Reportáž: Merida Road Cup časovka Jatov - aero je najviac

Reportáž: Merida Road Cup časovka Jatov - aero je najviac

V sobotu 19. augusta sa konalo 15. kolo MRC usporiadané obecným úradom Jatov v spolupráci s cyklistickým klubom Falange.

Ako už názov napovedá, išlo o časovku jednotlivcov na 15,5 km. Vzhľadom na geografickú lokáciu je hneď jasné, že sa jedná o rovinatý povrch. Štart a cieľ bol pri pivárni West, kde bola aj kancelária preteku. Trať mieri smerom na Komjatice. Jedná sa o netechnickú dráhu, lebo sa ide len po rovine a takmer po lajne, v polke trasy je obrátka a vracia sa späť do cieľa. A predsa tá trasa bola dosť technická, ale k tomu neskôr.Pred štartom


Keďže preteky štartujú až o 14:00 hod., využívam ešte sobotňajšie dopoludnie na krátke zobudenie nôh v domácich, kopaničiarskych podmienkach, keďže piatok sa mi nepodarilo ísť na bicykel a ani moc nebola chuť v tých trópoch . Sobotu sa našťastie malo ochladiť, čomu napovedal už od rána fúkajúci, svieži vietor. Po krátkom rozjazde sa teda narýchlo balím a mierim smer Jatov, cestou ešte naberám kamaráta Dana vo Vrbovom. Keď dorazíme na „dolniaky“, prekvapí nás, že aj tam už je celkom sviežo a chvalabohu predpovede o tropických teplotách sa nenapĺňajú.Po registrácii rozkladáme pri aute trenažéry, na ktorých sa plánujeme rozjadiť. Ja ho smerujem po vetre, ktorý je tu ešte intenzívnejší ako u nás a poslúži mi dobre ako náhrada ventilátora . Než všetko rozostavíme, tak je už na svete aj štartovacia listina, ktorá ma ale nepoteší, pretože opäť raz sa mi dostáva „pole position“. Troška pením, keďže som ju mal aj minule, chalani tvrdia, že to mám preto, že mám málo bodov v pohári, čo môže byť pravda, keďže moja tohto ročná účasť na kolách sa podobá účasti poslanca Matoviča v parlamente .Štartujem prvý


Zmierujem sa teda s holým faktom a usadám do sedla, pretože vďaka tomu, že štartujem prvý, mám aj najmenej času na roztočenie nôh. Po cca 20 minútach zosadám, nahadzujem diskové koleso, zapíjam gél a nahadzujem aero prilbu. Do štartu mám ešte pár minút, tak sa idem kúsok odviesť po trati, aby som skúsil na vlastnej koži intenzitu silného bočného vetra. Posledné minútky pred štartom si už „vychutnávam“ pripravený na štartovej rampe a môžem sa tak lepšie kochať súpermi, ktorí sú všetci vyzbrojení v duchu „aero is everything“ . Trošku som nervózny, lebo som si zabudol doma hrudný pás, a tak budem odkázaný len na údaje z wattmetra, čo sa ale neskôr ukazuje ako výhoda. Po štarte sa teda snažím držať stabilné tempo tak, aby som mal cestou späť ešte sily na zrýchlenie. Cestou tam je bočný vietor skôr priaznivý a mierne pomáha. Trošku horšie ale pôsobí po obrátke, keď trochu bojujem s priamou stopou pri jeho bočných poryvoch. Vďaka zadnému diskovému kolesu mám pocit, že mierne pomáha aj cestou nazad, ktorú aj tak idem o niečo pomalšie.Posledné dva kilometre sa snažím ísť už na totálne maximum a do pásky ešte špurtujem a pretínam ju v čase slabo nad 20 minút, čo ma dosť teší, lebo viem, že je to slušný čas na tejto trati. Mierim rovno k autu, kde opäť upínam kozu do trenažéra, aby som sa vyjazdil, pričom študujem dáta z pretekov, ktoré ma milo prekvapia, pretože som zajazdil lepšie ako svoj štandard. Postupne prichádzajú do cieľa aj hlavní súperi, a tak si rovno porovnávame časy a ukazuje sa mi, že by som mohol skončiť na bedni. Nakoniec to aj tak bolo a obsadil som v kategórii elite solídne tretie miesto, keď ma predbehli len dvaja časovkárski špecialisti z klubu CK Vlkanová, menovite Dominik Špilák na druhom mieste a Tomáš Nagy na mieste prvom. Títo dvaja borci mali aj v absolútnom poradí najlepšie časy, o pár sekúnd ma predbehol veterinár Pašek, a tak som skončil na 4. priečke a vyhol sa tak záverečnému pódiu. Pretekov sa okrem licencovaných pretekárov všetkých kategórii Masters zúčastnili aj "hobby" pretekári vo verejných pretekoch. Túto kategóriu vyhral Michal Vozár. Kompletnú výsledkovú listinu nájdete na tomto odkaze a link na Stravu zase na tomto odkaze.Toto kolo bolo už tradične dobre zorganizované, a to najmä vďaka spolupráci obci Jatov, ktorá zabezpečila občerstvenie v cieli a zadotovala aj „prize many“, a tak som miesto 5 € dostal 10 € a mal som teda nielen pokryté štartovné a si ísť dať do stánku aj dupľu jedla . Určite sa tu ukážem aj o rok, pretože každá moja z predchádzajúcich účastí sa tu skončila na bedni a je až prekvapivé, že mne, chalanovi z hôr, miestna rovinka tak chutí .

(zdroj fotiek: Inka Oravcová)
report_problem Našiel si v texte chybu?

Merida Road Cup - časovka

calendar_today 19.08.2017
label Cesta - časovka
place Jatov (Slovensko)

Páči sa ti tento článok? thumb_up23thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Reportáž: Sereďmaratón 2020 virtual race - preteky nepreteky

Reportáž: Sereďmaratón 2020 virtual race - preteky nepreteky

Tu je moja prvá skúsenosť s oficiálnou virtuálnou jazdou od prihlásenia na ňu, až po jej absolvovanie a následné nahrávanie dát z jazdy.
ŠKODA BIKE OPEN TOUR s WeLoveCycling - aký bol tento ročník

ŠKODA BIKE OPEN TOUR s WeLoveCycling - aký bol tento ročník

Prvá polovica roka 2020 bola ovplyvnená pandémiou a obmedzeniami, ktoré nám priniesla. Väčšina z nás sa však snažila pripravovať aspoň individuálne a aj počas karantény zlepšovať svoju kondíciu.
Reportáž: ŠKODA Slovenský raj – tradične vysoká priemerka

Reportáž: ŠKODA Slovenský raj – tradične vysoká priemerka

Začiatok septembra mávam obvykle vyhradený pre ŠKODA Slovenský raj maratón, ktorý mám podobne ako Horal na skok od Popradu.
keyboard_arrow_up