Ako sme boli pozrieť na TdF 14. etapu Grenoble - Risoul 177km

Ako sme boli pozrieť na TdF 14. etapu Grenoble - Risoul 177km

3310 komentárov

capulo 27.07.2014   Cestna Cyklistika Tour De France

Mal som to štastie sa dostať na tohtoročnú tour a aj počasie nám vyšlo excelentné, tak sa podelím o zážitky. Vstávame o 7mej, nech sa stíhame v kľude najesť a pripravit bajky. Nie je isté kedy zavrú cesty, tak by sme radi boli na Izoarde pred obedom. Najdôležitejšie je nezabudnúť vlajky, transparenty a sprej .

 

Okolo 9tej vyrážame z kempu pod Brianconom. K začiatku stúpania to ešte máme cca 9km a 150 výškových metrov. Po príchode do Brianconu sa napájame na oficiálnu trasu TDF a ďalej už ideme po šipkách z tour. Cesty už zametajú a popri cestách začínaju vyrastať kadejaké stánky. Tuším tam boli občerstvovačky.

TdF

Okolo pol 10tej prichádzame k začiatku stúpania a hneď to začína byť cítiť. Celkovo to má byť 19km a 1100 výškových. Na kuse sa ide aj z kopca a tak priemerné stúpanie je cca 6%. Všade je kopec cyklistov, ktorí sa driapu s nami hore. Tu ešte je pustená aj premávka, tak sem tam nejaký ten karavan, alebo auto nás obehne. Prvá polka kopca je cca okolo 5%, miestami aj z kopca, ale potom druhá polka už zarezáva nad 8%.

Stúpanie

Naše stúpanie
Po cca 2km stretávam asi najznámejšieho fanúšika cyklistiky - čerta. Spravím si s ním foto a pýtam sa ho, že či ich je viac, alebo len jeho stále vidno v TV. Tvrdí že je len jeden. Na tých vidlách má popísaných víťazov TdF, asi všetky roky čo tam bol.

Pri trati

Ďalej sa zavesím za chlapíka v nórskom drese, ktorý ide cca mojím tempom a robím mu nervy . Aj zrýchľuje, ale držím sa ho ako kliešť. Naťahujeme sa až po dedinku Cervieres, ktorá je cca v polke stúpania a tu už zastavujú aj dopravu. Autá už nepúšťajú ďalej a tak to je už čisto cykloakcia. Pri jednom karavane je obrovská slovenská zástava, tak kričím na nich, či menšiu nemali. Dostávam odpoveď, že nemali , prekvapivo.

SR vlajka

Za dedinou stúpanie o pár percent pritvrdí a drží sa na cca 8.5% až na vrchol. Celý balík spomalí a je viac času fotit. Stretávam aj kopec Slovákov a Čechov. Teda rozoznávam len tých, čo maju so sebou nejakú zástavu. Daktorí idú na pešo, niektorí na krosoch, alebo horských bajkoch a niektorí už vysedavaju pri karavánoch a autách pri pive . Vačšina ľudí sa ale hore driape na cesťákoch. Okrem zástav sa začínajú objavovať aj nápisy po zemi.

Sagan

Serpentíny sú čoraz hustejšie. Stúpanie atakuje 10%. Popri ceste pribúda odstavených áut a aj fanúšikov. Evidentne sa blížime k vrcholu.

K vrcholu

Na vrchol je to už len cca 2km. Záver tvoria serpentíny bez stromov, takže všetko pekne vidno z hora. Dávam ešte vrcholovú foto, kupujem magnetku a idem o kilometer nižšie do reštiky na pivoKeď zleziem k reštike, tak vidím ako na samom vrchu na skalách niekto montuje plagát: "SAGAN Slovakia". Chvíľu ho fotím, potom prepnem na video a čakám či nezletí dole, že by som to nafilmoval. Nezletel.

Plagát: SAGAN Slovakia

No nič, už som fakt smädný, tak idem na to pivo a dávam k nemu aj colu aby boli dake cukre.

Pivo

Vyliezam ešte raz na vrchol, lebo sme sa potratili a potom aj s chalanmi ideme nižšie a hľadáme dobrý flek, odkial by bolo všetko vidno. Zložíme sa asi v druhej serpentíne od reštiky. Vidime cca 500m úsek pod nami, takže spokojnosť. Pomaly začínajú vyliezať aj kadejakí experti

Experti na biku

Chvíľu na to sa ozýva obrovský aplauz a potleskt. Reku že čo sa deje a to nejaký dedko na retro fixnom bicykli sa driape hore. Láme to tam kadenciou hádam 20 , cez seba ma opásanú dušu a vpredu na riaditkach štýlovú kapsu. Sánka dolu šéfe.

