Novoročný špeciál: Top 10 trailov pre rok 2015

Novoročný špeciál: Top 10 trailov pre rok 2015

5242 komentárov

quidoo 31.12.2015   Bicyklom Po Slovensku Tip Na Vylet Trail Slovensko

Tento sprievodca tým najlepším, čo doma máme, je výsledkom mojej celoročnej námahy a neuváženého použitia QTSI indexu na MTBIKER fóre. QTSI je Quidoov Trail Sentiment Index, ktorý sa používa v Quidoovom svete za účelom ohodnotenia zábavy na traile. Je absolútne subjektívny a stále optimalizovaný pre Meridu 99 na 100 mm zdvihoch.

 

Pri písaní minuloročného špeciálu (Top 10 trailov pre rok 2014) som vôbec neuvažoval nad tým, že by mohlo ísť o telenovalu na pokračovanie, ale musím sa priznať, že životný štýl lovca trailov ma nadchol natoľko, že už teraz plánujem špeciál na budúci rok. Cestovanie po krajine je časovo a finančne náročné. Nie každý výlet končí objavením trailu, ktorý skončí v tomto cream de la cream výbere. Preto som veľmi rád, že v nasledujúcom roku sa o môj žalúdok postará a energiu dodá české Chimpanzee Energy Bar, ktoré si nebudem musieť už kupovať. Ak by to bola reklama na Tesco, končila by v tejto chvíli – Every Little Helps, hehe.

Traily, ktoré sú náročnejšie na orientáciu, som uploadol do sekcie výjazdy, kde si môžete stiahnuť gpxka. Disclaimer: Kombinácia iných zdvihov s inou geometriou, s iným jazdcom, môže viesť k inému indexu zábavy na doleuvedených trailoch. Pite rozumne.Metodika výberu trailov zostáva nezmenená. Nič náročné smerom k AM/EN orientovaným sa v tomto výbere nenachádza, i keď čísla 6 a 7 si myslím, že zaujmú aj enduristov. Stále sa vyhýbam národným parkom, rezerváciam a čerstvo vykopaným šmakom bajkerskými fanatikmi bez povolení.

1. Trail Široké (Malé Karpaty)
Minulý rok som začal trailom z blízkeho okolia, ktorý často jazdím, tak zachovám tradíciu a prvý trail, o ktorom sa tu zmienim, je práve z domáceho chotára. Trail to nie je vôbec dlhý. Myslím, že do 5 minút budete na jeho konci aj s prstom v nose. Vedie od horárne Široké ku Kučišdorfskej priehrade. Pár desiatok metrov pod rázcestníkom Široké, na červenej turistickej značke je chodník, ktorý je kolmo na červenú značku. V smere z Homole je to na pravú ruku, po ľavej budete mať plot. Trail vás vypľuje medzi chatkami nad priehradou.

GPX v sekcii Výjazdy - http://www.mtbiker.sk/vyjazdy/157938/quidoo-vyjazd-import-gps-mtb-sucho-1km-0h-27m.html

2. Trail Dlhý (Starohorské vrchy)


Pár výjazdov v roku je takých, že si od samej radosti cvrknem do šamoáá. To, čo napáchala v lesoch nad Roosveltovou nemocnicou v Banskej Bystrici partička nadšencov, je na bajkpočin roka. Zatiaľ je v prevádzke 4 kilometre dlhý trail s príznačným menom - Dlhý. Je tam kus poctivo odvedenej práce. Je vidieť, že tam neostala motyka opustená od rozumu. Neviem si predstaviť bajkera, ktorý sa tam bude nudiť. Trail je jednosmerný, za čo udeľujem ďalšie plusové body. Nejedná sa o čistokrvný zjazd, je to skôr hore-dole štýl. Nemyslím, že medzi začiatkom a koncom trailu je veľký rozdiel v nadmorskej výške. Na konci budete udýchaní a spotení, ale šťastní.Chcel som napísať, že je to najlepší trail, ktorý bol primárne spravený pre bajkerov, ktorý som tento rok išiel, ale asi by som chalanom krivdil. Je to najlepší trail vykopaný bajkermi pre bajkerov, ktorý som išiel v živote. Ak kopete, v Laskomeri je 4 kilometre dlhé školenie, ako sa to robí. Celé to má na svedomí občianske združenie KoLesom, brigády sa organizujú cez ich FB tu.

