Tour de France: horúco ešte pred začiatkom

Tour de France: horúco ešte pred začiatkom

05 komentárov

SITA 30.06.2006   Tour De France Reportaz Cestna Cyklistika

Tour de France čelí rovnakému kolapsu ako v roku 1998. Deň pred začiatkom kvôli údajnému dopingovému škandálu boli nútení odstúpiť viacerí cyklisti, medzi inými aj Basso a Ullrich, teda najväčší favoriti na víťazstvo. Tu nájdete kompletný prehľad skutočností. Doplnené 23.7

 

V poradí 93. ročník cyklistických pretekov Tour de France bude poznačený neúčasťou dvojice favoritov Jana Ullricha a Ivana Bassa. Oboch ich tímy T-Mobile a CSC stiahli zo nominácie, keďže sú údajne zapletení do dopingovej aféry, ktorú už dlhšie vyšetrujú v Španielsku. Tour de France teraz čelí rovnakému kolapsu ako v roku 1998, keď preteky rovnako poznačili dopingové škandály.
V médiách sa už objavili zoznamy cyklistov, ktorí mali nejaké spojenie s lekárom čeliacim obvineniam z podávania dopingu. Rozhlasová stanica Cadena SER vo štvrtok uviedla, že polícii sa podarilo dekódovať mená zo zápisníka doktora Eufemiana Fuentesa. Na zozname sú aj mená ako Francisco Mancebo, Joseba Beloki, Roberto Heras, Santi Perez, Jose Enrique Gutierrez či Santiago Botero. Rozhlasová stanica neuviedla detaily kontaktu spomínaných cyklistov s Fuentesom.
Šéfovia všetkých 21 tímov sa dohodli, že žiaden z cyklistov, ktorí sú zapletení do podozrení, sa na Tour de France nezúčastnia. Za vylúčených jazdcov navyše nesmú nastúpiť žiadni náhradníci, preto pelotón bude ochudobnený a T-Mobile pôjde napríklad len so siedmimi cyklistami, družstvo Astana-Würth dokonca iba so šiestimi. Po rozhodnutí športových riaditeľov tímov tak budú chýbať na štarte cyklisti, ktorí sa vlani zoradili na ďalších troch miestach za Lancom Armstrongom. Okrem druhého Bassa a tretieho Ullricha neodštartuje ani Francisco Mancebo.
Okrem Ullricha z tímu T-Mobile vyradili aj Španiela Oscara Sevillu a športového riaditeľa Rudiho Pevenageho, ktorý bol dlhoročným Nemcovým poradcom. "Na základe dokumentov, ktoré sme dostali od vedenia Tour, považujeme v tejto chvíli za nemožné s týmito tromi naďalej spolupracovať," uviedli zástupcovia T-Mobile. Hovorca tímu Christian Frommert potvrdil, že Ullrich i Sevilla sú dočasne suspendovaní, keďže sa tímu podarilo získať konkrétne informácie o dopingovom škandále. T-Mobile dostal vo štvrtok večer prostredníctvom organizátorov Tour z organizácie ASO fax od španielskej polície, ktorého bližšie detaily nie sú známe. "Nebudeme poskytovať v tejto chvíli ďalšie detaily nových zistení, ktoré sú silným dôvodom na krok tímu k zmene nominácie a vyradeniu Jana Ullricha a Oscara Sevillu. Na základe podkladov, ktoré sme obdržali od vedenia Tour de France, nevidíme v súčasnosti možnosť na ďalšiu spoluprácu s trojicou Ullrich, Sevilla a Pevenage," uviedol Frommert.
Ullrich a Sevilla cestovali autobusom na tímovú tlačovú besedu, keď sa dozvedeli rozhodnutie vedenia tímu. Podľa ďalšieho člena vedenia družstva T-Mobile Stefana Wagnera v súčasnosti existujú dôkazy, ktoré sú veľmi závažné. "Už pri prvom podozrení sme požiadali o nahliadnutie do spisu. Mohli sme však tak spraviť až teraz. Zistené skutočnosti odporujú Ullrichovým slovám o nevine tak silno, že sme museli konať. Chceme sa stále držať zásady o čistote športu," dodal Wagner. Zástupcovia tímu T-Mobile zároveň tvrdia, že suspendovaní cyklisti ich môžu presvedčiť o svojej nevine, do úvahy napríklad prichádzajú testy DNA. Organizátori Tour de France zablahoželali vedeniu T-Mobile za jeho postoj. "Myslím, že urobili normálny krok. Je to dobrý príklad pre ostatných športových riaditeľov," povedal riaditeľ pretekov Jean-Marie Leblanc.
Aj Taliana Bassa vylúčil z pretekov jeho tím CSC. Podľa manažéra družstva Bjärna Riisa ho k rozhodnutiu doviedlo spomínanie Bassa v súvislosti so škandálom. "Nesiem zodpovednosť za toto rozhodnutie. Myslím, že voči tímu je to správne. Verím Ivanovi Bassovi, ale teraz musia on a jeho právnici dokázať nevinu," uviedol Riis.

