Okolo Tatier za jeden deň

Okolo Tatier za jeden deň

5015 komentárov

Wolfero 01.08.2014 15 fotografií   Tip Na Vylet Vyjazd Cestna Cyklistika Vysoke Tatry

Dlhšie som sa pohrával s myšlienkou prejsť na bicykli trasu, ktorou by som prekročil pre mňa magickú hranicu 200 km. Som rekreačný cyklista a moja najdlhšia doterajšia trasa bola 180 km (dva týždne pred tým), ktorú som považoval za svoj heroický výkon.

 

Už je dlhou tradíciou a známym podujatím cyklovýlet stoviek nadšencov cyklistiky, ktorí sa vydajú z oravskej obce Nižná na trojdňovú akciu Okolo Tatier. Práve tu mi napadla myšlienka prejsť túto trasu za jeden deň. A tak sadám k notebooku, čítam články o „diaľkároch“, motivujem sa, vytváram trasu... Cieľ - prejsť okolo nášho najvyššieho pohoria Vysoké Tatry, čo najbližšou možnou cestou, ktorá ho lemuje.

Ráno

Keďže som sa nechcel vracať domov po tej istej slovenskej časti trasy, rozhodol som sa začať smer Poľsko, a tak sa mi kilometre trošku natiahli. Pochádzam z hornooravskej obce Zubrohlava, odtiaľ sú hranice s „Rzeczou Pospolitou“ čo by kameňom dohodil. Prehováram kamaráta, vášnivý turista – príležitostný cyklista, nech ide do toho so mnou. Ani dlho nerozmýšľal, ja som bol rád vo dvojici sa šľape ľahšie.
Podvečer posledné dohady o trase, jedle, oblečení . Budík nastavený, bicykel pripravený, ja ? Neviem, snáď áno. Cítil som sa dobre, žiadna únava, len som nemohol zaspať z toľkého očakávania, čo ma zajtra čaká.

4:30 – budím sa na známu „Ich will“ od kapely Rammstein, rýchlo sa oblečiem, posledná kontrola všetkých drobností, niečo do žalúdka, beriem bicykel . Pred domom ma už čaká kamarát vystrojený do úvodných chladných kilometrov. Prehodíme pár slov a vyrážame smer Gmina Jablonka. Určite mnohí z vás poznajú túto poľskú dedinu, vďaka trhom, ktoré ju tak charakterizujú. Prvé stovky metrov sú svieže a ja musím zastaviť, aby som si obliekol bundu. Cesty sú prázdne, začiatočné tempo slušné. Slnko začína vychádzať a vytvára pekné pohľady pre naše zarosené oči. Zastavujem a fotografujem cintorín, ktorý v rannom slnku vzbudzuje vo mne akýsi zvláštny pocit. A tak si pomyslím „Bože pomáhaj“.

Cintorín

Okolo pol siedmej sme v pohraničnej dedinke Chocholow, tradičné drevenice popri ceste navodzujú príjemnú atmosféru. Naša prvá pauza, 38 km za nami. Fotíme, pijeme, sadáme do sedla veď máme toho pred sebou ešte veľa. Hmla sa rozplynula a počasie vyzerá ako z katalógu.
Do Zakopaneho je to 18 km, no akosi sa nám ide ťažšie, mierne stúpania robia problémy, kamarát hlási kŕče v bruchu a ja ho každých pár stoviek musím čakať. Dohadujeme sa čo ďalej, takýmto tempom to dnes nepôjde.

Ráno

„Raňajky“ - Park v centre Zakopaneho , krásny pohľad na poľské Tatry – vrch Giewont je pre svoju typickú siluetu považovaný za jeden zo symbolov Poľska, vďaka čomu niekedy býva prirovnávaný k slovenskému Kriváňu. Zakopane je známe horské turistické stredisko v alpskom štýle. Taktiež sa tu nachádza kabínková lanovka, ktorá je v blízkosti areálu skokanských mostíkov, na ktorých sa dodnes skáče svetový pohár.
Parťák mi oznamuje že to otáča a ide domov. (krátke zamyslenie ) Aj keď sám, ale som rozhodnutý pokračovať. Po krátkych raňajkách sa lúčime, prajeme si šťastnú cestu. Toto centrum poľských Tatier by si zaslúžilo viac mojej návštevníckej pozornosti ale v tom už šliapem do pedálov smer Lysá Poľana.

