V Laskomerskej doline pri Banskej Bystrici rastie ojedinelý areál singletrailov pre cyklistov

V Laskomerskej doline pri Banskej Bystrici rastie ojedinelý areál singletrailov pre cyklistov

Obyvatelia Banskej Bystrice sa rozhodli v tomto roku podporiť z participatívneho rozpočtu mesta päť projektov, na ktoré vyčlenili takmer 20-tisíc eur. K víťazným aktivitám patrí aj vybudovanie cyklistického areálu v Laskomerskej doline.

Vyznávači horských bicyklov sa môžu tešiť na jedinečný projekt, ktorý nemá v stredoslovenskom regióne obdobu. V Laskomerskej doline, ktorá je súčasťou krajského mesta, dostávajú reálnu podobu trate – singletrialy.Začiatočníci i pokročilí bikeri si budú môcť vyskúšať trasy s rôznymi stupňami náročnosti a zvyšovať tak svoje jazdecké zručnosti. Na ich vybudovanie sa použije aj 3 500 € z participatívneho rozpočtu. Projekt je zaujímavý aj tým, že ho budujú dobrovoľníci a brigádnici. Plánovaných pätnásť kilometrov tratí ponúkne iný štýl jazdy v horskom teréne.

"Prvý zo šiestich plánovaných singletrailov je už takmer hotový. Dúfame, že do začiatku budúcoročnej sezóny dokončíme prvé dva úseky v celkovej dĺžke sedem kilometrov,“ povedal pre agentúru SITA Pavol Krnáč, predseda Občianskeho združenia KoLesom, ktoré je realizátorom projektu. „Prostriedky z participatívneho rozpočtu pokryjú len určitú časť nákladov. Preto stále oslovujeme rôzne inštitúcie a nadácie, aby sme získali potrebné financie. O ďalšej finančnej pomoci rokujeme aj s banskobystrickým magistrátom,“ dodal.Laskomerská dolina je ľahko dostupná každému Banskobystričanovi i návštevníkovi mesta. Hoci sa nachádza v blízkosti centra, na masovejšiu rekreáciu a športové vyžitie sa doteraz nevyužívala. Singletraily by tak mohli priniesť nové možnosti jazdy na horskom bicykli obohatené o terénne a umelé prekážky. Medzi podobné projekty patria Rychlebské stezky v Českej republike a Prešovské traily, ktoré získali ocenenie za jeden z najlepších produktov cestovného ruchu v Prešovskom kraji.„Máme šťastie, že takýto projekt sa vďaka nadšencom realizuje v okolí Banskej Bystrice umožní vykonávať aj takéto atraktívne aktivity. Obyvatelia mesta tak nemusia chodiť mimo nášho regiónu. Cestovný ruch vo svete ťaží z podobných iniciatív. Verím, že to tak bude aj u nás, pritiahneme aj skupinu fanúšikov tohto športu zo zahraničia. Budem rád, ak sa nám podarí, v prípade získania titulu Európske mesto športu 2017, tento projekt začleniť a propagovať tak aj horskú cyklistiku,“ povedal druhý zástupca primátora mesta Martin Turčan.„V septembri sa členovia koordinačnej rady po dohode s predkladateľom projektu vybrali na zaujímavú prehliadku postupu prác na tvorbe singletrailov. V lese nad Laskomerskou dolinou brigádnici-dobrovoľníci budujú trasy pre bikerov. Zistili sme, že práca je to veľmi namáhavá. Konkrétne ide o zmenu a prispôsobovanie prírodou vytvoreného terénu tak, aby bol vhodný a zaujímavý pre tých, ktorí si chcú vychutnať jazdu na horskom bicykli. Brigádnici musia nielen kopať, ale i spevňovať okraje a zhutňovať povrch trate tam, kde je to potrebné, a tiež formovať nerovnosti na povrchu, aby boli traily pre bikerov zaujímavé,“ povedala členka koordinačnej rady participatívneho rozpočtu pre Banskú Bystricu Daniela Haragová.

Pavol Krnáč vyzýva záujemcov, ktorí by chceli pomôcť pri brigádach na úpravách terénu, aby sledovali ich facebookovú stránku http://www.facebook.com/KoLesom.oz, na ktorej pravidelne zverejňujú výzvy na brigádu, prípadne je možné sa kontaktovať prostredníctvom e-mailovej adresy kolesom.oz@gmail.com.
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up51thumb_down comments 14 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Norco Fluid FS 1 – dokáže viac, ako by si človek myslel

Test: Norco Fluid FS 1 – dokáže viac, ako by si človek myslel

Norco Fluid je trailový bicykel, od ktorého som spočiatku nemal veľké očakávania. Po teste však môžem povedať, že ma milo prekvapil a dokáže naozaj viac, ako som si pôvodne myslel.
XC/maratón vs. enduro – súboj na traile

XC/maratón vs. enduro – súboj na traile

Dali sme do priameho porovnania odlišné jazdecké štýly a z toho plynúcu rýchlosť v teréne. Aký je rozdiel?
Malý sprievodca okolím Veľkej Fatry - hrebene, traily a šotolinky

Malý sprievodca okolím Veľkej Fatry - hrebene, traily a šotolinky

Nechajte sa inšpirovať krásnym a rozmanitým jazdením – či už chcete brázdiť trail, hrebeňové úseky, alebo sa dostať v prvom rade na pekne vysoký kopec. Máme jedno nové video a niekoľko ďalších tipov.
keyboard_arrow_up