Tour de France ochudobnená o favoritov
Tour de France 2006 bude merať 3658 km

ŠTRASBURG 30. júna (SITA) - Cyklistické preteky Tour de France napíšu od soboty na 93. ročníku svoju novú éru. Po siedmich víťazstvách v rade na nich bude prvýkrát chýbať Američan Lance Armstrong, ktorý po vlaňajšom triumfe ukončil svoju kariéru a otvoril dvere ďalším adeptom. Tohtoročné preteky ovplyvnil dopingový škandál v Španielsku, po zverejnení zoznamu podozrivých cyklistov viacerí z nich nebudú na Tour štartovať. Favorit tohtoročných pretekov sa po vylúčení Nemca Jana Ullricha z tímu T-Mobile i Ivana Bassa z družstva CSC hľadá ťažko, na francúzskych cestách však môže prekvapiť aj niekto, s kým sa pred začiatkom Tour príliš neráta. Uspieť môžu Floyd Landis, Alexander Vinokurov, nikto nemôže vylúčiť z boja o titul nevyspytateľného Jensa Voigta ani jeho tímového kolegu z Gerolsteineru Leviho Leipheimera, prekvapiť môžu Gilberto Simoni, Iban Mayo či jazdci bývalého Armstrongovho tímu George Hincapie, Jose Azevedo, Jaroslav Popovič a Paolo Savoldelli. Celkovo by sa na štart malo postaviť 21 deväťčlenných tímov, čiže 189-členný pelotón.
Tour de France 2006 odštartujú v Štrasburgu v sobotu 1. júla. Úvodný prológ bude v uliciach mesta v severovýchodnom Francúzsku merať 7,5 km. Na druhý deň sa pretekári vydajú na úvodnú etapu, ktorá povedie cestami Alsaska a štart a cieľ bude v Štrasburgu. Úvod Tour de France 2006 bude kolidovať s majstrovstvami sveta vo futbale. Aj preto organizátori rozhodli, že prológ sa nezačne až podvečer, ale už krátko po poludní.
Organizátori tentoraz vybrali viaceré klasické etapy, ktoré sa zapísali do histórie. Do itinerára sa vracia etapa do L´Alpe d´Huez, na rozdiel od posledných rokov sa však nepôjde tímová časovka. Celková dĺžka pretekov bude 3639 km, záver je naplánovaný na 23. júla na tradičných Elyzejských poliach v Paríži. Etapy Tour de France 2006 povedú aj cez Luxembursko, Nemecko a Holandsko. Tentoraz sa pôjdu najskôr pyrenejské kopce a až potom alpské. Nechýbajú stúpania na klasické vrchy Col du Tourmalet, Col d"Izoard a Col du Galibier, tri etapy budú mať finiš v kopci. "Je to klasická trasa, na ktorej nechýba rovina či náročné stúpania. Každý si počas Tour nájde svoje pekné úseky. V programe bude päť náročných horských etáp. Po odchode Lanca Armstronga sa rodí nová éra. Skončila sa dlhá perióda Armstrongovej dominancie. Cesta je otvorená pre všetkých," povedal šéf organizačného výboru Jean-Marie Leblanc, ktorý po Tour 2006 končí vo svojej funkcii.
V programe sú dve dlhé časovky a v úvode nie sú náročné etapy. Prvá jazda proti chronometru je na programe v siedmej etape 8. júla a na rovine zo Saint-Gregoire do Rennes bude merať 52 km. Druhá časovka sa pôjde v predposledný deň pretekov, kedy bude pre cyklistov pripravená 56 km trasa z Le Creusot do Montceau-les-Mines. "Bude to náročný záverečný týždeň pretekov. Je naším snom, aby sa o výsledku pretekov rozhodovalo v záverečnej časovke," povedal asistent riaditeľa Tour de France Christian Prudhomme, ktorý nahradí Leblanca vo funkcii šéfa pretekov.

Španieli zverejnili zoznam jazdcov spojených so škandálom
Zoznam cyklistov spájaných s dopingovým škandálom v Španielsku

MADRID 30. júna (SITA) - Španielske médiá v piatok vydali zoznam cyklistov, ktorí sú spájaní s vyšetrovaním dopingovej aféry. Podobný menoslov už vo štvrtok večer dostali organizátori Tour de France a Medzinárodná cyklistická únia (UCI). Medzi podozrivými sa objavujú mená Taliana Ivana Bassa či Nemca Jana Ullricha, ktorého už tím T-Mobile vylúčil z nominácie na Tour.

Zoznam cyklistov spájaných s dopingovým škandálom v Španielsku:
Tím Astana-Würth: Michele Scarponi (Tal.), Marcos Antonio Serrano (Šp.), David Etxebarria (Šp.), Joseba Beloki (Šp.), Angel Vicioso (Šp.), Isidro Nozal (Šp.), Unai Osa (Šp.), Jorg Jäksche (Nem.), Giampaolo Caruso (Tal.)
CSC: Ivan Basso (Tal.)
Caisse D"Epargne-Iles Baleares: Constantino Zaballa (Šp.)
Saunier Duval: Carlos Zarate (Šp.)
AG2R: Francisco Mancebo (Šp.)
T-Mobile: Jan Ullrich (Nem.), Oscar Sevilla (Šp.)
Phonak: Jose Enrique Gutierrez (Šp.), Jose Ignacio Gutierrez (Šp.)
Communidad de Valencia: Vicente Ballester (Šp.), David Bernabeu (Šp.), David Rodriguez (Šp.), Jose Adrian Bonilla (Šp.), Juan Gomis Lopez (Šp.), Eladio Jimenez Sanchez (Šp.), David Latasa (Šp.), Ruben Plaza (Šp.), Jose Luis Martinez (Šp.), Manuel Llorent (Šp.), Antonio Olmo (Šp.), David Munoz (Šp.), Javier Cherro (Šp.), Javier Pascual (Šp., bývalý jazdec a teraz funkcionár)
Unibet.com: Carlos Garcia Quesada (Šp.)

Cyklisti, ktorí ukončili kariéru alebo pauzujú pre trest pre doping, a tiež figurujú na zozname: Roberto Heras (Šp.), Angel Casero (Šp.), Santiago Perez (Šp.), Tyler Hamilton (USA), Igor Gonzalez Galdeano (Šp.)

Ullrich vyvracia podozrenia, podrobí sa testu DNA
Nemec Jan Ullrich odmieta spojitosť s dopingovým škandálom v Španielsku

ŠTRASBURG 29. júna (SITA) - Nemecký cyklista Jan Ullrich uvažuje, že sa podrobí testom DNA, aby dokázal svoju nevinu. Podľa španielskeho denníka El País by mohol byť kapitán tímu T-Mobile a jeden z hlavných favoritov blížiacej sa Tour de France zapletený do aktuálneho dopingového škandálu v Španielsku. Ullrich sa chce proti týmto obvineniam brániť právnou cestou. Podľa El País je Ullrich medzi cyklistami, ktorých španielske úrady preverujú pre podozrenie z dopingu. Vyšetrovatelia vraj objavili aj krvné konzervy pre potreby jazdcov, ktoré niesli označenie "Jan" a "Hijo Rudicio", čo podľa tlače môže v nepriamom preklade znamenať syn Rudyho Pevenageho, ktorý je Ullrichovým dlhoročným poradcom. "Nemám s týmito špekuláciami nič spoločné. Už som dal pokyn svojim právnikom, aby začali konať," povedal Ullrich.

