Letné rukavice -  znamenajú ochranu a komfort

Letné rukavice - znamenajú ochranu a komfort

PR článok

Dnes už málokoho vidno na horskom bicykli bez dlhoprstých rukavíc, dokonca, aj keď je poriadne teplo. Ide len o nový trend alebo to má aj iný dôvod?

Pre bicyklovanie je na rozdiel napríklad od behu charakteristické, že ruky musia stopercentne zvládať manévrovanie. Udržujú smer jazdy, pomáhajú zatáčať, zatláčajú do riadidiel pri zjazde terénom pre lepší grip predného kolesa alebo uvoľňujú pre jeho odľahčenie - ak napríklad potrebuješ prejsť nejakú prekážku. K tomu prsty ovládajú radenie prevodov a v neposlednom rade brzdia. A to všetko v rôznych podmienkach, či je horúce leto alebo sychravá jeseň. Výrobcovia rukavíc preto musia prihliadať na všetky tieto aspekty pre ich použitie.

Prečo rukavice a prečo celoprsté?


V chladnejších jesenných obdobiach je účel rukavíc viac než jasný. Naopak, v lete môžu prísť dlhoprsté verzie mnohým ako zbytočné, no majú svoju dôležitú úlohu. Dalo by sa to zhrnúť do 3 slov – pot, grip a ochrana...Pozrime sa najskôr na zrejme najčastejšie využitie - utieranie potu. Výrobcovia používajú na miesta hlavne v okolí palcov mäkšie a savé textílie ako v prípade rukavíc Dainese Tactic, niektorí zase na tento účel pridávajú na tieto miesta froté panel. Pri spomínaných rukavičkách sa kvôli tenšiemu, ale napriek tomu pevnému a strečovému materiálu a dobrému odvetraniu dá aj v teplých letných dňoch pohodlne jazdiť. Odvetranie je tiež riešené použitím tenších, priedušných materiálov medzi prstami.

Jedna z nepríjemných vecí, čo sa ti môže bez rukavíc v lete stať, sú spotené ruky a s tým spojené ich šmýkanie po gripoch. Pri jazde terénom sa toto pošmyknutie môže nepekne vypomstiť. Cyklistické rukavice sú robené tak, aby šmýkaniu zamedzovali. Kvôli tomuto účelu majú na dlaňovej časti protišmykovú výstuhu pre lepší grip a úchop. S ohľadom na tento fakt, rukavice podlepujú a podšívajú na kritických miestach rôznymi materiálmi. Vo väčšine prípadov (rovnako ako tu) ide o gumové časti na potrebných miestach, prípadne je dlaňová časť celá potiahnutá gumenými či koženými materiálmi. Brušká prstov dlhoprstých rukavíc sú podlepené protišmykovým gumeným materiálom, ktorý eliminuje šmyknutie prsta na brzdovej páke alebo pri radení. Celkovo je s touto úpravou úchop a manipulácia oveľa istejšia a ruky sa na riadítkach budú šmýkať ďaleko menej.A čo komfort? Predstav si pár hodín šliapania v sedle. Niekedy to nemusia byť ani hodiny a už cítiš to nepríjemné tŕpnutie a mravčenie v rukách. Keď to raz začne, je to čoraz nepríjemnejšie a nakoniec ťa to prinúti zastaviť a nechať ruky trochu oddýchnuť. Súvisí to aj s posedom na biku, k tomu ale inokedy. Väčšina výrobcov myslí aj na tento fakt a pridáva rôzne druhy vypchávok do dlaňovej časti. Môžu byť vyplnené gélom, prípadne mäkkým textilom či penou.

Prechod cez porast niekedy prináša na krajných častiach rúk nepríjemné škrabance od konárov či vysokej vegetácie. Pri tenších rukavičkách sa tomu tak či tak nevyhnete, ale v prípade rukavíc Dainese Tactic je na ochranný účel v krajnej časti chrbta ruky pridané gumové mriežkovanie. V neposlednom rade, môže tvoje ruky ochrániť v prípade pádu. Pri dopade, či už sa stihneš niečoho zachytiť alebo sa vyváľaš v kríkoch, využiješ znova ich celkovú ochrannú funkciu a máš o dosť vyššiu šancu, že šrámy na rukách nebudú také vážne. Možno si ich potrháš, ale budeš za ne v ten moment vďačný. Z vlastných skúseností môžem potvrdiť, že sa škrabance a odreniny na prstoch a dlaniach hoja veľmi zdĺhavo.

