Rozhovor: Pavol Grujbar – jeden z hlavných organizátorov ŠBOT

Rozhovor: Pavol Grujbar – jeden z hlavných organizátorov ŠBOT

711 komentárov

slavo 01.04.2016   Skoda Skoda Bike Open Tour Rozhovor Maraton Horska Cyklistika

Paľo je známy vďaka stupavskému maratónu, ktorý tento rok oslávi už 14. ročník a za tú dobu sa táto bike akcia vypracovala na jednu z najväčších. Nakoľko o mesiac začína prvé kolo ŠKODA BIKE OPEN TOUR (ŠBOT) vo Svätom Juri, rozhodli sme sa mu položiť zopár otázočiek, ktoré viac priblížia túto populárnu sériu horských maratónov, pretože Paľo je jedným z ich hlavných organizátorov.

 

30.4 štartuje už 3. ročník ŠBOT a viem o Tebe, že si pri tomto projekte od jeho začiatku... Ako hodnotíš predchádzajúce ročníky a ako sa pozeráš na ten, ktorý čoskoro odštartuje?
Predchádzajúce dva ročníky hodnotím pozitívne. Bikeri si už na značku nášho ešte stále sa rozbiehajúceho seriálu zvykli. Počas oboch úspešných ročníkov bolo často počuť v dave účastníkov a aj fanúšikov vyjadrenie: "od teraz jazdíme už len ŠKODU" . Bol som aj na základe takýchto signálov spokojný s pozitívnym vnímaním ľudí, pre ktorých ŠBOT organizujeme. Na budúci ročník sa už teraz veľmi teším. Chystáme pre účastníkov a aj fanúšikov niekoľko organizačných noviniek.

Na druhom ročníku ŠBOT sa zúčastnilo celkovo 4 683 pretekárov z 18-tich krajín, čo je oproti prvému roku nárast o 17%. Sú to pekné čísla, no čo podľa Teba ešte viac môže prilákať nových pretekárov?
Z našej strany je to určite ešte väčšia propagácia seriálu a jednotlivých maratónov, na ktoré sa chceme tento rok zamerať osobitne.

Ako sú na tom bikerky, narastá tiež ich účasť?
Z roka na rok sa účasť cyklistiek zvyšuje. Ale vždy to môže byť ešte lepšie . Tento rok budeme aj prostredníctvom MTBIKER-a oslovovať nových hobby bikerov a bikerky. Pripravujem sériu článkov v duchu - "Ako na to", ak by ste mali nutkanie ísť si zajazdiť.

Tombola je tradičným ukončením každého maratónu, v ktorej sa rozdávajú aj hodnotné ceny. Plánujete ju ešte obohatiť?
Chceli by sme oproti minulému roku zabezpečiť do finálovej tomboly šesť ŠKODA bicyklov a pestrejšiu paletu modelov, ako aj ich veľkosti.Na maratóny v rámci ŠBOT ste priniesli najmä jednotné a podľa ohlasov účastníkov kvalitné zázemie. Plánujete ešte niečo vylepšiť?
Áno, teší nás, že si ľudia zvykli, že na ŠBOT sa nájde pre každého vždy všetko potrebné a zaujímavé. Aj tento rok chceme na maratóny priniesť niekoľko noviniek, ktoré prispejú k vyššej úrovni organizácie. V spolupráci s organizátormi by sme chceli tento rok zrealizovať parkovisko pre bicykle, či vylepšiť umývacie stanice. Tieto služby už bikeri poznajú z podujatia ŠKODA STUPAVA TROPHY, kde to takto funguje už šesť rokov.


Pavol Grujbar - úplne vpravo

Keď sledujem témy na fóre k akciám, niekedy stačí trošku blata, ako napríklad v Maríkovej 2015 a razom sa vyrojí množstvo sťažností. Ako sa pozeráš na veci, ktoré sa dajú len ťažko ovplyvniť?
Myslím si, že v takýchto prípadoch sa zbytočne preháňa. Častokrát sa nechajú bikeri odhovoriť od účasti na maratóne, len na základe zbytočne ukvapených informácii, taký jarný, či letný dážď ešte nikomu neublížil. Vecami, ktoré nevieme ovplyvniť, sa snažíme zbytočne nestresovať. Neexistuje zlé počasie, ale len zle pripravený alebo oblečený biker . V dnešnej dobe sa dá bezpečne bikovať v každom počasí.Čo Ťa na tejto práci najviac baví?
Baví ma komunikácia - práca s ľuďmi, práve preto som sa našiel v organizácii tohto projektu.