Austrálčan Davis ďalším zapleteným v dopingovom škandále

ŠTRASBURG 30. júna (SITA, AFP) - Austrálčan Allan Davis sa stal ďalším cyklistom zapleteným v dopingovej afére vyšetrovanej v Španielsku a jeho štart na Tour de France je už len v rovine teórie. Pretekár tímu Astana-Würth (predtým Liberty) je jedným z deviatich cyklistov, ktorých mená v piatok zverejnila Medzinárodná cyklistická únia (UCI) ako účastníkov dopingového škandálu v Španielsku. Spoločne s Davisom sa na zozname ocitli i najväčší favoriti na celkový triumf na Tour Jan Ullrich, Francisco Mancebo, Ivan Basso, Oscar Sevilla spoločne s Sergiom Paulinhom, Isidrom Nozalom, Albertom Contadorom, Josebom Belokim. Šéfovia všetkých 21 tímov sa dohodli, že žiaden z cyklistov, ktorí sú zapletení do podozrení, sa na Tour de France nezúčastnia. Za vylúčených jazdcov navyše nesmú nastúpiť žiadni náhradníci, preto pelotón bude ochudobnený a T-Mobile pôjde napríklad len so siedmimi cyklistami, družstvo Astana dokonca iba so šiestimi. Po rozhodnutí športových riaditeľov tímov tak budú chýbať na štarte cyklisti, ktorí sa vlani zoradili na ďalších troch miestach za Lancom Armstrongom. Tour de France tak teraz čelí rovnakému kolapsu ako v roku 1998, keď preteky rovnako poznačili dopingové škandály.

Nemecké média zahŕňajú Ullricha naliehavými otázkami
Údajný dopingový hriešnik na vlastnej internetovej stránke tvrdí: "Nemám s tou vecou nič spoločné"

BERLÍN 1. júla (SITA) - Nemecké médiá sa vrhli na Jana Ullricha po tom, ako víťaza Tour de France 1997 vylúčili z tohtoročných najslávnejších etapových pretekov deň pred ich začiatkom pre výskyt na zozname 58 cyklistov zapletených do španielskej aféry okolo krvného dopingu.
Novinári sa 32-ročného rodáka z Rostocku ani trochu nezastávajú. "Konečne dobrá správa," hlási Berliner Zeitung a pokračuje: "Suspendácia Ullricha a spol. je bez diskusie skvelou novinkou pre všetkých nostalgikov, ktorí veria, že má zmysel bojovať proti kriminálnym praktikám vo vrcholovom športe."
Okamžite sa objavili aj výzvy nemeckému establišmentu, aby podľa vzoru operácie Puerto ešte prísnejšie a intenzívnejšie postupoval pri odhaľovaní podobných prípadov. "Ullrichova kauza poukazuje na nedostatočnosť nášho ťaženia proti dopingu. Pridlho v tomto smere figurujeme medzi rozvojovými krajinami," upozorňuje Berliner Zeitung.
Bild vyzýva postihnutého cyklistu k verejnej spovedi: "Jan, naozaj si nás celý ten čas podvádzal?" Nasledujú sugestívne špekulácie: "Boli všetky tie úspechy dosiahnuté poctivo? Fanúšikovia by mu nikdy neodpustili, keby vysvitlo, že ich klamal." Ullrich v sobotu zverejnil stručné vyhlásenie pod titulkom "Nemám s tou vecou nič spoločné" na svojej oficiálnej internetovej stránke: "Stále som v šoku a nemôžem tomu uveriť, že to nie je len zlý sen. Potrebujem pár dní na spamätanie sa a potom začnem dokazovať moju
Tagesspiegel tohtoročnú Tour už akoby odpísal. Vraj škandál pred prológom vyvoláva pochybnosti, či vôbec niektorí z aktérov počas celej kariéry boli a sú čistí. "Smutné. Rozplýva sa aj ten nepatrný zvyšok nádeje, že ešte stále je tu zopár jedincov, ktorí vstupujú do tohto odvetvia a spoliehajú sa len na talent a vášeň pre šport namiesto pokútnych podporných prostriedkov. Tour de France riskuje zvrhnutie sa na frašku."

Dočasné zastavenie činnosti pre Quesadu

BRUSEL 2. júla (SITA, AP) - Belgický cyklistický tím Unibet.com dočasne suspedoval Španiela Carlosa Garciu Quesadu, ktorého meno sa spolu s hviezdami Ivanom Bassom a Janom Ullrichom údajne ocitlo na zozname osôb zapletených do dopingového škandálu. "Kým nebudeme mať viac informácií od Medzinárodnej cyklistickej únie, nedovolíme Quesadovi súťažiť," uviedol manažér tímu Hilaire van der Schueren. Dvadsaťosemročného Quesadu na pretekoch Okolo Rakúska, ktoré sa začnú v pondelok, nahradí Austrálčan Matthew Wilson.

Basso nesie ťažko neúčasť na Tour de France

VARESE 2. júla (SITA, AFP) - Úradujúci šampión Giro d´Italia Ivan Basso zostáva aj po dvoch dňoch od vylúčenia z tohtoročnej Tour de France nahnevaný. Jeden z najväčších favoritov na 93. ročníku TdF je jedným z trinástich cyklistov, ktorých na preteky pre údajnú účasť na dopingovom škandále v Španielsku nepripustili. "Beda, ak sa moji právnici počas víkendu nedostanú k dokumentom, ktoré vysvetľujú moje vylúčenie z Tour," nechal sa počuť taliansky pretekár. "Chcem rozobrať každý jeden detail v dokumentoch, ale moje svedomie je čisté," dodal 28-ročný Basso, ktorý by sa podľa vlastných slov do kolotoča Pro Tour rád vrátil čo najskôr a chystá tlačovú konferenciu, kde by rád vysvetlil svoju pozíciu v škandále.

