Test: Tachometre Sigma BC 9.16 a 7.16 ATS – šikovní pomocníci s veľmi príjemnou cenovkou

Test: Tachometre Sigma BC 9.16 a 7.16 ATS – šikovní pomocníci s veľmi príjemnou cenovkou

Práve tachometer je pre mnohých prvou investíciou do vybavenia nového bicykla. Začiatočníkov dokáže správne namotivovať a tých ostrieľanejších vybudiť k vyššiemu výkonu.

V dnešnom teste sa pozrieme na sympatickú dvojicu cyklopočítačov Sigma, ktoré ponúkajú všetky podstatné funkcie a nebudú vás obťažovať žiadnou rušivou kabelážou.

Určite mi mnohí z vás dajú za pravdu, že po kúpe prvého tachometra, vás jazdenie chytilo ešte viac. Zrazu ste začali prekonávať maximálne rýchlosti, navyšovať dĺžku výjazdov a na konci roka ste sa hrdo mohli pochváliť, koľko tisíc kilometrov ste natočili. Dvojica tachometrov z dnešného testu nesie označenie BC 9.16BC 7.16 a ich výrobcom je dobre známa nemecká značka Sigma, ktorá patrí k lídrom na trhu. Ich určenie je zamerané skôr na začiatočníkov, nenáročných jazdcov alebo všetkých tých, ktorí od tachometra požadujú jednoduchosť a prehľadnosť.


Obsah balenia a inštalácia – zabudnite na káble aj náradie!

Čo sa týka obsahu balenia, oba tachometre sú na tom prakticky rovnako a líšia sa iba počtom funkcií a detailami vo farebnom prevedení. V balení nájdete okrem samotného tachometra bezdrôtový snímač ATS, magnet, návod a dvojicu O-krúžkov. Súčasťou je samozrejme aj dvojica mincových CR2032, ktoré už sú v tachometri a snímači vložené. Samotná inštalácia na bicykel je maximálne jednoduchá a nebudete na ňu potrebovať absolútne žiaden nástroj. Teda až na prípad, že by ste chceli umiestniť tachometer na predstavec. Tam si budete musieť pomôcť malým krížovým skrutkovačom, aby ste pootočili kontakty úchytu o 90 stupňov. Inak vám postačí dvojica gumičiek, ktorými pevne prichytíte základňu tachometra aj snímač magnetu na riadítka, resp. nohu vidlice.

Čidlo pohybu nacvaknete na špicu výpletu rovnako bez použitia náradia. Problém nepredstavujú ani ploché drôty. Posledným krokom je oživenie tachometra 5-sekundovým podržaním tlačidla a nastavenie priemeru kolesa v menu počítača a je hotovo. Nič viac, nič menej, žiadne zložité montovanie, babranie sa s káblami, sťahovacími páskami, párovanie signálu ani nič podobné.


Spracovanie, funkcie a ovládanie – vysoká kvalita aj na základnom modeli

Spracovanie je štandardne na vysokej úrovni, typické pre túto nemeckú značku. Všetky diely pekne lícujú, nič nevŕzga ani pri cielenom vyvíjaní tlaku na povrch tachometra. Prenos zo snímača je do počítača prenášaný bezdrôtovo - kódovaným analógovým signálom. Na ovládanie slúži dvojica tlačidiel, pričom dominantné je široké tlačidlo pod displejom, ktorým prepínate funkcie. Sekunduje mu malé gumové tlačidlo „set“ na zadnej časti tela tachometra, ktoré sa uživí hlavne pri nastavovaní a resetovaní údajov.

Displej zariadenia je vzhľadom na kompaktné rozmery tachometra veľký a dobre čitateľný aj na slnku. V hornej časti ponúka fixne zobrazenie aktuálnej rýchlosti, prostredný riadok zobrazuje aktuálnu funkciu a spodný numerický riadok zobrazuje jednu zo šiestich, resp. ôsmich ďalších funkcií. Stlačením tlačidla funkcie prepínate, podržaním mažete – nadčasová klasika .


