Ako zmapovať naše traily raz a pre vždy (a pre všetkých)?

Ako zmapovať naše traily raz a pre vždy (a pre všetkých)?

2327 komentárov

stink 02.06.2015 10 fotografií   Tip Na Vylet Horska Cyklistika Trail Slovensko Navigacia Vyjazd

Poznáš zaujímavé traily v svojom okolí a chcel(a) by si objaviť ďalšie, či prípadne získať ďalšie informácie od niekoho, kto je na nich doma? Takéto funkcie, spolu s automatickou detekciou prejdených terénov a trailov nájdeš vo Výjazdoch. Avšak hlavne čo sa trailov týka, potrebujeme aj Tvoju pomoc pri mapovaní. V článku Ti ukážeme aké je to jednoduché a ako Tvoje cyklistické srdce môže zahriať fakt, že získané dáta si vďaka OpenStreetMap nenecháme len pre seba, ale poskytneme ich zbytku sveta na ďaľšie zaujímavé využitie.

 

OpenStreetMap (OSM) je čím ďalej tým obľúbenejšou otvorenou platformou pre tvorbu a zdieľanie celosvetových mapových dát. Okrem dát užitočných pre každodenné navigačné potreby myslí ale aj na dáta špeciálne zaujímavé pre bikerov vrátane MTB trailov. A cestní cyklisti sú na tom vzhľadom k pokrytiu a jemnému rozdeleniu spevnených ciest snáď ešte lepšie.

Jednou z najcennejších vlastností OSM je práve otvorenosť a zdieľanie dát so zbytkom sveta, vďaka čomu vznikajú rôzne zaujímavé projekty, v našich očiach a našom regióne napríklad: freemap.sk, cmaps.gpsteam.eu či mtbmap.cz. My sa k nim pridávame s automatickým rozpoznávaním prejdenej trasy vo Výjazdoch.

Výjazdy už teraz podporujú detekciu úsekov prejdených po jednotlivých terénoch: od asfaltu, cez nespevnené (lesné) cesty až po traily a následne výsledok zobrazia prehľadne na mape, či podľa toho odhadnú náročnosť výjazdu v rebríčkoch. Taktiež, v prípade trailov, dokážu identifikovať aj konkrétny trail označený vlastným názvom, napríklad Bratislavčanom, a chtiac-nechtiac možno aj ostatným, notoricky známu Cerovú dráhu. Vďaka tomu následne vieme zistiť ktorí bikeri (aj ako intenzívne) jazdia po zmapovaných trailoch a pomôcť tak držať lokálnu komunitu pohromade, viď napr. stránka spomínanej Cerovej dráhy.


Obrázok 1: Ukážka importu GPX tracklogu s automatickou detekciou terénov a stránkou konkrétneho trailu

Avšak, aby táto funkcionalita a mnohé ďalšie, ktoré máme v pláne, naozaj vynikla a bola všeobecne užitočná - potrebujeme zásadne vylepšiť mapové pokrytie trailov. Aktuálne máme v databáze prakticky len pár trailov (Cerovú dráhu, Päťbojársku, Trail Biely Kríž a niekoľko tratí, napr. Freeride, z bike parku v Bachledovej doline), ale pozitívna správa je, že tento stav sa dá veľmi ľahko vylepšiť. Zbytok článku je hlavne návod, ako na to.


Obrázok 2: Porovnanie mapového pokrytia u nás a za hranicami, zdroj: mtbmap.cz - 20.5.2015

Realita je totiž taká, že mnohé traily už v databáze zakreslené sú a chýbajú im len náležité štandardizované klasifikačné údaje, aby bolo jasné, že sú to cyklistické traily. Ostrieľaným OSMákom k tomu postačia špecifikácie v dokumentácii detekcie terénov, ale keďže to zrejme nebude prípad drvivej väčšiny cyklistickej populácie, tak základom úspechu bude zodpovedať nasledujúcu zásadnú otázku:

Ako zistím, či už je môj trail zakreslený na mape?