Ullrich váha s testami DNA

BERLÍN 3. júla (SITA, AP) - Držiteľ jediného triumfu na cyklistických pretekoch Tour de France Jan Ullrich v rozpore s očakávaniami ešte stále nepodstúpil skúšku DNA, ktorá by mohla očistiť jeho meno od obvinení z užívania dopingu. Podozrenie zo spojenia so španielskym lekárom Eufemianom Fuentesom čeliacim obvineniam z podávania dopingu vyradilo Ullricha a ďalších favoritov deň pred začiatkom zo štartového poľa 93. ročníka Tour. Ullricha po vypuknutí škandálu už mnohí fanúšikovia aj odborníci vyzvali, aby sa podrobil skúške. "Privítali by sme, keby súhlasil s testom DNA, ale je to skôr otázka pre Jana Ullricha, jeho manažment a právnikov," pridal sa hovorca Nemcovho tímu T-Mobile Christian Frommert v rozhovore pre televíziu ZDF. Analýza DNA by mohla priviesť viac svetla do polemiky, či podozrivé krvné konzervy označené štítkami "Jan" a "Hijo Rudicio" naozaj boli určené Ullrichovi. Samotný jazdec sa však momentálne ešte vyrovnáva s frustráciou po vyškrtnutí z nominácie. "Už s tým nič nenarobím. Vylúčenie z Tour de France je tá najhoršia vec, aká ma postihla v mojej doterajšej kariére," uviedol Ullrich, ktorý sa po piatich druhých miestach za Lancom Armstrongom mal stať nástupcom fenomenálneho Američana. "Korunný princ" Grande Boucle sa však svojich následníckych práv nevzdáva, iba chce svoje ďalšie kroky konzultovať s právnikmi.

Firma Würth ukončila spoluprácu s tímom Astana

KÜNZELSAU 3. júla (SITA, AFP) - Nemecká firma Würth ukončila spoluprácu s profesionálnym cyklistickým tímom Astana (predtým známy pod názvom Liberty Seguros), ktorý je zapletený do dopingového škandálu v Španielsku. Sponzorská zmluva mala pôvodne platnosť až do konca roka. "Po oznámení tímu Astana, že nebude štartovať na Tour de France, sme kontrakt rozviazali s okamžitou platnosťou," uvádza sa v stanovisku firmy Würth.

UCI žiada potrestanie španielskych jazdcov
Medzinárodná cyklistická únia (UCI) sa odvolala proti rozhodnutiu Španielskej cyklistickej federácie, ktorá sa rozhodla nepotrestať jazdcov Aitora Gonzaleza a Iniga Landaluzeho napriek ich pozitívnym dopingovým testom

ŽENEVA 4. júla (SITA, AFP) - Medzinárodná cyklistická únia (UCI) sa odvolala proti rozhodnutiu Španielskej cyklistickej federácie, ktorá sa rozhodla nepotrestať jazdcov Aitora Gonzaleza a Iniga Landaluzeho napriek ich pozitívnym dopingovým testom. Predstavitelia UCI sa chcú obrátiť na Športový arbitrážny súd, pričom žiadajú, aby oboch cyklistov za ich konanie potrestali podľa pravidiel UCI. Gongalez, víťaz pretekov Okolo Španielska v roku 2002, mal pozitívny test na anabolické steroidy počas populárnej Vuelty v minulom roku. On sám sa obhajoval tým, že mu niekto kontaminoval vitamíny, ktoré pravidelne užíval. Jeho tímovému kolegovi Landaluzovi pre zmenu namerali vysokú hladinu testosterónu. Jazdec tímu Euskaltel však tvrdil, že vysokú hladinu tohto hormónu má už od skorého detstva.

V španielskej dopingovej afére aj ostatné športy
Španielsky lekár Eufemiano Fuentes o dopingovej afére: "Ešte sa neodhalili všetky mená"

MADRID 5. júla (SITA, AFP) - Španielsky lekár Eufemiano Fuentes figurujúci v dopingovom škandále, na ktorý doplatili okrem iných svojou neúčasťou na cyklistických pretekoch Tour de France aj Jan Ullrich a Ivan Basso vyhlásil, že menoslov zahŕňal aj športovcov z iných odvetví ako tenis, futbal či atletika. Rovnako tak upozornil, že zoznam zverejnených mien zapletených do aféry ešte nie je kompletný. "Ešte sa neodhalili všetky mená. Naopak, niektorí by tam nemali byť. Neviem, prečo to tak je," povedal Fuentes. S odvolaním na lekárske tajomstvo však odmietol konkretizovať.

Lance Armstrong sa už cíti byť očistený
Sedemnásobný víťaz TdF Lance Armstrong už považuje svoju česť a reputáciu za obnovenú

PARÍŽ 5. júl (SITA, AFP) - Sedemnásobný víťaz prestížnych cyklistických pretekov Tour de France Lance Armstrong je podľa svojich právnikov zbavený vo Francúzsku všetkých očierňujúcich obvinení z užívania zakázaných prípravkov na zvýšenie výkonu. "Pán Armstrong si myslí, že jeho česť a reputácia boli obnovené pre všetkých, ktorí skúmajú fakty v dobrej viere, a že sa netreba ďalej hnať za prenasledovaním urážok," vyjadrili sa právni zástupcovia fenomenálneho Texasana Donald Manasse a Christian Charriere-Bournazel.

