Zdroj: Kimlo

Juraj Sagan obhájil slovenský titul, českým šampiónom Štybar

Juraj Sagan z tímu Bora-Hansgrohe obhájil slovenský titul v pretekoch s hromadným štartom na spoločnom šampionáte Čechov a Slovákov. Starší zo Saganovcov bol jediným Slovákom v 13-člennej skupine, ktorá ušla už v prvom kole a dotiahla únik až do cieľa majstrovských pretekov v Žiari nad Hronom.

Z 12 Čechov v úniku sa približne 70 km pred koncom pretekov odtrhla dvojica Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) - Josef Černy (Elkov Author). Skúsenejší Štybar (31) v stúpaní pred cieľom ušiel svojmu súperovi Černému a po troch rokoch získal druhýkrát český titul. Jeho víťazný čas bol 4:32:19 h. Druhý skončil s odstupom 30 sekúnd Černý, ktorý k bronzu z časovky pridal druhú medailu z tohtoročného spoločného šampionátu SR a ČR. Juraj Sagan došiel do cieľa v sumáre na treťom mieste ako najlepší Slovák s odstupom 2:52 min za víťazom. Ďalší Slováci prišli do cieľa s veľkým odstupom 12:41 min. Doviedol ich dvojnásobný majster sveta Peter Sagan, ktorý vyhral špurt o druhé miesto na domácom šampionáte pred tímovým kolegom z Bora-Hansgrohe Erikom Baškom. Najlepším Slovákom v kategórii do 23 rokov sa stal Juraj Bellan (Dukla Banská Bystrica).

"Mal som to dnes ľahké. V našom úniku vpredu chýbali slovenskí pretekári, ja som sa len vozil....Chcel som to vyhrať aj celkovo, ale nezachytil som nástup Zdeňka Štybara. Síl som mal dosť, ale ušli mi a už to nešlo," uviedol Juraj Sagan v prvej reakcii pre RTVS. Víťzný Čech Zdeněk Štybar v priamom prenose RTVS povedal: "Som prekvapený z toho, ako sa to vyvíjalo. Dobre sme si zapretekali, ja som si to výborne užil. Skupina vpredu bola určite veľmi silná, to bol dôvod, prečo sme to dotiahli až do cieľa."

Premiéra Žiaru nad Hronom medzi organizátormi spoločných MSR a ČR sa v mužskej kategórii elite odohrávala na mierne zvlnenej trase Žiar nad Hronom - Lovčica - Trubín - Janova Lehota - Kosorín - Slaská - Lutila a opäť Žiar nad Hronom. Cyklisti museli absolvovať sedem okruhov po 27,5 km.

Od začiatku pretekov sa jazdilo veľmi rýchlo, bratia Saganovci sa pohybovali na čelných pozíciách. Do prvého úniku dňa sa napokon dostalo 13 jazdcov, jediným Slovákom vpredu bol Juraj Sagan, ktorý ale nespolupracoval. Za únikom sa zakrátko vytvorila aj druhá skupina, kde figuroval Martin Haring z Dukly Banská Bystrica. Na začiatku tretieho okruhu mal únik náskok 5:28 min pred pelotónom, za druhou skupinou zaostával o 3:53 min. Počas tretieho okruhu sa však Haringova skupina a pelotón spojili. Po troch kolách atakoval rozdiel medzi únikom a pelotónom hranicu šiestich minút a tempa v hlavnom balíku sa ujala banskobystrická Dukla.

Pelotónu sa nedarilo sťahovať náskok vedúcej skupiny, stále narastal, a tak v štvrtom kole zaútočil Peter Sagan a spolu s Marekom Čaneckým, Janom Bártom a Danielom Turekom vyrazili dopredu. V piatom okruhu sa Bárta a Turek priblížili trinástke vpredu na 5:28 min, zvyšok pelotónu aj s Petrom Saganom zaostával o takmer 8 minút. Z vedúcej skupiny sa na začiatku predposledného okruhu odpútali Česi Zdeněk Štybar a Josef Černý, pelotón bez zjavnej snahy niečo urobiť zaostával o vyše 11 minút. Náskok Štybara a Černého pred ostatnými v úniku na konci šiesteho okruhu narástol na 2:27 min. Pri vjazde do záverečných 27,5 km mala dvojica lídrov k dobru 1:51 min pred štvoricou jazdcov, v ktorej figuroval aj Juraj Sagan, Vedúca skupina bola definitívne roztrhaná a pelotón dávno rezignovaný. V závere sa presadil bývalý skvelý cyklokrosár Štybar, ktorý v kopci ušiel Černému a stal sa českým majstrom. Juraj Sagan, ktorý roztrhal prvú skupinu prenasledovateľov, došiel do cieľa celkovo tretí necelé tri minúty za Štybarom.

Výsledky - MSR a ČR v cestnej cyklistike - Žiard nad Hronom - nedeľa - výsledky:


MSR - muži - preteky s hromadným štartom (Žiar nad Hronom - Žiar nad Hronom, 193 km): 1. Juraj Sagan 4:35:11 h, 2. Peter Sagan +9:49 min, 3. Juraj Baška (všetci Bora-Hansgrohe), 4. Marek Čanecký (Amplatz-BMC), 5. Patrik Tybor (Dukla Banská Bystrica), 6. Michael Kolář (Bora-Hansgrohe) všetci +9:49

MSR mužov do 23 rokov: 1. Juraj Bellan 4:39:19 h, 2. Ján Andrej Cully (obaja Dukla Banská Bystrica) +21 s, 3. Adam Szász (PROefekt team) +21, 4. Samuel Oros (Dukla Banská Bystrica) +21, 5. Michal Hloža (CyS - Akadémia Petra Sagana) +3:14, 6. Adrián Babič (Cyklistický tím Firefly) +3:25.

Celkové poradie MSR a ČR: 1. Zdeněk Štybar (ČR/Quick-Step Floors) 4:32:19 h, 2. Josef Černý ČR/Elkov Author) +30 s, 3. Juraj Sagan (SR/Bora-Hansgrohe) +2:52 min, 4. Petr Vakoč (ČR/Quick-Step Floors) +3:44, 5. Roman Kreuziger (ČR/ORICA-Scott) +3:44, 6. Jiří Polnický (ČR/Elkov Author) +3:44,...16. Peter Sagan +12:41, 17. Erik Baška (obaja SR) obaja Bora-Hansgrohe +12:41.

[Foto na úvode: Kimlo]

report_problem Našiel si v texte chybu?
SITA
© 2022, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry.
Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
Páči sa ti tento článok? thumb_up12thumb_down comments 2 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Saganove majstrovstvá - preteky ako žiadne iné

Saganove majstrovstvá - preteky ako žiadne iné

Majstri republiky sa udeľujú v pretekoch, ktoré sa nepodobajú na nič iné. Na štarte sú profíci aj amatéri, dokončí ich len pár jazdcov. Ako vyzeral ďalší titul Petra Sagana?
Peter Sagan - čo sa s ním deje?

Peter Sagan - čo sa s ním deje?

Možno si, ako veľká časť ľudí, čo sledujú Petra Sagana, kladiete v poslednom čase tú istú otázku. Ale zrejme by bolo lepšie pýtať sa inak...
Video: Najspotenejšie preteky - 1. virtuálne majstrovstvá Slovenska play_arrow

Video: Najspotenejšie preteky - 1. virtuálne majstrovstvá Slovenska

Ako vyzerali preteky, čím boli náročnejšie oproti klasickým? Čo musí cyklista zvládnuť, aby sa stal majstrom krajiny v jazde na trenažéri?
keyboard_arrow_up