Veľmi jednoducho, postačí Ti k tomu akýkoľvek moderný webový prehliadač a otvorená domovská stránka OSM: openstreetmap.org. Pomocou vyhľadávania, alebo len manuálne, si priblížis požadovanú oblasť a ak v nej vidíš krivku zodpovedajúcu hľadanému trailu, máš už takmer hotovo.


Obrázok 3: Cerová dráha (na obrázku jej začiatok nad Snežienkou) je zakreslená na mape

Ak trail v mape ešte nieje, nie je to žiaden neprekonateľný problém, najmä ak máš trail zaznamenaný na GPS zariadení. Venujme sa teraz ale prvému prípadu - že trail na mape existuje a aby bol správne klasifikovaný, stačí mu len nastaviť príslušné "tagy", t.j.:

Ako správne klasifikovať zakreslený MTB trail?


V prvom rade: toto je úkon, ktorý sa nedá realizovať bez prihlásenia do OSM. Vytvorenie účtu je ale veľmi jednoduché a okamžité, praticky stačí zadať e-mail a zvoliť si heslo. Následne po prepnutí do editovacieho režimu (viď veľké Edit v hornom menu) kliknutím na krivku požadoveného trailu vyvoláš editor jeho vlastností v ľavom menu. Klasifikácia MTB trailu spočíva z:


  • uistenia sa, že cesta je typu "path" (Obr. 4),

  • nastavením vlasnosti indikujúcej, že na ceste môžu jazdiť bicykle t.j. vlastnosť Access -> Bicycles je nastavená na napr. "yes" (Obr. 5),

  • a trail je označený správnym hodnotením náročnosti vo vlastnosti "(IMBA) Mountain Biking Difficulty" a toto má hodnotu aspoň 1 (konkrétnu hodnotu biker s osobnou skúsenosťou s trailom odhadne určite veľmi presne vďaka uvedeným popisom) (Obr. 6),
Obrázok 4: Nastavenie typu cesty na "path"


Obrázok 5: Nastavenie "bicycles=yes"


Obrázok 6: Správna klasifikácia náročnosti trailu

Voliteľne je možné trail popísať jeho názvom vo vlastnosti "Name", ak nejaký má. Následne stačí vykonané zmeny uložiť kliknutím na "Save", zapísaním popisu zmien (t.j. niečo ako "Klasifikácia cesty XYZ ako MTB trailu") a potvrdením.

Tým je celá práca hotová, avšak je treba dať si pozor v prípade, ak trail nie je zložený len z jedného jednoliateho úseku. To sa stáva typicky v prípadoch, kedy je trail križovaný inou cestou, alebo sa skladá z výrazne odlišných častí (napr. v jednej časti je to hladký trail a inde je to kamikadze tobogán vykladaný skalami) a v takom prípade je potrebné vyššie uvedené vlastnosti nastaviť každému z dielčich úsekov zvlášť. To, že by trail mohol byť zložený z viacerých úsekov naznačí prípadne rozkliknuteľná položka "All relations" pod vlastnosťami úseku. Tak je to aj v prípade Cerovej dráhy - tá je totiž definovaná ako tzv. "relation", t.j. objekt, ktorý spája jej dielčie úseky. Viď Obr. 7.


Obrázok 7: Pozor na úseky, ktoré sú súčasťou Relation

V takom prípade je pre kompletnú klasifikáciu potrebné:


  • správne klasifikovať jej jednotlivé úseky (viď vyššie) - samozrejme len tie, ktoré spadajú pod označenie "trail",

  • následne otvoriť vlastnosti samotnej relation a ustiť sa, že je typu "route" (Obr. 8),

  • vlastnosť "route=bicycle", alebo "route=mtb" (Obr. 9),

  • a voliteľne jej nastaviť správny názov.
Obrázok 8: Nastavenie typu Relation na "route"


Obrázok 9: Nastavenie vlastnosti "route=bicycle"

Následne je potrebné už len všetky vykonané zmeny uložiť (Save).

Poznámka: takto označené traily budú určite rozpoznané, ale až po aktualizácii mapy, čo sa zatiaľ nedeje automaticky. Takže, keď doplníš/upravíš dáta v OSM, oznám to autorovi článku, prosím, aby sa zmeny prejavili aj v MTBIKER Výjazdoch.