Fuentes má strach z vendety jeho "obetí"

MADRID 6. júla (SITA, AFP) - Španielsky lekár Eufemiano Fuentes, ktorý uviazol uprostred siete dopingovej aféry spojenej najmä s cyklistickým športom, sa obáva vendety zo strany ďalších zapletených osôb. Fuentesove zoznamy pripravili o štart na 93. ročníku pretekov Tour de France viacerých elitných jazdcov. Jeden z hlavných vinníkov vraj už dostal niekoľko hrozieb. "Samozrejme, že mám strach," povedal Fuentes a v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Radio Cadena Ser obhajoval svoje aktivity záujmom o zdravie športovcov. "Lekár sa musí rozhodnúť, či dá prednosť zdraviu športovca, alebo rešpektovaniu zákonov. Aj keď sú antidopingové pravidlá jasné, isté postupy majú zámer pomôcť pacientom. Vrcholový šport v tomto ohľade rozhodne nie je čistý," prezradil Fuentes a dodal, že by neváhal v nevyhnutnom prípade podať EPO ani svojej manželke Cristine Perezovej-Diazovej, ktorá sa tiež venuje športu. "Hrobár" šancí Jana Ullricha a Ivana Bassa na víťazstvo v Tour de France ešte v stredu vyhlásil, že menoslov zahŕňal aj športovcov z iných odvetví, ako je tenis, futbal či atletika. Rovnako tak upozornil, že zoznam zverejnených mien zapletených do aféry ešte nie je kompletný. "Ešte sa neodhalili všetky mená. Naopak, niektorí by tam nemali byť. Neviem, prečo to tak je," povedal Fuentes. S odvolaním na lekárske tajomstvo však odmietol informácie konkretizovať.

Jana Ullricha podozrieva Der Spiegel z dopingu
Nemecký magazín Der Spiegel priniesol nové správy o vyšetrovaní dopingového škandálu a tvrdí, že bývalý víťaz Tour de France Jan Ullrich užíval nedovolené prostriedky

BERLÍN 8. júla (SITA, AFP) - Nemecký magazín Der Spiegel priniesol nové správy o vyšetrovaní dopingového škandálu a tvrdí, že bývalý víťaz Tour de France Jan Ullrich užíval nedovolené prostriedky. Ullrich bol vyradený z tímu T-Mobile 1. júla tesne pred štartom Tour de France, deň po tom, ako bolo jeho meno spomenuté v oficiálnom vyšetrovaní dopingového prípadu v Španielsku. Pondelkové vydanie magazínu prinesie záznam telefonického rozhovoru medzi športovým riaditeľom tímu T-Mobile Rudym Pevenagom a lekárom Eufemianom Fuentesom, pričom tento rozhovor naznačuje, že Ullrich užil nedovolené prostriedky. V rozhovore sa spomína tretia osoba, ktorá prostredníctvom Pevenagea požaduje viac podporných prostriedkov. Podľa Spieglu je táto tretia osoba Ullrich, pretože deň po jeho víťazstve v etape na Giro d´Italia 18. mája sa Pevenage v telefóne vyjadril, že "tretia osoba zvíťazila." Vyšetrovatelia sú presvedčení, že Pevenage a Fuentes poskytli Ullrichovi látku PCH (má podobné účinky ako steroidy) a ten ju aj užil prostredníctvom krvnej transfúzie. Víťaz Tour de France z roku 1997 zaplatila za zakázané podporné prostriedky údajne 2970 eur.

Tím T-Mobile ukončil spoluprácu s Rudym Pevenageom
Podľa nemeckej tlačovej agentúry SID cyklistický tím T-Mobile ukončil spoluprácu so svojím športovým riaditeľom Rudym Pevenageom

BERLÍN 9. júla (SITA, AFP) - Podľa nemeckej tlačovej agentúry SID cyklistický tím T-Mobile ukončil spoluprácu so svojím športovým riaditeľom Rudym Pevenageom, ktorý sa spolu s bývalým víťazom Tour de France Janom Ullrichom zaplietol do dopingového škandálu súvisiaceho s aplikáciou krvného dopingu španielskym lekárom Eufemianom Fuentesom. "Kontrakt s Pevenageom sme ukončili 30. júna," citovala agentúra generálneho manažéra tímu T-Mobile Olafa Ludwiga. O zotrvaní Jana Ullricha v tíme zatiaľ nie sú informácie. Podľa španielskych vyšetrovateľov bol Ullrich klientom 51-ročného Fuentesa, ktorý športovcom, najmä cyklistom aplikoval krvný doping.

Ullrich dal T-Mobilu ultimátum
Spiegel priniesol nové správy o vyšetrovaní dopingového škandálu v Španielsku

BONN 10. júla (SITA) - Manažér nemeckého cyklistu Jana Ullricha Wolfgang Strohband dal vedeniu tímu T-Mobile ultimátum, aby do konca tohto týždňa písomne vysvetlilo dôvody vylúčenia svojho klienta z tímu pre Tour de France. Strohband nevylúčil ďalšie právne kroky. T-Mobile po zverejnení faktov z vyšetrovania dopingovej aféry v Španielsku poslalo ešte pred štartom "Grande Boucle" domov Ullricha i ďalšieho svojho cyklistu Oscara Sevillu. Obaja však sú zatiaľ len podozriví, nikto im nič priamo nedokázal. Magazín Der Spiegel priniesol nové správy o vyšetrovaní dopingového škandálu a tvrdí, že Ullrich užíval nedovolené prostriedky. Zakladajú sa na zázname telefonického rozhovoru medzi športovým riaditeľom tímu T-Mobile Rudym Pevenagem a lekárom Eufemianom Fuentesom, ktorý naznačuje, že Ullrich užil nedovolené prostriedky. V rozhovore sa spomína tretia osoba, ktorá prostredníctvom Pevenageho požaduje viac podporných prostriedkov. Podľa Spieglu je táto tretia osoba Ullrich, pretože deň po jeho víťazstve v etape na Giro d´Italia 18. mája sa Pevenage v telefóne vyjadril, že "tretia osoba zvíťazila." Vyšetrovatelia sú presvedčení, že Pevenage a Fuentes poskytli Ullrichovi látku PCH (má podobné účinky ako steroidy) a ten ju aj užil prostredníctvom krvnej transfúzie. Víťaz Tour de France z roku 1997 zaplatil za zakázané podporné prostriedky údajne 2970 eur.

