Test: Mazivo SKS LUBE YOUR CHAIN – hladký chod a jednoduchá aplikácia

Test: Mazivo SKS LUBE YOUR CHAIN – hladký chod a jednoduchá aplikácia

Potreba mazania je nikdy nekončiaci kolobeh v živote bikera. Zvoliť správne mazivo je základom úspechu každého výjazdu, no nie vždy sa to podarí na prvý pokus. Dnes máme pre vás jeden horúci tip, ktorý vám môže uľahčiť nejeden deň v sedle.

Mazív určených na bicyklové reťaze je na trhu kvantum. Odlišujú sa vo farbe, viskozite, zložení, prípadne podmienkach, do ktorých sú určené. Obvykle sa jedná o nádobky v objeme 100-200 ml zakončené dlhým úzkym aplikátorom. Dalo by sa povedať, že na tomto koncepte v podstate nie je veľmi čo nové vymyslieť. Lenže, to je chyba lávky! Nemecká značka SKS sa rozhodla, že aj takýto bežný spotrebný produkt má význam vylepšiť. Výsledkom je mazivo pomenované pragmaticky a jednoducho - LUBE YOUR CHAIN (namaž svoju reťaz), ktoré sa ku mne dostalo do dnešného testu.Základné údaje, ktoré vyčítate aj z obalu


Jedná sa o mazivo, ktoré je určené do všetkých podmienok s obsahom PTFE, vybavené praktickým aplikátorom. Neobsahuje žiadne rozpúšťadlá, má vysokú ochranu pred koróziou a je vhodné aj pre elektrobicykle. Objem nádoby je 75 ml, čo by malo vystačiť na cca 75 mazaní. Stručný popis znie pomerne sľubne, aká však bude realita?Inovatívne dávkovanie, alias, v čom spočíva odlišný prístup tohto produktu?


Už na prvý pohľad človeka zaujme zvláštne navrhnutý obal, ktorý je zakončený zalomenou hlavicou. Tá pod krytkou skrýva širokú drážku, uprostred ktorej je nezvyčajná oranžová gulička. Pred prvým použitím musíte odskrutkovať celú hlavicu, pod ktorou sa nachádza hliníkové viečko. Skôr, než sa do toho pustíte, bielu nádobku pripomínajúcu actimel, však treba poriadne pretrepať. Aplikácia prebieha tak, že oranžovú guličku pritlačíte o vnútorné články reťaze, zatiaľ čo nádobku mierne stláčate a kľukami točíte vzad. Podľa popisu na optimálne namazanie reťaze stačí 15 otočení kľúk. Ak aj po mojom popise v tom stále nemáte jasno, určite vám to ozrejmí toto názorné video.Teflón made in Germany – kvalitné zloženie aj šikovne navrhnutý obal


Tajomné zoskupenie štyroch písmen PTFE je skratka pre bielu plastickú látku polytetrafluóretylén, ktorú poznáme skôr pod komerčným názvom teflón. Hlavnou výhodou je jeho veľmi nízky súčiniteľ šmykového trenia a extrémne vysoké povrchové napätie, vďaka ktorému k nemu takmer nič neprilieha. Toto sú vlastnosti, ktoré sú pre funkciu reťaze ideálne. Nízke trenie a minimálne nabaľovanie špiny je kombinácia, ktorú sa snaží docieliť každý výrobca mazív. Oranžová guľôčka v dávkovači potom slúži na rovnomernú a presnú distribúciu maziva na vnútorné články reťaze, čím sa docieli optimálna spotreba, bez zbytočných strát.Požitie v praxi - výdrž a široká škála podmienok


Nanesenie prípravku SKS LUBE na reťaz je jednoduché a presné. Treba si však dávať pozor na príliš rýchle točenie kľúk, kedy môže mazivo fŕkať aj mimo reťaze. Na povrchu reťaze sa vytvorí po pätnástich otáčkach biely povlak, ktorý po pár minútach stačí len jemne otrieť od zvyškov a je hotovo. Mazivo sa mne osobne osvedčilo najmä v zmiešaných podmienkach, kedy na výjazde vymetáte prašné lúčne cesty, brodíte horské potoky a preletíte aj cez nejaké to "čvachtavé" blato. Reťaz nevydávala žiadne podozrivé zvuky ani po piatich hodinách v sedle a ani bežný tréningový nájazd okolo 60-80 km na jeden záťah nepredstavoval pre LUBE YOUR CHAIN nejaký citeľný problém. Do extrémne prašných alebo blatistých podmienok by som skôr odporučil špeciálne mazivá na tento účel určené, no do všetkých ostatných bežných podmienok môžem LUBE YOUR CHAIN od SKS vrele odporučiť. Tam si svoju službu splní veľmi dobre.Plusy:

  • kvalitné zloženie s obsahom PTFE
  • dobrá výdrž
  • univerzálne využitie do rôznych podmienok
  • šikovný a šetrný aplikátor

Mínus:

  • mohlo by byť dostupné aj vo väčšom balení
SKS LUBE YOUR CHAIN sa predáva za výrobcom odporúčanú MOC 12.99 €. Dovozcom maziva na Slovensko je značka Schindler a viac informácii o produkte nájdete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up8thumb_down comments 5 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Mazivá do extrémnych a nepriaznivých podmienok

Mazivá do extrémnych a nepriaznivých podmienok

Nenechávate sadať prach na bicykel v nepriaznivom, či zimnom počasí? Pozreli sme sa na mazivá do ťažkých podmienok, ktoré si plnia svoju hlavnú úlohu na výbornú.
Test: Lezyne Pocket Drive PRO - skladná pumpa vhodná na každý výjazd

Test: Lezyne Pocket Drive PRO - skladná pumpa vhodná na každý výjazd

Pumpu sa vždy oplatí mať na výjazde, či už pri zle dofúkaných plášťoch alebo pri nečakanom defekte. Ako dokáže model od značky Lezyne vyriešiť nepríjemnú situáciu?
Video: Základ pre správny chod bicykla play_arrow

Video: Základ pre správny chod bicykla

V dnešnej dobe už nájdete doslova nekonečné spektrum prípravkov na základnú údržbu. Dnes si ukážeme základ v rámci mazania, ktorý sa hodí mať v domácom servise.
keyboard_arrow_up