Test: Tachometre Sigma BC 9.16 a 7.16 ATS – šikovní pomocníci s veľmi príjemnou cenovkou

Test: Tachometre Sigma BC 9.16 a 7.16 ATS – šikovní pomocníci s veľmi príjemnou cenovkou

1117 komentárov

bimjeam 09.04.2018 15 fotografií   Horska Cyklistika Test Cestna Cyklistika Sigmasport Vybava

Práve tachometer je pre mnohých prvou investíciou do vybavenia nového bicykla. Začiatočníkov dokáže správne namotivovať a tých ostrieľanejších vybudiť k vyššiemu výkonu.

 

V dnešnom teste sa pozrieme na sympatickú dvojicu cyklopočítačov Sigma, ktoré ponúkajú všetky podstatné funkcie a nebudú vás obťažovať žiadnou rušivou kabelážou.

Určite mi mnohí z vás dajú za pravdu, že po kúpe prvého tachometra, vás jazdenie chytilo ešte viac. Zrazu ste začali prekonávať maximálne rýchlosti, navyšovať dĺžku výjazdov a na konci roka ste sa hrdo mohli pochváliť, koľko tisíc kilometrov ste natočili. Dvojica tachometrov z dnešného testu nesie označenie BC 9.16BC 7.16 a ich výrobcom je dobre známa nemecká značka Sigma, ktorá patrí k lídrom na trhu. Ich určenie je zamerané skôr na začiatočníkov, nenáročných jazdcov alebo všetkých tých, ktorí od tachometra požadujú jednoduchosť a prehľadnosť.



Obsah balenia a inštalácia – zabudnite na káble aj náradie!


Čo sa týka obsahu balenia, oba tachometre sú na tom prakticky rovnako a líšia sa iba počtom funkcií a detailami vo farebnom prevedení. V balení nájdete okrem samotného tachometra bezdrôtový snímač ATS, magnet, návod a dvojicu O-krúžkov. Súčasťou je samozrejme aj dvojica mincových CR2032, ktoré už sú v tachometri a snímači vložené. Samotná inštalácia na bicykel je maximálne jednoduchá a nebudete na ňu potrebovať absolútne žiaden nástroj. Teda až na prípad, že by ste chceli umiestniť tachometer na predstavec. Tam si budete musieť pomôcť malým krížovým skrutkovačom, aby ste pootočili kontakty úchytu o 90 stupňov. Inak vám postačí dvojica gumičiek, ktorými pevne prichytíte základňu tachometra aj snímač magnetu na riadítka, resp. nohu vidlice.

Čidlo pohybu nacvaknete na špicu výpletu rovnako bez použitia náradia. Problém nepredstavujú ani ploché drôty. Posledným krokom je oživenie tachometra 5-sekundovým podržaním tlačidla a nastavenie priemeru kolesa v menu počítača a je hotovo. Nič viac, nič menej, žiadne zložité montovanie, babranie sa s káblami, sťahovacími páskami, párovanie signálu ani nič podobné.



Spracovanie, funkcie a ovládanie – vysoká kvalita aj na základnom modeli


Spracovanie je štandardne na vysokej úrovni, typické pre túto nemeckú značku. Všetky diely pekne lícujú, nič nevŕzga ani pri cielenom vyvíjaní tlaku na povrch tachometra. Prenos zo snímača je do počítača prenášaný bezdrôtovo - kódovaným analógovým signálom. Na ovládanie slúži dvojica tlačidiel, pričom dominantné je široké tlačidlo pod displejom, ktorým prepínate funkcie. Sekunduje mu malé gumové tlačidlo „set“ na zadnej časti tela tachometra, ktoré sa uživí hlavne pri nastavovaní a resetovaní údajov.

Displej zariadenia je vzhľadom na kompaktné rozmery tachometra veľký a dobre čitateľný aj na slnku. V hornej časti ponúka fixne zobrazenie aktuálnej rýchlosti, prostredný riadok zobrazuje aktuálnu funkciu a spodný numerický riadok zobrazuje jednu zo šiestich, resp. ôsmich ďalších funkcií. Stlačením tlačidla funkcie prepínate, podržaním mažete – nadčasová klasika .



