Majstrovstvá sveta v cyklokrose v českom Tábore: Zlato pre Holanďana van der Poela, Haring na 31. mieste

Holanďan Mathieu van der Poel triumfoval v nedeľňajších pretekoch mužov-elite na majstrovstvách sveta v cyklokrose v českom Tábore. Dvadsaťročný juniorský šampión z MS 2012 a 2013 zvíťazil časom 1:09:12 h. V pretekoch sa predstavilo kvarteto slovenských cyklokrosárov. Najlepší Martin Haring bol 31. s odstupom 5:29 min na van der Poela. Jaroslava Chalása klasifikovali na 41. pozícii, Vaclav Metlička bol 43. a Lukáš Bátora 48.

Holanďan Mathieu van der Poel triumfoval v nedeľňajších pretekoch mužov-elite na mPreteky mužov do 23 rokov belgickí reprezentanti. Zo zlatej medaily sa tešil Michael Vanthourenhout za 49:55 min, druhý bol s odstupom desiatich sekúnd jeho krajan Laurens Sweeck. Bronz si vybojoval Holanďan Stan Gordie (+14 s). Jediný štartujúci Slovák Ondrej Glajza obsadil 38. priečku s mankom 5:47 min na víťaza.

"Medzi našimi cyklokrosármi momentálne nemáme pretekára na medailové umiestnenie. Na druhej strane sme chceli najmä mladým chalanom sprostredkovať príležitosť nazbierať skúsenosti z vrcholného podujatia. Výkonnostne boli dobre pripravení najmä Matej Ulík a Marting Haring. Obaja však doplatili na štart z nevýhodnej pozície. Celkovo však hodnotím ich výsledky ako štandardné, dokonca v niektorých prípadoch lepšie ako v minulosti. U Haringa je to najlepší výsledok zo svetového šampionátu," zhodnotil MS v tlačovej správe SZC predseda cyklokrosovej komisie Martin Fraňo.

Muži-elite: Víťaz Mathieu van der Poel

V sobotňajších pretekoch žien sa presadila Francúzka Pauline Ferrandová-Prevotová, ktorá je momentálne aj majsterkou sveta na ceste z Ponferrady 2014. V cyklokrose si vybojovala premiérový titul po súboji v cieľovej rovinke s Belgičankou Sanne Cantovou. Bronz získala obhajkyňa prvenstva Marianne Vosová, ktorej štart bol pre zranenie nohy až do poslednej chvíle otázny. Slovenka Janka Keseg Števková prišla do cieľa na 26. mieste.

Majstrovstvá sveta v cyklokrose v českom Tábore - nedeľa - výsledky

Muži-elite: 1. Mathieu van der Poel (Hol.) 1:09:12 h, 2. Wout van Aert (Belg.) +15 s, 3. Lars van der Haar (Hol.) +17, 4. Kevin Pauwels +1:06 min, 5. Klaas Vantornout +1:12, 6. Tom Meeusen (všetci Belg.) +1:17,... 31. Martin Haring +5:29, 41. Jaroslav Chalás, 43. Václav Metlička obaja +2 kolá, 48. Lukáš Bátora (všetci SR) +3 kolá

Muži do 23 rokov: 1. Michael Vanthourenhout 49:55, 2. Laurens Sweeck (obaja Belg.) +10, 3. Stan Gordie (Hol.) +14, 4. Clement Venturini (Fr.) +24, 5. Joris Nieuwenhuis (Hol.) +31, 6. Toon Aerts (Belg.) +45,... 38. Ondrej Glajza (SR) +5:47

Juniori: 1. Simon Andreassen (Dán.) 42:24 min, 2. Eli Iserbyt (Belg.) 43:04, 3. Max Gulickx (Hol.) 43:05, 4. Gage Hecht (USA) 43:08, 5. Thijs Wolsink (Hol.) 43:34, 6. Stefano Sala (Tal.) 43:51,... 22. Matej Ulík 45:27, 51. Jakub Kurty 47:41, 64. Slavomír Kujan, 65. Kristián Zimányi obaja 49:07, 67. Ján Gajdošík (všetci SR) 49:58.

Ženy: 1. Pauline Ferrandová-Prevotová (Fr.) 49:11 min, 2. Sanne Cantová (Belg.) rovnaký čas ako víťazka, 3. Marianne Vosová (Hol.) +15, 4. Nikki Harrisová (V. Brit.) +20, 5. Kateřina Nashová (ČR) +36, 6. Lucy Chainelová-Lefeverová (Fr.) +55, ... 26. Janka Keseg Števková +4:21, 45. Lívia Hanesová (obe SR) - 1 kolo.

Ženy: Pauline Ferrandová-Prevotová