Ako vôbec zakresliť trail do mapy?


Tento, nie o veľa ťažší, proces veľmi dobre popisuje oficiálna dokumentácia (mimochodom aj na príklade mapovania Nízkych Tatier partou z freemap.sk). Ideálne východisko je mať trail prejdený a zaznamenaný dobre naladeným GPS, potom to už pôjde veľmi ľahko. Po samotnom zakreslení trailu samozrejme pre správnu klasifikáciu platí to isté, ako pre existujúce traily.

Ako to je s asfaltovými cestami?


Aj keď to tak z článku priamo nevyznieva, nemyslíme len na terén a traily. Úseky zaujímavé pre majiteľov galuskových mašín sú na tom rádovo lepšie, aspoň (a občas iba... veď vieme svoje) čo sa týka ich zakreslenia a klasifikácie v OSM. Ako však skúsenosť ukazuje, niekedy aj čisto cestný výjazd skončí vo Výjazdoch označený nie na 100% prejdený po asfalte, ako by to človek logicky čakal. Aj keď nevylučujeme chybu v detekčnom algoritme, väčšinou je to nekvalitnými mapovými dátami. Takže, ak si všimneš takýto stav, môžeš ho jednoducho napraviť tým istým spôsobom a OSM editorom ako v prípade trailov uvedenom vyššie. V prípade asfaltovej cesty je dôležité len nastavenie jej vlastnosti highway na niektorú z možností "trunk", "primary", "secondary", "tertiary", "unclassified", "residential", "service", "motorwaylink", "trunklink", "primarylink", "secondarylink", "tertiarylink", "livingstreet", "pedestrian", "raceway", ako píšeme v dokumentácii. Prípadne lesnú asfaltku ako tracktype:grade1, ako vo fóre správne poznamenal Palo TT - implementácia ešte nie je dokončená, ale čoskoro bude.
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

imro1 02.06.2015 (20:54)

1


super projekt, tiež rád niečim prispejem snáď toho bude čo najviac, najmä pekných singlov

 
Palo TT 02.06.2015 (23:10)

1


Len pre doplnenie: OSM a Freemap ma svoju temu tu:
http://www.mtbiker.sk/forum/cyklotrasy-navigacie/freemap-sk-openstreetmap-org-t35970.html
Len skoda, ze z Freemap na konstruktivne pripomienky od bikerov nezareagovali.

Dobre popisany zaklad do OSM je tu:
http://www.geoblog.sk/2014/02/09/tutorial-openstreetmap-cast-druha-mapove-elementy/

 
lluubboo 02.06.2015 (17:14)

0


Daju sa potom napr iba tieto traily pre MTB nejak zviraznit na tej mape?

 
stink lluubboo 02.06.2015 (17:59)

2


Ano a mame to v plane. Len zatial sme to pre tych par menovanych trailov neriesili.

 
DaDo.Bzz 02.06.2015 (21:02)

0


Pekny projektik. Ja len davam do pozornosti namakanu app na iphone Maps 3D, offline OSM mapy ( a 7 dalsich map), paradny 3D pohlad na naplanovanu trasu spolu s ukazovatelom aktualnej polohy na profile terenu ako v telke.

 
DaDo.Bzz 02.06.2015 (21:28)

0


Ta freemap vyzera dobre, nechysta sa aj nejaka appka do telefonu s offline mapou?

 
MrKoubak DaDo.Bzz 02.06.2015 (22:15)

0


Odporúčam Locus a tam si stiahnúť offline mapu MTB Europe... sú tam aj všetky možné ostatné mapy

 
hurmikak MrKoubak 03.06.2015 (11:23)

0


Ako sa presne vola ta "MTB Europe" mapa do Locusu? Mam najnovsiu verziu Pro a nejak ju tam neviem najst. Dik.

 
stink DaDo.Bzz 02.06.2015 (23:46)

0


Androidove OruxMaps myslim ze aj defaultne podporuju OSM. Len neviem ako to je s offline podporou.

