Zdroj: Reportáž: Salzkammergut Trophy 2016 – každoročný pokus o prekonanie samého seba

Športové nápoje pre kratšie, ale aj dlho trvajúce výkony

PR článok

Pitný režim je jednoducho základ a platí to najmä pri každom dlhšie trvajúcom športovom výkone. Navyše, cyklistika patrí svojou dĺžkou a aj energetickým výdajom medzi tie najnáročnejšie a tomu sa snažia výrobcovia prispôsobiť svoje produkty. Na niektoré z nich sa pozrieme v dnešnom prehľade.

Športové nápoje nám slúžia nielen pri dlhých výjazdoch, ale aj pri tých kratších a intenzívnejších. V podstate, niekedy je to to jediné, čo potrebujeme pri jazde do 2 hodín. Nedodávajú totiž len tekutiny a základné minerály, ale vo väčšine prípadov aj energiu, teda hlavne sacharidy v rôznom pomere a zložení a vo veľmi ľahko vstrebateľnej forme. Niektoré sú určené viac na kratšie a intenzívnejšie jazdy a ďalšie naopak na extrémne dlhé výkony. Mnohé produkty sú tiež univerzálne a veľmi dobre použiteľné tam, aj tam. No a potom sú aj nápoje, ktoré nedodávajú takmer žiadnu energiu a len základné elektrolyty. Tie sa hodia najmä pri nízkej intenzite, v diéte a tiež na celkovú rehydratáciu organizmu.

Sponser Competition


Na pokrytie vysokej energetickej náročnosti pri intenzívnych výkonoch je určený nápoj Competition od švajčiarskeho výrobcu Sponser. Je zložený z mixu sacharidov s rôznym glykemickým indexom a jeho výhodou je veľmi ľahká stráviteľnosť aj pri ich vyššej koncentrácii. Nápoj je tiež PH neutrálny. Nechýbajú ani základné elektrolyty ako je sodík, magnézium, draslík a tiež kalcium, ktoré hrá dôležitú úlohu pri energetickom metabolizme. Sú dostupné rôzne osviežujúce príchute, ale je k dispozícii aj v neutrálnej forme, teda bez chuti. Cena za 1 000 g balenie je 19.90 € a viac informácií nájdete TU.Sponser Long Energy


Pre tie najdlhšie výkony je určený nápoj Long Energy. Vďačí za to nielen vhodnej kombinácii sacharidov (zmes Vitargo), ale tiež aj vyššiemu obsahu proteínov. Konkrétne, 10 % vo forme ľahko stráviteľného hydrolyzátu. Tie s pribúdajúcimi hodinami prídu vhod a nápoj tým pádom aj viac „zasýti“. Nechýbajú elektrolyty ako sodík, draslík, chróm, zinok a magnézium. Príchuť „Berry“ obsahuje 10 % proteínov, zatiaľ čo ostatné príchute 5 % z celkového obsahu. Cena za 1 200 g je 32.00 € a viac informácií nájdete TU.

SiS Go Electrolyte


Anglický výrobca SiS (Science is Sport) vytvoril v tomto produkte veľmi ľahko stráviteľný zdroj rýchlo dostupnej energie v kombinácii s vyváženým množstvom minerálov. Toto zloženie podporuje schopnosť tela vstrebať tekutiny počas výkonu, a tým predchádzať nepríjemným stavom ako sú napr. kŕče. 500 ml nápoja dodá 36 g sacharidov a tiež zvýšený obsah sodíka. Nápoj je dostupný v širokej škále príchutí a balení. Cena za 500 g balenie je 14.90 €a viac informácií nájdete TU.SiS Go Energy


Už z názvu je patrné, že hlavným účelom nápoja je dodať čo najväčšie množstvo energie. Je možné ho ľubovoľne riediť vodou podľa potreby (energetickej náročnosti) a v najvyššej koncentrácii dodá až 48 g sacharidov na 500 ml. Môže byť použitý pred výkonom pre doplnenie glykogénu na maximum, počas výkonu a tiež počas regenerácie, kedy naše telo potrebuje zase sacharidy na obnovu svojich zásob. Nápoj je dostupný v širokej škále príchutí a balení. Cena za 500 g balenie je 14.90 €a viac informácií nájdete TU.

PowerBar Isomax


Hlavne na preteky, prípadne tam, kde idete „nadoraz“, príde vhod nápoj Isomax od amerického PowerBaru. Základom je ich vlastný C2MAX dvojitý zdroj sacharidov (glukózy a fruktózy) v špeciálnom pomere. Dôležitý je aj obsah elektrolytov ako sodík, chlorid, draslík, horčík a vápnik v pomere, akým sa strácajú pri potení. Navyše, nápoj obsahuje aj 70 mg kofeínu na 50 g prášku pre podporu výkonu. Je dostupný v príchuti pomaranč a v rôznej forme balenia. Cena za 1 200 g je 33.00 € a viac informácií nájdete TU.PowerBar 5 Electrolytes


Ak chcete zostať dobre hydratovaní aj počas menej intenzívneho výkonu, resp. nechcete zbytočne prijímať cukry, je vhodný nápoj 5 Electrolytes. Neobsahuje cukor, ale 5 základných elektrolytov, ktoré sa najviac strácajú potením, teda sodík, chlorid, draslík, horčík a vápnik. Pritom nápoj neobsahuje aspartan, umelé farbivá a ani konzervačné látky. Je dostupný vo forme rozpustných tabliet v rôznych osviežujúcich príchutiach vrátane špeciálnej verzie s vysokým obsahom kofeínu. Cena za 10 tabliet je 4.95 € viac informácií nájdete TU.