Okrem spomínanej aktuálnej rýchlosti majú tachometre tieto funkcie:


BC 7.16
  • denná prejdená vzdialenosť
  • celková prejdená vzdialenosť
  • denný čas jazdy
  • celkový čas jazdy
  • hodiny
  • priemerná rýchlosť

BC 9.16 má navyše ešte
  • maximálnu rýchlosť
  • porovnanie aktuálnej a priemernej rýchlosti
  • denné a celkové počítadlo spálených kalórií




Praktické skúsenosti


Oba tachometre majú stupeň krytia IPX8, čiže by bez problémov mali prežiť aj ponorenie do vody. Ja som síce nemal to srdce ich bezdôvodne ponárať do vody, no umývanie prúdom vody, mrholenie, mráz aj účinky potu prežili bez akejkoľvek ujmy na funkcii. Životnosť batérií je výrobcom uvádzaná pri priemernom použití 1 hodiny denne až na 3 roky v tachometri a 1 rok vo vysielači. Z časového hľadiska žiaľ nedokážem túto informáciu potvrdiť, no aj po niekoľkých mesiacoch nič nenasvedčuje tomu, že by bolo batérie treba meniť. Dosah vysielača je papierovo 70 cm, no mne osobne signál fungoval, aj keď som mal bicykel v trenažéri a snímač nahodený na zadnom kolese a tachometer vľavo na riadítkach. Tachometre fungovali aj pri súčasnom použití na prednom a zadnom kolese, takže sa nemusíte báť ani nejakej vzájomnej interferencie a rušenia, pokiaľ by ste v partii mali viacerí tento typ alebo značku. Jedinú výhradu by som mal k počítadlu kalórii na „deviatke“, ktoré je vzhľadom na absenciu nastavenia hmotnosti, veku a výšky jazdca skôr orientačné.

Výbornou vlastnosťou týchto oboch dostupných tachometrov je to, že umožňujú pomocou dokovacej stanice ukladať údaje do aplikácie Sigma Datacenter, ktorá sa dá teraz zdarma stiahnuť do PC. Tam si potom môžete analyzovať, porovnávať, vyhodnocovať dosiahnuté časy a ďalšie parametre výjazdu.



Pre koho sú tachometre určené?


S ohľadom na skladbu a počet funkcií, by som tachometre odporúčal skôr začiatočníkom alebo rekreačným jazdcom. Na druhej strane - minimálna hmotnosť, kompaktné rozmery a spoľahlivé meranie rýchlosti ako aj vzdialenosti, môže kľudne imponovať všetkým tým, ktorí nepotrebujú zbytočne komplikované ovládanie a netúžia do aleluja analyzovať údaje z výjazdu. Bezdrôtové vyhotovenie je maximálne jednoduché, elegantné a tachometer môžete podľa ľubovôle jednoducho prehadzovať aj na iné bicykle, čo by ste pri drôtovom tachometri robili asi len ťažko.

Odporúčaná maloobchodná cena je pre model BC 7.16 ATS stanovená na 25.55 € a pre model BC 9.16 ATS na 29.96 €. Dovozcom pre slovenský trh je firma SLOGER-EU.
 

Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

proxys 10.04.2018 (07:19)

2


ja mám Sigma 14.12 sts alti, a len zahlási low battery keď je vybitá, vymením a je po hlásení

 
mireq1 proxys 10.04.2018 (07:26)

0


14.12 alti sts bol moj prvy tachos sigma, doteraz ho ma manzelka a tak ako pises, bateria vydrzi cca rok a nasledne zahlasi ze je vybita, najdlhsie som takto z hlaskou jazdil tyzden a tachac bez problemu stake fungoval. Potom som mal rox 6 a tam sa ozval najskor HR, tiez cca rok, a senzory rychlost a kadencia 1,5roka baterie som vymenil a hlaska sa uz mne neukazala nakolko som ho predal. Teraz mam rox11 ktory mam 1 rok a 2 mesiace a prave ocakavam kedy mi zahlasi HR.

 
Dzuch-Ban mireq1 10.04.2018 (09:15)

0


ja takto s low battery na tachaci 14.12 alti jazdim uz vyse roka, co je cca 500 hod. prevadzky a stale drzi baterka akurat nemozem podsvietit... ma to prestalo bavit menit baterky stale, relativne skoro ukazovalo vybitu baterku a nakoniec ide dobre dlho, aj ked je vybita

 
pindaro 09.04.2018 (20:49)

0


9.16 mám. Jednoduchá no stačí na základné údaje. S čím mam trocha problém je, že uchytenie snímača gunenym krúžkom je trocha náchylné na posuv a tým pádom aj pri malej zmene polohy voči magnetu vo výplete prestane snímať otáčky a treba to jemne doštelovať. Ináč bezdrôtové pripojenie je bez problémov.

 
milos21 pindaro 09.04.2018 (22:12)

3


Uchyť to normálne plastovými páskami a nič sa ti neposunie.

 
martinsulovsky 09.04.2018 (21:03)

0


Kto vie ci vyriesili dlhorocnu chorobu vypisovania hlasky slabej baterie

 
milos21 martinsulovsky 09.04.2018 (22:15)