GPX v sekcii Výjazdy - http://www.mtbiker.sk/vyjazdy/157936/quidoo-vyjazd-dlhy-mtb-sucho-5km-1h-0m.html.

3. Háj (Vtáčnik)
Nad mestom Nová Baňa je kopec. Nad mestami bývajú kopce. Nič zvláštne. Na tomto kopci ale budú stavať rozhľadňu. Znova nič výnimočné. Miesto je to naozaj pekné a mám pocit, že keď niekto ide do tejto lokality na bajk, dá vždy prednosť Banskej Štiavnici kvôli svojmu zaslúženému renomé. Ja len vravím, spravte občas výnimku a dajte si Pohronský Inovec. Auto môžete pokojne nechať na OMV pri Tekovských Nemciach, kde si dávate kávičku na pol ceste po R1. Na Háj sa dostanete po cyklotrase trebárs aj z Novej Bane. Dole je to po žltej značke do mesta. My sme rôzne kombinovali a nachádzali stále nové a nové chodníčky, ktoré nie sú na žiadnych mapách. Neviem podať ucelené gpx ako dole, ale môžem povedať, že sa nám všetko páčilo a určite sa ešte vrátime. Touto cestou by som chcel požiadať lokálnych bajkerov, či by sa mohli podeliť so svojimi obvyklými trasami z Hája dole v komentároch.

4. Bärenstein (Bohemian Forest, aneb Šumava)
V krajine, ktorá nám dala Redbull, Adolfa a šotolinu, som objavil celkom náhodou a neplánovane perfektný pojazd po koreňoch a kameňoch. Nič super náročné pre enduro nadšencov, ale pre exploračného XCečkára veľké potešenie. Do Rakúska sa chodia jazdiť úplne iné lokality, ale ak budete na Šumave, spraviť si krátku zachádzku k južnému susedovi na Bärenstein, nemusí byť úplne od veci. Majte ale na pamäti, že Rakúšania značia všetko svojou štátnou vlajkou a nepoznajú moc farby. Všetko ide po červenej. Zjazd, o ktorom píšem, je ten východnejší. Na výjazd je lepšia západnejšia vetva. Pripravte sa na nekonečné šotoliny v dokonalom stave a nekonečné šotoliny v dokonalom stave. Pre namlsaných z Malej Fatry a rozmaznaných z ostatných dobrých vecí na Slovensku, môže pôsobiť Rakúsko celkom sterilne. Určite choďte na miesta, ktoré vám niekto odporučí, alebo ste ich videli v bajkerských videjkách na Youtube. Inak vás čaká šotolinkárčenie a cykloturistika. Nehovoriac o tom, že toľko zákazových značiek pre bajk som v lese ešte nikde inde nevidel.

5. miesto - vymazané zo zoznamu


Poznámka redakcie: Dostali sa k nám doplňujúce informácie od lokálneho jazdca, že tento úsek je náučný chodník pre peších, ktorý navyše z veľkej časti prechádza chráneným areálom, kde je pohyb na biku zakázaný. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli tento trail vyradiť zo zoznamu. Ďakujeme za pochopenie.

6. Horná lúka – Kamenná Poruba (Lúčanská Malá Fatra)
Podľa metodiky sú traily zoradené v náhodnom poradí a rozhodne si netrúfam spraviť rebríček, ktorý trail je lepší, alebo horší. V tomto prípade ale musím spraviť výnimku. Tento som si naozaj užil. Bavíme sa tu o zhruba 8 kilometroch trailovania. Väčšina samozrejme dole kopcom. Prvé 2 kilometre vedú po červenej turistickej značke do sedla Majbíková, potom je to čistý freestyle po tajných chodníčkoch, kde bez navigácie nemáte šancu trafiť.