OTE Energy Drink


Dôraz na veľmi dobrú stráviteľnosť pri vyššej koncentrácii sacharidov dávajú aj v anglickom OTE. Nápoj Energy Drink je PH neutrálny a nevytvára prebytočnú záťaž pre žalúdok. Taktiež obsah rýchlych cukrov je nižší (8,2 g na 40 g sacharidov) a preto sa nápoj veľmi dobre hodí aj na dlhé výjazdy a preteky. Samozrejme nechýba ani prídavok základných elektrolytov a prášok je veľmi ľahko rozpustný. Taktiež je nápoj bez umelých sladidiel, farbív a konzervačných látok a nechýba množstvo príchutí ako aj malé balania vhodné na výjazdy. Cena za za 43g sáčok je 1.79 €, 1 200 g balenie je 33.00 € a viac informácií nájdete TU.OTE Sports Hydro Tab


Tablety OTE ponúkajú vhodnú formu hydratácie pri nižšej intenzite záťaže alebo v diéte. Dodajú základné minerály, ale pritom neobsahujú cukor. Vďaka forme tabliet nájdu využitie aj počas dlhých výjazdov, kedy je možné ich jednoducho zabaliť do vrecka a neskôr ľahko vytvoriť čerstvý osviežujúci nápoj. Príchuť Cherry Cola dodá aj menšie množstvo kofeínu (19 mg na tabletu). Dostupné sú ešte ďalšie 2 príchute a 10 tabliet stojí 5.89 €. Viac informácií nájdete TU.

Penco Energy Drink Long


Už podľa názvu je jasné, že nápoj od českého Penca nájde uplatnenie najmä pri výkonoch nad 2 hodiny. Tomu napomáha hlavne zloženie sacharidov, ktoré je doplnené z 20 % aj o Isomaltulózu (PALATINOSE TM). Tá v tele matabolizuje pomalšie ako glukóza no pritom dodá rovnaké množstvo energie. Vo výsledku to znamená, že energia je dodávaná rovnomernejšie. Penco sa drží aj svojho osvedčeného antioxidačného systému, ktorý obsahuje zinok, mangán, selén a vitamíny C a E. Nápoj je dostupný v širokej palete príchutí a 900 g balenie stojí 17.00 €. Viac informácií nájdete TU.Penco Ionogen


Tento koncentrát v tekutej forme je ideálny na prípravu stredne energetického hypotonického nápoja. Je veľmi univerzálny a vhodný na všetky typy športových aktivít, prípadne aj mimo nich na doplnenie tekutín. Dopĺňa tiež aj základné elektrolyty, ktoré strácame pri potení a pritom nedodáva výrazné množstvo energie. Obsahuje tiež vyššie množstvo L-karnitínu na podporu metabolizmu tukov. Z 1 000 ml balenia je možné pripraviť až 60 l nápoja. Je dostupný v množstve príchutí a cena 1 000 ml balenia je 16.50 €. Viac informácií nájdete TU.

Veľmi častou chybou pri príprave nápoja je jeho nesprávne riedenie. Či už príliš slabé, kedy nápoj nemá požadované účinky, alebo naopak príliš silné, ktoré môže po čase spôsobiť tráviace ťažkosti. Taktiež je dobré sledovať osmolaritu nápoja, teda či je hypotonický, izotonický a pod. a podľa toho ho aj používať. Práve preto je veľmi vhodné si poriadne preštudovať informácie, ktoré poskytujú jednotliví výrobcovia priamo na produkte alebo na ich stránkach.

[Foto na úvode: Reportáž: Salzkammergut Trophy 2016 – každoročný pokus o prekonanie samého seba]

report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Hydratácia - dopĺňanie tekutín na výjazdoch či pretekoch PR článok

Hydratácia - dopĺňanie tekutín na výjazdoch či pretekoch

Jedna z najdôležitejších zásad je správna a dostatočná hydratácia. Pozrime sa spoločne na pár zaujímavých produktov v tejto kategórii.
Základný strečing pre cyklistu - znovuzrodenie po výjazde

Základný strečing pre cyklistu - znovuzrodenie po výjazde

Bolí ťa po jazde chrbát, krk alebo nohy? Strečing cyklistom pomáha, mám to odskúšané.
Video: Joga a cyklistika? Prekvapujúco užitočná play_arrow

Video: Joga a cyklistika? Prekvapujúco užitočná

Prečo je joga užitočná pre cyklistov, aké sú jej výhody a ako s ňou začať? Čo všetko si vďaka nej biker zlepší?
keyboard_arrow_up