0


Mám modely 16.12 a 12.12 a tá hláška je nejaký "chronický" problém? U rok uvažujem, že kedy idem meniť tie slabé baterky, takže ešte vydržia či čo

 
martinsulovsky 09.04.2018 (22:46)

0


Je to choroba tejto znacky ale asi len u bezdratovych tacho resp.snimacov

 
dores martinsulovsky 09.04.2018 (23:06)

-1


Mne to vypisujú hodinky, pri spárovaní hrudného pásu. Dá sa zvyknúť, len treba mať mesiace náhradné batérie vopred k dispozícii 😉

 
mireq1 martinsulovsky 10.04.2018 (07:09)

0


Mozes konkretizovat blizsie tento problem? Mam 3ti v poradi bezdrotovy sigma tachac a o stave baterii ci v tachaci alebo senzorov mi hlasi korektne.

 
dores mireq1 10.04.2018 (08:16)

1


Sigma pc26.14 hodinky s pásom na behanie. Batériu dávam do pásu, len pred použitím, lebo je to max. 1x týždenne a niekedy ich aj mesiac nepoužívam. Vždy keď sa to začne párovať, tak mám hlášku o slabej batérií. Funguje to však bez chyby aj pol roka v tomto režime.

Mám to ako doplnok, tak mi to nejak nevadí a celkovo som s tými hodinkami spokojný.

Pred týždňom som synovi kúpil tacháč, tiež sigma. Ale je káblikový, postačuje aj takýto

 
mireq1 dores 10.04.2018 (08:25)

0


Tak ja pri mojich 3 zariadeniach sigma som sa s tym nestretol a ani kamosi ktory maju sigmy nic take nespominaly.

 
JonathanSVK 10.04.2018 (08:02)

0


Ja mám 9.16 ats a po zime sa mi nechce spárovať vysielač s príjmačom. Takže môj ide na reklamáciu. Inač som s ním bol velmi spokojný. Jednoduchý a celkom lacný

 
simonmagula JonathanSVK 28.12.2018 (16:54)

0


Ja mám úplne nový 9.16 a presne toto isté. Na displeji svieti že je spárovaný ale neukazuje rýchlosť.

 
reactor 12.04.2018 (15:38)

0


ja mam 4x 12.12 STS (uz sa nevyraba) a z toho 2 boli reklamovane - uspesne. Na jednom odisiel display a druhy vypisoval nezmyselne udaje. Teraz mam na dalsich bikoch prave 9.16.ATS a k prehladu o rychlosti staci, ved aj tak vsetko meriam telefonom Stravou, kde mam dokladnu analyzu vykonov. A nie, nemam 6 bikov, mam "len" 3 jeden zena, 2x syn
Celkovo spokojnost so Sigmou maximalna co sa funkcii a presnosti prenosov tyka. STSky viem ze maju kodovany prenos, u ATSkach neviem, no aj ked idem so synom s ATSkami, nie su tam interferencie, tak asi ma tiez kodovany prenos

 
juraj142 15.05.2018 (09:39)

0


Zhruba 2 roky používam Sigma 14.12. Alti s kablikami. Zatiaľ vôbec žiadny problém. Batériu som menil asi po 1,5 roku, keď začala signalizovať, ďalšia vydržala asi len 4 mesiace, ale bola už staršia. Dal som novú a je to v poriadku. Ja si myslím, že pri Sigme, keď batéria signalizuje vybitie, má ešte tak 1/4 kapacity. Na tú prvú som jazdil ešte tak zo tri mesiace, kým som ju vymenil, a ešte stále išla. Ak Vám teda signalizuje vybitá, v pohode môžete ešte tak 3-4 mesiace jazdiť.

 
ratfromsteel 24.10.2019 (18:07)

0


Tak na margo Sigmy 7.16ATS , po cca roku prestal fungovať , menil som batérie , pozície na prednej vidlici a riaditkách a vzdialenosť nie je ani z ďaleka 70cm, tak isto odišiel kamošovi. Občas nevysiela/nepríjima , ukazuje len čas a typ prístroja. Výmena batérií nepomohla , občas sa zbadá a funguje cca 2-3 min. So Sigmou som mal len dobré skúsenosti mal som od nich BC už 1995/96. Neštve ma tých 30€ čo som vyklopil , ale to že nefunguje...bloček na reklamáciu asi už nenájdem. Naštval som sa a objednal som BC z Aliexpresu a drôtový , za smiešnu cenu , podsvietený display a odolný a slušne veľký. Uvidíme....športu zdar.

 
Pridaj komentár