Zdroj: zdroj: sbs.com.au

Dneš štartuje Giro d´Italia a bude sa na čo pozerať

Tento rok oslavuje Giro 100 rokov a ako inak, než poriadne náročnou trasou, ktorá sa radí k najťažším v histórii.

Tento rok bez slovenského zástupcu, ale s obhajcom trofeje Vincenzom Nibalim v piatok odštartuje stý ročník Giro d´Italia, ktorý má byť oslavou cyklistiky vo všetkých jej podobách. V prvom rade zavíta do všetkých 20 regiónov rozmanitého Talianska. Cyklistické divadlo zdvihne oponu v Alghere na Sardínii a vyvrcholí záverečnou časovkou 28. mája 2017 pred svetoznámym Milánskym dómom. Na pelotón čaká trojtýždňová porcia 3 614,4 km naprieč celým Talianskom vrátane Álp a Dolomitov. S výnimkou 15 km vo Švajčiarsku to bude iba o značke "Made in Italy."

Keďže nemecký tím Bora-Hansgrohe neposlal do boja ani jedného zo štvorice Slovákov (všetci vrátane Petra Sagana sa predstavia o 10 dní na Okolo Kalifornie), slovenských fanúšikov bude zaujímať najmä boj o celkové prvenstvo. Obhajca trofeje a celkovo dvojnásobný šampión Nibali zo stajne Bahrain Merida vidí najväčších rivalov v Kolumbijčanovi Nairovi Quintanovi (Movistar) a Španielovi Mikelovi Landovi (Sky). Do okruhu favoritov treba zaradiť aj Američana Tejaya van Garderena (BMC Racing) a Francúza Thibauta Pinota (FDJ).

Giro d´Italia promo
Od roku 1961 po prvý raz sa bude jazdiť na oboch najväčších talianskych ostrovoch - Sardínii aj Sicílii. V programe jubilejného ročníka bude šesť šprintérskych dojazdov, ale aj šesť obávaných horských koncoviek, plus dve individuálne časovky. Pelotón bude musieť zdolať legendárne kopce ako Blockhaus, Mortirolo, Stelvio, Monte Grappa či Pordoi. Už štvrtá etapa situovaná na ostrove Sicília bude končiť pod kráterom majestátnej sopky Etna v Sapienza Rifugio vo výške 1 892 m. Sicílsky rodák Nibali sa môže tešiť na tisícky fanúšikov, ktorí ho poženú za obhajobou celkového triumfu. Deviata etapa cyklistov zavedie na ikonický Blockhaus vo výške 1 665 m, na ktorý sa vyšplhajú v takmer 30 km dlhom stúpaní. Práve na tomto mieste niekdajšieho nemeckého opevnenia vyhral Eddy Merckx v roku 1967 svoju prvú etapu na Grand Tour, ktorá vošla do histórie cyklistiky ako jedna z najťažších. Ďalším zo série horských finišov bude Oropa v 14. etape, ktorá má zväčša rovinový profil, ale záverečných 13 km do kopca s priemerom 8% bude stáť za to. Etapa bude venovaná pamiatke Marca Pantaniho a Fausta Coppiho.

"Už etapa s Etnou môže byť dôležitá pre celkové poradie, potom aj Blockhaus či dlhá časovka vo Foligne," poznamenal Nibali na webe liberoquotidiano.it. Na otázku, ako veľmi mu bude chýbať Michele Scarponi, ktorý nedávno tragicky zahynul počas tréningu po zrážke s nákladným autom, odpovedal: "Spomienku na neho budem nosiť v srdci neustále, ale nechcem, aby toto Giro bolo smutné. Nesmie prevládať melanchólia, ale radosť a úsmev. Presne podľa toho si Scarponiho každý zapamätá, lebo on bol pozitívny človek," povedal Nibali.

Vedenie Astany sa rozhodlo poslať do pretekov iba 8 namiesto 9 jazdcov. Symbolicky voľné miesto zostane v pelotóne po Scarponim, ktorý, ak by žil, mal by istú účasť. "Michele by bol naším lídrom na Gire, ak by... Z úcty k nemu zostane jedno miesto voľné," vysvetlil generálny manažér Alexander Vinokurov.