Na biku

Transparenty a vlajky máme nachystané a čakáme na reklamné kolóny.

Transparent: Peter Sagan

Prejazd reklamnej kolóny
V čele ide "žluťák"

Žluťák

Nasledujú kadejaké značky a firmy a všetci niečo vyhadzujú. Kľúčenky, čiapky, šiltovky, prívesky, mávatka, cukríky, koláčiky... všetko možné aj nemožné.

Na Tour

Samozrejme nesmeli chýbať postrekovače ľudí, veď akurát začalo kus popŕchať, tak prečo ešte viac neschladiť fanúšikov

Na Tour

Reklamné kolóny prešli, a na scénu vybehli superhrdinovia.

Superhrdinovia

A niečo na štýl borata

Borat style

Chodia sprievodné autá a motorky. Už sa asi blížia pretekári. Počuť už aj vrtulníky a jedna motorka hlási ze v úniku je cca 15 členná skupina kde je Rodriguez a kde bol aj náš Sagan. Óoo super. Sme nažhavení. Ešte chvíľu ale nič nechodí, tak sa kocháme okolitými kopcami.

Kopce

Konečne prichádzajú pretekári, skupinky sa kus roztrhali a celkovo tam je cca 30 osobitných skupín. Ako prvá prichádza Rodriguezova banda

Pelotón

Potom ide pár odpadlíkov a za nimi uz Nibaliho grupa

Pelotón

Po chvíli už vidno aj nášho Peťa

Peter Sagan na Tour de France

Ako sme videli prejazd pelotónu
Na konci klasicky špurtéri ako Kittel a Greipel. Keď prešli pretekári a doprovodné autá, tak sa všetci pohli smerom dolu. Karavany, autá, cyklisti... všetci sa naraz rútili dole kopcom. Pekná tlačenka. Opúšťame teda Col d" Izoard a vraciame sa do Brianconu.

Na Tour

Po zlezení do mesta sme objavili hromadu ľudí, ktorí sa tlačili na malej teraske pri podniku. Išli sme teda preskúmať, že čo sa to tam deje. Zistili sme, že kukajú záver etapy . Akurat Majka finišoval do cieľa a za ním Nibali. Nič sme síce z diaľky nevideli, ale to nevadí. Z toho čo dav vykrikoval, bolo jasné kto čo

Cyklisti

Tour de France je doslova ošiaľ, v okolí trate všetko žije cyklistikou. V telke veľa vecí čo sa deje popri etape nevidno, ale stojí to za to. Ak vyjde počasie, tak ako nám, tak z toho bude mať každý, čo tam príde zážitok. Určite odporúčam

Viac informácií


Celý článok si môžete prečítať na -
https://sites.google.com/site/knkcyklo/events/history/tourdefrance2014
Všetky fotky z výletu (500ks):
https://picasaweb.google.com/capiak/TourDeFrance2014?authuser=0&feat=directlink
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

vetterli 27.07.2014 (17:46)

1


Velmi pekny a putavy clanok. Skutocne palec hore. Pre istotu si ho este raz precitam.

 
Lubik 27.07.2014 (17:08)

0


Paráda - tíško závidím

 
fofo050 27.07.2014 (18:49)

0


Zážítok jak sa patrí. Super

 
winter78 27.07.2014 (20:18)

0


Super článok a aj fotky . Ten starý pán na old school cesťáku je najlepší.

 
capulo winter78 28.07.2014 (08:46)

1


tu mas aj videjko s tym retro: https://www.youtube.com/watch?v=eYo1iFojd54
len si odfiltruj nadavky

 
pedal 27.07.2014 (21:07)

0


Pekny vyĺet

 
Fabian 27.07.2014 (21:20)

0


ten Voeckler

 
Henry33 28.07.2014 (00:36)

0


super zavidim

 
johnnySVK 28.07.2014 (09:32)

0


5 dni po tejto etape TdF som siel aj ja cez Izoard na biku....potom sme zisli dole do dedinky Guillestre potom sme sli na dalsi kopcek nad 2000m.n.m Col du Vars,,,,,pekny den to bol....LEn ked som siel ja hore, tak nebolo tolko ludi po stranach cesty

 
Letsroll johnnySVK 28.07.2014 (13:20)

0


Ja som tade zase isiel autom asi len 1 den po etape. Mohol som si to aj lepsie nacasovat

 
Pridaj komentár