Test: Skinners – ani ponožky, ani topánky a vlastne, oboje súčasne

Test: Skinners – ani ponožky, ani topánky a vlastne, oboje súčasne

Hľadáte topánky, ktoré nezaberú takmer žiadne miesto v batohu, alebo ich chcete odložiť do vrecka vo vašom drese?

Aj keď primárne Skinners nie sú určené pre cyklistiku, jej priaznivcov majú potenciál zaujať. Najmä v prípade, že radi cestujete na ľahko, alebo máte bicykel na časté presuny počas bežného dňa, a taktiež hľadáte alternatívu ľahkých a prenosných topánok. O čo sa vlastne jedná a ako ich môžete využiť sa dozviete nižšie.Skinners zrejme najlepšie vystihuje jednoduchosť a minimalizmus, čo samozrejme platí aj pre konštrukciu. Základ tvorí podrážka, ktorá na prvý pohľad nevyzerá, ale je extrémne odolná. Tvorí ju zmes bezftálátových polymérov a celý materiál pochádza zo švédskej produkcie. Pozostáva z dvoch vrstiev, pričom 1. je rovná (hladká) a na túto vrstvu je nanesena 2. vrstva - tie "krystaliky", ktoré vidíte na fotografiách. Dôraz bol kladený na maximálnu odolnosť voči oderu pri minimálnej hrúbke, a vraj sa niečo podobné používa na pristávacej ploche lietadlových lodí - čo sa ale dosť ťažko overuje .Tvorí ho, akoby, obrovské množstvo malých kryštáľov, a okrem odolnosti by mala poskytnúť aj dobrý „grip“. Na päte a v prednej časti nájdete hrubšiu vrstvu, rovnako je „podrážka“ vytiahnutá nad špičku, aby poskytla ochranu prednej časti chodidla. Vrchná časť je v podstate klasická ponožka tvorená odolnou antibakteriálnou tkaninou. Celok je anatomicky tvarovaný pre ľavú a pravú nohu. Hmotnosť celého páru veľkosti XL je cca 200 g.Celkovo značka kladie dôraz pri výrobe na ekologický prístup a obnoviteľnosť zdrojov, každý jeden pár je vyrábaný ručne v Českej republike – vďaka tomu, sa identické páry môžu od seba aj trošku odlišovať. To všetko a ďalšie zaujímavé podrobnosti nájdete na domovskej stránke Skinners.

Využitie


Kde nájdu tieto „ponožkotopánky“ vlastne svoje použitie? Ako prvé zaujmú zrejme milovníkov kategórie „barefoot“, ktorí ich môžu využívať takmer všade. Mám tým na mysli pri behaní, cvičení, každodennom nosení a pri rôznych ďalších aktivitách. To je samostatná veľká skupina, ktorá má svojich zástancov a odporcov a ak nie ste tohto presvedčenia, je tu aj druhá možnosť. Vďaka svojej nízkej váhe spratnosti, a pritom dostatočnej odolnosti, ich môžete využiť ako náhradu za klasické „prezúvky“ pri vašich aktivitách. Ako som spomínal, dajú sa bez problémov vložiť do vrecka klasického dresu.Uplatnenie nájdu pri cykloturistike/bikepackingu a cestovaní, kedy vám záleží na minimálnej hmotnosti a rozmeroch batožiny – to isté platí, ak medzi vaše koníčky patrí turistika, lezenie, a ďalšie podobné aktivity vyžadujúce presun s vybavením. Ak ste sa balili na niečo „väčšie“, určite ste narazili na problém, čo všetko so sebou zobrať, a či nevziať ešte ďalší pár ľahkých topánok. Tento problém sa dá veľmi ľahko vyriešiť pomocou Skinners. A práve v tejto podobe našli využitie aj u mňa.

Ideálne prezúvky


Keďže, štandardne nosím veľkosť topánok 46, zvolil som Skinners v prevedení XL. Dalo by sa povedať, že sedeli ako uliate, a samozrejme prvý pocit je, že máte na sebe hrubšie ponožky a nie topánky. Každopádne, môžete ich nosiť na boso, alebo s tenkou ponožkou, čo bude z hľadiska hygieny o niečo lepšie z dlhodobého hľadiska. Ja som ich s tenkou ponožkou bez problémov nazul, s hrubšou vlnenou už bolo potrebné viac snahy, ale podarilo sa. Dostali sa ku mne až po sezóne, inak verím, že by si našli miesto na každú väčšiu maratónsku akciu. Ak máte 5 hodín na nohe utiahnuté tretry, a potom si obujete ponožky Skinners, tak je to ako keby chodíte na boso, pričom vlastne nie ste a ostanete v pohodlí . No, a samozrejme to isté platí aj o dlhšom cestovaní.Mimo sezóny mám veľmi rád hory, a tak si našli cestu do batohu napr. pri viacdennej akcii. Inak by som si zrejme žiadne prezúvky nebral pre ušetrenie miesta, ale takto som ich hodil na spodok batohu a následne sa tešil, že po celom dni v zimných topánkach si môžem obuť na behanie po chate niečo také. Ak máte radi stanovanie a celkovo holdujete outdooru, využitie nájdu všade. Zaujímavosťou je, že spodná časť Skinners odoláva vode, takže ak potrebujete prejsť po mokrom, tak nemáte hneď vlhké nohy.Ako sa v nich vlastne chodí? Je to zvláštny pocit, ktorý si vyžaduje nejaký ten zvyk, ale ak napr. prejdete po malých kamienkoch, cítiť tam dostatočnú ochranu pred nepríjemným pichaním. Takže, na bežné chodenie ako prezúvky je to v pohodičke, a určite príde vhod zmena a s tým spojený “návrat ku koreňom”. Navyše, nešmýka sa v nich a podrážka má výborný grip.Chodenie na boso má množstvo zdravotných výhod. Celkovo sú Skinners robené tak, aby zvládli aj dlhodobé nosenie a používanie napr. pri behu, alebo cvičení a vydržali rovnako ako klasické tenisky. V tomto prípade pri náročných aktivitách ja ostávam radšej verný klasike. Na záver by ešte bolo dobré spomenúť jeden fakt – dajú sa prať bežne v práčke (na jemnom programe), na čo je dobré použiť dodávané vrecúško. Nevýhodou pre niekoho môže byť cena, ktorá je stanovená na cca 50 €. V tom prípade skôr platí to, či Skinners beriete ako ponožky, alebo ako topánky. Každopádne, to môže byť tip na zaujímavý vianočný darček pre nadšeného bikera a fanúšika outdooru…

Skinners nájdete aj u nás v MTBIKER shope na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up22thumb_down comments 10 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Rozhovor: Miriama Kováčová - športovkyňa s prírodou v srdci

Rozhovor: Miriama Kováčová - športovkyňa s prírodou v srdci

Miriama, Mirka alebo jahodka_lesna je rovnaká osoba. Milovníčka prírody a mnohých športov a aj tvár MTHIKER. Aký je jej recept na aktívny život a čo má sama najradšej?
Výbava aj pre outdoorové aktivity PR článok

Výbava aj pre outdoorové aktivity

Nezáleží či ste fanúšikom cyklistiky, skialpu, alebo klasickej turistiky. Tieto veci oceníte, hlavne ak máte radi kvalitné vybavenie, ktoré v sebe skrýva praktické prvky.
Výbava nielen pre cyklistu PR článok

Výbava nielen pre cyklistu

Ak robíte viacero športových aktivít, alebo si len radi od bicykla oddýchnete a z času na čas vyrazíte na turistiku či lyže, možno sa vám hodí niečo z nášho výberu.
keyboard_arrow_up