Majstrovstvá Európy v XCO poriadne prevetrali techniku jazdcov

Majstrovstvá Európy v XCO poriadne prevetrali techniku jazdcov

1714 komentárov

Imroman 02.08.2017 10 fotografií   Tomas Visnovsky Martin Haring Horska Cyklistika Cross Country Majstrovstva Europy Janka Keseg Stevkova

Uplynulý víkend sa v talianskom Darfo Boario Terme konali Majstrovstvá Európy na extrémne náročnej trati. Ako dopadli naši a aké sú ich dojmy?

 

Práve s ohľadom na trať sa šírili rôzne správy, pretože okruh, ktorý pripravili organizátori, bol technicky skutočne náročný. Nechýbali na ňom dropy, skoky a poriadne skaly. Zrejme za to môže fakt, že na kopci nad mestom, kde bola situovaná veľká časť okruhu, trénujú trialisti na motorkách a práve oni sa podieľali aj na jeho tvorbe. Na náročnosť doplatila jedna z favoritiek a hviezd štartového pola, Švajčiarka Jolanda Neff alebo tiež poľské reprezentantka Maja Wloszczowska, ktoré sa pri tréningoch zranili. Jolanda Neff na nedeľný štart síce nastúpila, ale bola nútená nakoniec po pár kolách zabaliť.Ženy


Vrcholom programu boli samozrejme nedeľné elitné preteky žien a mužov. Večerný dážď skropil trať, takže pribudlo aj trochu klzkého blata, ktoré technickú trať spravilo ešte náročnejšou. Medzi ženami si bezkonkurenčne počínala vedúca jazdkyňa svetového pohára – Yana Belomoyna z Ukrajiny. Druhej Linde Indergand zo Švajčiarska nadelila viac ako 3 minúty, bronz brala nestarnúca Gunn-Rita Dahle Flesja z Nórska. Zemiak zostal na ďalšiu legendu MTB, Sabine Spitz z Nemecka.

Výsledky žien nájdete na tomto odkaze.Muži


Medzi mužmi sa strhol o titul napínavý boj, z ktorého najlepšie vyšiel Švajčiar Florian Vogel. Ten si držal stabilné tempo a nakoniec iba o 10 sekúnd uhájil zlato pred Julienom Absalonom z Francúzska, ktorý sa vrátil po dlhej súťažnej pauze spôsobenej zranením. Bronzovú medailu získal s odstupom 40 sekúnd Nemec Manuel Fumic. Mnohí výborní jazdci ako Mathias Flückiger, Stephane Tempier alebo David Valero Serrano sa pokúšali na Vogela zaútočiť, no zakaždým nevydržali nastolené tempo a nakoniec odpadli.

Výsledky mužov nájdete ne tomto odkaze.

Ako sa darilo našim?


Do bojov zasiahli aj naši jazdci. Najlepšie si počínal Martin Haring, ktorý obsadil celkové 29. miesto, Tomáš Višňovský mal technické problémy a nakoniec obsadil 48. miesto. Matej Ulík v kategórii do 23 rokov skončil na 49. mieste a Janka Keseg Števková sa v prvom kole zranila a nakoniec dobojovala na 24. miesteMartin Haring (CK Dukla Banská Bystrica)


Celkovo si skončil na 29. mieste, ale veľmi známe mená boli kúsok pred tebou. Môžeš trochu priblížiť priebeh?
"Štartoval som z poslednej rady. Zavádzací okruh bol fajn, len tam nešlo hneď predbiehať, lebo na tej zvážnici boli maximálne dve stopy. V každej kategórii tam boli strkanice a od cca 20-teho miesta sa to behalo, muži to zvládli najlepšie, bežalo len pár ľudí. Obiehať sa dalo, až keď sa to trošku natiahlo. Vedel som čo ma čaká, nebál som sa, že by som sa tam úplne výkonnostne stratil, rešpekt som mal trochu z techniky na trati, kde aj malá chyba mohla znamenať koniec pretekov. Základ bol ísť čisto, snažiť sa nerobiť chyby a vedieť, kde si na okruhu oddýchnuť a kde ísť čo to dá."

Čo hovoríš na trať a jej technické prvky? Dával si všetko alebo si si aj pobehol?
"Trať patrila k technicky náročnejším. Veľa ľudí si to odnieslo, resp. ich odniesla z trati sanitka už cez týždeň, takže paradoxne cez preteky toľko úrazov nebolo. Na druhej strane, okruh bol situovaný v kúpeľnom mestečku, tak snáď sa dajú rýchlejšie dokopy . Organizátori dolaďovali a prerábali niektoré kritické miesta ešte piatok večer, takže s tou pripravenosťou trate to ani vo svete nie je úplne tak samozrejmé, ako si niektorí myslia. Osobne si myslím, že niektoré XCO trate už idú do zbytočného extrému, keď obsahujú prvky, ktoré nemajú veľa spoločného s technikou jazdy, ale skôr asi vyžadujú mať sa „menej rád“, alebo mať otupený pud sebazáchovy. Bohužiaľ, aj divákov už tak nezaujíma, kto kde koho „uthne“ v kopci, ale či to niekomu na nejakej skale vyjde alebo nie... Ako som písal, rozhodujúce v pretekoch bolo nerobiť chyby. Jedno miesto som obchádzal, strácal som tam cca 4 sekundy na kolo. Zbytočne som neriskoval, pobehol som si asi tri razy, ale do kopca ."

Forma na Svit už je vyladená alebo máš ešte niečo v pláne?
"Na trať ako vo Svite, je už teraz trénovať neskoro. Už to len doladiť a zostať zdravý. Absolvoval som tento rok dostatok cestných etapákov, rovnako aj záverečná časť prípravy v Livigne prebehla podľa plánov. Pripravený som výborne, spravili sme pre to s tímom maximum, už to bude len o tom konkrétnom dni."