GPX v sekcii Výjazdy - http://www.mtbiker.sk/vyjazdy/157939/quidoo-vyjazd-z-hornej-luky-mtb-sucho-11km-8h-0m.html

7. Rokoš – Nitrianske Rudno (Nitrické vrchy)
Po červenej do sedla, potom žltá v smere na Predný Rokoš, switchback doľava na zelený náučný do Nitrianskeho Rudna a máte recept na krásny deň na bajku. Odbočenie zo žltej na zelenú je 180 stupňový vracák v úseku, kde sa vám zo žltej nebude chcieť ísť dole. My sme to preleteli a museli sme sa vracať, ale neľutujeme. Začiatok od Rokoša, hlavne úsek žltej je náročný a myslím, že tento celý trail dokáže zabaviť aj enduristov. Zelená je zase plná switchbackov. Snažím sa rozpamätať, či som už išiel niečo podobné, ale nie. Niektoré z nich sú podľa mňa nezvládnuteľné na bajku, ale možno top skilleri to dajú.

8. Dúbravská Hlavica (Malé Karpaty)
Na Devínskej Kobyle som bol dvakrát v živote. Je tam až príliš veľký pohyb kvôli ľahkej dostupnosti pre všetkých užívateľov lesa, plus mám to príliš ďaleko na výjazd a zase príliš blízko na celodňovku. Celé je to popretkávané chodníčkami, samé hore-dole. Určite sa oplatí prísť a vyskúšať. V tomto najzápadnejšom pohoríčku sa jazdí aj maratón, ktorý je súčasťou slovenskej XCM série, takže si to necucám z prsta, ale naozaj sa oplatí prísť. Na Kobylu som sa vybral cez Veľkonočné sviatky, keď sú v Bratislave len Bratislavčania a stále nie je tak teplo, aby do lesa chodili všetci ľudia. Trail je neznačený a jeho štart sa nachádza za budovou Salezu. Nie je extra dlhý a ústi na zelené céčko. Na jar už všade rozvoniaval medvedí cesnak, mne sa páčilo – odporúčam.

GPX v sekcii Výjazdy - http://www.mtbiker.sk/vyjazdy/157937/quidoo-vyjazd-dubravska-hlavica-mtb-sucho-1km-0h-45m.html

9. Kňažinove lúky – Jankov vŕšok (Nitrické vrchy)
Zaujímavá hrebeňovka s prevahou dole, ktorá ide stále po červenej značke. Začiatok ide ešte po lesnej ceste, ale časom sa to spraví na miestami veľmi pekný chodník. V poslednej dobe sa tam udiali nejaké zmeny a chodník bol pretrasovaný kvôli plotu, tak to môže byť miestami kostrbaté. Zatiaľ pre mňa skrytý potenciál ale ukrývajú dve odbočky - modrá a zelená na Uhrovský hrad. Na Kňažinove lúky sa dá dostať veľmi komfortne cez údolie potoka Hradištnica, v strednej pasáži výšľapu je dokonca pár kilometrov nového asfaltu. Pokračovanie červenej z Jankovho vŕška do Uhrovca je rozbité po ťažbe.

10. Helligon (Štiavnické vrchy)
Úprimne, o Helligone nič neviem. Nič som negooglil a ani inak nehľadal. Vôbec neviem aký vplyv malo Bajkom k Tajchom, rezort Salamandra, v ktorom je postavený, alebo ktokoľvek iný. Poviem len, že sa nejedná o žiadny pokus v štýle - skúsme niečo postaviť. Je to kus roboty, ako na strane rozumu, tak aj na strane prehádzanej zeminy. Na Slovensku som takúto vec s obsahom klopeniek, ktorú s prehľadom zvládne XC bajk, ešte nešiel. Všetky skoky sú urobené tak, že ich odpéruje aj malé dieťa. Veľkáči sa vybláznia pri poletoch, malkáči sa nedokaličia. Málokedy sa kompromis takto vydarí. Najviac mi to pripomínalo zelený trail v areáli Bíla na českej strane Beskýd. Toto berte ale v úvodzovkách. Otázne je, či Salamandra plánuje aj viac takýchto trailov a či bude mať zmysel kvôli nim pustiť v lete lanovku.

