Test: Okuliare Altitude Ultimate - jedny z najkvalitnejšie remeselne spracovaných, aké sa mi kedy dostali do rúk

Test: Okuliare Altitude Ultimate - jedny z najkvalitnejšie remeselne spracovaných, aké sa mi kedy dostali do rúk

Približne pred dvomi mesiacmi sa ku mne na test dostali okuliare francúzskej značky Altitude, o ktorej som dovtedy nemal ani tušenia.

Za ten relatívne krátky čas sa u nás však stihli vystriedať viaceré ročné obdobia, a tak okuliare prešli pomerne náročným záťažovým testom. Ako v ňom obstáli, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Unboxing alá matrioška


Okrem požadovaných fotochromatických skiel kategórie 2/3, som k okuliarom obdržal aj oranžové „revo“ sklá s označením FOG – teda určené do hmly. Po odzipsovaní primárneho tvrdého odolného puzdra ma prekvapilo vo vnútri ďalšie menšie – rovnako tvrdé puzdro, ktoré v sebe ukrývalo ďalšie textilné puzdro s náhradnými sklami. Okrem precízne ochranených okuliarov a skiel sa v balení nachádzala aj svietivo zelená handrička z mikrovlákna a veselá brožúrka z kategórie „made my day“ .Veselé farby a kvalitná konštrukcia


Okuliare vo sviežej farebnej kombinácii bledomodrej a svietivej zelenej pôsobia už pri prvom kontakte nevšedne, no ak ste zástancom konzervatívnejších vyhotovení, na výber máte celkovo zo šiestich umiernenejších farebných variantov. Materiál rámu grilamid TR90 je príjemný na dotyk, ukážkovo pružný a nožičky s nosníkom majú protiškmykovú úpravu. Výmena skiel je záležitosťou niekoľkých sekúnd a za celý čas ich používania som nezaznamenal žiadne nepríjemné vŕzganie. Nosníky síce nie sú nastaviteľné, no sedia presne tak, ako majú a ani pri dlhšom výjazde neomíňajú na koreni nosa. Konce nožičiek majú dierky v prípade, že by ste na ne chceli nainštalovať bezpečnostnú šnúrku na krk.Optika na výbornú s hviezdičkou


Pokiaľ by ste mali dojem, že Francúzi stavili hlavne na páčivý dizajn a pekné balenie, boli by ste na omyle. Hlavnou devízou okuliarov Altitude Ultimate je ich optika. Fotochromatické sklá nesú označenie SKYLAB PRO PHOTO-POLAR CAT 2/3, čo preložené do praxe znamená, že zatmavenie skliel sa adaptuje intenzite slnečného žiarenia v rozmedzí 8 až 43% a okrem toho majú aj polarizačnú úpravu zabraňujúcu prenikaniu nepríjemných odleskov cez sklá do očí. Tieto sklá sú teda skutočným univerzálom, ktoré sa hodia do väčšiny bežných podmienok.

Na výber máte aj z ďalšej trojice skiel. Prvú alternatívu tvoria dymové sklá kategórie 3, prepúšťajúce 11-12% slnečného žiarenia. Tieto sklá sú vhodné skôr pre tých, ktorí sa športovým aktivitám venujú hlavne počas slnečných dní alebo vo vysokohorskom prostredí. Druhým variantom sú polarizované sklá kategórie 3 s rovnakou hodnotou priepustnosti slnečných lúčov, ktoré zabraňujú prenikaniu nežiadúcich odleskov do vašich očí. Ideálne sú pre tých, ktorí sa často pohybujú v blízkosti vodných plôch, po zasnežených trasách alebo mokrých vozovkách. Trojicu skiel uzatvárajú čisto fotochromatické sklá kategórie 2 až 3, ktoré v závislosti od intenzity slnečného svitu prepúšťajú od 9 do 33% svetla. V porovnaní s prvými zmienenými sklami sa hodia skôr pre cestnú cyklistiku.Teória vs. prax


