Test: Zimné rukavice v prevedení Sportful Fiandre

Test: Zimné rukavice v prevedení Sportful Fiandre

O rukaviciach sme v poslednej dobe publikovali viacero článkov a správna odpoveď na problematiku udržania prstov v teple, nie je vôbec jednoduchá. Každý z nás vníma chlad rozlične, pričom jazdíme v rôznych intenzitách, ktoré ovplyvňujú faktory tepla a potenia. Na začiatku zimy sa mi dostali do dlhodobého testovania dva zaujímavé páry rukavíc, jedny určené do miernejšej zimy a prechodného obdobia jeseň/zima/jar a druhé skôr do mínusových teplôt. A práve odolnejšie rukavice Sportful Fiandre si bližšie predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

Zima ako táto tu veru dlho nebola, kedy aj na dolniakoch je hlboko pod mrazom už niekoľko týždňov. O to lepšie z pohľadu testovania, pretože ísť jazdiť kvôli skúšaniu bikov som “musel” viackrát, aj keď sa mi cez túto príšernú zimu veľmi nechcelo. Nakoniec to bolo ale o to väčšie prekvapenie, keď ma ani chlad nenahlodal a odmenou okrem výborných zážitkov boli aj takéto fotografie...Ale poďme postupne. Vhodné rukavice nedávno teoreticky rozobral Imro v článku Bikovanie v zime: 5. časť - Rukavice - hlavne si dobre vybrať, kde sú opísané rôzne aspekty ako konštrukcia, materiály, teploty a ďalšie.

Sportful Fiandre, keď začne prituhovaťZákladom je výber správnej veľkosti


Znie to tak triviálne, ale treba dať na to mega pozor. Rukavice by NEmali poskytovať prstom príliš veľa voľného miesta, prípadne nebodaj kupovať také, do ktorých si ešte plánujete vsunúť ďalšie tenké rukavice, a tak sa snažiť zvýšiť teplotný komfort. Ideálne riešenie je také, kde sú pohodlne umiestnené prsty s minimom voľného miesta, avšak, aby zároveň nikde netlačili. Takto získate v rukaviciach dobrú ovládateľnosť, či už na cestnom, tak aj na horskom biku. Overil som si to na viacerých kúskoch ako ebiku CUBE, cestných šípoch Pinarello, GT Grade, tak aj na Rock Machine Explosion a nedávnom Cyklonáreze, kde o sneh a zimu nebola rozhodne núdza. Vďaka tomu, že rukavice mi sadli ako uliate, som mal vždy dostatočný cit pre presné radenie. Podobne aj rozopínanie bundy, fúkanie kolesa a ďalšie činnosti sa dajú v rukaviciach zvládnuť bež ťažkostí.Membrána OUTDRY®


Hlavným prvkom rukavíc je membrána OUTDRY®, ktorá je zo všetkých strán okrem krajného lemu, kde je použitý neoprén. Membrána je jednodielna patentovaná konštrukcia, ktorá vytvára nepremokavú, ale pritom priedušnú zábranu. Počas väčšej intenzity nastáva všeobecný problém s potením a ani ruky nie sú výnimkou. Neraz sa mi na výjazde stalo, že pri stúpaní som sa zahrial natoľko, že som spotil ruky, ale vôbec som nemal pocit skleníka, ako je tomu hlavne pri niektorých bundách. Každopádne, ruky úplne suché neboli, ale postupne sa vlhkosť dokázala odviesť a vnútorná vlhkosť rukavíc je na prijateľnej úrovni. Práve túto vlastnosť zabezpečuje membrána OUTDRY®, vďaka ktorej rukavice slušne dýchajú. Fígeľ tohto riešenia spočíva v tom, že membrána je priamo spojená s vrchnou časťou rukavice a nie je medzi nimi žiadna medzera -> nemôže tam dochádzať ku kondenzácii vodných pár. Pri iných typoch sa medzi týmito dvomi vrstvami nachádza vzduchová vrstva, ktorá napomáha z nežiadúcej kondenzácií vodných pár a prieniku vetra pod vrchnú shellovú časť rukavice. Pod membránou je predel so vzduchom a následne až pod touto vrstvou nasleduje izolácia.


Počas Cyklonárezu som šiel v nich hore aj dole, pričom po vyjdení z chaty (teplota cca -8°C) mi pri začiatku zjazdu bola mierna zima, ale po zahriatí šliapaním to už bolo v pohode, lebo som chcel dohnať spolubojovníkov, ktorí vyrazili skôr, nakoľko som sa zarozprával so Smidikom.

Membrána je taktiež vetruodolná, takže chráni jednak pred vetrom a svoju funkciu si spraví aj počas rýchlej jazdy a aj v zjazdoch. Vnútorná časť je zateplená tenkou vrstvou flísu, pre zvýšenie teplotného komfort a je príjemná na dotyk.

Reflexné logo S z vrchnej časti taktiež padne vhod, nakoľko je vkusne zasadené do dizajnu a pridá aj na ochrane jazdca v zlých viditeľnostných podmienkach.

A čo prehánky, mokrý sneh a vodná sprcha?


