Zdroj: Ján Gajdošík a Matej Ulík, autor fotografie: Zoltán Kremničan

Van Aert je novým majstrom sveta v cyklokrose, Haring na 29. mieste a Keseg Števková na 28. mieste

Wout van Aert je novým majstrom sveta v cyklokrose. Dvadsaťjedenročný belgický reprezentant triumfoval v nedeľňajších pretekoch mužov-elite na domácom šampionáte v Heusden-Zolderi pred úradujúcim majstrom Európy Larsom van der Haarom z Holandska s náskokom piatich sekúnd. Jediný slovenský zástupca Martin Haring obsadil 29. miesto, za víťazom zaostal o štyri a pol minúty.

Pre van Aerta je to druhá medaila zo seniorskej kategórie na MS, vlani v českom Tábore bol druhý. Okrem toho má zlato (2014) a bronz (2013) zo súťaže do 23 rokov, medzi juniormi bol v roku 2012 druhý.

V kategórii do 23 rokov sa tešil zo zlata domáci Eli Iserbyt, ktorý v záverečnom špurte zdolal Čecha Adama Ťoupalíka. Tretí skončil s odstupom piatich sekúnd ďalší belgický reprezentant Quinten Hermans. Kuriózna situácia sa stala v závere predposledného kola, keď si líder Ťoupalík so značným náskokom myslel, že už prichádza do cieľa, spomalil a predčasne oslavoval. Napokon zistil, že do konca zostáva ešte jedno kolo, napriek chybe bral striebro.

Slovákom sa nedarilo, najlepší bol na 37. mieste Šimon Vozár s mankom 4:54 min. Matej Ulíka klasifikovali na 40. pozícii (+5:13) a Ondreja Glajzu na 46. priečke (+5:59).

Majstrovstvá sveta v cyklokrose v belgickom Heusden-Zolderi - nedeľa - výsledky:

Muži-elite: 1. Wout van Aert (Belg.) 1:05:52 h, 2. Lars van der Haar (Hol.) +5 s, 3. Kevin Pauwels +35, 4. Sven Nijs (Belg.) +39, 5. Mathieu van der Poel +47, 6. David van der Poel (obaja Hol.) +1:03 min,... 29. Martin Haring (SR) +4:26
Muži do 23 rokov: 1. Eli Iserbyt (Belg.) 51:18, 2. Adam Ťoupalík (ČR) +1, 3. Quinten Hermans +5, 4. Thijs Aerts (obaja Belg.) +11, 5. Clément Russo (Fr.) +12, 6. Felipe Orts (Šp.) +15,... 37. Šimon Vozár +4:54, 40. Matej Ulík +5:13, 46. Ondrej Glajza (všetci SR) +5:59

Muži-elite

Slovenská reprezentantka Janka Keseg Števková obsadila v sobotňajšej kategórii žien-elite na majstrovstvách sveta v cyklokrose v belgickom Heusden-Zolderi 28. miesto. Čoskoro 40-ročná rodáčka z Martina zaostala v konkurencii 38 jazdkýň za víťaznou Thalitou de Jongovou z Holandska o viac ako päť minút. Vlani v českom Tábore bola na 26. pozícii. Na druhej priečke skončila Francúzka Caroline Maniová s mankom 14 sekúnd, tretiu klasifikovali v cieli domácu reprezentantku Sanne Cantovú s odstupom 24 sekúnd.

V súťaži žien do 23 rokov triumfovala Britka Evie Richardsová o pol minúty pred Češkou Nikolou Noskovou a 47 sekúnd pred Holanďankou Maud Kaptheijnsovou. Slovensko v tejto kategórii nemalo zastúpenie. Z titulu majstra sveta spomedzi juniorov sa tešil Holanďan Jens Dekker. Za ním na stupňoch víťazov skončili Francúzi Mickael Crispin a Thomas Bonnet. Slovák Ján Gajdošík obsadil 55. priečku s odstupom 5:50 min.

Majstrovstvá sveta v cyklokrose v belgickom Heusden-Zolderi - sobota - výsledky:

Ženy-elite: 1. Thalita de Jongová (Hol.) 41:03 min, 2. Caroline Maniová (Fr.) +14 s, 3. Sanne Cantová (Belg.), 4. Sophie de Boerová (Hol.) obe +24, 5. Nikki Harrisová (V. Brit.) +32, 6. Sabrina Stultiensová (Hol.) +36,... 28. Janka Keseg Števková (SR) +5:15
Ženy do 23 rokov: 1. Evie Richardsová (V. Brit.) 41:34, 2. Nikola Nosková (ČR) +35, 3. Maud Kaptheijnsová (Hol.) +47, 4. Sina Freiová (Švaj.) +53, 5. Nadja Heiglová (Rak.) +1:30, 6. Ellen Nobleová (USA) +1:42
Juniori: 1. Jens Dekker (Hol.) 43:05, 2. Mickael Crispin +35, 3. Thomas Bonnet (obaja Fr.) +1:00, 4. Kevin Kuhn (Švaj.) +1:17, 5. Thomas Pidcock (V. Brit.) +1:22, 6. Jakob Dorigoni (Tal.) +1:27,... 55. Ján Gajdošík (SR) +5:50