Basso sa bráni a chce ísť na analýzu DNA
Ivan Basso musí namiesto športových prostriedkov bojovať právnymi

PAU 13. júla (SITA) - Pôvodne mal Talian Ivan Basso v týchto dňoch bojovať na Tour de France o celkové víťazstvo, napokon však pracuje spolu so svojim právnikom Massimom Martellim na dokázaní svojej neviny. Taliansky cyklista chce na to využiť aj analýzu vzoriek DNA. Podľa Martelliho neexistuje žiaden dôkaz, že by bol Basso v kontakte s obvineným španielskym lekárom Eufimianom Fuentesom. Jazdec tímu CSC sa neobjavuje na žiadnych fotografiách či filmoch, ktoré získali vyšetrovatelia. Pri prepisoch telefonických rozhovorov došlo podľa Martelliho k viacerým nepresnostiam. Vyšetrovatelia si myslia, že Basso má spojitosť s Fuentesom na základe nálepky na krvnej konzerve. Podľa vyšetrovateľov je názov Birillo meno Talianovho psa, a to je dôkaz o zapletení Bassa do škandálu. "Bassova dcéra hovorila psovi Tarello. Neviem si predstaviť, že by si dieťa poplietlo meno svojho psa," hovorí Martelli v rozhovore pre L´Equipe a odporúča svojmu klientovi, aby sa podrobil génovej analýze. Podobný krok zvažuje aj ďalší obvinený Jan Ullrich.

TdF: Podľa Boonena sa boj proti dopingu nedá vyhrať
Boonen sa hnevá na organizátorov Tour de France a UCI

LUCHON 14. júla (SITA) - Úradujúci majster sveta v cyklistike Tom Boonen mal v 11. etape Tour de France v Pyrenejách veľké problémy a nechýbalo veľa, aby neprišiel do cieľa v časovom limite. Napokon na víťazného Denisa Menčova stratil vyše 40 minút a obsadil 120. priečku. Po etape sa trochu hneval na organizátorov Tour de France a Medzinárodnú cyklistickú úniu (UCI). "Na bicykli som jazdil takmer sedem hodín, vyšplhal som sa na päť vrcholov. Navyše po tomto ma čaká ďalšia 212 km porcia a potom etapa s dĺžkou 230 km. Myslím, že je to bláznivé a trochu škandalózne. Stále hovoria, ako chcú bojovať proti dopingu a potom nám pripravia takýto program. Osobne podporujem boj proti dopingu, ale po takýchto porciách a náročných tratiach sa vojna vyhrať nedá," povedal Boonen, ktorý sa v hoteli po skončení pyrenejskej časti pretekov chcel rýchlo zotaviť na ďalšiu etapu podujatia.

Ullrich v paľbe kritiky Süddeutsche Zeitung
Jan Ullrich vraj vlani pred začiatkom TdF požil koktail zložený z nedovolených podporných prostriedkov

BERLÍN 14. júla (SITA, AFP) - Do zoznamu mediálnych žalobcov nemeckého cyklistu Jana Ullricha, suspendovaného z 93. ročníka Tour de France, pribudol najnovšie Süddeutsche Zeitung. Denník informoval, že víťaz najprestížnejších pretekov sveta z roku 1997 požil pred štartom minuloročnej Tour de France koktail zložený z nedovolených prostriedkov podporujúcich výkonnosť, ktorý mu podal neslávne známy španielsky lekár Eufemiano Fuentes. Ullrich obsadil vlani na TdF 3. miesto za Američanom Lanceom Armstrongom a Talianom Ivanom Bassom. Süddeutsche Zeitung sa vo svojich materiáloch opiera o tvrdenia španielskych vyšetrovateľov, podľa ktorých mal Ullrich údajne prijímať okrem špeciálne upravenej krvi aj látky obohatené o hormóny, inzulín, kortikoidy a testosterón. Pre Ullrichov tím T-Mobile však tieto najnovšie zistenia vraj ešte nie sú dostatočnými dôkazmi. "Tieto informácie sa neobjavili v oficiálnej správe. V poslednom čase musíme vyhodnocovať mnoho protichodných správ a obvinení. Zatiaľ nechceme vydávať konečné stanovisko," povedal hovorca nemeckého tímu.
Ullricha vylúčili z tohtoročných najslávnejších etapových pretekov deň pred ich začiatkom pre výskyt na zozname 58 cyklistov zapletených do španielskej aféry okolo krvného dopingu. Ullrichov manažér Wolfgang Strohband dal vedeniu tímu T-Mobile ultimátum, aby do konca tohto týždňa písomne vysvetlil dôvody vylúčenia svojho klienta z tímu pre Tour de France. Strohband pritom nevylúčil ďalšie právne kroky. T-Mobile po zverejnení faktov z vyšetrovania dopingovej aféry v Španielsku poslal ešte pred štartom "Grande Boucle" domov Ullricha i ďalšieho svojho cyklistu Oscara Sevillu.

Ullrichovi hrozí prepustenie z T-Mobile
Ullrich nepredložil do štvrtka dôkazy o svojej nevine

MONTELIMAR 15. júla (SITA) - Nemeckému cyklistovi Janovi Ullrichovi hrozí prepustenie z tímu T-Mobile. Tridsaťdvaročný olympijský víťaz zo Sydney mal do štvrtka podať dôkazy o svojej nevine v súvislosti s obvineniami zo zapletenia do dopingového škandálu, ktorý vypukol v Španielsku pri vyšetrovaní lekára Eufemiana Fuentesa. Ullrich však vedeniu T-Mobile žiadne dôkazy nepodal a teraz je jeho budúcnosť v tíme neistá. "Naši právnici už chystajú ďalšie kroky. Do desiatich až štrnástich dní by mala byť táto nepríjemná záležitosť vyriešená," povedal hovorca nemeckého družstva Christian Frommert. Ullrich chcel tento rok zaútočiť na druhý triumf na Tour de France, pre podozrenie z dopingu ho však deň pred štartom pretekov vedenie tímu suspendovalo. V nemeckých médiách sa začali objavovať informácie o tom, že Ullrich možno dopoval už na vlaňajšej Tour. Už dávnejšie víťaz Tour 1997 vyhlasoval, že je nevinný a chcel sa podrobiť aj analýze DNA. Rovnako hrozí prepustenie aj Španielovi Oscarovi Freirovi. Už skôr skončil v tíme Ullrichov dlhoročný manažér Rudi Pevenage. Hlavný sponzor T-Mobile tlačí na vedenie stajne, aby prípad čo najrýchlejšie uzavrelo.