Janka Keseg Števková (Outsiterz)


Ako hodnotíš nedávne ME v XCO z tvojho pohľadu? Čo hovoríš na trať a svoj výkon? Mala si nejaké technické problémy?
"Po nočnej búrke sa náročná trať v Darfo Boario stala šmykľavejšou a nebezpečnejšou, čo mi nesadlo. Hneď v nájazdovom okruhu som mala menší pád, išlo sa peši v zápche a ja som sa v strmine pošmykla, vykĺbila prsty na ruke a mierne podvrtla členok. Aj preto bola moja jazda už opatrnejšia. Z pretekov muselo kvôli pádom odstúpiť 7 žien a 3 nenastúpili kvôli zraneniam z tréningu. S výsledkom (24. z 32 štartujúcich) spokojná veľmi nie som. Naposledy som sa však s kvalitným medzinárodným MTB stretla pred 6 týždňami na pretekoch C1 v Rakúsku. Svetový pohár som absolvovala tento rok len jeden v máji v Čechách. Kontakt s najlepšími mi žiaľ domáce preteky nenahradia, na svetový pohár a medzinárodné preteky financie nemám. Víťazstvo Ukrajinky Belomoinej bolo jednoznačné s pomerne veľkým náskokom. Je to aj aktuálna jednotka v UCI rankingu a líderka svetového pohára."

Tomáš Višňovský (PROefekt)


Viem, že si mal technické problémy. Čo sa stalo?
"Vo štvrtom kole som spravil menšiu chybu v technike, pri ktorej mi podfúklo predné koleso, nedalo sa na tom ísť, a tak som musel bežať do depa."

Zo všetkých strán prúdili informácie, že trať je skutočne poriadne náročná. Čo si o tom myslíš a nebolo to prípadne už cez „hranu“?
"Trať bola naozaj náročná a za mňa by som povedal, že viac fyzicky ako technicky, ale práve preto bolo veľa pádov a zranení. Nebolo si kde oddýchnuť a pretekár vchádzal do techniky vždy z totálneho maxima. Na trati bolo veľa strmých a technických výjazdov. Aby toho nebolo málo, cez noc ešte pršalo a všetko bolo nepríjemne klzke."

Vrcholom budú predkladám ME vo Svite. Nebude trochu problém sa „prepnúť“ z XC režimu zase na maratónsky?
"Áno, vrchol je Horal. Nemyslím si že by to mal byť problém, práve naopak. Cítim, že XCO mi tento rok moc nevonia, keďže som absolvoval asi 3 preteky a celú prípravu smerujeme práve na ME."

(zdroj fotiek: trevisomtb.it)
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Kolesá a ráfiky ~ Náboje ~ Cestné)

Komentáre

bedo 02.08.2017 (13:27)

0


Obrázky síce často skresľujú, ale tá trať vyzerá trochu ako downhill. A Gunn-Rita je neskutočná, tá bude jazdiť (a vyhrávať) hádam do 50-tky.

 
Imroman bedo 02.08.2017 (13:29)

0


no Sabine Spitz tiez dava v 44 rokoch

 
Lechu 02.08.2017 (15:35)

0


Tie stupne drevene na asfalte nezmyselne, zvlast pri rychlosti v akej sa to jazdilo. Fakt zabava pre haved na ucet pretekarov, co uz, je to rodna zem takej zabavy...

 
MINKY 02.08.2017 (15:46)

0


A kde bol Schurter? A Kulhavý?

 
Imroman MINKY 02.08.2017 (17:02)

0


Dali prednost priprave na Svetak v Kanade....

 
Rudolf69 03.08.2017 (10:56)

0


Tieto hromadne štarti sú na Prd. Vždicki to vihrajú tí čo sú v čele skupini pri štarťe. Z odstupom času v skupinkách po desiaťich bi to bolo férovejšie.

 
tomas.malucky Rudolf69 03.08.2017 (12:24)

3


tí čo sú vpredu sa tam tiež museli nejako prepracovať .... nekúpili si to výhodné miesto v supermarkete

 
Rudolf69 tomas.malucky 07.08.2017 (08:39)

0


Veď bež sa pozrieť na ňejakí XC pretek na Slovensku. Kto sa prví postaví na štartovú liniu ten ide a kto ako poslední ma smolu. Zbitočňe čo sa ta okopavajú.

 
Lechu Rudolf69 03.08.2017 (12:26)

0


Presne ako pise Tomas, dodatocne ako si predstavujes sledovanie zavodu? Kto v danom momente je prvy? Taktika etc, to nema zmysel v XCO

 
rastorb Rudolf69 04.08.2017 (12:15)

1


Ak nato mas start zozadu neni problem.

 
MrKoubak Rudolf69 04.08.2017 (15:15)

0


Rudolf pozeral si olympiádu? Sagan štartoval úplne posledný a po druhej zákrute bol na čele, takže tá pozícia nerozhoduje...

 
Rudolf69 MrKoubak 07.08.2017 (08:35)

0


Dokažeš to aj Ti ? A čo bi sa stalo, kebi Sagan štartoval ako prvi ?

 
peterg Rudolf69 07.08.2017 (13:26)

0


Ta by spravil defekt skôr . Horšie sa uteká, ako prenasleduje - druhý jazdec lepšie vyberá stopu, keď je niekto pred ním.

 
rastorb Rudolf69 07.08.2017 (16:47)

0


Neviem ci dokazem prebehnut celi balik ako Peto. Ale viem , ze som sa z prvej lajny koli zle naslanutemu pedalu prepadol na koniec 34 cleneho baliku.

 
Pridaj komentár