Koľko vás je v hlavnom tíme pre zabezpečenie ŠBOT?
ŠKODA BIKE OPEN TOUR je hlavne o tímovej práci 40 ľudí, sú to hlavní organizátori seriálu. Títo ľudia dávajú dohromady všetko podstatné. S brigádnikmi a pomocníkmi sa na organizácii podieľa vyše 800 usporiadateľov. Určite by som chcel vyzdvihnúť hlavne spoluprácu s organizátormi všetkých maratónov v sérií, ktorí sa snažia bikerom pripraviť zážitky na pretekoch v jedinečných slovenských lokalitách a robia pre to maximum. Zároveň by som chcel vyjadriť vďaku za celkovú podporu značke ŠKODA. Na Slovensku nie je obvykle také masívne zainteresovanie, akým sa partneri zvyknú zapájať do podpory športových projektov.


Autor fotografie: Andrea Jaslovská

Ako sa pozeráš na nástup ebikov a pripravujete aj pre ne kategóriu?
Minulý rok sa objavili "E-Bike" kategórie na zopár klasických MTB maratónoch. V ŠKODA sérií sme ich nemali. Všimol som si, že sa to nestretlo s pozitívnymi reakciami klasických bikerov a ani E-Bikerov to myslím si, neoslovilo. Reakcie boli doslova veľmi negatívne. E-Biky sú fajn, ale podľa mňa by sa pre E-Biky mali organizovať individuálne maratóny, s kategóriami delenými napríklad na základe výkonu E-Biku. Určite by som nespájal klasické MTB maratóny s E-Bike. Bikerov to iba zbytočne provokuje. A triezvo rozmyšľajúci E-Biker sa neodváži prísť “provokovať“ nemotorových bikerov.

Čo považuješ za najťažšie z pohľadu organizovania série?
Najťažšie je asi to dlhodobé plánovanie a následne dohľad nad realizáciou naplánovaného . Nie vždy sa darí, nie vždy ide všetko ako po masle. Ale to ma na tom celom najviac baví, aby počas celej sezóny aj napriek okolnostiam, vždy všetko dobre klaplo.

Ambasádorom ŠBOT je Peter Velits a viem, že sa s ním pre túto sezónu plánuje jeho väčšie zapojenie do série. Môžeš o tom prezradiť viac?
S Petrom Velitsom pripravujeme sériu videí zameraných na hobby cyklistov, kde sa Peťo podelí so svojimi skúsenosťami a zaujímavými tipmi. Cieľom videí bude pomôcť menej skúseným, alebo víkendovým cyklistom prilákať ich na prvý maratón, prípadne im ukázať pár tipov z jazdenia a výbavy.

Plánujete do budúcnosti zaradiť aj viac ako súčasných 6 maratónov?
Zatiaľ nie. V období apríl až september, kedy sa ŠKODA BIKE OPEN TOUR jazdí, je model šiestich maratónov postavený tak, že sa ide "Čo mesiac - to maratón". Takto to ostane ešte nejakú dobu, ale nikdy nehovor nikdy.Ak ešte niekto nebol na maratóne, čo by si mu povedal, aby mal dôvod absolvovať aspoň jeden? Určite sa medzi čitateľmi nájde zopár takých, ktorí ešte na žiadnom neboli .
Ak ste ešte nikdy neboli na žiadnom maratóne, odporúčam vám absolvovať niektorý maratón zo ŠKODA série. Na začiatok postačí aj jeden . Garantujem vám, že to bude pre vás zážitok. Naučíte sa o sebe niečo nové, poriadne si prevetráte svoju hlavu, zistíte svoje nové limity, spoznáte nových kamarátov. Hlavne, urobíte pre seba niečo dobré.

Ako sa osvedčila spolupráca s akciami a kde vidíš ešte miesto na zlepšenie?
Spoluprácu s maratónmi chválim. Organizátori pochopili, že so značkou ŠKODA majú väčšie možnosti ponúknuť bikerom lepšie služby.

Si organizátorom akcie ŠKODA STUPAVA TROPHY, pripravujete nejaké novinky aj pre tento rok?
Áno, samozrejme, už sa na ne veľmi tešíme, zatiaľ ich však neprezradíme. Hlavne chceme opäť pre všetkých slovenských a zahraničných bikerov a ich rodiny pripraviť výnimočný zážitok so všetkým, s čím sa to spája.

