Predstavenie: Chrániče od Amplifi - ľahké a odolné

Predstavenie: Chrániče od Amplifi - ľahké a odolné

PR článok

Ak sa chcete trochu „posunúť“ v technike jazdy a predísť pritom zraneniam, stoja za zváženie chrániče. Tak sa poďme bližšie pozrieť na zopár vhodných kúskov.

Celkovo sa chrániče väčšinou spájajú s agresívnym jazdením a s jazdcami, ktorí doslova lietajú vzduchom a nemajú zábrany. V súčasnosti je stále populárnejšie trailové jazdenie, prípadne enduro (nielen preteky) a dokonca aj také 120 mm XC bicykle zvládnu veľmi dobre náročný terén – o tom rozhoduje samozrejme hlavne samotný jazdec. Ak sa chce človek trochu zlepšiť v technike, je potrebné skúsiť aj veci, ktoré sú o niečo ťažšie, ako bežne jazdí, čo vždy zaváňa pádom a samozrejme zranením. A nezáleží, či to je skok v bikeparku alebo kamenistý úsek na obľúbenom traili, na ktorý sa chcete konečne odhodlať. V tom prípade prídu chrániče vhod a dnes si trochu predstavíme vybrané modely, ktoré kombinujú nízku hmotnosť a vysoký stupeň ochrany.

Všetky nižšie spomenuté varianty majú spoločný základ – chránič od SAS-TEC. Táto nemecká značka vytvorila v podstate akúsi špeciálnu penu, ktorá v sebe kombinuje odolnosť (a to aj pri opakovaných rázoch), nízku hmotnosť a veľmi dobré prispôsobenie. Samozrejme, využitie je široké, od motošportu cez cyklistiku, lyžovanie atď – jednoducho, všade tam, kde hrozí náraz.Kolenný chránič Cortex Polymer


Základom je v prvom rade ochrana kolien, ktoré sú pri jazdení najviac na rane a hlavne veľmi náchylné na zranenie. Ak si zraníte koleno, väčšinou sa to ťahá s vami ešte veľmi dlhú dobu a nikdy sa to už nemusí vrátiť do pôvodného stavu. Tieto chrániče spoliehajú na ochrannú penu SAS-TEC a oderuvzdornú vonkajšiu vrstvu z materiálu Ceraspace. Ten pochádza od švajčiarskej značky Shoeller a tvorí akúsi 3D keramickú štruktúru, ktorá je súčasťou textílie a „vystupuje“ do priestoru.Okrem samotnej prednej časti kolena, nechýba ani ochrana po jeho bokoch pre väzivá a mäkké časti – tie sú rovnako veľmi náchylné na zranenie, nehovoriac o tom, že dobre mierený úder z boku je aj poriadne bolestivý. Ochranu má na starosti dvojica vystužených „blokov“ z každej strany. Zadná časť chrániča je elastická, nechýbajú protišmykové časti v hornej a spodnej časti a tiež ploché švy, aby nikde nič neprekážalo. Prispôsobenie je možné pomocou dvojice odolných suchých zipsov. Celkovo je chránič robený anatomicky a tak, aby sa v ňom dalo nielen „zjazdovať“, ale tiež šliapať v prípade potreby. Pri neskorých návratoch pomôžu reflexné prvky, ktoré tvoria v podstate celú prednú časť (sivá farba). Celkovo sú dostupné 4 veľkosti a v tej najväčšej XL váži set 540 g. DMOC je 104 €.Lakťový chránič Cortex Polymer


„Lakťačky“ nie sú medzi ostrieľanými trailovými jazdcami také populárne ako kolenačky, ale svoje miesto vo výbave si tiež vedia nájsť – napríklad, ak radi jazdíte tesne pomedzi stromy a pod. V podstate majú úplne rovnakú konštrukciu a rovnako sú dostupné v 4 veľkostiach. V tej najväčšej, teda XL, váži set 360 g. DMOC je 84.90 € a viac informácií sa dozviete na tomto odkaze.Batoh Trail 12


