Zdroj: facebook

Prinášať ľuďom radosť je najdôležitejšie, tvrdí Sagan

Slovenský cyklista Peter Sagan bol počas uplynulého víkendu v americkom Westlake Village v Kalifornii, kde bol tvárou charitatívnej akcie Peter Sagan VIP Charity Ride. Tam sa zrodil aj rozhovor s dvojnásobným majstrom sveta, ktorý priniesol špecializovaný portál Cyclingnews. Agentúra SITA z neho vybrala podstatnú časť.

Prečo ste sa rozhodli pre Boru-Hansgrohe, relatívne malý tím?
- Boli sme v kontakte s viacerými tímami. Za tým, že som sa rozhodol pre Boru, nie sú peniaze. Chcel som si tam priniesť svojich ľudí. To vo veľkých tímoch nie je možné. V cyklistike je dôležité, keď máte okolo seba svojich ľudí. Chcel som tam mať svojho športového riaditeľa, trénera, spolujazdcov, mechanika, maséra. Za sedem rokov v proficyklistike som prišiel na to, že zo všetkého najdôležitejšie je mať pri sebe ľudí, ktorým veríte.

Ako vidíte svoju budúcnosť, ktoré preteky chcete ešte vyhrať?
- V cyklistike je to tak, že nikto nevie, čo bude. Jeden deň môžete vyhrať Tour de France a na druhý ste už doma. Moja sezóna má tri časti. Prvé sú jarné klasiky, kde by som rád zvíťazil na Paríž-Roubaix a Miláno-San Remo. Preteky Miláno - San Remo sú trochu lotéria. Každý rok sa tam usilujem o víťazstvo a namiesto toho mám dva tituly majstra sveta. Stačí jedna slabšia chvíľka a ste mimo, ale to je cyklistika. Po šiestich hodinách sa všetko rozhodne za 3 sekundy. Samozrejme, rád by som po šiesty raz získal zelený dres na Tour de France. Potom by som sa vyrovnal rekordérovi Ericovi Zabelovi. Po Tour sa uvidí, čo bude ďalej.

Máte obľúbené preteky?
- Samozrejme, sú to majstrovstvá sveta a potom Okolo Flámska.

Ako vyznieva porovnanie svetovej jednotky v rebríčku UCI WorldTour s titulom majstra sveta? V tomto roku ste získali oboje.
- Je oveľa ťažšie získať prvenstvo v koncoročnom rebríčku UCI, lebo je to výsledok vystúpení z celého roka. Musíte byť lepší ako vrchári, pretekári pre celkové poradie a tiež jazdci pre klasiky. Majstrovstvá sveta sú preteky o jednom dni. Tam buď máte šťastie, alebo ho nemáte. Ja som rád, že som ho mal veľmi veľa v posledných dvoch rokoch. Dva tituly sú niečo.

Cyklistika sa skladá z vrchárov, šprintérov či klasikárov. Aký typ jazdca ste vy?
- Doteraz som sa ešte nikde z týchto skupín nenašiel.

Ako zvládate tlak byť stále na očiach verejnosti?
- Je to súčasť tejto práce. Ak by som však nevíťazil, nebudem populárny. Potom by sa o mňa nikto nestaral. Asi by som ani nerobil svoje kúsky na jednom kolese. Som však rád, keď nimi môžem prinášať ľuďom radosť. Keď ma niekto vyruší a požiada o selfie, nemám s tým problém. Vidieť iných ľudí šťastných je najviac v dnešnom zlom svete. Nie je to tak?

Videá s vašimi kúskami na bicykli robíte aj pre seba alebo len pre fanúšikov?
- Sú pre ľudí. Prečo by som to robil pre seba? Ak si to niekto pozrie a má potom dobrú náladu, o to predsa ide.

Aj v budúcej sezóne si chcete odskočiť k horským bicyklom?
- Uvidíme podľa programu, ktorý budem mať. Bola to súčasť mojej zmluvy s Borou. Nie je jednoduché počas sezóny len tak presedlať z cestného na horský bicykel. V tomto roku som to urobil, aby som sa dobre pripravil na olympijské hry. Bolo to veľmi náročné. Možno by bolo lepšie, keby som na horskom bicykli jazdil už len pre zábavu.

Jazdíte s radosťou a v pretekoch to je vidieť. Čo robíte, aby ste si zachovali pozitívne nastavenie?
- Pre mňa je najlepší relax a zábava byť s rodinou. Budem jazdiť ešte možno tri, štyri alebo päť rokov. Potom príde niečo ďalšie.

[Foto na úvode: facebook]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2021, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up29thumb_down comments 10 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Nové pravidlá UCI - koniec zjazdovania na Sagana

Nové pravidlá UCI - koniec zjazdovania na Sagana

Viete o pravidlách, za ktoré môžu jazdca vyhodiť z pretekov? Aké nové pokuty pribudli profíkom? Aké sú dôvody UCI na tieto kroky?
Video: Keď Peter Sagan vyhral 100. ročník Okolo Flámska – pohľad do zákulisia play_arrow

Video: Keď Peter Sagan vyhral 100. ročník Okolo Flámska – pohľad do zákulisia

Pozrite si výborne spracované video, ktoré kombinuje pohľad do zákulisia a krásne súboje priamo na trati jubilejného ročníka, v ktorom sa Peter Sagan radoval v drese svetového šampióna.
Rozhovor: Karina Ráchelová - veda za vzhľadom dobrého webu

Rozhovor: Karina Ráchelová - veda za vzhľadom dobrého webu

Prečo sa robil redizajn stránky MTBIKER a čo bolo najväčšou výzvou? Ako nájsť rovnováhu v trojuholníku práca, rodina a osobné šťastie, nám prezradila Kaja.
keyboard_arrow_up