Ďakujem za rozhovor a ak chceš ešte niečo povedať našim čitateľom, nech sa páči...
Pozývam všetkých bikerov... Príďte sa k nám povoziť na biku, zažijete na vlastnej koži jedinečnú atmosféru pretekov. My sa o vás všestranne postaráme a urobíme pre to maximum.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)

Komentáre

maros1974 01.04.2016 (18:50)

3


Nepamatam si na Sulove2015 na strednej nejake blato. Skor v Marilovej a to bolo peklo a recicky ze v dnesnej dobe sa da bikovat v kazdom pocasi nijak nepomozu, su totiz off topic. Clovek si v sezone vyberie niekolko pretekov a na tie sa pripravuje. Pri preteku je psychika inak nastavena nez na nejakom vyjazde cez vikend. Ak je to blatovy kupel ako bola Marikova vlani, naozaj teren nevhodny pre tie stovky bikov co to mali ist, tak by bolo aspon ferove upozornit na to, ze tento rok to bude s blatom drsne. Domaci vlani napisali na fora ze to boli prejst a dalo sa, nebolo to az take hrozne. Aj preto im tento rok v pripade zrazok v tyzdni pred pretekom uz nikto verit nebude. Ak by na ferovku napisali ze to budu miestami orgie, tak by sme nefrflali, najviac vadilo to zavádzanie, nie blato. Je trapne ked sa organizator krcovo boji prist o tych cca 20-50 bikerov co by kvoli blatu neprisli a tak radsej oklame vsetkych. To je taktika na jednu sezonu.

 
Greywolf maros1974 02.04.2016 (13:24)

0


Pekne si vystihol podstatu

 
slavo maros1974 07.04.2016 (17:26)

1


Spominane blato bolo v Marikovej, tak som to upravil aj v rozhovore, diky za postreh a zaujimavy komentar.

 
baggio79 01.04.2016 (22:51)

2


Ja si pamatam, ze som niekoho predbiehal v takom malom useku cca. 20 metrov blata. Nadaval, ze sa neda v tom ist. Ja som sa len pousmial, ze co sa stazuje. Mal byt v Marikovej to bolo blato a nie toto

 
sebutw 02.04.2016 (06:18)

2


Ja som vdacny za kazdu zorganizovanu akciu. A ak som niekedy zanadaval tak jedine na seba
prajem pekny den.

 
Colovlado 04.04.2016 (10:44)

2


Ako hobik som minuly rok prvýkrát skusal preteky, 2x z toho bol SBOT. Mozem teda povedat za seba, ze zatial co pri víkendovom vyjazde sa motkam, posedim, oddychnem, na pretekoch som pocitoval napatie a vydal zo seba max, najma vo Svite, kde som posledne kilometre cely premoceny a vycerpany pomaly plakal. Je to super pocit aj ked jazdite o posledne priecky a aj napriek tomu niekoho predbehnete

 
canopus 01.04.2016 (20:08)

1


ta fotka s V je uz aka trapna

 
Slavomír Strečanský canopus 01.04.2016 (20:54)

0


Nechajte sa prekvapiť, nové trasy v Súľove sú o niečom inom, ako boli doteraz. Veľmi sme zvedaví na Vaše reakcie. Podrobnosti zverejníme onedlho.

A tiež by ma zaujímalo, kdeže sme mali v Súľove 2015 nejaké blatá a problémy s umývaním bicyklov 9 tlakoviek na umývanie nebýva všade...

 
Strenki 01.04.2016 (17:37)

0


Celá séria je super, zučastnil som sa na 4 pretekoch a zúčastnim sa znova ak sa bude dať.
Trochu mi chýba na všetkých pretekoch snaha o novinky na samotnej trati, lebo jazdiť po stále rovnakých zvážniciach mi príde ako stagnácia a odmietanie vývoja.
Priniesť nové singláče, resp. technickejší terén - na Slovensku sa o také niečo snaží snáď iba Kráľovský maratón

 
Greywolf 02.04.2016 (13:33)

0


Snáď keby sa zorganizuje aj nejaká cestná séria, viac by to ladilo s Peťom Velitsom, aj ja by som sa potešil, pretože terén ma prestáva baviť, naopak cesta čím ďalej, tým viac vábi..

 
starsidurcov 02.04.2016 (18:09)

0


Bolo by pekné pre víťazov seriálu/1-3 miesto/ vyrobiť dresy pre všetky vekové kategórie vo farbách Škody. Napr. 1.zelený 2.biely 3.zeleno biely. s ročníkom a umiestnením.

 
Pridaj komentár