 
Anthemmer 03.06.2015 (12:28)

0


PS: A čo cykloserver.cz ? Podľa mňa ich mapové podklady sú oveľa lepšie ako OSM a dá sa tam taktiež uložiť trasa a zdieľať. A všimol som si, že aj celkom slušne apgrejdujú mapové podklady (aspoň v Karpatoch určite).

 
stink Anthemmer 03.06.2015 (12:34)

0


Ak sa nemýlim, tak používajú ShoCart, ktoré majú veľkú nevýhodu v tom, že nie sú otvorené (ani zdarma). Ako história v iných regiónoch ukázala, pri malej troške snahy komunity sa OSM môže rýchlo priblížiť kvalitou komerčným riešeniam a tým poskytnúť omnoho širšie spôsoby využitia.

 
Anthemmer stink 03.06.2015 (12:53)

0


... to je pravda, ale na druhej strane nechápem načo potrebujem "otvorenosť", keď mi systém umožní vložiť a šérovať trasy (mnohé trasy mtb maratónov sú takto zdieľané) a to na kvalitnom mapovom podklade. A mimochodom podkladová mapa sa dá kúpiť do mobilu, celé Slovensko v 50 tisícke (čo úplne bohato postačuje) za cca 600CZK, čo sa dá v pohode prežiť.

 
stink Anthemmer 03.06.2015 (12:58)

0


Ad 1: Otvorenosť som myslel z hľadiska možnosti úpravy samotnej mapy a jej zdieľania v prístupnom formáte podporujúcom vývoj ďalších nadstavieb nad mapou (napr. detekcie prejdenej trasy ako je tomu vo Výjazdoch).

Ad 2: Priznám sa, že som to neštudoval, ale obyčajne sú komerčné podmienky pre organizácie iné, ako pre koncového zákazníka.

 
Axel 03.06.2015 (15:11)

0


Zaujimave, kedysi som tu zaznamenaval hlasy, ze netreba sirit info o trailoch prilis do sveta, lebo neni su oficialne a neviem co... A zrazu masova podpora ich zakreslovania do map.

 
stink Axel 03.06.2015 (16:35)

0


... za podmienky, že je možné po nich (legálne) bicyklovať.

To sú dve veci, ktoré sa navzájom nevylučujú, aj keď je jasné, že obštrukcie kladené našim zákonom žiadneho bikera netešia.

 
hurmikak stink 03.06.2015 (17:36)

0


Treba silny disclaimer a mozes uverejnit hocijake trasy Ma niekto realnu skusenost ze by ho nacapali ako ilegalne bajkuje?

 
Marinada hurmikak 03.06.2015 (17:55)

0


Ja osobne nie ale par znamych ano.

 
Axel stink 04.06.2015 (11:46)

0


Cize ak je v lese chodnik, tak ho akoze nebudem davat do OSM, lebo je nelegalne po nom jazdit, resp. sa tam jazdi len s tichym suhlasom a tych par ludi nevadi? Zakladnym mottom OSM je, ze sa mapuje realita. Chodnik tam je, je vhodny na bike, nevidim dovod ho nedat do mapy.
Lebo potom podla rovnakeho kluca vyhodme z mapy aj jaskyne, lebo sa do nich nesmie vstupovat. Vyhodme kominy, lebo sa na nich nesmie liezt. A vyhodme aj rybniky, lebo sa v nich nesmie kupat,...

 
stink Axel 04.06.2015 (11:55)

0


To, že sa mapuje realita je rozhodne super a upozorňujem, že tento článok to v žiadnom prípade nerozporuje. Ak má nejaký úsek atribúty MTB trailu, ale nedá sa na ňom bicyklovať, to je objektívna smutná realita, ktorá môže a mala by byť v mape presne takto zaznačená.

