Pozvánka: Horal a Majstrovstvá Európy v maratóne 2017 – čo čaká jazdcov v boji o titul?

Pozvánka: Horal a Majstrovstvá Európy v maratóne 2017 – čo čaká jazdcov v boji o titul?

Horal patrí už doslova medzi legendárne slovenské maratóny, no v roku 2017 prináša ešte niečo naviac. Tento pretek sa totiž stane dejiskom Majstrovstiev Európy v maratóne, takže do Svitu pod Tatrami zavítajú okrem „hobbíkov“ aj elitní jazdci.

Čo to vlastne celé znamená? V prvom rade veľký úspech pre našu, stále pomerne malú MTB scénu a možnosť ukázať ostatným, že vieme spraviť preteky na úrovni aj u nás. Na majstrovstvá totiž príde európska maratónska špička a je veľmi pravdepodobná účasť napríklad aj olympijského víťaza XCO z Londýna a druhého z Ria, Jaroslava Kulhavého. Navyše kategória Elite, teda tam, kde sa pôjde o tituly, bude štartovať v nedeľu 13. augusta a v sobotu je na pláne klasický pretek otvorený pre každého. Takže po tom, ako sa v sobotu zničíte na trati, môžete prísť v nedeľu povzbudiť .Trate


Ako som spomínal, v sobotu sa pôjde klasický maratón Horal, už po 18-krát. Na výber bude opäť klasický mix tratí vrátane 134 km variantu pre masochistov s tradičným názvom Krejzi. Nebude chýbať cca 73 km dlhý variant Lejzi a ešte kratšie Senzi, Ízi a Dejzi. Vyberie si teda skutočne každý a rovnako pretek zostáva aj súčasťou ŠKODA BIKE OPEN TOUR ako jej 5. kolo série. Pre elitných jazdcov, ktorí budú bojovať v nedeľu, čaká samozrejme Krejzi a ženy budú bojovať na trati Lejzi.

Horal Krejzi – maratónci, tešte sa!


S touto traťou už mám nejaké osobné skúsenosti, a tak vám ju chcem v skratke priblížiť – detailne ste si o nej mohli prečítať v reportoch z minulých rokov, napríklad z 2 predchádzajúcich ročníkov 2016 (Reportáž: ŠKODA Horal MTB maratón 2016 – opäť jeden poriadne dlhý deň v sedle biku) a 2015, kedy sa tu konali aj majstrovstvá slovenska v maratóne (Reportáž: Horal 2015 - Majstrovstvá Slovenska v XCM na skutočne maratónskej trati). Už samotné parametre vzbudzujú samozrejme rešpekt, veď 134 km a 4 500 výškových je poriadna porcia, z ktorej už na papieri trochu bolia nohy. Najväčším lákadlom už býva tradične 1 946 m vysoká Kráľova Hoľa, na ktorú sa stúpa z dediny Šumiac, čo dáva celkom slušné prevýšenie - takmer 1 km. Úvod po šotoline vystrieda približne v polovici rozbitý asfalt, ktorý sa obtáča okolo celej hory a končí pri veľkom vysielači. Aj keď stúpanie vyzerá majestátne, pamätám si ročník, kedy v itinerári chýbalo a celkovo mi prišiel celý maratón náročnejší. Vtedy sa výškové metre doháňali na lúčnych a navyše podmočených kopcoch v okolí Smrečinského sedla. Ono, keď chytíte dobré tempo, začne celý kopec postupne odsýpať a hlavne smerom dole sa dá relatívne dobre „oddýchnuť“ a pritom stráviť veci z vrcholového bufetu. Mám na mysli vtedy, keď človek letí cca 80 km/h dole po asfalte .Každopádne, keď prekonáte Kráľovu Hoľu z psychologického hľadiska, máte za sebou tú náročnejšiu polovicu trate a vždy ma tento pocit dokázal nakopnúť. Čo Horalovi trochu chýba, sú nejaké výraznejšie technické pasáže, ktoré ale nikdy neboli jeho doménou. Na druhej strane tu nájdete skutočne krásne vysokohorské prostredie a ak vyjde počasie, aj neuveriteľné výhlady na okolité pohoria, hlavne Roháče a Vysoké Tatry, ktoré ocenia určite aj zahraniční jazdci a čo je zrejme, tá najlepšia „reklama“. Naopak, ak počasie bude proti (kto bol vie o čom hovorím), budú sa trochu báť o svoj „zadok“, ktorý je miestami doslova na rane. Ale verím, že ďalší ročník sa zaobíde bez takýchto spestrení. Vôbec by mi nevadilo, ak by to bolo ako naposledy, teda taký príjemný letný mrazík... A rovnako sa teším ako zapôsobí tradičný rómsky fanklub pri prechode cez miestnu osadu, kde atmosféra pripomína niektoré pasáže legendárnych pretekov a ktorý sa tak isto stal pevnou súčasťou Horala .

Takže dúfam, že sa v sobotu 12. augusta vidíme na štarte a v nedeľu poriadne „rozbití“ niekde pri trati. Myslím, že takúto príležitosť sa oplatí využiť a spraviť z toho Horal víkend. Tradične nebude chýbať ani Detská Tour Petra Sagana. Viac informácií sa dozviete na stránkach maratónu: http://www.horal.sk.
report_problem Našiel si v texte chybu?

ŠKODA Horal MTB maratón - 5. kolo

calendar_today 12.08.2017
format_list_numbered 5. kolo - ŠKODA BIKE OPEN TOUR
format_list_numbered 8. kolo - Slovenský pohár XCM
format_list_numbered 7. kolo - INTER-MOUNTAIN-SERIES
label MTB - maratón
place Svit (Slovensko)

Imroman 
Páči sa ti tento článok? thumb_up15thumb_down comments 4 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Pozvánka: ŠKODA Horal MTB maratón 2023 - tatranský monument horskej cyklistiky

Pozvánka: ŠKODA Horal MTB maratón 2023 - tatranský monument horskej cyklistiky

Jeden z najobľúbenejších maratónov na Slovensku bude písať už svoj 24. ročník.
Pozvánka: MTBIKER Hornonitrianska Enduro séria – finálové kolo v Bojniciach

Pozvánka: MTBIKER Hornonitrianska Enduro séria – finálové kolo v Bojniciach

Amatérsku enduro sériu pre všetkých nadšencov tejto disciplíny čaká posledné kolo.
Pozvánka: Mesiac september – začiatok jesene a nabitý program

Pozvánka: Mesiac september – začiatok jesene a nabitý program

Leto už budeme mať o pár týždňov oficiálne za sebou, ale pretekový kalendár rozhodne nekončí.
keyboard_arrow_up