Zdroj: Facebook Jozef Metelka

Slováci majú za sebou úspešné Rio s 11 medailami, pričom Metelka vybojoval 3 a Kuril 1

Z pohľadu Slovenska sa v nedeľu končia mimoriadne úspešné XV. paralympijské hry v Riu de Janeiro, kde dvadsaťdeväť reprezentantov SR bojovalo o čo najlepšie umiestnenia a cenné kovy. Z mesta karnevalov spod sochy Krista si slovenská výprava odvezie dovedna až jedenásť medailí, z toho päť zlatých a po tri strieborné aj bronzové.

V ére samostatnosti ide o druhú najúspešnejšiu paralympiádu, iba v Aténach 2004 malo Slovensko o jeden bronz navyše oproti Riu. Vtedy však pod Akropolou súťažilo až 37 športovcov spod Tatier.

Veľmi potešiteľná je skutočnosť, že cenné kovy pribúdali na konto slovenskej výpravy v rôznych odvetviach. S medailovou žatvou začali strelkyňa Veronika Vadovičová a cyklista Jozef Metelka, obaja napokon opustia Rio s dvoma zlatými a jednou striebornou medailou. Zahanbiť sa nenechali ani ďalší, bronz získali v hode kuželkou Patrik Kureja, v cyklistickej časovke Patrik Kuril a v lukostreľbe Peter Kinik. Veľkú radosť všetkým urobil zlatý tím boccistov v zložení Michaela Balcová, Róbert Ďurkovič a Samuel Andrejčík, posledne menovaný pridal aj striebro v súťaži jednotlivcov. Opomenúť nemožno ani ďalšie umiestnenia tesne za triom najlepších či v elitnej desiatke.

Pretekalo sa aj tvrdo
"Jedenásť medailí je fantastický úspech, celkové zhodnotenie však urobíme až v piatok na Slovensku. Je potrebné pogratulovať celému tímu, ktorý v Riu fungoval bezchybne. Rovnako aj atmosfére, ktorá panovala vo výprave. Jedenásť cenných kovov a z toho päť zlatých na tak malú krajinu, akou je Slovensko, je fantastický výsledok. Pevne verím, že odkaz týchto medailí bude silnejší po príchode domov,“ zhodnotil PH 2016 predseda Slovenského paralympijského výboru (SPV) Ján Riapoš. On sám ani ďalší stolní tenisti síce nepridali žiadnu medailu, čo sa v histórii paralympiád od roku 1996 ešte nestalo, no zastúpili ich ďalší v iných odvetviach.

Metelkova zlátá radosťViac v článku: Jozef Metelka predviedol absolútne famózny výkon na velodróme v Riu de Janeiro a vybojoval zlato.

"Veronika Vadovičová mala fantastickú formu, rozbalila to a šlo jej to geniálne. Teším sa jej úspechom, pretože ona je zlatá aj bez zlatých medailí. U Jozefa Metelku vidno, že je to profesionál so všetkým, čo k tomu patrí. U neho obava o nejaké zlyhanie nemusí byť a to cyklistika potrebuje. Milo prekvapil Marián Kuřeja, pretože na svojej prvej paralympiáde získal atletický bronz. Veľmi sa teším aj kovom z boccie, pretože na predchádzajúcich troch paralympiádach sme diskutovali, ako konečne nejakú medailu získať. Som veľmi rád, že to teraz nie len jedna ale hneď dve medaily,“ pokračoval Ján Riapoš.

Viacerí slovenskí športovci, ich výkony a celkové vystupovanie, získali ohlas nielen vo svojej vlasti, ale v celom svete. Či už to boli skvele zvládnuté strelecké súťaže Veroniky Vadovičovej alebo obdivuhodné výkony Jozefa Metelku spojené so spontánnou radosťou vo forme tanca priamo na dráhe miestneho velodrómu. Zaujali aj boccisti na čele so Samuelom Andrejčíkom, najmladším členom slovenskej športovej výpravy. Iba 20-ročný hendikepovaný športovec sa vo svetovej špičke nestratil, ukázal vynikajúci prehľad, skvelú techniku či dokonalé ovládanie emócií.

Aj na predchádzajúcich paralympiádach, letných či zimných, malo Slovensko vo svojej výprave viacero fenomenálnych športovcov. Inak to nebolo ani v Riu v roku 2016. Istý rozdiel tam predsa len je. "Veľmi ťažko sa porovnávajú letné športy a ešte náročnejšie je to pri porovnávaní so zimnými. Je cítiť výpadok v letných športoch nevidiacich a slabozrakých, mali sme tu len dvoch - Vlada Janovjaka a Karinu Petrikovičovú. Opačne je to v zimných športoch, kde najmä v zjazdovom lyžovaní dominujú nevidiaci a slabozrakí. Je dôležité, aby sa ešte posilnila práca v tejto oblasti, no je ťažké vychovávať zrakovo znevýhodnených mladých športovcov, pretože k profesionalizácii je potrebný aj kvalitný navádzač. Momentálne podmienky pre navádzačov však nie sú úplne jednoduché. A cítime to v letných aj zimných športoch,“ dodal Ján Riapoš.

[Foto na úvode: Facebook Jozef Metelka]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2022, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up6thumb_down comments 2 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Základný strečing pre cyklistu - znovuzrodenie po výjazde

Základný strečing pre cyklistu - znovuzrodenie po výjazde

Bolí ťa po jazde chrbát, krk alebo nohy? Strečing cyklistom pomáha, mám to odskúšané.
Ako by vyzeral najlepší cesťák z MTBIKER shopu?

Ako by vyzeral najlepší cesťák z MTBIKER shopu?

Ako by vyzeral cestný bicykel, ak by ste vyhrali prvú cenu, ktorou je neobmedzený rozpočet v MTBIKER shope? Bol by takýto cesťák zásadne lepší od bežných?
Minerálny olej vs. brzdová kvapalina DOT - čo je lepšie?

Minerálny olej vs. brzdová kvapalina DOT - čo je lepšie?

Pokiaľ sa trochu orientujete v ponuke hydraulických bŕzd, určite ste postrehli, že niektorí výrobcovia používajú minerálny olej a iní zase brzdovú kvapalinu. Je niečo z toho lepšie?
keyboard_arrow_up