Reportáž: Enduro x race alebo aj český „majstrák“

Reportáž: Enduro x race alebo aj český „majstrák“

2311 komentárov

MartinKas 04.08.2017 10 fotografií   Ceska Republika Reportaz Enduro Preteky Maraton

Pretekov v disciplíne enduro je na Slovenku ako šafranu. Preto často odchádzam za hranice svoje tréningové hodiny porovnať s jazdcami z Čiech a Poľska, kde sa (aspoň podľa mňa) jazdí „top“ v rámci Európy. Nebolo tomu inak ani tentokrát...

 

Sušice, brána Šumavy


V kalendári pretekov som zrovna majstrovstvá Českej republiky v endure nemal zapísaný, ale okolnosti to zariadili tak, že som sa nakoniec odhodlal a vydal sa na cestu. Preteky v Sušiciach (Juhočeská pahorkatina) majú už nejaký ten ročník za sebou a väčšina známych si toto podujatie pochvaľovala ako zo strany trate a rýchlostných skúšok, tak zo strany organizácie a „kultúry“. Celkovo čaká 6 rýchlostných skúšok (RS) na 42 km dlhej trati s celkovým prevýšením 1 450 metrov.Prvý deň enduro-turisitika po „venkově“


Na miesto prichádzame spolu s mojim bratom ako teamovou podporou po 8-hodinovej ceste v piatok poobede. Vybaliť veci z auta, ubytovať sa a nachystať sa na podvečerné „kardio“, teda rozhýbanie stuhnutých nôh z cesty. Penzión máme priamo pod kopcom Svatobor, odkiaľ štartujú posledné 2 RS. Typická šumavská osadlosť o počte ľudí 30 aj s miestnym, zvieracím obyvateľstvom farmy. Ticho a krása krajiny sú príjemným bonusom. Z Čiech a Moravy mám skúsenosť, že na každý kopec sa dá krásne vyjsť na biku bez zosadnutia v kontinuálnom miernom stúpaní.

Intuícia ma nezradila. Za hodinu od ubytovania stojím na štarte 6. rýchlostnej skúšky. Po prvých metroch ma trail veľmi baví, je živý, rýchly a dosť to cez korene a kamene kope. Neustálym pumpovaním dostávam trať pod kožu a začína mi pripomínať domovské prostredie. Dobrý pocit z trailu a zo stúpania ma navnadili na opätovný výstup na Svatobor, odkiaľ sa spustím na RS5. Páči sa mi, keď trail je vybudovaný na základe starého poľovníckeho chodníka alebo turistickej cesty. Tak totiž začínala práve RS5. Prvých 200 metrov viedlo po kamenných schodoch a potom následne rýchle „paľby“ do lesa. Večerné kardio za mnou. 13,5 km a 850 nastúpanych metrov. Hmm, typické enduro . Druhý deň čakal tréning ostávajúcich RS, takže sprcha a nohy hore.

Sobotný tréning


Využívam team support ako osobného šoféra na shuttle (rozumej vývoz, resp. priblíženie) k vzdialenejším meraným úsekom. Dostávam sa tak 150 metrov pod vrchol Kalovy, odkiaľ štartuje RS1. Takže plný očakávania čo to bude, zapínam kameru a bohužiaľ po 50 metrov ju vypínam. Keďže vozím „old-school mode“ s dušami, sekám predný plášť a odstavujem mimo trať. Keďže ma kevlarova pätka znovu sklamala, mením predný plášť za butyl a vraciam sa do tréningového režimu.

RS1 začína na začiatku lúky s výhľadom na Sušice. Vstupujem do lesa a rovným singeltrailom prichádzam do miest plných skál, prudkých pasáži až trialového charakteru. Chce to silu a koordináciu, v niektorých zatáčkach mám pocit, že sa musím zlomiť celý, aby som sa do nich zmestil. Nie je však rýchly, ale je ťažké nájsť na ňom flow. Pre istotu si však znovu vychádzam trať lesnou spevnenou cestou, aby som si tu nádheru prešiel ešte raz.Vybrať si správnu líniu je základ. Hmm, ale ako a kde?!


RS2 a RS3 štartujú z vrcholu sedla nachádzajúceho sa v blízkosti obce Albrechtice. Auto nechávame pri miestnej reštaurácii, kde sa už chystajú ďalší z radu „trénujúcich“ pretekárov. Štartuje sa z pod veľkej zrekonštruovanej rozhľadne. RS2 začína vychodeným chodníkom v čučoriedí so zvlneným terénom. Jeden padák dolu a následne ho strieda strmý výšľap hore medzi stromy. Jedna prudšia ľavotočivá zákruta a nastupuje ostrý rockgarden. Cca 500 metrov rýchlych kamenistých pasáži, ktoré nedajú príliš na výber vhodnejšej stopy. Jednoducho buď, alebo.

