Martin Haring novým majstrom Slovenska v maratóne na extrémne blatistej trati

Martin Haring novým majstrom Slovenska v maratóne na extrémne blatistej trati

Tohtoročné majstrovstvá Slovenska sa nakoniec pre mnohých zmenili skôr na „menší“ boj o prežitie. Viac ako polovica štartového poľa to po boji s bahnom nakoniec zabalila.

Túto sobotu sa konali v rámci Oravského maratónu aj Majstrovstvá Slovenska v XCM. Trať v dĺžke 80 km pozostávajúca z dvoch okruhov po 40 km mala rozhodnúť o držiteľovi titulu, no veľkú mieru zohralo počasie. Miestna trasa vedie z 90% po lúkach a je veľmi náchylná na podmienky – hlavne tie extrémne. Minuloročné horúčavy vystriedal pre zmenu dážď, ktorý pripravil skutočné peklo a preveril okrem samotných jazdcov aj výdrž „techniky“.Z titulu sa nakoniec radoval Martin Haring v čase 4:20 hod. (Dukla Banská Bystrica cycling team) pred Tomášom Višňovským (PROefekt) a Matejom Ulíkom (OŠK Tatran Liptovská Osada). Medzi ženami sa radovala Janka Keseg Števková (Outsiterz) za 5:45 hod. Vo výsledkovej listine svieti množstvo „DNF“, nakoniec dlhú maratónsku trasu dokončilo iba 27 jazdcov z celkového počtu 68, ktorí nastúpil na štart.

Výsledky nájdete na tomto odkaze.Martin Haring: „Po nájazde do terénu a prvom stúpaní sme ostali skupinka troch, Maťo Ulík, Tomáš Višňovský a ja. V Malatinej, v prvom okruhu, som to skúsil a podarilo sa mi odskočiť, ale ešte pred nájazdom do druhého okruhu si ma Tomáš dorazil a vchádzali sme doň spolu. V tom prvom stúpaní na lúke som to znova skúsil a podarilo sa mi ho odtrhnúť. Potom som už nemal informácie, aký je medzi nami rozostup, tak som sa snažil stále ísť, hlavne nerobiť chyby a niekde nepadnúť a čo najviac šetriť techniku - nikde nenamotať prehadzovačku alebo niečo podobné. Najhoršie začalo byť v druhom kole ako prestalo pršať a začalo sa to celé lepiť. Ja som podľa predpovede počasia už s dažďom nepočítal, tak som to mal aj obuté skôr do sucha ako do vody, ale tak dalo sa... Budúci víkend absolvujem ešte cestné etapové preteky a potom odchádzame s tímom na vysokohorské sústredenie pred vrcholom sezóny, ME vo Svite.“

Tomáš Višňovský: „V pretekoch som mal hlavný ciel udržať sa Martina Haringa a potom v závere niečo na neho vymyslieť. Trať som v celku poznal a vedel som, že záver bude ťažký. Terén bol veľmi rozmočený a blatistý. Na 15. km mi Martin odišiel a ja som si šiel svoje tempo. Pri nájazde do druhého kola sa mi podarilo dobehnúť ho a začal som si viac veriť. Potom nasledovala rozmočená „stojka“, kde mi Martin znova a už definitívne odišiel. Zvyšok "pretekov" som bojoval hlavne sám so sebou, aby som nezabalil. Bicykel mal toho naozaj dosť. Postupne mi odišli platničky, kotúče, prevodník a v závere vypovedal službu aj môj Garmin. Organizátor by mohol zvážiť zmenu trate, pretože ani za sucha moc zábavy tento okruh neprináša.“

Ján Halík: „Tak za mňa len toľko – priveľa blata. Namotávalo mi reťaz a zdravý rozum zvíťazil nad egom, keďže som videl ako ma šmýkalo v zjazdoch. Takže v skratke, nechcel som odpísať materiál a ani sám seba. Sezóna pred nami a netreba zbytočne riskovať.“
report_problem Našiel si v texte chybu?

Oravský cyklomaratón

calendar_today 01.07.2017
format_list_numbered 6. kolo - Slovenský pohár XCM
format_list_numbered 4. kolo - Žilinská ŽupaTour
label Beh
place Dolný Kubín (Slovensko)

Páči sa ti tento článok? thumb_up13thumb_down comments 3 komentáre report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Rozhovor: Zuzana Palúchová - hobby bikerka, ktorá má rada extrémy a mama na plný úväzok

Rozhovor: Zuzana Palúchová - hobby bikerka, ktorá má rada extrémy a mama na plný úväzok

Zuzku poznám osobne najmä z maratónov, kde som povzbudzovala popri trati, rovnako nás spája láska k Donovalom, odkiaľ Zuzka pochádza a my s Maťom tam trávime čas na chalupe jeho maminy.
ŠKODA BIKE OPEN TOUR s WeLoveCycling - aký bol tento ročník

ŠKODA BIKE OPEN TOUR s WeLoveCycling - aký bol tento ročník

Prvá polovica roka 2020 bola ovplyvnená pandémiou a obmedzeniami, ktoré nám priniesla. Väčšina z nás sa však snažila pripravovať aspoň individuálne a aj počas karantény zlepšovať svoju kondíciu.
Pozvánka: Baynach MTB Marathon – ukončite sezónu v krásnom prostredí viníc

Pozvánka: Baynach MTB Marathon – ukončite sezónu v krásnom prostredí viníc

Tohtoročná sezóna organizátorom maratónov veľmi nepraje, no napriek tomu to mnohí nevzdávajú a robia všetko preto, aby sme si mohli kvalitne pojazdiť. Inak to nie je ani v prípade Občianskeho združenia REGIÓN PONDUS.
keyboard_arrow_up