Zdroj: tinkoffsaxo.com

Nedeľná 15. etapa: Sagan nemá slov na to, čo sa stalo a aj tak ho po etape vyhlásili za najbojovnejšieho jazdca

V poradí 15. etapa mala byť najmä pre šprintérske tímy, ktoré však museli tvrdo pracovať, aby doviezli pelotón pohromade do cieľa. Pelotón preverila najmä horská prémia II. kategórie na Col de l´Escrinet, po nej sa išlo 50 km bez veľkých prevýšení až do cieľa vo Valence, ktorý vyhovoval čistokrvným šprintérom. Bola to pre nich predposledná šanca na 102. ročníku, ďalšiu príležitosť budú mať až po alpskej časti vo finále v Paríži na Elyzejských poliach.

Na štarte v Mende bolo 172 cyklistov. Od úvodu sa pelotón drobil, jeden nástup striedal druhý. V popredí sa často objavoval aj Peter Sagan. Majster SR sa dostal najskôr do úniku 27-člennej skupiny, ktorá sa po približne 40 km rozdelila a vpredu zostalo deväť jazdcov. Nechýbal tam ani Sagan. Tempo prvej hodiny (47,4 km/h) nevydržal Mark Cavendish, ktorý jazdil za pelotónom. Náskok deviatky postupne narástol cez dve minúty. Sagan vyhral rýchlostnú prémiu na 108. km v Aubenne, Greipel tam bral päť bodov. Po horskej prémii na Col de L´Escrinet sa práca vedúcej deviatky vpredu pomaly končila, 39 km pred cieľom sa vrátili do pelotónu siedmi jazdci, potom ešte desať kilometrov to skúšali Matteo Trentin a Ryder Hesjedal. Sagan mal v tom čase technické problémy, vymenil celý bicykel a s veľkou námahou s pomocou tímových kolegov sa vrátil do letiaceho pelotónu, v ktorom bolo 148 jazdcov. Etapa bola veľmi rýchla, rýchlostný priemer viac ako 46 km/h. Záver už patril šprintérskym tímom, ktoré pracovali na čele pelotónu. Všetci sa sústredili na hromadný dojazd vo Valence. Tri kilometre pred páskou nastúpil Štybar, pelotón ho mal na dohľad a po dvoch kilometroch sa jeho snaha skončila. Sagan sa pohyboval na čele balíka a bol v hre o prvenstvo, krátko pred cieľom mal menšiu kolíziu s Degenkolbom a potom sa nechal zavrieť. Napokon sa prejavila šprintérska dominancia Greipela, ktorý sa radoval celkovo deviatykrát v kariére na Tour.

Sagan a Froome po etape


Peter Sagan naďalej musí čakať na ďalší etapový triumf na Tour de France

V nedeľňajšej 15. etape 102. ročníka z Mende do Valence (183 km) bojoval o víťazstvo až do posledných metrov, napokon skončil štvrtý a po dojazde nemal práve najlepšiu náladu. V boji o zelený dres vedie o 44 bodov pred Andrém Greipelom, ktorý v nedeľu tretíkrát triumfoval na 102. ročníku. Sagana vyhlásili za najbojovnejšieho jazdca etapy a v pondelok pôjde okrem zeleného trička aj s červeným číslom. Aj v 15. etape sa dostal do úniku a vyhral rýchlostnú prémiu, v závere chcel bojovať o ďalší úspech. Dvadsaťpäťročný Žilinčan sa pohyboval na čele balíka a bol v hre o prvenstvo, krátko pred cieľom mal menšiu kolíziu s Johnom Degenkolbom a potom sa nechal v poslednej zákrute zavrieť.

"Nemám slov na to, čo sa dnes stalo. Cítil som sa dobre, bol som pripravený na superšprint. Nevravím, že ja som sa netlačil, ale v poslednej zákrute stlačili mňa a všetci sa cezo mňa prehnali. Potom som sa ešte snažil dobehnúť zmeškané, ale už to nefungovalo. Počas etapy som sa snažil ísť do úniku, byť v ňom čo najdlhšie, ale aj iné tímy mali svoje záujmy," povedal v rozhovore pre web podujatia Sagan.

Jazdec tímu Tinkoff-Saxo mal asi 30 km pred cieľom technické problémy, pri snahe vymeniť bicykel sa dostal do menšieho konfliktu so sprievodným motocyklom s fotografom. Po motocykli potom ešte hodil jednu z fliaš aj mechanik družstva. S pomocou tímových kolegov sa potom Slovák vrátil do pelotónu. "Na záver etapy som si chcel vziať svoj šprintérsky bicykel, ktorý je rýchlejší a aerodynamickejší ako ostatné. Zdržal ma však motocykel s kamerou, ktorý zavadzal môjmu sprievodnému vozidlu. Trochu nás to naštvalo. Stál som tam uprostred cesty a nevedel som, čo mám robiť," priznal pre web Tour Peter Sagan.