RS3 hneď na začiatku preverila nohy XC profilom. Štart s miernym stúpaním sa po 50 metroch zmenil na prudší výjazd po koreňoch. Smejem sa nad tým, ako ten začiatok bude bolieť v deň pretekov. Kamarát ma uisťuje, že záver je ešte výživnejší. RS po výšľape pokračuje kamenistým žľabom do miernej stojky medzi stromy. Ďalej je to o hľadaní rovnováhy medzi stretnutím sa so stromom a udržaním správnej stopy. Baví ma to a fest. Niektoré časti si prechádzam znovu a snažím sa nájsť lepšiu stopu. Po prudkom, zo skál vyskladanom traverze s takmer 180° točkou, sa dostávam na takmer kilometer dlhu rovinatú pasáž. Dupem do pedálov a napriek tomu to nejde. V tom, aby som šiel flow a čistú jazdu mi bráni koreň, kameň, kameň, koreň v tomto poradí . Jednoducho, ťažký terén. K RS4 vedie zvlnená lesná cesta, neskôr asfaltová cesta cez obec Zaluží. RS4 vedie priamo po hrebeňovej turistickej ceste. Trail je rýchly s niekoľkými miestami, kde bolo treba poriadne zabrať do pedálov. Záver trailu vedie cez Žižkúv vrch dlhšími serpentínami, ktoré vedú na lúku, kde je cieľ RS.Opakovanie, matka múdrosti...


Paráda. Bike do auta a na záver dňa ešte zopakovať 5-ku a 6-ku a môžem zregenerovať na nedeľu. Autom sa vyveziem priamo až na Svatobor pod vysielač, odkiaľ si prejdem RS5 v pred „závodnom“ režime. Na 6 RS vyleziem za pomoci vlastných síl. Trail začínam taktiež v ostrejšom režime. To sa mi v polovici trate vypomstí a letím medzi stromy cez pásku. Vychádzam z prachu a počujem známi hlas Milana Myšíka: „voleé, moc to hrotíš...“. Na záver dňa celkom sadla. Upracem myšlienky, pobalím veci do auta a ešte sa zaregistrovať. Smer sprcha, jedlo, servis a spánok. Pri registrácii dostávam číslo 61 s nálepkou presných termínov štartov RS. Viac-menej časy vychádzajú na pohodu. Avšak ak sa niečo skomplikuje (defekt, reťaz...), tak čas na transfer medzi RS-mi je tak akurát na svižné tempo.Bude ako nebolo


Heslo čítam ráno na bratovom drese zo známeho slovenského half - ironmana. Bude to veľké, teším sa a zároveň prichádza klasická nervozita.Ráno sa na štart postaví celkovo 90 mužov a 8 žien. Podľa štartovných čísel každú minútu štartujeme vo dvojiciach z rampy. Na pódium sa postavím o 10:30, odkiaľ vyrážam na prvú rýchlostnú skúšku.Teplota cez deň vystúpila na príjemných 32°C. Takže nasledujúcich 5 hodín strávených v integrále, chráničoch a batohu je výživných. Na každej RS sa snažím isť svoje. Vidím však, že teplo, dĺžka pretekov a prevýšenie spôsobuje u niekoľkých jazdcov problémy. Prichádzajú kŕče, únava a následné pády. Som preto veľmi rád že až do poslednej RS som si udržal rovnakú „formu“ a končím s časom 18:55:87, celkovo na 9. mieste a v elite je to 7. flek...Na námestí sa už zbiehajú ďalší bikeri pri občerstvovačke s jedlom. Guľáš a chladený Birell, to je to, po čom žalúdok túži po všetkých tých tyčinkách a géloch . Čakáme na výsledky a slávnostné vyhlasovanie, ktoré sa uskutočňujú po dojazde posledného pretekára. Časomiera trošku zaspala a na vyhlasovanie si musím chvíľu počkať.