Ďakujem všetkým, čo mi napísali po uverejnení prvého dielu tejto ságy a dali vedieť o dobrých trailoch, ktoré jazdia. Môžete v tom pokračovať, nenahnevám sa. V teréne som objavoval minulý rok s týmito bajkermi: lto, Palo TT, kvakob a brudy. Bez nich by ste tu dnes tento text nečítali. Díky.
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Plášte a duše ~ MTB)

Komentáre

cyklovna 31.12.2015 (15:16)

7


dobrý deň, v mene Cyklovne Vás pozývame na traily CYKLOSTOPY v Starej Ľubovni. Veríme, že po návšteve Ľubovne bude min. 1 trail vo Vašom výbere na budúci rok

 
frp cyklovna 01.01.2016 (16:55)

0


Bol som pekny trailik mozem odporucit

 
cipo11 31.12.2015 (19:51)

5


Naozaj by bolo dobré na webe MTBiker urobiť jednu samostatnú sekciu iba pre traily s GPX zoradené podľa oblastí-okresov. Tých príspevkov vo fóre o Bajkovanie v okolí... a pod. je neúrekom a je v tom trochu guláš. Ešte tak možnosť pridať ku každému trailu nejaké foto a video...to by bola pecka.

 
jurrasic 31.12.2015 (14:56)

1


super clanok, niektore urcite pojdem vyskusat. Inak GPX z Malej Fatry nejde stiahnut, vyhadzuje chybu. Mozes to pls pozriet?

 
Gerson jurrasic 31.12.2015 (19:45)

0


Juraj ak chceš pošlem ti gpx do správy

 
jurrasic Gerson 01.01.2016 (13:04)

0


jasne, posli, dakujem

 
koirytnacka Gerson 02.01.2016 (08:10)

0


Mozes to poslat pls aj mne? Diky

 
dodobiker 31.12.2015 (16:08)

1


Super članok, o tej Novej Bani som nevedel a mám to pritom za humnami. Helligon je super, aj ked som ho siel iba raz. Neuvazovali ste niekedy dat pre tieto traily samostatny blok na stranke, kde by boli vsetky postupne pridavane s gpx a pripadne aj fotkami, bolo by to super.

 
lto 31.12.2015 (17:28)

1


Laskomer je inak trailovanie asi na cely den bez opakovania toho isteho. Je tam spusta chodnikov a zjazdnych. Dalsi chodnik je skoro dokonceny, ten uz bagrikovali

 
DzejPii 01.01.2016 (15:57)

1


Pekny clanok, niektore z nich urcite pojdem pojazdit
Fyi pomenovanie trailu "Dlhý" je taktiez odkazom a pamiatkou na jedneho zo stavitelov trailu, ktory sa volal rovnako a v zime tragicky zahynul pri lavinovom nestasti. Cest jeho pamiatke..

 
quidoo 03.01.2016 (18:59)

1


Zdravicko pani,
bol som v offline svete a celkom sa tu toho nakopilo, tak sa pokusim na vsetko odpovedat

cyklovna Cyklostopy su samozrejme naplanovane, uplne mozem dizajn od Katky Bednarovej - paradica... Ja len ked idem na vychod, tak davam vzdy prednsot kralovskemu maratonu, ktory ma bezkonkurencne najlepsie traily v 90tke... ale myslim aj na staru lubovnu a aj na traily v PO

cipo11 dodobiker

sekcia existuje http://www.mtbiker.sk/traily

DzejPii dik za info, respekt a ucta

brudy zapisane, Michelin bude

TIR v lete som vela v taboroch, takze nedam vsetky vyjazdy, Zemiansku Zavadu vdaka tvojmu tipu islo viacej bajkerov z mojho okolia, ale mne minuly rok nevydalo, verim ze tento to dam

Trail c5
moja chyba, nevsimol som si to, ospravedlnujem sa

Prajem Vam skvely rok 2016 a vela zabavy na trailoch

 
cipo11 quidoo 05.01.2016 (19:00)

