Zdroj: romankreuziger.com

Kreuziger neporušil antidopingové pravidlá a môže súťažiť

Cyklista Roman Kreuziger podľa rozhodcovskej komisie Českého olympijského výboru (ČOV) neporušil antidopingové pravidlá. V prípade biologického pasu, ktorý proti nemu viedla Medzinárodná cyklistická únia, ho vyhlásili za nevinného.

Rozhodcovská komisia zverejnila verdikt jedenásť dní po obhajobe Kreuzigera pred senátom ČOV. Podľa súčasného rozhodnutia by mohol opäť súťažiť, Medzinárodná cyklistická únia (UCI) sa však pravdepodobne odvolá na Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne. Informuje o tom iDnes.cz.

"Komisia prihliadla na skutočnosť, že hodnoty v športovcom biologickom pase nepresiahli tzv. bazálne (krajné) údaje. Zohľadnila znalecké posudky, ktoré predložili UCI aj športovec. Ich závery si odporovali a športovec poskytol komisii vysvetlenie týchto údajných abnormalít. Komisia preto dospela k názoru, že z dokumentácie k prípadu nevyplýva porušenie antidopingových predpisov Romanom Kreuzigerom," uvádza olympic.cz.

Podľa Kreuzigera porušila UCI svoje pravidlá tým, že ho suspendovala. Z terajšej situácie je jazdec tímu Tinkoff-Saxo frustrovaný a odmieta všetky obvinenia z dopingu. Podľa prezidenta UCI Briana Cooksona majú experti organizácie i Cyklistickej antidopingovej nadácie podozrenie, že v prípade Čecha prišlo k manipulácii so vzorkami. UCI zmenila rétoriku a na všetky podobné prípady bude pozerať odteraz ako pozitívne, až kým ich nevyrieši.

Roman Kreuziger: Training and Success
Pre nezrovnalosti v biologickom pase nemohol český cyklista štartovať na Tour de France. Kauza sa týka abnormalít z rokov 2011 a 2012, keď pôsobil ešte vo farbách Astany. Do Tinkoff-Saxo prišiel v roku 2013. Kreuziger nechal svoje hodnoty preveriť dvojicou expertov, podľa ktorých nie je o čom diskutovať. Dvadsaťosemročný jazdec popiera akékoľvek dopingové previnenie. Najlepším výsledkom solídneho vrchára Kreuzigera v tejto sezóne bolo tretie miesto na podujatí Tirreno-Adriatico.

[Foto na úvode: romankreuziger.com]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up2thumb_down comments 4 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Froomova deklarovaná nevina vyvolala pochybnosti, Tony Martin zúri

Froomova deklarovaná nevina vyvolala pochybnosti, Tony Martin zúri

Ubezpečenia britského cyklistu Chrisa Frooma o jeho nevine vyvolali pochybnosti, prečo štvornásobnému víťazovi Tour de France ihneď nepozastavili činnosť po tom, ako neprešiel dopingovým testom.
Kortizón, EPO aj krvné transfúzie, kedysi realita v Rabobanku na TdF

Kortizón, EPO aj krvné transfúzie, kedysi realita v Rabobanku na TdF

Keď sa v roku 2013 holandský cyklista Michael Boogerd priznal k dopingu a začal detailne popisovať aplikáciu EPO, krvných transfúzií čí kortizónov v posledných desiatich rokoch svojej kariéry, jeho bývalý tímový kolega a zároveň krajan v Rabobanku Thomas Dekker (32) zostal ticho. Maximálne utrúsil: "Môžete sa spýtať čokoľvek, ale ja nič nepoviem." To už ale neplatí.
Juraj Sagan majstrom SR, prerušil bratovu sériu

Juraj Sagan majstrom SR, prerušil bratovu sériu

Peter Sagan sa nestal šiestykrát v sérii majstrom Slovenska v cestnej cyklistike v pretekoch s hromadným štartom. Na spoločnom šampionáte Čechov a Slovákov na juhu Moravy v Kyjove bol v nedeľňajších pretekoch mužskej kategórie elite spomedzi Slovákov najlepší Juraj Sagan, ktorý skončil na druhom mieste. Úradujúci majster sveta Peter Sagan prišiel do cieľa štvrtý s odstupom 46 sekúnd.
keyboard_arrow_up