23 panoramatických. Pri každom cyklovrchole po krátkom úvode nasleduje všeobecný opis kopca a výstupových ciest. Súčasťou je popis náročnosti a priebehu trasy, ktorej hlavným bodom je výstup na cyklovrchol. V rámci popisu sú uvedené tipy a zaujímavosti na trase. Pri niektorých trasách sa vyskytujú možnosti vystúpiť aj na ďalšie „vedľajšie“ cyklovrcholy. Pokiaľ by čitateľ prešiel všetky trasy, tak okrem 25 hlavných vrcholov by vystúpil na ďalších 21 vedľajších. V celej knihe je tak popis výstupov na 46 cyklovrcholov. Na konci popisu je uvedený itinerár. povrch a profil trasy, ako aj mapový výrez so zakreslenou trasou. Súčasne je uvedený odkaz na cykloserver.cz, kde sú trasy uložené a odkiaľ sa dajú získať gpx.súbory trás pre navigačné prístroje. Pri každej trase je uvedený aj typ trasy. Štrnásť trás je okružných, keď východiskový a cieľový bod trasy sú rovnaké. Ostatných 11 trás je prechodových. Všetky odporúčané trasy na cyklovrcholy majú celkovú dĺžku 1466 km a prekonávajú stúpanie 39125 m (priemerné údaje na trasu 58,6 km a 1565 m).

Zoznam

Väčšinu trás možno vzájomne prepojiť a tak si čitateľ môže vytvoriť dlhšiu, napr. aj viacdennú cyklotúru cez vrcholy, v niektorých prípadoch aj do väčšieho okruhu. Ako príklad a inšpiráciu možno uviesť spojenú trasu Kojšovská hoľa - Bukovec - Čierna hora, Táto trasa s alpskými parametrami (162 km, z toho terén 118 km, stúpanie 4810 m) môže byť výzvou pre najnáročnejších horských cyklistov absolvovať ju na jeden ťah.
Slovensko má obrovský potenciál stať sa cykloturistickým rajom, pričom výstupy na vrcholy v sedle bicykla predstavujú osobité čaro. Kniha obsahuje netradičné inšpirácie na cyklistické putovanie a poznávanie krás Slovenska „zhora“.


Kniha sa dá zakúpiť priamo vo vydavateľstve Dajama http://www.dajamabooks.sk/index.aspx?PageType=1&Kod=439&Kateg=18, alebo v bežných kamenných alebo internetových kníhkupectvách.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up23thumb_down comments 6 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Čo sa dozviete v knihe Najkrajšie cyklovrcholy 2. diel?

Čo sa dozviete v knihe Najkrajšie cyklovrcholy 2. diel?

Hornaté Slovensko oplýva nespočetným množstvom rôznych krásnych kopcov. Na tie úplne najvyššie sa dostanú len horolezci či vysokohorskí turisti. Existuje však veľa vrchov, ktoré sú najvyššie vo svojom okolí a pritom sú dostupné na bicykli.
Tip na výlet: Z Horného Srnia, cez Gazdovstvo Uhliská na Skalku nad Váhom

Tip na výlet: Z Horného Srnia, cez Gazdovstvo Uhliská na Skalku nad Váhom

Viete čo má spoločné Sv. Benedikt, kozy a western? V podstate asi nič, okrem toho, že majú k sebe bližšie, akoby ste si mysleli. Napokon, veď posúďte sami!
Rozhovor: Útrapy Bratislavského cyklistu

Rozhovor: Útrapy Bratislavského cyklistu

S prichádzajúcim školským rokom sa nám po prázdninách na cestách doprava pekne zahustila, a tak pre mnohých z nás, čo nechcú pol dňa presedieť v zápche je logické, že radšej siahneme po bicykli alebo verejných dopravných prostriedkoch.
keyboard_arrow_up