0


Sekcia traily nie je to pravé orechové čo si väčšina predstavuje. Už len pomerne zložité pridávanie cez OpenStreetMap mnohých odradí.
Niečo na spôsob terajšieho pridávania výjazdu by bolo jednoduchšie. Niečo na systém...zvolíš v menu oblasť kde sa trail nachádza-nahráš GPX trailu do mapy-pridáš nejaké foto a video k trailu, prípadne popis a je to.

 
stink cipo11 05.01.2016 (22:05)

0


cipo11, tak jednoduchy system by sa dal vyvinut relativne lahko, ale coskoro by v nom riadny gulas - prekryvajuce sa traily a ani jeden by nebol uplne kompletny. Vyvoj takeho vlastneho riesenia by pomaly a krvopotne smeroval niekam, kde je uz teraz OSM - t.j. poctive mapovanie trailov, kde sa kazdy usek jednotlivo a presne zaznaci a useky sa medzi sebou poprepajaju.

Urcite dava vacsi zmysel pouzit nieco, co je uz hotove a pripravene na vyuzitie vytvoreneho obsahu nielen nami, ale aj kymkolvek inym.

Kazdopadne moznost pridavat fotky a videa k trailom na MTBIKER sa s OSM samozrejme nevylucuje, skor naopak - zapisujem na zoznam uloh

 
Jaroh 31.12.2015 (16:45)

0


Áno, Helligon je dielom tímu Bajkom k tajchom.

 
Jaroh Jaroh 31.12.2015 (17:08)

0


A ešte jedno áno - Salamandra v lete lanovkuje a vozí bajky.

 
vlsu 31.12.2015 (17:26)

0


Potesil ma trial Haj v Novej Bani. Zrovna k tejto casti mam trvale spomienky z detstva. Aj ked jazdim vacsinou v MK, dva krat do roka sa snazim zastavit aj z bikom v Novej Bani a vyslapat si to z mesta hore na Haj. Odmena je užasny výhľad na Hron a okolite lazy. Vacsinou idem po zvaznici az na Haj a dole naucnym chodníkom po zltej cez les na Havraniu skalu a Zvonicku. Zial je to dost prudke, stale treba byt na brzdach.

 
lto 31.12.2015 (17:26)

0


No, tak titulna fotka je vskutku priznacna .. ajaj .. no schvalne, ci niekto uhadne odkial je.
Háj inak obsahuje krasne rychle pojazdy dole pre nenarocnych, ale aj strme a kus aj kamenovych pre AM/EN. Ale cena za to je vyslap hore A presne oproti, pod Chlmom, je dalsi pekny trail. Ale to asi az nabuduce
Gpx z toho Rakuska niekde mas ? Sice pravdepodobnost, ze sa tam vyskytnem, je blizka nule, ale jeden nikdy nevie. Rakusku moc nemusim.

 
cipo11 lto 31.12.2015 (19:46)

0


Titulná fotka je začiatok trailu "Dlhý" v Laskomeri

 
lto cipo11 31.12.2015 (20:36)

0


To je prva, ale titulna nie

 
cipo11 lto 01.01.2016 (12:38)

0


JJ máš pravdu, nevšimol som si, že je pred ňou ešte jedna fotka
Tu je video z trailu "Dlhý" v Laskomeri, bolo to v marci 2015, to ešte nebol dokončený. Teraz je to iná báseň
https://www.youtube.com/watch?v=BFgB_-Z1leo

 
ennio lto 31.12.2015 (21:52)

0


moj tip je Burda pri sutoku Dunaja a Ipla

 
lto ennio 01.01.2016 (20:20)

0


Nie, su to Stiavnicke Vrchy

 
bobcom 31.12.2015 (17:57)

0


Čauko, oblasť Rokošu je dosť divoká na bikovanie (vzhľadom na môj "štýl"), ale mám to pochodené na pešo, doporučujem na celodenku z Kšinnej po zelenej na Čierny vrch, odtiaľ červenou na Rokoš, cez Jankov Vŕšok až do Bánoviec - to bola taká tohtoročná sólovka! Silnejšie povahy aj bikom?

 
lto bobcom 01.01.2016 (20:22)