VIDEO: Sagana takmer zrazil kameraman na motorke v 15. etape - Doslova si Sagan musel kopnúť do jeho motorky

Nemec André Greipel sa stal víťazom nedeľňajšej 15. etapy cyklistických pretekov Tour de France, ktorá viedla z Mende do Valence a merala 183 km. Tridsaťdvaročný jazdec tímu Lotto-Belisol dosiahol tretí víťazný špurt na 102. ročníku. Greipel sa presadil v hromadnom šprinte pelotónu pred Johnom Degenkolbom a Alexandrom Kristoffom. Slovák Peter Sagan finišoval štvrtý a udržal si naďalej zelený dres vedúceho muža bodovacej súťaže. Pred Greipelom má 44-bodový náskok. Sagana po etape vyhlásili za najbojovnejšieho jazdca na kilometroch medzi Mende a Valence a v pondelok pôjde s červeným číslom. V žltom tričku sa predstaví aj v pondelok Chris Froome, keďže nedeľňajšie kilometre nepriniesli žiadne zmeny na popredných priečkach výsledkovej listiny. Froome vedie o 3:10 min pred Nairom Quintanom, tretí je Tejay van Garderen (+3:32).

Výsledky - cyklistické preteky Tour de France

15. etapa (Mende - Valence, 183 km): 1. André Greipel (Nem.) Lotto-Soudal 3:56:35 h, 2. John Degenkolb (Nem.) Giant-Alpecin, 3. Alexander Kristoff (Nór.) Kaťuša, 4. Peter Sagan (SR) Tinkoff-Saxo, 5. Edvald Boasson-Hagen (Nór.) MTN-Qhubeka, 6. Ramunas Navardauskas (Litva) Cannondale-Garmin, 7. Christophe Laporte (Fr.) Cofidis, 8. Michael Matthews (Aus.) Orica GreenEdge, 9. Davide Cimolai (Tal.) Lampre-Merida, 10. Florian Vachon (Fr.) Bretagne-Seche Environment všetci čas ako víťaz

Poradie po 15. etape: 1. Christopher Froome (V. Brit.) Sky 59:58:54 h, 2. Nairo Quintana (Kol.) Movistar +3:10 min, 3. Tejay van Garderen (USA) BMC Racing +3:32, 4. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar +4:02, 5. Alberto Contador (Šp.) +4:23, 6. Geraint Thomas (V. Brit.) Sky +4:54, 7. Robert Gesink (Hol.) Lotto NL-Jumbo +6:23, 8. Vincenzo Nibali (Tal.) Astana +8:17, 9. Tony Gallopin (Fr.) Lotto-Soudal +8:23, 10. Bauke Mollema (Hol.) Trek Factory +8:53

Bodovacia súťaž: 1. Peter Sagan (SR) 360 bodov, 2. André Greipel (Nem.) 316, 3. John Degenkolb (Nem.) 264, 4. Mark Cavendish (V. Brit.) 192, 5. Bryan Coquard (Fr.) 122.

Vrchárska súťaž: 1. Chris Froome (V. Brit.) 61 bodov, 2. Joaquim Rodríguez (Šp.) 52, 3. Jakob Fuglsang (Dán.) 41, 4. Richie Porte (Aus.) 40, 5. Romain Bardet (Fr.) 38

Súťaž jazdcov do 25 rokov: 1. Nairo Quintana (Kol.) 60:02:04 h, 2. Warren Barguil (Fr.) +7:53 min, 3. Romain Bardet (Fr.) +10:00, ... 5. Peter Sagan (SR) +1:02:24

[Foto na úvode: tinkoffsaxo.com]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2024, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Peter Sagan a pamätné dni jeho kariéry

Peter Sagan a pamätné dni jeho kariéry

Slovensko malo priemerných športovcov. Malo dobrých športovcov. Malo vynikajúcich športovcov. A potom je tu Peter Sagan.
Video: Marco Pantani číha za každým stromom - cyklodovolenka Rimini a San Maríno

Video: Marco Pantani číha za každým stromom - cyklodovolenka Rimini a San Maríno

Taliansky región Emilia-Romagna našincovi veľa neprezradí, ale s pomocou doplňujúcich informácií sa každý hneď rýchlo zorientuje.
Tour de France 2023 (3. časť) - zaslúžené double Jumba

Tour de France 2023 (3. časť) - zaslúžené double Jumba

Rozhodujúci týždeň a celý 110. ročník „Starej dámy“ je za nami. Ako to nakoniec dopadlo?
keyboard_arrow_up