Po displeji tvojho smartfónu sa bude síce ťukať najlepšie holým prstom, ale aj táto časť ruky sa nám v lete potí a prsty ostávajú bez ochrany. Výrobca Dainese, tak ako väčšina moderných výrobcov, myslí aj na tento element modernej doby a koniec prsta je kompatibilný s dotykovými displejmi. Ak k tomu pridám ochrannú funkciu na prstoch, o ktorej som už písal vyššie, voľba je jednoznačná. Takže, ak rukavičky pre jazdenie v teréne, ideálne celoprsté.Ako si vybrať tie správne?


Najideálnejšie je samozrejme rukavice pri kúpe vyskúšať nasadiť, ako sadnú na ruku. Predsa len, každý má trochu iné proporcie a keď niekomu sadnú, inému už nemusia. Veľkostné označovanie môže byť u rôznych značiek taktiež rôzne. Mne napríklad s mojimi M-kovými rukami sadlo u Dainese Tactical L-ko. Ďalej je dôležité, na aký druh jazdenia rukavice potrebuješ, prípadne osobné preferencie a potreby. Tie na cross-country jazdenie bývajú odvetranejšie, tenšie a ľahšie ako na enduro či downhill, ktoré sú hrubšie, pevnejšie a majú viac ochranných prvkov. Potom sú také, ktoré sú pomerne univerzálne ako napr. spomínané Tactical gloves a použiteľné od XC po enduro jazdenie.

Pri výbere odporúčam pozerať hlavne na kvalitu použitých materiálov, švov a typ zapínacieho patentu na zápästí. Väčšina má zapínanie na suchý zips z vrchnej časti ruky, niektoré zase zospodu a niektoré sa iba navliekajú. Tento jednoduchý systém je veľmi pohodlný, nič nezavadzia a pri ohnutí ruky netlačí. Nezanedbateľný detail je kritická namáhaná časť, spevnenie časti medzi palcom a ukazovákom. Ak sa pozrieme na dlaňovú časť, dôležité je použitie protišmykovej úpravy, väčšinou lepené gumené prvky – ich veľkosť, umiestnenie a hlavne  či sa neodlepujú.

Ak by som to mal zhrnúť, rukavice zvyknú vydržať jednu – dve sezóny, hlavne tie letné. Záleží na tom, ako často jazdíš, akým štýlom jazdíš a potom samozrejme od ich kvality. Veľa bikerov testuje rôzne značky a ak sa im nejaké osvedčia, tak už do iných nejdú. Investícia do dobrých rukavíc na sezónu nie je až taká veľká, ich cena je zhruba od 15 do 60 €, záleží na značke. Ako pri všetkom, u niektorých kúskoch si za značku priplatíte, v ideálnom prípade to bude súvisieť aj s lepšou kvalitou. Spomínané Dainese Tactical gloves vyjdú na cca 39 € a viac informácií sa dozviete na tomto odkaze.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up0thumb_down comments 7 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Stŕpnuté ruky – ako sa zbaviť tejto nepríjemnosti počas jazdy

Stŕpnuté ruky – ako sa zbaviť tejto nepríjemnosti počas jazdy

Tento problém sprevádza počas výjazdov viacerých cyklistov. Aké možnosti nám ponúkajú výrobcovia a čo dokážeme zmeniť my sami ?
Test: Rukavice Castelli Unlimited LF - komfortnejšie na trailoch

Test: Rukavice Castelli Unlimited LF - komfortnejšie na trailoch

Rukavice sa stali pre mňa neoddeliteľnou súčasťou jazdy na horskom biku, no vybrať tie správne je niekedy hotová alchýmia. Ja som zvolil model Unlimited od Castelli a tu je moje zhodnotenie.
Test: Bunda Flame a rukavice Cape od Kellysu - keď sa počasie zhorší

Test: Bunda Flame a rukavice Cape od Kellysu - keď sa počasie zhorší

Pri výbere oblečenia na bicykel som nikdy nepozrel ponuku od slovenského výrobcu Kellys. Viac sa mi vždy spájali s bicyklami a na oblečenie či doplnky som nemyslel. Až do momentu, keď sa ku mne dostali na test.
keyboard_arrow_up