Mazivo do náročných podmienok – kedy ho použiť?

Mazivo do náročných podmienok – kedy ho použiť?

thumb_up3thumb_down 11 komentárov

Imroman 15.12.2017   Cestna Cyklistika Horska Cyklistika Bicykel Udrzba Mazanie

Vhodne zvolené mazivo tvorí jeden zo základov spokojnej jazdy. Predsa len, práve cez reťaz a pohon sa prenáša náš výkon na kolesá, a tak je dobré držať tento systém čo najviac efektívny.

 

Suchá a pískajúca reťaz vie túto efektivitu znížiť, nehovoriac o tom, že je to ide poriadne na nervy. Hlavne, ak ste ešte kus od domu a kilometre ubúdajú pomalšie, ako by ste chceli. Na druhej strane, ak to preženiete, zbytočne sa na reťazi bude chytať špina a prach, ktoré sú základom kvalitnej „brúsnej“ pasty – navyše, takýto pohon sa následne naozaj ťažko čistí a celkovo sa skracuje životnosť komponentov. S príchodom zimy sa podmienky menia, a tak opäť nájdu použitie hustejšie mazivá, veľmi často označené aj ako „wet“. V podstate ich sumárne môžeme označiť ako tie do náročných podmienok.Kedy využijete mazivo na mokro?


Aj keď by každý domáci servis mal nejaké podobné mazivo obsahovať, nemusíte ho používať vždy, keď je trochu viac vlhko a hlavne, ak sa chystáte na kratší výjazd. Na takého menšie výjazdy (napr. do 2 hod.), dajte radšej niečo určené viac do sucha. Pokiaľ nie je úplne mokro, tak aj tieto mazivá udržia počas kratšej doby vašu reťaz tichú a čistenie bude hračka - väčšinou na to stačí trochu vody a handra. O to viac oceníte tento fakt, ak nakoniec prídete relatívne čistí, takže vtedy stačí handra na rýchle prebehnutie reťaze (niekedy netreba ani to) a ste opäť „ready“.

Trochu iná situácia nastáva, ak máte v pláte niečo dlhšie a viete, že vás čaká mokrý terén, sneh, prípadne voda na ceste – jednoducho, idete na väčší výjazd a zrejme vás po ňom neminie kompletná očista bicykla a je jedno, či na ceste alebo MTB.Práve vtedy prišiel čas siahnuť po mazive, ktoré vydrží bez problémov po celú dobu a nevadí mu poriadna dávka vody, či blata. Reťaz bude tichá po celý čas a vyhnete sa drnčiacemu pohonu a nepríjemným zvukom. Prípadne, nemusíte sa hrabať na benzínke v koši za zvyškami motorového oleja, ktorý síce núdzi poslúži výborne, no dávať ho potom dole je za trest .Dôraz na správnu aplikáciu


V prípade týchto mazív dajte trochu dôraz na správnu aplikáciu a určitý postup. Tým, že bývajú hustejšie, potrebujú viac času, aby prenikli medzi články. Na povrchu reťaze to nemá príliš veľký zmysel. Ak nedáte mazivu dostatok času, aby preniklo hlbšie, výrazne uberiete z jeho účinku a okrem toho bude reťaz oveľa viac lapať nečistoty - čo nie je zrovna ideálna kombinácia. Ak teda viete, že na druhý deň vás čaká nejaká „epická“ akcia, namažte už večer, prípadne aspoň 1-2 hodiny, kým vyrazíte. Pomerne dôležitý je aj spôsob, akým mazivo aplikujete – ideálne z vnútornej strany reťaze a nezabudnite, že čím čistejšia, tým lepšie. Fotku berte v tomto prípade ako ilustračnú .Vďaka tomu mazivo veľmi dobre priľne ku kovu a úplne postačí jedna kvapka na článok. Vôbec to netreba preháňať a veľké množstvo maziva neznamená automaticky dlhšiu výdrž. Nezabudnite reťaz pred jazdou pretrieť handrou, a tak odstrániť zvyšky maziva – na povrchu reťaze je to zbytočné. Ak tomu venujete trochu času, vaša reťaz vydrží naozaj dlhú dobu aj v náročných podmienkach, a navyše bude oveľa menej chytať nečistoty. Ten rozdiel v porovnaní s tým, ak budete mazať na poslednú chvíľu, je výrazný. Možno to na prvý pohľad vyzerá ako zbytočná starosť navyše, no osvojenie si podobného kolobehu je základ, aby ste z toho získali maximum a v skutočnosti, tým ani extra veľa času nestratíte...To bol len stručný pohľad, kedy nájdu využitie oleje väčšinou označené ako tie do mokrých, alebo náročných podmienok. Nemusíte ich používať zakaždým len preto, že máme iné ročné obdobie – skôr u toho zohľadnite charakter vášho výjazdu, teda najmä plánovanú dĺžku a podmienky.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