Zakopané

Mierne, ale dlhé stúpania striedajú príjemné zjazdy. Malo samochódov a cesta obklopená lesom tomuto úseku cesty dodávajú šmrnc. Asi som na vrchole, pohľady tomu nasvedčujú. Zastavujem, fotím, a púšťam sa na pekný zjazd na PL-SK hranicu.

Na Lysú

Cez hranicu preletím, mám už odkrútených cez 80 km. Nasleduje slušný kopec do obce Ždiar a za najbližšiu zastávku volím Tatranskú Kotlinu so známym Minimarketom, kde dokúpim vodu a niečo sladké pod zub. V Kotline prehodím pár slov s cyklistami, oklamem žalúdok s pudingovým croissantom bez pudingu a idem smer Štrbské pleso.
Šľape sa mi akosi ťažko, nemôžem to rozbehnúť. Stretám veľa cyklistov, veď je krásny slnečný deň . A tak sa na jedného napojím a on mi nevedomky pomôže rozhýbať už pomerne unavené nohy. mraky sa celkom roztiahli a po celý čas mám výhľad na naše najvyššie štíty. Prechádzam cez tatranské turistické centrá a spomínam na známe miesta, ktoré si pamätám z čias pravidelných túr po Tatrách

Štrbské pleso

Kačice

To čo nezničila víchrica v 2004, to spadlo teraz . Smutné pohľady na „tatranské lesy“. Stúpam na Štrbské pleso . Sadám k vode, kŕmim seba a aj malé káčatá. Neviem kto z nás má viac hlad. Pohľad na pleso ako z pohľadnice od českej rodiny z dovolenky v Tatrách.

Spadnuté stromy

Slušnú chvíľku tam pobudnem a vychutnávam si nedeľný obed – kávenky extra kakao. Ani sa mi odtiaľ nechce ale čas je neúprosný.

Podbanským a Pribylinou prejdem narýchlo, ale som predsa národovec a tak zastavujem, aby som si vyfotil národný symbol Kriváň. V Liptovskom Hrádku si dávam už skutočne obed / pizzu/ v „sokolovni“, teploty sa šplhajú k 35 stupňom a preto smäd narýchlo hasím pol litrom studenej kofoly. V Mikuláši odbočujem do Závažnej Poruby, navštíviť spolužiaka. Pri bráne ma už čaká jeho pes Edo, sympatický pes veľký asi ako menšie teľa. Hodnú chvíľu debatujeme o ceste, na grile ma čaká ryba so zeleninkou , veru oplatilo sa ho ísť pozrieť. Matúš mi ide robiť parťáka cez liptovské veľkomesto Liptovský Mikuláš a lúčime sa v Trnovci . Čakajú ma Huty a tak si idem skromným tempom.

Kriváň

Huty – jeden z najkrajších kopcov na Slovensku. Malá premávka, skvelá cesta a pekné výhľady.
Nahodím si svoje kopcovité tempo a pomaly sa púšťam smer Zuberec. Stúpanie ma necelých 7 km s viacerými ostrými zákrutami, ktoré mám radšej ako dlhé priame stúpania. Takže si to celkom vychutnávam.

Obec Huty

Klesám do Zuberca a odbočujem smer Oravice. Prvýkrát idem touto trasou na bicykli prekvapilo ma to stúpanie, ale časovo som na tom dobre a tak znova dávam to svoje turistické tempo. Do Námestova prichádzam o 20:00, fotím si zapadajúce slnko, domov je to na skok.
Keď som vchádzal do rodnej dediny pri tabuli „ZUBROHLAVA“ som cítil zvláštny pocit, bol som sa šťastný, spokojný a zistil som, že človek dokáže viac ako si myslí .