Muži elite a titul Majstra Českej republiky vyhral Přemek Tejchman s časom 17:16.64 pred Milanom Myšíkom +0,19 a Jiřim Fikejzom +0.30. Ženskú kategóriu a titul Majsterky v enduro disciplíne si vybojovala Andrea Drengubákova s časom 22:00.23 pred Braumann Birgit +0,18 a Kubinovou Luciou +1:06.03. Kompletné výsledky nájdete na tomto odkaze.Som rád, že som cestu do Sušíc absolvoval. Organizátori sa snažia robiť preteky po vzore veľkých podujatí vo svete, a to sa mi páči. Tento rok bola aj novinka vo forme časomiery - čip na vidlu a koberec v cieli RS. Ak už ste absolvovali enduro, tak viete veľmi dobre, že s čipmi na riaditkách sa sem tam urobí chyba. Bohužiaľ, chyba sa stala aj teraz, avšak na strane zaznamenávania dát. Tú však časomerači na druhý deň odstránili, za chybu sa ospravedlnili a 99% nákladov za poskytnutú službu vrátili usporiadateľovi. Česť!Z pretekov si odnášam len to najlepšie. Skúsenosť, motiváciu do ďalších tréningov a chuť vidieť Sušické traily znovu!

ždroj fotiek: Michal Hoffman + organizátor)
 

Fotogaléria k článku

 

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

enduro x race

29.07.2017 - 30.07.2017
MTB - maratón
Sušice (Česká republika)

Reportáže, Výsledky, Foto

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty ~ Vidlice a tlmiče ~ Odpružené vidlice)

Komentáre

blackman 04.08.2017 (14:10)

1


"Vybrať si správnu líniu je základ" - u nas sa tomu hovori stopa. Spravnu liniu riesia zeny dietou, muzi nijako, lebo ti maju spravnu liniu ako standard

 
wiedrzensky 04.08.2017 (15:31)

1


Mato, este raz gratulacia k paradnemu vysledku! Dufam teda ze mtbiker bude tymto padom obcas pokryvat enduro akcie, myslim ze to zaujima viac ludi. Co sa tyka reportu, napisany je putavo, ale zaujimalo by ma skor priame dojmy zo zavodu, tu pasaz si mohol opisat obsirnejsie. Kazdopadne som zvedavy na dalsi!

 
double 04.08.2017 (13:43)

0


Mtbiker už má aj enduro jazdca7 miesto to je velmi dobry výsledok kusok za chalanmi co jazdia EWS. Gratulujem. chcelo by to este nejakého bikového sponzora a možno raz bude aj EWS.

 
CamoTao 04.08.2017 (13:54)

0


Nechápem celkom tieto enduro preteky ,nedajú sa len tie časti čo sa zjazduju alebo ako?

 
double CamoTao 04.08.2017 (14:03)

0


Je to ako relly, Meraju sa rýchlostne skušky zvačša dole kopcom ale niekedy musíš aj trocha prišlapnut hore. Začínajú zväčša na kopci tam sa musíš dostat za svoje ale nemôžeš íst nejak pomaly máš nato určitý čas. čiže treba mat kondičku. Dole kopec je skôr technicky teren len s menšími skokmi či dropmi oproti downhillu. Inak by si to mohol vediet ked ta gravity disciplína zaujíma.

 
CamoTao double 04.08.2017 (16:52)

0


No enduro moc ani nie keďže som zjazdár,len vedšinu videí z enduro závodov čo som videl tak bola dolu kopcom preto som sa pýtal,lebo mi to prišlo ako light dh,ale ďakujem za vysvetlenie hneď som o čosi múdrejší.

 
slavo CamoTao 04.08.2017 (14:52)

1


Pripravujeme clanok aj na tuto temu.

 
katko 04.08.2017 (13:38)

-2


Maťo, nič v zlom, ale ČR ani PL top v EU rozhodne nie je... Francúzi by ťa o tom veľmi rýchlo presvedčili

 
double katko 04.08.2017 (13:46)

0


Prví traja jazdia EWS cca okolo 50 miesta a nebol daleko za nimi. neviem kolko už jazdí enduro ja som si ho všimol prvý krát. 7 miesto je velmi dobrý výsledok. Sak ho pochvál trocha

 
katko double 04.08.2017 (13:54)

0


nejde o výsledok, ten je super, komentoval som len výrok o top jazdcoch...inak celkom negatívom z môjho pohľadu je, že pri tých max. 10tich pretekoch si organizátori robia napriek a konajú sa dvoje preteky v jeden víkend a dokonca v jednom regióne...

 
MartinKas katko 04.08.2017 (14:12)

2


Tak vnímam to tak, lebo na slovensku v rámci zjazdu to bol vždy SR v čom sme boli voči ČR lepší (viď príklad Rasťa Baranka 1. miesto europsky pohár. A myslím si že to pôjde ešte vyžšie). A ČR v rámci EWS jazdia U21 momentálne podium v priebežnom poradí (Vojta Bláha) Veteráni taktiež. Čo sa týka elity tak zajazdiť výsledok do TOP 50. chce hodne úsilia. Príklad Premka Tejchmana: vyjazdiť si prvú lajnu v Megavalanche to jednoducho smekám ...preto TOP

 
Pridaj komentár