GaliPet 15.12.2017 (11:00)

thumb_up2thumb_down


S mazaním v zimnom období sa spája aj spomenuté hustnutie oleja. Kvapkať stuhnutý olej na studenú reťaz nie je tá najlepšia voľba. (bike parkujem v nevykurovanej garáži) Mazivo pred použitím nechám dobre zohriať. Tým sa docieli jeho rýchlejšie a hlavne lepšie zatečenie do patričných miest.

 
Imroman GaliPet 15.12.2017 (11:17)

thumb_up0thumb_down


Moze byt, kedze mam bike v byte nenapadla ma tato moznost ale mas pravdu

 
dores Imroman 15.12.2017 (11:51)

thumb_up0thumb_down


ja mám zas bajk na balkóne. Ale pred rannou jazdou ide večer dnu, nechám ho ohriať sa a oschnúť, lebo sa mi orosí. Až potom dávam mazivo a môže tam byť v teplúčku celú noc.

Po výjazde zas naopak. Ostane na schodisku zamknutý, kým sa celý nevyschne (prípadne po umývaní) a až potom suchý na balkón.

Začal som používať takéto podobné wet mazivo a fakt je v tom rozdiel oproti predtým používanému oleju. Jednoducho sa vždy dá niečo podučiť

 
martinzz 15.12.2017 (12:14)

thumb_up0thumb_down


Nie je problem ze to huste mazivo v tej zime este vyse zhustne a tym padom narastie odpor retaze?

 
GaliPet martinzz 15.12.2017 (12:29)

thumb_up1thumb_down


Problém by to zrejme nemal byť. Olej je len vo vnútri valčekov a rýchlosť ich otáčania je zanedbateľná veličina.
Ak sa použije mazanie voskom, ten úplne stuhne i v lete. Práve to mu zaručuje aj dobrú výdrž. (pravé voskové mazanie, nie tie riedke, akože vraj voskové)

 
GaliPet GaliPet 15.12.2017 (12:39)

thumb_up1thumb_down


Túto zimu som postrehol zrejme stuhnutie maziva v orechu. Pri zatočení pedálmi dozadu dáva reťazi odpor a tá sa pod jeho vplyvom ťažko pohybuje späť. Poriešil som to WDčkom, ale to je len krátkodobé a provizórne riešenie.

 
Imroman GaliPet 15.12.2017 (15:53)

thumb_up0thumb_down


Mas DT ratchet ci nieco ine?

 
GaliPet Imroman 15.12.2017 (16:39)

thumb_up0thumb_down


Nie, jedná sa o kolá Mavic Crostrial. Môj problém bude zrejme aj v zanedbanej údržbe.

 
Imroman GaliPet 15.12.2017 (17:04)

thumb_up0thumb_down


No alebo redsia vazelina ale to zalezi od systemu...

 
Imroman martinzz 15.12.2017 (14:37)

thumb_up0thumb_down


Zatial som to nepostrehol ale je mozne ze pri niecom extremnom to uz vplyv mat bude ale to uz na biku sediet nebudem

 
bystricankevin 17.12.2017 (16:56)

thumb_up0thumb_down


ja používam v zime hydraulický olej a nikdy sa mi nestalo ze by to slo tažko alebo hustol ..

 
Pridaj komentár
keyboard_arrow_up