Okrem spomínanej aktuálnej rýchlosti majú tachometre tieto funkcie:

BC 7.16
  • denná prejdená vzdialenosť
  • celková prejdená vzdialenosť
  • denný čas jazdy
  • celkový čas jazdy
  • hodiny
  • priemerná rýchlosť

BC 9.16 má navyše ešte
  • maximálnu rýchlosť
  • porovnanie aktuálnej a priemernej rýchlosti
  • denné a celkové počítadlo spálených kalórií


Praktické skúsenosti

Oba tachometre majú stupeň krytia IPX8, čiže by bez problémov mali prežiť aj ponorenie do vody. Ja som síce nemal to srdce ich bezdôvodne ponárať do vody, no umývanie prúdom vody, mrholenie, mráz aj účinky potu prežili bez akejkoľvek ujmy na funkcii. Životnosť batérií je výrobcom uvádzaná pri priemernom použití 1 hodiny denne až na 3 roky v tachometri a 1 rok vo vysielači. Z časového hľadiska žiaľ nedokážem túto informáciu potvrdiť, no aj po niekoľkých mesiacoch nič nenasvedčuje tomu, že by bolo batérie treba meniť. Dosah vysielača je papierovo 70 cm, no mne osobne signál fungoval, aj keď som mal bicykel v trenažéri a snímač nahodený na zadnom kolese a tachometer vľavo na riadítkach. Tachometre fungovali aj pri súčasnom použití na prednom a zadnom kolese, takže sa nemusíte báť ani nejakej vzájomnej interferencie a rušenia, pokiaľ by ste v partii mali viacerí tento typ alebo značku. Jedinú výhradu by som mal k počítadlu kalórii na „deviatke“, ktoré je vzhľadom na absenciu nastavenia hmotnosti, veku a výšky jazdca skôr orientačné.

Výbornou vlastnosťou týchto oboch dostupných tachometrov je to, že umožňujú pomocou dokovacej stanice ukladať údaje do aplikácie Sigma Datacenter, ktorá sa dá teraz zdarma stiahnuť do PC. Tam si potom môžete analyzovať, porovnávať, vyhodnocovať dosiahnuté časy a ďalšie parametre výjazdu.


Pre koho sú tachometre určené?

S ohľadom na skladbu a počet funkcií, by som tachometre odporúčal skôr začiatočníkom alebo rekreačným jazdcom. Na druhej strane - minimálna hmotnosť, kompaktné rozmery a spoľahlivé meranie rýchlosti ako aj vzdialenosti, môže kľudne imponovať všetkým tým, ktorí nepotrebujú zbytočne komplikované ovládanie a netúžia do aleluja analyzovať údaje z výjazdu. Bezdrôtové vyhotovenie je maximálne jednoduché, elegantné a tachometer môžete podľa ľubovôle jednoducho prehadzovať aj na iné bicykle, čo by ste pri drôtovom tachometri robili asi len ťažko.

Odporúčaná maloobchodná cena je pre model BC 7.16 ATS stanovená na 25.55 € a pre model BC 9.16 ATS na 29.96 €. Dovozcom pre slovenský trh je firma SLOGER-EU.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
bimjeam 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Zimné doplnky Isadore - návleky, rukavice, čiapky a ponožky pod drobnohľadom

Test: Zimné doplnky Isadore - návleky, rukavice, čiapky a ponožky pod drobnohľadom

Budú zimné doplnky Isadore maličkosti, ktoré vedia byť veľkou pomocou cyklistu? Ako si vybrať správny model a veľkosť?
Test: Kärcher 0C3 – šikovné riešenie na večný problém

Test: Kärcher 0C3 – šikovné riešenie na večný problém

Ak by ste sa ma spýtali na top investíciu v rámci spríjemnenia života s bicyklom, je možné, že by u mňa zvíťazil tento mobilný čistič od nemeckej značky Kärcher.
Test: SKS Infinity Universal - nosič na každodennú jazdu či výlet

Test: SKS Infinity Universal - nosič na každodennú jazdu či výlet

Či sa chystáte na výlet alebo len na každodennú cestu do práce, na set nosiča, tašky a blatníkov SKS Infinity Universal sa môžete spoľahnúť za sucha aj za dažďa.
keyboard_arrow_up