Zdroj: Zdroj: proteam-astana.com

Astana má licenciu, ale len podmienečne

Tím Astana na čele s úradujúcim víťazom Tour de France Vincenzom Nibalim predsa len dostal licenciu Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) pre účasť v elitnom seriáli World Tour, ale iba podmienečne. Licenčná komisia na zoskupenie poznačené sériou dopingových prípadov uvalila skúšobnú dobu.

Nad tímom s finančnou podporou kazašskej vlády visí Damoklov meč v podobe vyšetrovania talianskymi úradmi. Podľa správy padovskej polície, ktorej obsah aj s menami 38 namočených cyklistov zverejnil v stredu denník Gazzetta dello Sport, je Astana systémovo napojená na známeho lekára Michela Ferrariho. Tomu doživotne zakázali prax pre účasť na podvode Lancea Armstronga.

"Ak sa objavia nové dôkazy svedčiace proti tímu, UCI prípad podstúpi komisii," reagovala na vývoj udalostí UCI, zatiaľ čo Astana akoby si neuvedomovala vážnosť situácie a vyhlásila: "Astana Pro Team s radosťou a pýchou oznamuje, že získala licenciu World Tour pre rok 2015 a aj v nasledujúcej sezóne bude účinkovať na najvyššej úrovni."

UCI zároveň v stredu poverila Švajčiarsku univerzitu auditom "vnútorných štruktúr, kultúry a riadiacich systémov" v tíme Astana, ktorej generálnym manažérom je Alexander Vinokurov. Bývalý kazašský cyklista mal dva roky zastavenú činnosť za doping, po návrate sa stal olympijským víťazom v Londýne 2012. Výsledky kontroly by mali byť známe vo februári, teda ešte pred začiatkom sezóny v Európe. Nepriaznivý rezultát auditu alebo akýkoľvek ďalší dopingový prípad vráti Astanu späť pred licenčnú komisiu, tvrdí UCI.

Licenciu World Tour nezískal z finančných dôvodov francúzsky tím Europcar.

[Foto na úvode: Zdroj: proteam-astana.com]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up-2thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Cyklistika a dioptrie - možnosti ako si zabezpečiť ostrý zrak na bicykli

Cyklistika a dioptrie - možnosti ako si zabezpečiť ostrý zrak na bicykli

Dioptrické okuliare síce v bežnom živote vyzerajú štýlovo, avšak na bicykli s nimi môžete mať problém. Na to, aké možnosti ponúka trh pre "okuliarnikov", sa pozrieme v tomto článku.
Rozhovor: Lukáš Kubiš priamo z Olympiády v Tokiu - príprava, pocity a sny

Rozhovor: Lukáš Kubiš priamo z Olympiády v Tokiu - príprava, pocity a sny

Ako sa Lukáš pripravoval na olympiádu, čo bicykel a strava pred takto významnými pretekmi? Ako veľmi iná je táto olympiáda? Čo robiť, keď chce mladý pretekár dokázať to, čo Lukáš?
10 pravidiel UCI, o ktorých ste možno nevedeli

10 pravidiel UCI, o ktorých ste možno nevedeli

Všetci vieme, že UCI reguluje hmotnosť bicykla a po novom už aj polohu pri zjazdovaní. Čo však iné opatrenia, ktoré nie sú možno také známe, ale pri ich porušení hrozia pokuty?
keyboard_arrow_up