Veľmi populárnou formou ochrany chrbta je momentálne kombinácia batohu a chrbtového chrániča. Rovnaké vlastnosti má v sebe batoh Trail 12, ktorý sa spolieha na výhody chrániča SAS – TEC. Ten má oproti Armourgelu (využívaný v batohoch predtým) jednu veľkú výhodu - a to, že batoh je oveľa ľahší. S chráničom má cca 1,18 kg.Batoh je celkovo orientovaný v prvom rade na výdrž, o čom svedčí nielen odolný nylonový materiál, ale tiež aj voľba doplnkov od YKK alebo ITW Nexus. V prvom rade musí spoľahlivo a komfortne sedieť na chrbte, o čo sa stará TRIPL3 Flow System – ten poskytne ventiláciu chrbtovej časti a popruhov.Samozrejmosťou je príprava na hydrovak, kde si môžete zvoliť, či chcete hadičku na ľavej alebo pravej strane. Bočné kompresné popruhy ho ľahko prispôsobia objemu, ale rovnako ich môžete využiť na prichytenie chráničov a iného príslušenstva pri „výstupe“. Už podľa názvu je zrejme jasný objem, teda 12 litrov, čo je tak akurát na kratšie výpady, ale rovnako sa do neho viete zbaliť aj na celodenné výjazdy v premenlivom počasí a v horách. Na batoh môžete ľahko pripevniť helmu a keď je naozaj zle, príde vhod integrovaný raincover – ten v prípade potreby prekryje aj prilbu.Okrem toho je na ňom množstvo vreciek na náradie a drobnosti a tiež 2 vonkajšie bočné vrecká. Na drobné veci, ktoré chcete mať poruke, sa ideálne hodí dvojica vreciek so zipsom umiestnené na bedrovom páse. Celkovo môžete voliť z 3 farebných kombinácií a DMOC je 109.90 €. Štandardne sa batoh dodáva bez chrániča, ten je dostupný ako voliteľné príslušenstvo s označením SAS-TEC SCA 450 a stojí 17.90 €.

Vesta Cortex Polymer


Niekomu v prípade ochrany chrbta môže viac vyhovovať vesta s integrovaným chráničom – tá predsa len sedí o niečo lepšie/bližšie pri tele a rovnako nájde použitie napr. pri športoch ako lyžovanie alebo snowboarding. Samozrejme, voľba je individuálna, no Cortex Polymer sa opäť spolieha na výhody chrániča SAS-TEC, teda najmä nízku hmotnosť a vysokú odolnosť.Celý chránič obsahuje množstvo otvorov pre lepšiu ventiláciu a samozrejme sa dá z vesty ľahko vybrať. Základom je elastická tkanina, takže vesta na tele nijako neobmedzuje a vďaka výraznej perforácii nebude tvoriť veľkú „bariéru“ pri odvode vlhkosti. Okrem toho, vesta poskytuje aj dodatočnú ochranu v bočnej časti pomocou všitých prvkov.Hlavný zips tvorí odolný model od YKK, bedrový pás je robený tak, aby sa ľahko prispôsobil a elastické vsadenie po jeho bokoch eliminuje pocit nepríjemného „stiahnutia“, takže stále môžete dobre dýchať. Na spodnej časti je silikónový lem pre spoľahlivejšie usadenie. Vesta sa vyrába v 4 veľkostiach a DMOC je 150 €.

Samostatný test a tiež pocity z „používania“ vám prinesieme neskôr, pre podrobnejšie informácie zatiaľ navštívte stránku dovozcu made4bike.sk, kde nájdete aj ďalšie verzie chráničov a batohov.
report_problem Našiel si v texte chybu?

Podobné články

Test: Batoh Amplifi Track – pomôže, keď to bude skutočne treba

Test: Batoh Amplifi Track – pomôže, keď to bude skutočne treba

Nie každý ráta s tým, že na výjazde spadne a nebodaj na chrbát. Dnes si ukážeme praktický batoh strednej veľkosti, ktorý jazdcovi ponúkne ochranu aj v tomto prípade.
Test: Chrániče kolien Amplifi Kana knee – masívne ale veľmi pohodlné

Test: Chrániče kolien Amplifi Kana knee – masívne ale veľmi pohodlné

Veľké plastové chrániče siahajúce až po holeň vídam na bikeroch jazdiacich po trailoch čím ďalej, tým menej. Niet sa čomu čudovať, keďže väčšina chráničov nemala s pohodlnosťou nič spoločné. Ako budú na tom tie od Amplifi?
Chrániče Amplifi - buďte v bezpečí PR článok

Chrániče Amplifi - buďte v bezpečí

Aj keď nikto z nás sa nevydáva na výjazd s úmyslom padať, riziko je stále prítomné. Navyše, ak máte radi technické a odvážne traily, je vhodné sa vybaviť správnymi chráničmi - od kolien až k trupu.
keyboard_arrow_up