0


Rokos je parada na bajk, silne povahy chodia na Klak

 
double lto 02.01.2016 (20:30)

0


Bol som Na Klaku aj na Rokosi ale poviem ti ze radsej ten Klak

 
double 31.12.2015 (17:58)

0


Dakujem za clanok. Nahodou neviete ci okrem Helligonu ide do rezortu Salamandra este nejaky iny trail. Poprípade ci nieje daco nove v plane

 
Jaroh double 01.01.2016 (12:28)

0


Pozri www.bajkomktajchom.sk, prípadne sa tam aj spýtaj.

 
brudy 31.12.2015 (18:47)

0


quidoo navrhujem vylepsit qtsi o hodnotenie v style michelinu. napr. 1) nevynechat ak si tam 2) oplati sa aj mensia zachadzka 3) oplati sa vylet iba kvoli tomu

 
TIR 31.12.2015 (20:18)

0


Okolie Považskej ponúka nespočet skvelých tratí https://www.youtube.com/watch?v=qLJwgODEr6Y

 
lto TIR 31.12.2015 (20:39)

0


Na videu je len jeden trail .. ale ten bude v TOP buduci rok, quido sa nan chysta

 
TIR lto 31.12.2015 (21:35)

0


Ďalšie možno natočím v budúcom roku

 
bobris 01.01.2016 (10:18)

0


tak v tych linkoch nejde snad ani jeden gpx...

 
Gerson 01.01.2016 (11:28)

0


quidoo oprav si názov, nie Turčianska ale Lúčanska Malá Fatra

 
slavo Gerson 02.01.2016 (19:52)

0


Vdaka za upozornenie, zmenene.

 
Farmaceut 01.01.2016 (14:46)

0


Mne tiež nejde stiahnuť ani jedno gpx..

 
Shogun 01.01.2016 (19:45)

0


Výborný článok, krásne fotky, len absencia GPX záznamov ho trošku znehodnocujú.

 
Bfriend 01.01.2016 (21:22)

0


Ahojte, Ešte na upresnenie k trailu "Dlhý" (č.2). Trail nie je úplne dokončený, finišovať sa bude hneď na jar ako to počasie bude umožňovať. Dorobia sa ešte niektoré problematické miesta a nejaké zábavné prvky, ktoré ešte pridajú na atraktívnosti a zábavnosti. Takže BB bikeri oddýchnite si cez zimu a na jar nám príďte pomôcť!
PS: ...a druhý trail je už vo fáze budovania

 
cervo 02.01.2016 (12:41)

0


GPX zaznamy su uz dostupne, boli zle nalinkovane z detailu vyjazdu, ospravedlnujeme sa.

 
lto cervo 02.01.2016 (13:10)

0


Zaujimalo by ma, ktory lokalny jazdec ma pocit, ze zlty nauny chodnik ide cez rezervaciu Podlavicke vymole a to este "vo vacsej casti"
A tiez by ma zaujimalo, odkedy ma redakcia problem s naucnymi chodnikmi. Lebo zvacsa to je totiz tak, ze sa zrevitalizuje (niekedy), alebo vyznaci naucny chodnik prave na byvalom/sucasnom polovnickom chodniku. Ostatne, aj Laskomersky trail "Dlhy" ide znacny kus cesty prave po naucnom chodniku. Chcelo by to trochu konzistentnosti vo vyjadrovani

 
cervo lto 02.01.2016 (13:16)

0


To bolo adresovane mne? Netusim o com hovoris.

 
Bfriend lto 02.01.2016 (14:31)

0


Ito, preobjasnenie. Uvedený chodník, teda jeho časť je v 4 pásme ochrany prírody (chránený areál Podlavické výmole), kde je pohyb na bicykli vyslovene zakázaný. Ide teda hlavne o to.
A Dlhý trail ide len časťou po turistickom chodníku a nie po náučnom, ale dôležitejšie je to, že jeho vybudovanie a užívanie je povolené!

 
slavo lto 02.01.2016 (19:51)

0


Odpovedal ti uz Bfriend, aj ked on nas na to neupozornil.

 
Pridaj komentár