Kliknutím prejdeš na
www.wilier.com
Reklama
Rozhovor: Radovan Bíroš - Najťažší cyklomaratón je Kráľovský

Rozhovor: Radovan Bíroš - Najťažší cyklomaratón je Kráľovský

Radovan Bíroš 17.09.2014 9 fotografií   Cyklistika Maraton Horska Cyklistika Rozhovor

Ružomberčana Radovana Bíroša (1986) pozná Slovenská cyklokomunita ako víťaza cyklomaratonskej MTB serie za rok 2009. Rado obdivuje kvalitné bicykle rovnako, ako krivky krásnych žien a o svoj stroj sa náležite stará. Vyráža na ňom nielen na veľké cyklozávody, ale aj na výlety do zahraničia. Viac sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.

 

Horskému bicyklu sa venuješ od malička. Ako dlho aktívne jazdíš a prečo si sa rozhodol práve pre tento druh cyklistiky?
Aktívne jazdím asi 15 rokov. K horskej cyklistike ma priviedol môj otec a jeho partia dnes ešte stále aktívnych ružomberských veteránov. Môj prvý tréning v lese sa skončil dvojitou zlomeninou predlaktia. Otec si myslel, že už nesadnem na bike, nie to ešte aby som pretekal. Dnes sa pri spomienke na to smejem. Mám rád čas strávený v horách, v prírode, rád prekonávam vrcholy a vzdialenosti. Horský bicykle mi ponúka práve toto a preto som si ho zamiloval.

Pochádzaš z Ružomberka, no jazdíš za Arios Sportakus Liptovský Mikuláš. Prečo?
Dostal som ponuku na spoluprácu od môjho dobrého kamaráta Patrika Kurila. Bohužiaľ, už to nie je aktuálne. Mám v pláne vrátiť sa do rodného klubu a oživiť ho.

Vyštudoval si environmentálnu chémiu. Venuješ sa jej, keď zosadneš zo svojho bicykla?
Nie, vôbec, od školy som sa tomu, čo som vyštudoval, nevenoval. No známi mi vždy hovorili, že keď už mám takú školu, aspoň si môžem na pretek niečo namiešať .

Považuješ bicykel za svojho cyklistického partnera, alebo len za stroj na prekonávanie vzdialeností?
Citový vzťah k nemu nemám, ale keď vidím krásny bicykel, neviem sa naň vynadívať. Je to ako obdivovať krivky krásnej ženy. Potrpím si na to, aby bol stroj vždy v 100% technickom stave. S pokazeným bicyklom sa preteky nevyhrávajú.

Rado a FELT

Ako často meníš svoju výbavu a podľa čoho si ju vyberáš?
Výbavu mením podľa opotrebenia, prípadne celý stroj tak za 2-3roky. Vyberám si podľa skúseností a testov.

Dlhodobo spolupracuješ so spoločnosťou Sk ProfiBike. Čo ti toto partnerstvo dáva?
Áno, s Sk Profibike úspešne spolupracujem už pár rokov. Našiel som tu ľudí, ktorí rozumejú cyklistike a žijú pre ňu. Mám možnosť skúšať rôzne produkty a novinky od firiem ako BBB, Vredestein, Castelli či Felt čo ma nesmierne teší a posúva ďalej ako cyklistu.
 
Ročne prejdeš aj 15 cyklomaratónov. Ktorý z tých slovenských je najnáročnejší a prečo?
Náročných je viac – Kráľovský, Svit, Dubnický... Kráľovský je asi top, kvôli prevýšeniu, technickému terénu a tomu, že skoro celá trasa je v lese.

Ako vyzerá tvoja príprava na cyklomaratón? Zahŕňa okrem bicyklovania aj iné športy?
V zime je to beh, skialpy, bežky, trenažér a nedávno som objavil Crossfit. Je to výborný doplnok na silovú a kondičnú prípravu.

Skialp

Cyklošport sa na Slovenku v poslednej dobe rozmáha a objavujú sa viaceré nové hviezdičky. Koho považuješ za svojho najväčšieho cyklistického rivala a koho za svoj vzor?
Spomeniem asi Tomáša Višňovského, ktorého poznám od jeho cyklopretekárskych začiatkov. Od vtedy sa veľmi zlepšil. Držím mu palce. Cyklistický vzor nemám. Skôr obdivujem ľudí, ktorí sa cyklistike venujú srdcom, bez vedľajších úmyslov. Veď pred pár rokmi bol cyklistickým bohom Armstrong a dnes je to jedno veľké klamstvo.

Máš ako cyklista svoj veľký cieľ, sen alebo trasu, ktorú chceš zvládnuť?
Rád by som niekedy v budúcnosti absolvoval nejaký veľký MTB etapový závod. Z domácich podujatí mi chýba už iba medaila z MSR v XC.

Ďakujem za rozhovor.

Foto

Rado a FELT

Rado a relax

Autor: Veronika Samková
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár:

Pridaj komentár