Ullrich sa cíti nevinný, pokým mu nič nedokážu

BERLÍN 17. júla (SITA, AP) - Právnici nemeckého cyklistu Jana Ullricha, ktorý mal byť na práve prebiehajúcej Tour de France jedným z najväčších kandidátov na celkové prvenstvo, komunikujú so španielskymi úradmi o spojitosti ich mandanta s dopingovým škandálom. Ullricha vyradilo vedenie jeho tímu T-Mobile z TdF pre podozrenie z dopingu, španielski vyšetrovatelia však zatiaľ jazdca neobvinili. "V krajine, ktorá sa riadi zákonmi, by mal byť každý nevinný, až kým mu vinu nedokážu," povedal pre svoju oficiálnu internetovú stránku víťaz Tour z roku 1997. Ullrich po vypuknutí rázne poprel, že by niekedy bral zakázané substancie, no odvtedy s novinármi veľmi nekomunikuje. "Neschovávam sa, iba pokračujem vo svojom rodinnom živote vo Švajčiarsku," povedal 5-násobný korunný princ najprestížnejších cyklistických pretekov sveta.

Klödenov tréner odmieta spojenie s dopingom
Thomas Schediwie verí Andreasovi Klödenovi, že vyhrá Tour de France

LA TOUSSUIRE 20. júla (SITA) - Nemec Andreas Klöden je krátko pred záverom 93. ročníka Tour de France jedným z favoritov na celkové víťazstvo. Tridsaťjedenročný cyklista si po suspendovaní krajana Jana Ullricha zvykol na pozíciu lídra tímu T-Mobile a všeobecne sa očakáva, že v záverečných etapách si to so Španielmi Sastrem a Pereirom Siom, prípadne Austrálčanom Evansom rozdá o celkové víťazstvo práve on. Druhý z celkového poradia TdF spred dvoch rokov je v aktuálnom poradí tretí so stratou 2:29 min na lídra Pereira Sia.
"Verím Andreasovi. Je dostatočne silný a disponuje silným tímom," tvrdí Klödenov tréner Thomas Schediwie.
Práve 52-ročný Schediwie, ktorý má pod svojím patronátom aj ďalších osem pretekárov T-Mobile, je zaujímavou postavou galuskového športu. Keďže je rodákom z bývalej NDR, kde sa 17 rokov venoval výchove nádejných cyklistov, niektorí ho spájajú aj s využívaním medicínskych metód, ktoré nemali ďaleko od dopingu.
"Som len tréner, o medicíne a postupoch spojených s aplikáciou zakázaných látok nemám ani poňatia," bránil sa pred nemeckými médiami 52-ročný Schediwie. Na margo možných podozrení z dopingu sa rodák zo Stralsundu vyjadril, že nemám nič spoločné so športovými aférami v bývalom východnom Nemecku. "Keď som videl v televízii rozhovory s niektorými našimi plavkyňami-olympioničkami, bol som rád, že som sa venoval a stále sa venujem práve cyklistike. Tie plavkyne mali totiž na počudovanie hlboké hlasy," komentoval s dávkou irónie Schediwie.
Na margo skvelej výkonnosti Klödena, ktorý len nedávno absolvoval komplikovanú operáciu ramena po páde z bicykla a v príprave na Tour de France sa postavil len na štart dvoch pretekov, poznamenal: "Nemôžem za nikoho dať ruku do ohňa. S Andreasom však máme také dobré vzťahy, že nejaké zmeny by som si na ňom určite všimol. Na druhej strane mal dosť natrénované už predtým od novembra. Keď máte dobrý základ, vždy sa dokážete po zranení rýchlejšie vrátiť." Klöden sa ešte v marci zranil pri páde počas tréningu a šesť týždňov sa nemohol intenzívne pripravovať na vrchol sezóny. Jazdca tímu T-Mobile vtedy previezli do nemocnice, kde zistili poškodenie kľúčnej kosti spôsobujúce problémy s pohyblivosťou ramena. Hneď sa aj podrobil operácii. K nehode došlo na mokrej vozovke v blízkosti Klödenovho bydliska vo švajčiarskom meste Kreuzlingen.

Ullricha vyšetrujú už aj v Nemecku

BONN 20. júla (SITA) - Štátne zastupiteľstvo v Bonne začalo vyšetrovanie prípadu Jana Ullricha, Oscara Sevillu a bývalého športového riaditeľa tímu T-Mobile Rudyho Pevenageho. Všetkým trom hrozí obvinenie za porušenie zákona o liekoch a z podvodu. Potvrdila to štátna zástupkyňa Monika Nostadtová-Ziegenbergová. Ullrich a Sevilla sú údajne zapletení do dopingového podvodu v Španielsku. Po zverejnení zoznamu údajných klientov
lekára Eufemiana Fuentesa, okolo ktorého sa točí celý škandál, museli Ullrich so Sevillom opustiť tím T-Mobile, ktorý im zakázal štart na Tour de France. Keďže ani jeden z nich nepredložil vedeniu stajne dôkazy o svojej nevine, hrozí im rozviazanie kontraktu. T-Mobile sa už rozlúčil s Pevenagem, ktorý bol dlhoročným Ullrichovým manažérom. Prokuratúra začala vyšetrovanie a na obvineniach spolupracuje s kriminológmi z univerzity v Bielefelde. Výsledky spolupráce majú byť hotové na budúci týždeň.