Okuliare majú šírku 125 mm a pocitovo sú o kúsok širšie ako moja tvár. Napriek tomu držali na tvári pevne, počas jazdy sa neposúvali ani po preháňaní sa na miestnych singletrailoch a zjazdoch a už vonkoncom nehrozilo, že by som ich nedajbože niekedy stratil za jazdy. Sklá majú relatívne veľkú plochu, čo zabezpečovalo maximálnu ochranu pred náletmi hmyzu a blata. Vďaka väčšej ploche skiel okuliare žiadnym spôsobom nepodfukovali a rovnako sa ani v zrakovom poli nevyskytovali žiadne rušivé elementy. Odvetranie okuliarov je ukážkovo zabezpečené veľkými oblúkovitými otvormi v bočnej časti, čo je skvelé konštrukčné riešenie, nakoľko aj pri obzeraní za seba vám vo výhľade neprekáža žiadna časť rámu okuliarov. Na túto častú dizajnérsku chybu som ja obzvlášť citlivý a som rád, že sa jej ľudia v Altitude vyvarovali.Čo sa týka skiel, tak tu musím výrobcu naozaj pochváliť


Sklá zatmavovali prakticky hneď, zlatistá povrchová úprava ponúkala príjemný farebný tón pri pohľade na okolie a polarizačná úprava eliminovala väčšinu oslnivých odleskov, najmä od kaluží, mokrej vozovky a vodnej hladiny. Čo mňa osobne prekvapilo bol fakt, že za celý čas sa mi nepodarilo okuliare zahmliť, a to som im dával zabrať v kopcoch s povianočným prírastkom hmotnosti .

V praxi sa sklá vymieňali naozaj jednoducho, a to vytiahnutím do strany bez akéhokoľvek násilia a ohýbania rámu. Stačilo jemné zatlačenie, kým sklíčko nezacvaklo do drážky a všetko držalo pevne, ako malo. Fotochromatické sklá boli použiteľné rovnako počas slnečného dňa ako aj podvečer pri západe slnka, kedy som nemal pocit, že by som v nich prestával rozlišovať detaily ako v prípade tmavých okuliarov.

Druhý pár náhradných skiel s nádychom do oranžova, ktoré som mal k okuliarom pribalené, niesli nápis FOG (hmla) a prišli vhod najmä počas zamračených dní a počas podvečerných výjazdov, kedy pomáhali v lese s lepším rozlišovaním detailov a celkovo nabudzovali pocit rozjasnenia. Napriek tomu som nemal pocit unavených očí, čo sa mi stávalo v minulosti pri použití oranžových skiel podstatne lacnejších značiek.Suma sumárum


Okuliare Altitude sú určite jedny z najkvalitnejšie remeselne spracovaných, aké sa mi kedy dostali do rúk. Vynikajúca optika posúva tieto okuliare o level vyššie v porovnaní s konkurenciou a odolné puzdro je rovnako dobrou vizitkou a predpokladom pre dlhé používanie bez ujmy. Osobne by som ocenil možnosť z výberu z viacerých šírok rámu, ale to už je skôr môj anatomický problém, ako výrobná vada. Napriek tomu, že táto značka doposiaľ nikdy nebola v mojom povedomí, určite nezaostáva za produkciou iných zvučnejších výrobcov a rozhodne bola príjemným prekvapením, čo sa týka kvality a funkčnosti. Maloobchodná odporúčaná cena pre okuliare Altitude Ultimate so sklami kat. 3 je 69,90 € a kompletnú ponuku, vrátane cien môžete nájsť na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up9thumb_down comments 11 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Okuliare BBB BSG-63PH FullView - iný pohľad na svet

Test: Okuliare BBB BSG-63PH FullView - iný pohľad na svet

Ochrana očí pri takom dynamickom športe, akým cyklistika je, patrí okrem ďalších prvkov ochrany ku zodpovednému prístupu každého cyklistu ku sebe samému.
Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Test: Okuliare KLS Dice II - okuliare s veľkým rozhľadom

Značka Kellys sa vám asi úplne nespája s okuliarmi, ale skôr s bicyklami. V tomto teste sa však pozrieme na model okuliarov DICE II, ktorý sa radí medzi tie najkvalitnejšie okuliare v ponuke značky.
Okuliare - chráňte si zrak bez ohľadu na jazdecký štýl PR článok

Okuliare - chráňte si zrak bez ohľadu na jazdecký štýl

Okrem tepla prichádza s letom a slnkom takmer „nutnosť" nosiť okuliare. Zrak si treba chrániť a ak váhate, ktoré sú tie pravé, pomôcť môže náš menší výber.
keyboard_arrow_up