Zdroj: Ukradnutý bike: Scott SPARK 950 2015

Neprehliadnite: Sekcia ukradnuté bicykle

Za posledné roky sa ceny nie len top modelov vyšplhali do závratných výšok, ale aj ukradnutý starší bicykel za 500 eur vie majiteľa riadne nahnevať. Už dávno neplatí, že vám bicykel ukradnú len spred obľúbeného pohostinstva počas výjazdu, zlodeji zachádzajú ďalej a nemajú problém odcudziť bicykle z domu, bytu, pivnice či dokonca z balkóna.

Nikto z nás si iste nepripúšťa, že sa môže stať obeťou bikového zlodeja, no vždy je tu možnosť, že práve váš bicykel sa môže v nestráženej chvíli dostať do zlých rúk. Preto je najlepšie nenechávať bicykel bez dozoru, alebo iba zamknutý o koleso, ktoré je možné ľahko demontovať. Samostatnou kapitolou sú spoločne priestory a pivnice. Nie každý biker má dom s garážou, kde si svojho tátoša môže s kľudným svedomím odložiť. Ľudia žijúci v bytoch majú dve možnosti: využiť spoločné priestory, kde je najlepšia možnosť bicykel uzamknúť aj viacerými zámkami o niečo zo železa a betónu, ale povedzme si na rovinu, betón a železo zlodejom nemusí robiť problém, alebo druhá možnosť, môžu si ho uschovať v byte, pri cesťáku sa to ešte dá, ale pri MTB je to dosť problémové, všetci asi vieme, ako správny výjazd v lese končí .

Žiaľ, situácií, keď zlodej odcudzí bicykel z domu alebo bytu, sa len ťažko predchádza a povedzme si, kto doma svoj bicykel zamyká o niečo, čo by mohlo skomplikovať prípadnú lúpež. Ak už patríte medzi smoliarov, ktorým zlodeji odcudzili bike alebo hneď viac bikov, je vhodné pridať informácie o bicykli a mieste krádeže do sekcie "Ukradnuté bicykle" (nájdete na úvodnej stránke bazáru vľavo dole). Je takmer isté, že bicykle končia v iných krajinách alebo sa predávajú po dieloch na rôznych inzertných portáloch, no môže sa stať, že vďaka sekcii "Ukradnuté bicykle", sa majiteľovi vráti jeho dvojkolesový tátoš späť. Pridanie ukradnutého bicykla do spomínanej sekcie minimálne skomplikuje prípadné speňaženie bicykla na inzertných portáloch, hlavne teda rámu, kde je možné podľa výrobného čísla zistiť pôvod. Preto je dobré, ak si každý biker dôkladne odloží dokumentáciu k bicyklu a opíše všetky výrobné čísla z rámu alebo vidlice. Môže sa hodiť: Kúpa veci z bazáru: Rady a tipy ako nakupovať bezpečne.

Treba dávať pozor, pretože celoodpružené bicykle majú viac výrobných čísel, spravidla na každej časti zadnej stavby a na prednom rámovom trojuholníku. Ak vám už bicykel ukradli, stále existuje nádej, že sa váš bicykel objaví. V prvom rade je dôležité kontaktovať políciu a poskytnúť im údaje o výrobných číslach. Taktiež je vhodné bezprostredne po krádeži pridať informácie a fotografie do sekcie "Ukradnuté bicykle" a na sociálne siete. Treba sledovať aj bazár a inzertné portály. Niekedy sa zlodej pokúsi predať bicykel vcelku, no spravidla sú to hlavne diely. Mali by sme si všímať aj lákavé a na prvý pohľad zvláštne ponuky drahších bicyklov za podozrivo nízke ceny a so zvláštnym popisom. Je vhodné aby sme si tému ukradnutia bicyklov pripomenuli, ale hlavne, aby sme si pomáhali pri prípadnom vrátení bicykla do rúk majiteľa. Tejto téme je potrebné venovať pozornosť, aj keď vám bicykel neukradli, ide totiž aj o prevenciu pred ďalšími prípadnými krádežami možno i vášho bicykla.

Nižšie nájdete ukážku zo sekcie Ukradnutých bicyklov, ostatné ukradnuté bicykle nájdete: http://www.mtbiker.sk/ukradnute.
  • Specialized Rockhopper PRO 2013 - dátum krádeže: 10.05.2016, miesto krádeže: Devínska Nová Ves, výrobné číslo: WSBC602277791H
  • Radon, ZR Team 29 6.0, 2016 - dátum krádeže: 19.04.2016, miesto krádeže: Košice, Štúrova ulica, pri kaviarni K2, výrobné číslo: 87120030
  • Cannondalle Triger1 29" XL veľ. carbon model 2015- dátum krádeže: Jún 2015, miesto krádeže: Bratislava
  • Specialized S-works Venge - dátum krádeže: 24.2.2016, miesto krádeže: Bratislava - Rača
  • Scott spark Contessa - dátum krádeže: 2.4.2016, miesto krádeže: Bratislava - Ružinov - Dulovo námestie, výrobné číslo: 52T10025343
  • Kellys spider 20 2014 - dátum krádeže: 09.02.2016, miesto krádeže: Modra - Kráľová, Trnavská 49, výrobné číslo: KL228022121
  • Scott SPARK 950 2015 - dátum krádeže: 10.1.2016, miesto krádeže: Bytča - Hrabové, výrobné číslo: GL482941
Cieľom tohto článku je zviditeľniť sekciu Ukradnuté bicykle nielen pre okradnutých bikerov, ale aj pre ostatných ľudí. Už nejedenkrát sa nám podarilo vrátiť ukradnutý bicykel do rúk majiteľa. Preto je potrebné, aby bola táto sekcia známa a spoločne sa budeme snažiť, aby z nej bicykle ubúdali, nie pribúdali. MTBIKER spolupracuje s Políciou SR pri riešení krádeží a iných trestných činov spojených s cyklistikou, preto, ak budete mať nejaké informácie ohľadom kradnutých bicyklov alebo iných predmetov spojených s cyklistikou, kontaktujte nás alebo Policajný Zbor SR a obe strany spravia všetko pre to, aby sa bicykel dostal opäť do rúk majiteľa a aby bol vinník potrestaný.

[Foto na úvode: Ukradnutý bike: Scott SPARK 950 2015]

report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up16thumb_down comments 13 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Abus Alarmbox a reťaz Ivera - ťažký kaliber pre pokoj v duši

Test: Abus Alarmbox a reťaz Ivera - ťažký kaliber pre pokoj v duši

Silné kombo pre ochranu vášho bicykla tvorí reťaz v spojení s alarmom. Otestoval som, ako fungujú a dočítate sa, na čo všetko som ich použil.
Test: Shimano EQUINOX4 Ridescape - na cestu aj do terénu

Test: Shimano EQUINOX4 Ridescape - na cestu aj do terénu

Do testu sa mi prvýkrát dostali aj okuliare a to priamo od známeho výrobcu komponentov Shimano. Ako si poradil pri tak dôležitom doplnku?
Test: HJC Furion 2.0 - na cestu, no nielen tam

Test: HJC Furion 2.0 - na cestu, no nielen tam

Je to jedna z top pretekárskych prilieb od firmy HJC. Bola vyrobená v spolupráci so svetovými pretekármi a skrýva v sebe všetko dôležité, čo by ste pri prilbe s takouto cenovkou čakali.
keyboard_arrow_up