Ullrich zrušil všetky plánované štarty

HAMBURG 21. júla (SITA) - Nemecký cyklista Jan Ullrich, ktorý pre podozrenie z dopingu chýba v pelotóne Tour de France, zrušil všetky naplánované štarty na najbližšie dni. Víťaz TdF z roku 1997 mal v pláne predstaviť sa na lukratívnych letných kritériách, medzi inými aj v Grazi, Mayerhofene a Lorchu. "Jan sa vzdal účasti už teraz, aby organizátori mohli v dostatočnom predstihu angažovať iného kvalitného pretekára," komentoval Ullrichov manažér Wolfgang Strohband. Keďže skúsený nemecký cyklista je aktuálne suspendovaný zo svojho tímu T-Mobile, logicky by na kritériách ako "nezamestnaný" zrejme aj tak nemohol štartovať. "Mohol sa na nich zúčastniť, ale len v neutrálnom drese," myslí si športový právnik Michael Lehner, ktorý svojho času zastupoval v dopingovom prípade iného nemeckého cyklistu Danila Honda. Ullrich sleduje TdF na diaľku zo svojho švajčiarskeho sídla v Scherzingene.

Ullricha prepustili z T-Mobile

BERLÍN 21. júla (SITA, AFP) - Bývalý víťaz Tour de France a jeden z najlepších svetových cyklistov Jan
Ullrich prišiel z dôvodu napojenia na známu dopingovú kauzu v Španielsku definitívne o miesto v tíme T-Mobile. Informáciu priniesla v piatok popoludní nemecká tlačová agentúra SID. Víťaz Tour z roku 1997 patril medzi spolufavoritov tohtoročných pretekov na francúzskych cestách. Po zistení skutočností spájajúcich Ullricha so španielskym lekárom Eufemianom Fuentesom, podozrivým z podávania krvného dopingu, sa musel spoločne s ďalšími jazdcami vzdať štartu na tohtoročnej TdF. Správu o prepustení Ullricha zverejnil počas 18. etapy pretekov Okolo Francúzska generálny manažér stajne T-Mobile Olaf Ludwig. "Som veľmi sklamaný rozhodnutím vedenia tímu a spôsobom, akým mi to oznámili. Nehovorili so mnou osobne, ale poslali fax mojím právnikom. Po toľkých rokoch úspešnej spolupráce sa zmohli iba na hlúpy fax," komentoval 32-ročný Ullrich, ktorého kontrakt s T-Mobilom mal vypršať na konci tohto roka. Ullrich sleduje TdF na diaľku zo svojho švajčiarskeho sídla v Scherzingene.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať
SITA

© 2020, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Podobné články

Komentáre

N/A 01.07.2006 (13:00)

0


je to trochu cudne, ze sa take veci udiali iba par dni pred startom a vysachovali tak Jana Ulricha a Ivana Bassa a samozrejme aj ostatnych. Ja som sa tesil na ten mikrosuboj Ulrich - Basso

Uložiť

Vymazať

 
N/A 01.07.2006 (13:04)

0


mne sa to zda cele nejake moc ucelove, nasmerovane proti samotnej Tour. Aj keby to vyslo na povrch den pred Tour, dalo sa to umlcat aspon na tie 3 tyzdne, co sa pojde TdF, ale takto cele preteky dost potopili...

Uložiť

Vymazať

 
N/A 01.07.2006 (13:52)

0


Bohuzial, cele je to dan prilisnej komercionalizacii sportu, akurat cyklisti maju tu smolu ze su pod najvacsim tlakom medii a v bitke o sponzorov prehravaju s "cistejsimi" futbalistami, hokejistami, tenistami, atletmi... Zaujimave, ze kym zavodil nedotknutelny Armstrong, tak panoval relativny klud, dalo by sa povedat: ticho pred burkou!

Uložiť

Vymazať

 
N/A 01.07.2006 (20:23)

0


podla mna je toto velka katastrofa pre celu cyklistiku, pretoze strati strasne vela na svojej reputacii. Uz doteraz sa hovorilo o cyklistike ako o necistom sporte a co sa stane po tychto udalostiach? Som sokovany, pretoze kazdy jeden cyklista, ktory je spominany v zoznamoch, je znamy a uspesny a ak je to naozaj pravda, ze kazdy z nich dopoval, tak to moze vyvolat velku retazovu reakciu. Mozno, ze toto, co napisem je malovanie certa na stenu, ale kolko je na svete mladych cyklistov, ktorych zivotnymi vzormi su prave tito "dopingovi hriesnici". Ako zareaguje takyto mlady clovek, ked sa dozvie, ze mozno vsetci jeho "cyklisticki bohovia" su len banda vsivavych falosnych podvodnikov?
Ja ale stale verim v nevinu tychto cyklistov a dufam, ze cely tento skandal je len, ako Lance povedal, "hon na carodejnice".

Uložiť

Vymazať

 
N/A 01.07.2006 (21:17)

0


Tommy, pravda je bohuzial taka, ze kto "nezobe" ten nema sancu presadit sa ani ako domestik, zvlast v takych namahavych etapakoch, ako su Giro, Tour a Vuelta! Povedal mi to clovek pohybujuci sa vo svete cyklistiky uz par rokov... Tzv. doping, to su uplne bezne aj nebezne lieky, vyvinute pre tazko chorych ludi, aby im navratili zdravie. Cestna cyklistika na urovni Pro Tour je zo vsetkych sportovych odvetvi uplne najnamahavejsia, sezona bezi od februara do oktobra, organizmus profikov sa enormne pretazuje, opotrebuva... Doping v cyklistike nie je len na zvysenie vykonnosti, z priemerneho jazdca nikdy nespravi sampiona. Tzv. doping sluzi hlavne na zlepsenie regeneracnych schopnosti organizmu, aby po tazkej etape bol clovek schopny znovu nasadnut na bicykel! Takze o com to cele je?? Dokelu, nech sa kompetentni cinovnici prestanu hrat na svatych puritanov a povolia profikom to co je povolene beznym smrtelnikom! Aj bezny, civilny zivot sa tazko da zvladnut bez kadejakych liekov. Dnes je taka doba, tak preco maju cyklisti zakazane este aj kvapky proti kaslu, ked nebodaj obsahuju tzv. nepovolene latky?

Uložiť

Vymazať

 
Pridaj komentár