Jedna z najväčších výziev na trase jubilejného ročníka Gira bude 16. etapa s dĺžkou 222 km s cieľom v lyžiarskom stredisku Bormio. Cyklisti budú prechádzať cez Montirolo a dvakrát cez Passo di Stelvio, ktorý je s výškou 2 757 m najvyššie položeným horským priesmykom Východných Álp. Prvýkrát sa budú cyklisti šplhať na Stelvio z Bormia a druhýkrát zo Švajčiarska cez Umbrailpass. Nemenej náročná je 18. etapa z Moeny do Ortisei/St. Ulrich, ktorá na 137 km zahŕňa až päť kráľovských stúpaní cez Passo Pordoi, Passo Valparola, Passo Gardena, Passo di Pinei Panidersattel a the Pontives. "Táto etapa v Dolomitoch nasadí celému Giru korunu náročnosti," pripomína portál Cyclingnews. Ani to ešte nebude z vysokohorských galejí storočnice Gira všetko, lebo 19. etapa bude vrcholiť v lyžiarskom stredisku Piancavalo vo výške 1 290 m a v dvadsiatej bude cestou do cieľa priesmyk Monte Grappa (1 620 m).

Kompletná trasa
Absolútny záver Gira ponúkne individuálna časovka na 21 km so štartom na motoristickom okruhu v Monze a cieľom v Miláne. "Storočnica Gira bude nielen oslavou športu, ale aj histórie a kultúry Talianska a tiež pripomenutím najväčších postáv histórie týchto pretekov, ktoré nosili na sebe ružový dres lídra," uvádza sa v stanovisku organizátorov z RSC Sport.

Pred pár dňami rozbúril hladinu verejnej mienky počin organizátorov doplniť do programu Gira súťaž o najrýchlejšieho zjazdára, čiže jazdca, ktorý nazbiera najviac bodov v desiatich vybraných klesaniach situovaných od ôsmej po dvadsiatu etapu. Po zdrvujúcej kritike najmä zo strany cyklistov napokon organizátori od tohto zámeru upustili. Cyklisti mali v desiatich rôznych etapách vrátane kráľovského zjazdu zo Stelvia z výšky 2 758 m bojovať o prémiu 500 €. Navyše by za to priebežne dostávali body do celkového hodnotenia s prémiou 5 000 € pre víťaza.

"Chceli sme ešte zvýšiť záujem u fanúšikov. Bohužiaľ, niektorí ľudia úplne nepochopili náš zámer a iní to využili na to, aby spustili zbytočný rozruch. Takže sme to zrušili. Jazdcov aj tak budeme merať v zjazdoch z kopcov, ale údaje použijeme len na to, aby sme fanúšikov informovali o ich aktuálnych rýchlostiach,“ vysvetlil riaditeľ pretekov Mauro Vegni.

[Foto na úvode: zdroj: sbs.com.au]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2023, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up8thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Pozvánka: L'Etape Czech Republic 2023 - bitka o štartovné

Pozvánka: L'Etape Czech Republic 2023 - bitka o štartovné

Najlepšie podujatia sa často dopredu vypredajú, v prípade L'Etape Czech Republic ma to neprekvapuje. Šanca na štart tento rok ešte je, prípadne si zaistite ten budúci.
Prepisovanie histórie a množstvo smoly - aj toto bolo Giro d'Italia 2022

Prepisovanie histórie a množstvo smoly - aj toto bolo Giro d'Italia 2022

Giro som si v poslednej dobe obľúbil viac ako Tour a to už je čo povedať. Aké prekvapenia a senzácie nám priniesol tento ročník?
Giro d'Italia 2023 - najťažšia edícia za posledné roky?

Giro d'Italia 2023 - najťažšia edícia za posledné roky?

Giro d’Italia opäť nesklamalo a ukázalo, prečo je hodné sledovania. Myslím, že takýto priebeh však tri týždne pred príjazdom do Ríma neočakával nikto...
keyboard_arrow_up