Kolekcia Sportful Fiandre je profilovaná ako spoľahlivá a pohodlná ochrana do každej situácie a aj počas ťažkých neskorých jesenných a zimných podmienok. S tým súvisí aj odolnosť rukavíc pred premoknutím, ktorá sa len tak rýchlo nepoddá. Mokrý sneh, mrholenie alebo slabší dážď tak rýchlo nepreniknú dnu, takže hodina na dojazd aj v týchto podmienkach nebude až taký problém. Síce som nezažil silný a vytrvalý dážď, lebo v takýchto podmienkach nejazdím a nemal som ani to nešťastie niečo také zažiť. Každopádne, na anglických fórach a recenziách uvádzajú, že do dlhšieho a intenzívnejšieho dažďa nie sú úplne vhodné. Vyskúšal som to aspoň pod kohútikom počas 5 minút a výsledkom bola úplne suchá ruka. V takomto prípade sa oplatí ísť do neoprénových, tam ale prídete o možnosť dýchania materiálu, no rukavice zase dokážu stále držať teplo. Avšak, prešiel som v nich hodinové silnejšie mrholenie a obstáli na výbornú.Zahnuté prsty


Pri top kúskoch už nevyhnutná vlastnosť, kedy strih samotnej rukavice na prstoch počíta s tým, že prsty sú pri jazde neustále mierne ohnuté. Vďaka tomuto strih prsty netlačí či neťahá a majú najväčšie možné pohodlie v pozícii, v ktorej sú najviac času počas výjazdu.

Držia na mieste


Protišmyková ochrana na dlani a prstoch zaručuje dobrý úchop aj za mokra. Navyše, časť rukavíc medzi palcom a ukazovákom je zosilnená odolnou látkou, ktorá zabraňuje poškodeniu tohto miesta od radenia.Prechod medzi rukavicou a bundou


Pri väčších mrazoch je veľmi dôležitý prechod medzi rukávom bundy a lýmcom rukavice. Je to kritické miesto, kde môže prenikať chlad, hlavne pri rýchlejšej jazde alebo vetre. Na poriadne zaistenie tohto miesta slúži pri týchto rukaviciach dlhší neoprénový lém so suchým zipsom, na ktorý sa následne nahrnie bunda. Všetko tu drží tak, ako má a aj prípadne uvoľňovanie je pomerne rýchle. Tento spôsob riešenia sa mi veľmi osvedčil, pretože je rýchly, spoľahlivý a hlavne funkčný.Tested by: Pro Team TINKOFF


Tieto rukavice sa navyše môžu pýšiť aj štítkom Tested by: Pro Team TINKOFF, pretože ich používali jazdci TINKOFF, tým pádom aj nás Sagan počas minulej sezóny, keď tento tím ešte existoval .

Plusy

  • Prepracované prevedenie.
  • Tepelný komfort od 5 do -5°C.
  • Výborné ovládanie radenia či už na cestnom, tak aj na horskom biku.
  • Odolné voči prehánkam.

Mínus

  • Nemožnosť ovládať dotykové obrazovky.

A čo cena?!


Rukavice patria medzi jedny z najdrahších (89,00 €), ale svoju cenu si obhája, aj keď v sebe isto zahŕňajú časť prémiovosti. Ak však hľadáte niečo poriadné do suchej, alebo mierne mokrej zimy a chcete dopriať svojim prstom pohodlie, cena sa dá zdôvodniť. Faktom však zostáva, že tieto rukavice nie sú pre každého, ale to ani nie je ich cieľom.

A čo, keď sa oteplí?


Pri prechode jesene a zimy som jazdil najskôr Sportful Softshell Stretch s cenovkou 39,90 €, ktoré sa osvedčili v teplotách 4 až 10°C, prípadne môžu poslúžiť aj vo vyšších teplotách do 15°C, ale to som nestihol vyskúšať, lebo tak teplo zatiaľ nebolo. Osvedčili sa aj ako z časti vodeodolné a Sporftul uvádza teplotný komfort v rozmedzí 7 až 15°C. O nich však až podrobnejšie začiatkom prechodného obdobia (cca február/marec) v samostatnom teste.

Verdikt


Sportful Fiandre nebudú síce bestseller, ale papierové predpoklady splnili v zimných podmienkach na výbornú. Keď chcete dopriať svojim prstom kvalitku a byť v teple aj počas zimných výjazdov pri mierne mínusových teplotách (od 5°C do -5 až -8°C), tento kúsok stojí minimálne za zváženie. Rukavice si môžete zakúpiť na stránkach davorin.sk, kde sa dajú pozrieť aj ďalšie kúsky z kolekcie Fiandre.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
slavo (Slavo Tomík)
Páči sa ti tento článok? thumb_up8thumb_down comments 9 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Neoprén do zimy a špiny - rukavice a návleky Sportful

Test: Neoprén do zimy a špiny - rukavice a návleky Sportful

Mali by neoprén nosiť len potápači, alebo má čo ponúknuť aj cyklistom? Čím sú iné neoprénové návleky a rukavice?
Test: Bunda Flame a rukavice Cape od Kellysu - keď sa počasie zhorší

Test: Bunda Flame a rukavice Cape od Kellysu - keď sa počasie zhorší

Pri výbere oblečenia na bicykel som nikdy nepozrel ponuku od slovenského výrobcu Kellys. Viac sa mi vždy spájali s bicyklami a na oblečenie či doplnky som nemyslel. Až do momentu, keď sa ku mne dostali na test.
Test: Rukavice na zimu za prívetivú cenu – Roeckl Rax

Test: Rukavice na zimu za prívetivú cenu – Roeckl Rax

Vhodne zvolené rukavice na zimu a prechodné obdobie sú základ. Model Rax od výrobcu Roeckl ponúka pomerne zaujímavý mix kvality, spracovania a ceny.
keyboard_arrow_up