Rekapitulácia na záver 280 km, 11 hodín v sedle a úsmev na tvári a už si len pospevujem...

„Ja sa mám, ja sa mám,
bicykel ma nesie a ja som jeho pán.
Mám, ja sa mám,
zo sedla sa na svet z výšky pozerám.“

/ HEX – Cyklón/
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

fofo050 31.07.2014 (10:48)

2


Gratulujem krásny výkon . Určite si si to užil. Škoda toho zlyhania kamaráta určite by si mal s toho ešte lepšie pocity.
Jedno je isté že človek znesie veľmi veľa len o tom nevie pokiaľ nie je donútený.
Viem o čom hovorím.

 
Wolfero 01.08.2014 (22:47)

1


zdravím páni , začal som používať stravu až vyjazd po tom takže nemám , sú to len zakladné údaje z tachometra. , prevýšenia neviem ale pekné nie ťažke stúpania boli za zakopanym , potom na ždiar , trošku na Štrbské a nakoniec Huty
prejdem to na rok znovu aby som spresnil všetky údaje

 
stefanluptak 31.07.2014 (14:07)

0


Nádhera! Nemáš to niekde trackované náhodou?

 
Rasto016 31.07.2014 (16:01)

0


pekny vyjazd nieco podobne som zazil, bohuzial nie v horach, ale trasu Trnava-Neusidler am See-Trnava.. ja som mal to stastie, ze nakoniec to obaja kamarati zvladli ... taketo dni.. o tom je cyklistika!

 
duropero 01.08.2014 (21:08)

0


Super. Eskimag, na strave je trasa okolo tatier ako segment po jednom poliakovi.. Myslím, že niekde pri Sielnici začína smer Huty atď..

 
vetterli 01.08.2014 (21:12)

0


Klobuk dole! 280 km je obrovska vzdialenost navyse v horach drzim palce na dalsie zaujimave vyjazdy

 
radovan192 01.08.2014 (22:19)

0


pekny vykon! kolko si mal prevysenie cca?

 
ehvie 02.08.2014 (14:56)

0


Okolo Tatier, z T.Lomnice do T.Lomnice ma okolo 2900 m, ale "skratkou" cez Gubalowku. Po hlavnej to moze byt cca. 250 m vyskovych usetrene.

 
abphoto 04.08.2014 (05:57)

0


Gratulujem, musela to byt parada...

 
oxyno 04.08.2014 (06:25)

0


Gratulujem k výkonu, som z PP a túto trasu okolo Tatier som už absolvoval viackrát, aj jedným aj druhým smerom a z oboch strán je to veru riadna morda, ale o to krajší pocit....

 
Milan_eS 04.08.2014 (08:26)

0


pekné čítanie a parádny výkon. Spomínanú akciu, ktorú robia cyklonadšenci z Nižnej som absolvoval ako "hobík" a bola to moja prvá väčšia akcia. Bol som ňou riadne unesený a odvtedy ma ten bajk drží. Pred veľkým sústom má človek vždy obavy, ale po akcii sa ten pocit nedá opísať ani zaplatiť. Všetko je v hlave.

 
cajikk 26.05.2018 (17:43)

0


smiesne mi je

 
SuroX 27.07.2019 (12:44)

0


.. zmapované pre záujemcov: najkratšia a asi najmenej náročná trasa..
https://www.strava.com/activities/2565222884

 
Dzuch-Ban SuroX 15.08.2019 (20:12)

0


Najkratsia je cez Zuberec + ked pojdes zo Zakopaneho smerom na Gubalowku (abo naopak), tak aj s chutoveckou je to cca 195 km, cca 2900 nastupanych...

 
SuroX Dzuch-Ban 16.08.2019 (11:39)

0


Pri tej dĺžke trasy sme sa chceli vyhnúť gubalowke, je to nenáročné po rovinatej cyklotrase až do targu. Tým sa obchádzajú stupáky aj na lysú poľanu od zakopaného. Stupák je až pred ždiarom.. tam sa cesty spájajú. V poľsku je viacero trás.

 
Pridaj komentár