Maríkovské Traildorado - nič pre slečinky

Maríkovské Traildorado - nič pre slečinky

Marikovské traildorado je pravý all-mountain heavy metal - jednoducho skvelý trail s využitím potenciálu prírody. Rozhodne nie je pre slabé povahy a rozhodne nie je pre každého...

Starý lovecký chodník sa ticho vynie krajinou Javorníkov. Má svoju atmosféru, má svoj príbeh. Rovnako ako Mariková, dedina, o ktorej sa po celom Slovensku rozprávajú vtipy. Dedina ležiaca v Slovensko – Českom pohraničí, obklopená hustými lesmi, dedina ktorá je 100 krát väčšia ako Vatikán a 30 krát väčšia ako Monacké kniežatstvo.Prišiel neznámy občan do Maríkovej a pýta sa prvého chlapíka, ktorého stretol, kde sa tu páli slivovica. Chlapík hovorí:
    • Vidíte tamten kostol?
    • Vidím.
    • Tak okrem neho v každej chalupe.

Narodil som v Považskej Bystrici a možno aj preto, mi tieto vtipy o Marikovej a Marikovcoch nikdy neprišli extra vtipné. Horná Mariková, je obec, ako každá iná podhorská obec na Slovensku. To, že tu dolina končí, a že má dedina svoj charakteristický ráz, jej nijako neuberá na atraktivite, skôr naopak...

Na biku

Bikerka s mobilom

My sme si naplánovali spojenie oboch variantov Traildorada ako okruh, so štartom a s návratom v Hornej Marikovej.

Z jej stredu vyrážame po asfaltke do miestnej časti Vlkov, odtiaľ pokračujeme stále v sedle, najskôr po poľnej ceste, následne po asfaltovej zvážnici, až kým neprídeme ku križovatke s modrou turistickou značkou - čo je vlastne začiatok Traildorada. Bez označenia, dokonale schovaný v hustej hore. Preto silno odporúčam GPSko, alebo miestneho ridera, lebo šanca trafiť všetky odbočky bez navigácie, je prakticky nulová.

Kalamita

Na konci mája, sa Javorníkmi prehnala veterná smršť, ktorá mala za následok, že začiatok Traildorada, známy aj pod názvom „Marikovský singláč“ bol poriadne zapadaný. Podľa najnovších info, je polom už odstránený a tak si môžete vychutnať jazdu „bez obchádzoch a vyrušení“.

Krása na biku

Od dôb, keď Tono Podstránsky spolu s kamarátmi vysekával lovecký chodník na svetlo sveta, sa Traildorado, vďaka masívnej ťažbe, mení prakticky denne.

Na biku v lese

Zjazdík

Veľké množstvo výhľadov a slnečných pláni si ale neužijete. Temné hvozdy, husté lesy a úzke cestičky - plné koreňov a kameňov - také je Traildorado, na to sa treba pripraviť. Po vrstevnici, raz hore, raz dole, bez výraznejšieho flowu – a to je hlavný dôvod, prečo každému sedieť nebude.

Zjazd

Je to trail, ktorý si žiada tvrdých chlapov, alebo tvrdé baby, čo sa neboja výziev. Lebo akokoľvek sa to môže zdať absurdné, s každou ďalšou návštevou úroveň zábavy stúpa. Rockgardeny sa už nebudú zdať také kamenisté, korene také šmykľavé, dropy také veľké...

V lese

Na biku

Občas sa pred vami otvoria výhľady na Marikovskú dolinu...

Tlačenie

Občas si zanadávate na lesákov, ako napríklad pri presune k druhej časti Traildorada, tzv. novému variantu, označenému ako 2.0. Neskutočný maglajz, konáre rozhádzané po celej šírke zvážnice a 30 centimetrové rigoly plné blata - zaručene zafungujú aj na najkľudnejšie povahy...

S

V lese

A potom už hurá na dvojku. Menšia dĺžka je ešte viac kompenzovaná nárokmi na techniku. Jednak jazdcovu, jednak na bajk. Vyššie zdvihy sú výhodou, celopéro povinnosť.

Bikerka

Na biku

Pri strome

Kamene sú väčšie, konáre mohutnejšie, celkovo je dvojka oveľa divokejšia ako jednotka. Akoby sa prekonala neviditeľná bariéra. Ráz krajiny sa mení, atmosféra tiež. To čo oči vidia, je zrejmé hneď a čo nevidia, si uvedomíte pri ďalšej zastávke. Úzka cestička zarezaná v prudkom svahu vás nenechá ani na chvíľu vydýchnuť. Aby toho nebolo málo, celé to vyvrcholí v spodnej časti freeridovej trati Ráztoka.

Bikeri

Bikerka

My sa ale okľukou vraciame až takmer do sedla Adamkov, kde sa znova napájame na modrú TZ a po hrebeni pokračujeme cez Kaniakovu skalu, smerom na Orgoňovu Kýčeru. Spočiatku do kopca s niekoľkými ťažkými stúpaniami, neskôr dlhým, kamenistým zjazdom cez sedlo pod Orgoňovou Kýčerou, až do Hornej Maríkovej.

Pri zrube

Žltá turistická značka nás vypľuje v strede dediny, presne oproti krčme. Keď som tu bol naposledy, práve sa odohrával dojazd rovinatej etapy TdF s Petrom Saganom v hlavnej úlohe. Až tu som si naplno uvedomil lokal patriotizmus jednoduchých ľudí, až tu mi docvaklo, čo som práve zažil, až tu mi došlo aký krásny kút Slovenska to je.

Nech si hovorí kto chce, čo chce, pre mňa je Traildorado jeden z najlepších trailov a spolu s Minčolom a Považským Inovcom, hrdo uzatvára môj top 3. Napriek jeho kvalitám, sa ale a z vyššie uvedených dôvodov masovou záležitosťou nikdy nestane. Našťastie...

Mapa + GPX

PS: Čo sa odohrávalo v krčme pri dojazde TdF? Áno, neodolal som a celé som si to na pamiatku a pre potešenie nahral. Nedalo sa inak...peace ?

report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up15thumb_down comments 2 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Tip na výlet: Dobrá Voda - stred trnavského MTB vesmíru

Tip na výlet: Dobrá Voda - stred trnavského MTB vesmíru

Ak sa niekam z Trnavy presúvať autom s naloženými bikami, tak práve Dobrá Voda je správne miesto. Na svoje si príde biker, ale aj rodina na cyklovýlete.
Kubínska hoľa – jazdenie pre všetky kategórie alebo kopce, výhľady aj traily

Kubínska hoľa – jazdenie pre všetky kategórie alebo kopce, výhľady aj traily

Tento rok sa na Kubínskej holi otvoril nový bikepark, vďaka ktorému si môžete vytvoriť zaujímavú kombináciu jazdenia...tak trochu v rámci moderného trendu „downcountry". :)
Tip na výlet: Veľká Rača - dominanta Kysuckých Beskýd

Tip na výlet: Veľká Rača - dominanta Kysuckých Beskýd

Najvyšší vrch na Kysuciach spojený s krásnou hrebeňovkou a vynikajúcimi výhľadmi je Veľká Rača a o poctivé jazdenie pre MTB nebude vôbec núdza.
keyboard_arrow_up