Zdroj: facebook.com/cyklocestovanie

V sobotu dňa 14. februára 2015 sa začala písať história festivalu Cyklocestovanie na Slovensku. Festival má už vo svojich začiatkoch pozitívne ohlasy a už dnes sa rysuje jeho ďalšia budúcnosť a kontinuita, ktorá umožní všetkým, či už domácim alebo aj zahraničným cyklocestovateľom rozširovať svoje poznatky a zážitky z cestovania po svete na bicykli.

Na nultý ročník festivalu sa podarilo prilákať až deväť prednášajúcich cyklocestovateľov z celého Slovenska ale i z Českej republiky. Hostia mali pripravené zaujímavé a jedinečné prednášky zo svojich ciest sprevádzané množstvom krásnych fotografií a videí. Spoločne sa im tak podarilo vytvoriť pre divákov skutočný cyklocestovateľský zážitok a aspoň na chvíľku sa mohli všetci preniesť prostrednícvom besied do tých krásnych kútov sveta.

Maratón prednášok začal jediný hosť priamo zo Serede, z mesta kde sa festival uskutočnil, a jeho meno je Ivan Sklenár. Človek, ktorý svojou príjemnou a zaujímavou prednáškou zaujal bez pochýb všetkých prítomných, porozprával o svojom výlete z Passau do Bratislavy.


Tou istou cestou, no v opačnom smere sa vybral aj Michal Jusko z Prešova, ktorého cesta viedla z Bratislavy až do Benátok. Za povšimnutie stojí, že sa na túto cestu vydal odvážne už ako 18. ročný, a začal tak zbierať drahocenné skúsenosti.


Poznámka redakcie: Reportáž z cesty sme priniesli ja na MTBIKER - Z Bratislavy do Benátok. Sám.

Ako jednu z najlepších možno označiť prednášku Michala Gordiaka z Bratislavy, ktorý na ceste z Bratislavy do Lisabonu prešiel úctyhodných 4564km, no za to nespočetné množstvo zážitkov, ktoré ho po ceste stretli, to určite stálo.

Festival Cyklocestovanie v Seredi bol výnimočný aj v tom, že sa venoval priestor aj “inej” forme cestovania ako na bicykli, a o svojej zaujímavej a napínavej expedícii na Balkán nám porozprával Miloš Majko zo Serede.

O tom, že cyklocestovanie v skupine viacerých cyklistov vie byť omnoho zaujímavejšie, presvedčil pomerne zábavnou a veľmi podarenou formou traja chalani zo Šale, Martin Dičer, Adrian Ilizi a Gabriel Szarka. Ich cesta viedla do obľúbenej destinácie, do Benátok a porozprávali aj o ceste okolo Slovenska. Kordmidlo, alebo skôr volant na bicykli následne prevzal Raděk Špok, cyklocestovateľ a hosť z Českej republiky, ktorý nám povedal o svojej ceste taktiež okolo Slovenska, kde prešiel až 1190km. Následne nám predstavil niekoľko krásnych záberov zo svojej cesty po Elbe Radweg v Nemecku. Svoje zážitky z úplného východu Slovenska až na úplný západ Českej republiky, teda z Čiernej nad Tisou do Ašu, si nechal na ďalší ročník festivalu, kde ho opäť radi privítame.

Do Maroka na biku

Medzi najodvážnejších cyklocestovateľov, ktorí sa predstavili na festivale určite patrí Martin Nagy zo Šamorína, ktorého cesta až na severo-západ Afriky do Maroka nejednému divákovi miestami až dych vyrážala, množstvo krásnych záberov a inšpirácií, kde všade sa dá postaviť stan.

Maroko
Vyvrcholením programu bola prednáška Martina Stillera, vzácneho hosťa, zakladateľa a organizátora českého festivalu Cyklocestováni, zároveň tak aj vášnivého a skúseného cyklocestovateľa. Martin nám porozprával o svojich zážitkoch z ciest po Kube a Mexiku, a stručne predstavil svoju cestu americkou prírodou, o ktorej, porozpráva už na najbližšom, prvom ročníku festivalu. Za zmienku stojí aj kniha Martina Stillera ktorá nesie názov “Světem na kole” a vďaka množstvu nádherných fotiek a príbehov by nemala chýbať v knižnici žiadneho cyklocestovateľa či nadšenca pre podobné dobrodružstvá.

Kniha
Ako organizátori festivalu sme radi, že aj napriek skromnejšiemu začiatku mal festival úspech a veríme, že sa čoskoro uvidíme na prvom ročníku, už v nových priestoroch a opäť s množstvom zaujímavých prednášok a hostí.
Erik Štefanek (oz Mám rád cyklistiku) a Miloš Majko (oz Občan rozhodni)

[Foto na úvode: facebook.com/cyklocestovanie]

report_problem Našiel si v texte chybu?
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádzajú žiadne komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Ako zabaliť bicykel, aby prežil aj lietadlo?

Video: Ako zabaliť bicykel, aby prežil aj lietadlo?

Koľko reálne trvá zbalenie bicykla do prepravnej tašky a ako je v nej chránený? Aký je rozdiel oproti kartónovej krabici alebo prepravnému kufru?
Unboxing: Thule Epos 3 - kompaktný a univerzálny nosič

Unboxing: Thule Epos 3 - kompaktný a univerzálny nosič

V dobe gravelov, elektrobicyklov, rôznych rozmerov plášťov a geometrií rámov je potrebné prispôsobovať sa. Čo všetko dokáže nosič na ťažné zariadenie Epos 3 od Thule?
Sloboda v pohybe - strešný stan

Sloboda v pohybe - strešný stan

Viacerí z vás mi určite dajú za pravdu, že šport a obzvlášť cyklistika je dosť úzko prepojená s cestovaním.
keyboard_arrow_up