Test: Mazivo SKS LUBE YOUR CHAIN – hladký chod a jednoduchá aplikácia

Test: Mazivo SKS LUBE YOUR CHAIN – hladký chod a jednoduchá aplikácia

85 komentárov

bimjeam 31.05.2018 12 fotografií   Sks Olej Mazanie Horska Cyklistika Test Servis

Potreba mazania je nikdy nekončiaci kolobeh v živote bikera. Zvoliť správne mazivo je základom úspechu každého výjazdu, no nie vždy sa to podarí na prvý pokus. Dnes máme pre vás jeden horúci tip, ktorý vám môže uľahčiť nejeden deň v sedle.

 

Mazív určených na bicyklové reťaze je na trhu kvantum. Odlišujú sa vo farbe, viskozite, zložení, prípadne podmienkach, do ktorých sú určené. Obvykle sa jedná o nádobky v objeme 100-200 ml zakončené dlhým úzkym aplikátorom. Dalo by sa povedať, že na tomto koncepte v podstate nie je veľmi čo nové vymyslieť. Lenže, to je chyba lávky! Nemecká značka SKS sa rozhodla, že aj takýto bežný spotrebný produkt má význam vylepšiť. Výsledkom je mazivo pomenované pragmaticky a jednoducho - LUBE YOUR CHAIN (namaž svoju reťaz), ktoré sa ku mne dostalo do dnešného testu.Základné údaje, ktoré vyčítate aj z obalu


Jedná sa o mazivo, ktoré je určené do všetkých podmienok s obsahom PTFE, vybavené praktickým aplikátorom. Neobsahuje žiadne rozpúšťadlá, má vysokú ochranu pred koróziou a je vhodné aj pre elektrobicykle. Objem nádoby je 75 ml, čo by malo vystačiť na cca 75 mazaní. Stručný popis znie pomerne sľubne, aká však bude realita?Inovatívne dávkovanie, alias, v čom spočíva odlišný prístup tohto produktu?


Už na prvý pohľad človeka zaujme zvláštne navrhnutý obal, ktorý je zakončený zalomenou hlavicou. Tá pod krytkou skrýva širokú drážku, uprostred ktorej je nezvyčajná oranžová gulička. Pred prvým použitím musíte odskrutkovať celú hlavicu, pod ktorou sa nachádza hliníkové viečko. Skôr, než sa do toho pustíte, bielu nádobku pripomínajúcu actimel, však treba poriadne pretrepať. Aplikácia prebieha tak, že oranžovú guličku pritlačíte o vnútorné články reťaze, zatiaľ čo nádobku mierne stláčate a kľukami točíte vzad. Podľa popisu na optimálne namazanie reťaze stačí 15 otočení kľúk. Ak aj po mojom popise v tom stále nemáte jasno, určite vám to ozrejmí toto názorné video.Teflón made in Germany – kvalitné zloženie aj šikovne navrhnutý obal


Tajomné zoskupenie štyroch písmen PTFE je skratka pre bielu plastickú látku polytetrafluóretylén, ktorú poznáme skôr pod komerčným názvom teflón. Hlavnou výhodou je jeho veľmi nízky súčiniteľ šmykového trenia a extrémne vysoké povrchové napätie, vďaka ktorému k nemu takmer nič neprilieha. Toto sú vlastnosti, ktoré sú pre funkciu reťaze ideálne. Nízke trenie a minimálne nabaľovanie špiny je kombinácia, ktorú sa snaží docieliť každý výrobca mazív. Oranžová guľôčka v dávkovači potom slúži na rovnomernú a presnú distribúciu maziva na vnútorné články reťaze, čím sa docieli optimálna spotreba, bez zbytočných strát.Požitie v praxi - výdrž a široká škála podmienok


Nanesenie prípravku SKS LUBE na reťaz je jednoduché a presné. Treba si však dávať pozor na príliš rýchle točenie kľúk, kedy môže mazivo fŕkať aj mimo reťaze. Na povrchu reťaze sa vytvorí po pätnástich otáčkach biely povlak, ktorý po pár minútach stačí len jemne otrieť od zvyškov a je hotovo. Mazivo sa mne osobne osvedčilo najmä v zmiešaných podmienkach, kedy na výjazde vymetáte prašné lúčne cesty, brodíte horské potoky a preletíte aj cez nejaké to "čvachtavé" blato. Reťaz nevydávala žiadne podozrivé zvuky ani po piatich hodinách v sedle a ani bežný tréningový nájazd okolo 60-80 km na jeden záťah nepredstavoval pre LUBE YOUR CHAIN nejaký citeľný problém. Do extrémne prašných alebo blatistých podmienok by som skôr odporučil špeciálne mazivá na tento účel určené, no do všetkých ostatných bežných podmienok môžem LUBE YOUR CHAIN od SKS vrele odporučiť. Tam si svoju službu splní veľmi dobre.Plusy:

  • kvalitné zloženie s obsahom PTFE
  • dobrá výdrž
  • univerzálne využitie do rôznych podmienok
  • šikovný a šetrný aplikátor

Mínus:

  • mohlo by byť dostupné aj vo väčšom balení
SKS LUBE YOUR CHAIN sa predáva za výrobcom odporúčanú MOC 12.99 €. Dovozcom maziva na Slovensko je značka Schindler a viac informácii o produkte nájdete na tomto odkaze.
 

Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

Mojito 31.05.2018 (21:26)

1


V dnesnej dobe je uz tolko maziv ze sa cloveku rozum zastavuje. Nic ine len marketing. Jazdim sice len 7rokov ale nikdy som nemal 20druhov mazacich a 10cistiacich prostriedkov. Je to zbytocne. Vsetko mi vzdy fungovalo ako malo. Samozrejme kto chce nech si kupi ale zbytocnost.

 
Igorson 01.06.2018 (11:25)

1


Neskusal som, ale prave ten aplikator sa mi dost pozdava. Konecne netreba triafat retaz "kvapkadlom". A doplnit si flasku potom mozem hocicim inym. Za mna zatial palec hore.

 
GaliPet 31.05.2018 (14:27)

0


Zaujímavé a zdá sa, že aj veľmi praktické nanášanie maziva.
Rád by som si však prečítal aj reálny dlhodobejší test.

 
martinzz 01.06.2018 (08:46)

0


Hlavne ta cena. To by som dal medzi negativum. Rovnaku funkciu splni hociake mazivo v cene +-5evri.

 
marekoleksak 01.06.2018 (09:38)

0


Mazivo 4€ z ceny. Super uzasny patentovany obal stoji ten zvysok.

 
Pridaj komentár