Tohtoročné Giro d´Italia najťažšie od roku 1999

Tohtoročné Giro d´Italia najťažšie od roku 1999

Úvodné štyri etapy v Belgicku, potom päť horských finišov, či časovka družstiev. To všetko je v itinerári 89. ročníka cyklistických pretekov Giro d´Italia, ktoré sa začínajú v sobotu úvodnou etapou - časovkou na 6,2 km v belgickom Seraingu. Štart bojov o "Corsa Rosa", čo je prezývka ružového dresu pre najlepšieho jazdca, sa uskutoční ôsmykrát v histórii mimo Talianska. Tentoraz to bude vo východnom Belgicku vo Valónskom regióne. Tohtoročná edícia Gira má byť najťažšou od roku 1999.

V sobotu sa v belgickom Seraingu začína 89. ročník Giro d´Italia

SERAING 4. mája (SITA) - Úvodné štyri etapy v Belgicku, potom päť horských finišov, či časovka družstiev. To všetko je v itinerári 89. ročníka cyklistických pretekov Giro d´Italia, ktoré sa začínajú v sobotu úvodnou etapou - časovkou na 6,2 km v belgickom Seraingu. Štart bojov o "Corsa Rosa", čo je prezývka ružového dresu pre najlepšieho jazdca, sa uskutoční ôsmykrát v histórii mimo Talianska. Tentoraz to bude vo východnom Belgicku vo Valónskom regióne. Tohtoročná edícia Gira má byť najťažšou od roku 1999.
Preteky budú mať 21 etáp, ktoré povedú okrem Talianska a Belgicka aj cez Švajčiarsko a Rakúsko. Dokopy bude 89. ročník merať 3553 kilometrov. Preteky budú obsahovať aj dve časovky jednotlivcov, jednu tímovú časovku a štyri náročné horské etapy. Až päť z etáp bude mať cieľ v ťažkom stúpaní. Preteky sa skončia 28. mája na tradičnom mieste v centre Milána. Záverečnú etapu rozdelili organizátori pôvodne netradične na dve časti, potom však po dohode s televíznou stanicou RAI a pod tlakom UCI svoje rozhodnutie zmenili. V programe sú aj dva voľné dni, prvý 10. mája, keď sa cyklisti presunú z Belgicka do Talianska, a druhý 17. mája, keď sa bude prechádzať z juhu Talianska na sever do Toskánska.
Na Giro d´Italia 2006 sa bude o tretí triumf usilovať domáci cyklista Paolo Savoldelli z tímu Discovery Channel, ktorý bude štartovať ako obhajca s číslom jeden. Víťaz z roku 2004 Damiano Cunego, veľmi dobrý vrchár, sa spolu s dvojnásobným šampiónom Gilbertom Simonim vyjadrili, že sa im páči hlavne druhá polovica pretekov s ťažkými horskými etapami v Dolomitoch a v Alpách. "Niektoré etapy sú veľmi ťažké. Dúfam, že nebude pršať, keď budeme stúpať po neasfaltových častiach cesty. Teším sa na úspešnejší rok, ako bol pre mňa rok 2005, pretože som mal problémy so zdravím," povedal Cunego, ktorému skrížila plány mononukleóza. Z tohto dôvodu vynechal vlani nielen Giro, ale aj Tour de France. "Pre nás špurtérov je v kalendári Gira vhodných 5 etáp," povedal Alessandro Petacchi, najlepší taliansky šprintér, ktorého najväčším súperom v koncovkách bude Robbie McEwen. Medzi favoritov sa bude radiť aj líder tímu Quick.Step Paolo Bettini, ktorý si v minulom roku na Gire obliekol aj ružové tričko vedúceho pretekára. Tento rok sa viac sústredí na etapové víťazstvá ako na triumf v celkovej klasifikácii. Jeden z najvyšších cieľov na tohtoročnom Gire má kapitán tímu CSC Ivan Basso. Dvadsaťosemročný cyklista by rád na jedných z najprestížnejších pretekov triumfoval a pred júlovou Tour de France, kde obhajuje druhé miesto, nabral dobrú formu. Na predbežnej štartovej listine je aj bývalý víťaz Tour de France Jan Ullrich. Minulý týždeň mal Nemec problémy na Okolo Romandie a spomedzi 120 pretekárov skončil až na celkovom 115. mieste. Pre Ullricha však bolo podujatie vo Švajčiarsku predovšetkým testom zraneného kolena. Štart na Gire bude pre jazdca T-Mobile ďalšou fázou prípravy na Tour de France, nebude lídrom tímu a skôr sa zameria na pomoc pre Ukrajinca Sergeja Gončara.

Program Giro d´Italia 2006:
1. etapa - sobota 6. mája: Seraing - Seraing (časovka na 6,2 km)
2. etapa - nedeľa 7. mája: Mons - Charleroi/Marcinelle (203 km)
3. etapa - pondelok 8. mája: Perwez - Namur (292 km)
4. etapa - utorok 9. mája: Wanze - Hotton (182 km)
Streda 10. mája: voľný deň
5. etapa - štvrtok 11. mája: Piacenza - Cremona (časovka družstiev na 38 km)
6. etapa - piatok 12. mája: Busseto - Forli (223 km)
7. etapa - sobota 13. mája: Cesena - Saltara (230 km)
8. etapa - nedeľa 14. mája: Civitanova Marche - Maielletta/Passo Lanciano (171 km)
9. etapa - pondelok 15. mája: Francavilla al Mare - Termoli (147 km)
10. etapa - utorok 16. mája: Termoli - Peschici (190 km)
Streda 17. mája: voľný deň
11. etapa - štvrtok 18. mája: Pontedera - Pontedera (časovka na 50 km)
12. etapa - piatok 19. mája: Livorno - Sestri Levante (165 km)
13. etapa - sobota 20. mája: Alessandria - La Thuile (216 km)
14. etapa - nedeľa 21. mája: Aosta - Domodossola (224 km)
15. etapa - pondelok 22. mája: Mergozzo - Brescia (182 km)
16. etapa - utorok 23. mája: Rovato - Trento/Monte Bondone (180 km)
17. etapa - streda 24. mája: Termeno - Plan de Corones (158 km)
18. etapa - štvrtok 25. mája: Sillian - Gemona del Friuli (227 km)
19. etapa - piatok 26. mája: Pordenone - Passo di San Pellegrino (220 km)
20. etapa - sobota 27. mája: Trento - Aprica (212 km)
21. etapa - nedeľa 28. mája: Museo Del Ghisallo - Miláno (140 km)
report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down comments 5 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Reportáž: Grand Prix Chantal Biya 2021 alebo ako som vyhral svoj prvý žltý dres

Reportáž: Grand Prix Chantal Biya 2021 alebo ako som vyhral svoj prvý žltý dres

Ako prebiehajú typické africké preteky, čo obnáša, ak si chce pretekár domov odniesť dres najlepšieho pretekára? Dozviete sa v mojom príbehu.
Reportáž: Panaracer Gravel Blinduro - neprekonateľný zážitok

Reportáž: Panaracer Gravel Blinduro - neprekonateľný zážitok

Blinduro je celkom zaujímavý koncept, kedy jazdec dopredu nevie, kadiaľ vlastne pôjde, alebo koľko presne kilometrov a výškových metrov ho čaká.
Maratona dles Dolomites 2021 - to najkrajšie, čo Taliansko ponúka

Maratona dles Dolomites 2021 - to najkrajšie, čo Taliansko ponúka

Prvá júlová nedeľa v Dolomitoch po dvoch rokoch opäť patrila cyklistom a mne sa podarilo byť pri tom.
keyboard_arrow_up