Test: Zámky LONGUS –  kráska a poctivec

Test: Zámky LONGUS – kráska a poctivec

Vraví sa, že príležitosť robí zlodeja. Táto minca má však aj druhú stranu, ktorou je fakt, že nezamknutým bicyklom potenciálnemu zlodejovi túto šancu dávame.

Hoci zámky vo všeobecnosti nepatria ku komponentom, ktoré by sme si pridávali do wishlistov, napriek tomu je ich význam a praktickosť nespochybniteľná a k bicyklom, ktorými dochádzame do práce, na nákupy alebo brázdime mestom, jednoducho patria. Dnes sme si zobrali na paškál dva konkrétne zámky od značky LONGUS, z ktorých prvý láka svojím zovňajškom skôr nežnejšie pohlavie, zatiaľ čo druhý menovaný sa snaží nevytŕčať moc z davu, napriek svojim jasným kvalitám.



LONGUS GUARD 1800 – najväčší fešák medzi zámkami


Zámok je príslušenstvo, ktoré je na bicykli vždy tak trochu naviac. Obvykle ho trpíme, pretože chceme mať aspoň akú-takú istotu, že nám bicykel nezmizne pri troche nepozornosti rovno za chrbtom a nad jeho vizuálnou stránkou sa príliš nezamýšľame. Dizajn značky však jasne dáva najavo, že ani zámok nemusí byť len typická fádna elipsovitá záležitosť alebo špirála s „fabkou“.



Telo zámku tvorí pomerne veľká, cukríkovo ružová „karabína“, ktorú uzatvára výklopný mechanizmus so štvorčíselným numerickým kódom. Cez karabínu je prevlečený vinutý odolný káblik, ktorý dokážete natiahnuť na dĺžku cca 180 centimetrov. Vzhľadom k tomu, že poriadnejšie kliešte by si s ním pravdepodobne po chvíli asi poradili, je logické, že tento typ zámku slúži skôr na zabránenie neželaného premiestňovania bicykla, napríklad v pivnici paneláku. Okrem všetečných susedov určite odradí aj príležitostných vtipálkov a chmatákov. Napriek tomu je spomínaný tenký káblik pocitovo v ťahu veľmi pevný a holými rukami by som mu nemal šancu ublížiť.



To, čo zámok stráca na svojej odolnosti, však dvojnásobne vynahrádza na svojej elegancii. Preddefinovaný kód dokážete zameniť len pomocou pribaleného minikľúčika a na tele hliníkovej karabíny sa nachádza aj šikovná objímka so suchým zipsom, ktorá slúži na prichytenie káblika, ktorý by pri jazde mohol vydávať neželané zvuky. Ak hľadáte napríklad na svoj mestský bicykel zámok, ktorý by bol zároveň zladeným doplnkom, tento zámok je pre vás ako šitý na mieru. Na predaj je však len v sivej farbe, ale nakoľko "test" je dlhodobejší, fotky máme ružové.



LONGUS STILE 1000


Zatiaľ, čo LONGUS GUARD 1800 hrá trochu na city a ľudskú márnotratnosť, zámok STILE od značky LONGUS je jeho pravý opak. Prvoradá je tu odolnosť a spracovanie. Stredne mohutné oká reťaze s priemerom 5 milimetrov sú navlečené do čierneho textilného ochranného poťahu, ktorý zabraňuje akémukoľvek poškriabaniu alebo otlačeniu vášho rámu. Hlava zámku je potiahnutá na dotyk veľmi príjemným silikónom, ktorý je zakončený krytkou, ktorá znemožňuje vniknutie nečistôt a vody do kľúčovej dierky, čím zabraňuje hrdzaveniu pohyblivých dielov a predčasnému úmrtiu zámku. Spracovanie tejto vychytávky je na veľmi vysokej úrovni, za čo si zaslúži LONGUS určite pochvalu. Metrová dĺžka zámku je viac než postačujúca aj na zamknutie dvoch bicyklov. Miernou slabinou je trochu vyššia hmotnosť (584 g), ktorá je daňou za nadštandardnú odolnosť.



Takto koncipovaný zámok by nejaký čas zdržal aj otrlejšieho zlodeja a ja osobne som mu už viackrát zdôveril svoj starý cesťák pri vyzdvihovaní balíka z Parcelshopu . Voči funkčnosti a spracovaniu zámku nemožno mať akékoľvek výhrady a som si istý, že svoju službu bude plniť počas všetkých ročných období dlho a bezchybne aj pri nulovej starostlivosti.



Ak by vás niektorý z testovaných zámkov zaujal, tak LONGUS GUARD 1800 sa predáva za odporučenú maloobchodnú cenovku 18 € a viac informácií nájdete na tomto odkaze a LONGUS STILE 1000 môže byť váš za približne 20 € a viac informácií nájdete zase na tomto odkaze.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up-10thumb_down comments 7 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Video: Ako si vybrať správny zámok na ebike? play_arrow

Video: Ako si vybrať správny zámok na ebike?

Šetrenie na nesprávnom mieste sa nemusí vyplatiť. Aký zámok vybrať na ochranu ebiku a čo robiť, ak zámok počas jazdy nemáte?
Test: Trelock svetlá a zámok - bezpečie a štýl bez kompromisu

Test: Trelock svetlá a zámok - bezpečie a štýl bez kompromisu

V dnešnej dobe, keď je trh presýtený rôznymi bezpečnostnými produktmi, si je ťažké vybrať to „pravé orechové".
Test: ABUS Bordo SmartX 6500A - bezkľúčový zámok s alarmom

Test: ABUS Bordo SmartX 6500A - bezkľúčový zámok s alarmom

Všetko je dnes už smart a tak ma vôbec neprekvapuje, že Abus prichádza so zámkom, ktorý sa ovláda mobilom. Aký však je a ako sa používa?
keyboard_arrow_up