Druhá vec potom je, čo s takýmito úsekmi urobíme a ďalšia diskusia na tému tému sa bude viesť v http://www.mtbiker.sk/forum/o-mtbiker-sk/vyjazdy-teamy-rebricky-t33722-285.html

 
Palo TT Axel 05.06.2015 (09:37)

0


Moj nazor: vsetky chodniky do mapy zaznacit - je to realita. V rezervaciach (3 a vyssi stupen ochrany) explicitne nezdoraznovat jeho cyklo pouzitie(=otagovat len neutralne highway:track). Na ostatnom lesnom uzemi cyklo tagovanie mtb:scale by som pouzival bez ohladu na zakon o lesoch, ale vzhladom na to, ze na SK sa tag mtb:scale moc nepouzivam a nie je vizualizovany na freemap, nepouzivam ho (zatial).
O tom ci a ako sa taketo chodniky budu pouzivat pri rozpoznavani terenu vo vyjazdoch je na rozhodnuti Stinka.
Riesili me to tu: http://www.mtbiker.sk/forum/post960095.html#p960095

Snazil som sa diskutovat aj na temu pouzivanie mtb:scale na lesne cesty, ale ostalo to bez odozvy.
http://www.mtbiker.sk/forum/post939586.html#p939586

 
Palo TT Palo TT 05.06.2015 (09:40)

0


Okrem blbnuceho proxy sa aj chybycka podarila:
spravne je samozrejme:
otagovat len neutralne highwayath

 
Palo TT Palo TT 05.06.2015 (09:41)

0


dvojbodka a p je emotikon. takze finalne:
highway path

 
Palo TT Axel 05.06.2015 (09:37)

0


Moj nazor: vsetky chodniky do mapy zaznacit - je to realita. V rezervaciach (3 a vyssi stupen ochrany) explicitne nezdoraznovat jeho cyklo pouzitie(=otagovat len neutralne highway:track). Na ostatnom lesnom uzemi cyklo tagovanie mtb:scale by som pouzival bez ohladu na zakon o lesoch, ale vzhladom na to, ze na SK sa tag mtb:scale moc nepouzivam a nie je vizualizovany na freemap, nepouzivam ho (zatial).
O tom ci a ako sa taketo chodniky budu pouzivat pri rozpoznavani terenu vo vyjazdoch je na rozhodnuti Stinka.
Riesili me to tu: http://www.mtbiker.sk/forum/post960095.html#p960095

Snazil som sa diskutovat aj na temu pouzivanie mtb:scale na lesne cesty, ale ostalo to bez odozvy.
http://www.mtbiker.sk/forum/post939586.html#p939586

 
Palo TT Axel 05.06.2015 (09:38)

0


Moj nazor: vsetky chodniky do mapy zaznacit - je to realita. V rezervaciach (3 a vyssi stupen ochrany) explicitne nezdoraznovat jeho cyklo pouzitie(=otagovat len neutralne highway:track). Na ostatnom lesnom uzemi cyklo tagovanie mtb:scale by som pouzival bez ohladu na zakon o lesoch, ale vzhladom na to, ze na SK sa tag mtb:scale moc nepouzivam a nie je vizualizovany na freemap, nepouzivam ho (zatial).
O tom ci a ako sa taketo chodniky budu pouzivat pri rozpoznavani terenu vo vyjazdoch je na rozhodnuti Stinka.
Riesili me to tu: http://www.mtbiker.sk/forum/post960095.html#p960095

Snazil som sa diskutovat aj na temu pouzivanie mtb:scale na lesne cesty, ale ostalo to bez odozvy.
http://www.mtbiker.sk/forum/post939586.html#p939586

 
Anthemmer 04.06.2015 (12:39)

0


PS: a toto poznáte? Je tam aj Cerovka

http://beta.map1.eu

 
stink Anthemmer 04.06.2015 (12:43)

0


Ďalšia ukážka toho, na čo je dobrá OSM

 
Anthemmer 19.06.2015 (09:14)

0


PS. Cykloserver nahodil nové turistické mapy, citujem: "V online mapě najdete v nyní kromě Česka a Slovenska také podrobné turistické mapy Rakouska, Německa, Švýcarska, Itálie (sever), Francie (Alpy, Provence), Nizozemí, Velké Británie Norska, Finska, Švédska, Polska (hory na jihu), Islandu a ostrovů Medeira, Kanárské ostrovy, Mallorca. Připravujeme Baskicko a Katalánsko."

 
Pridaj komentár