Test: Bell Super DH MIPS - pripravená na všetko

Test: Bell Super DH MIPS - pripravená na všetko

Už sú preč tie časy, kedy ste museli nosiť dve prilby a striedať ich. Dnes sa nosia takéto elegantné riešenia, naviac, plne certifikované pre downhill. Čítajte viac v našom teste.

Créme de la créme


Ak ste mysleli, že Super DH je nástupca Super 3R, tak vedzte, že toto je jej vylepšená verzia a 3R naďalej ostáva v ponuke. Super DH má byť Créme de la créme v segmente prilieb s odnímateľným chráničom. Samozrejme, hneď ako som vybalil prilbu z látkového vaku, mi bolo jasné, že tu sa nešetrilo na materiáloch a všetko je kvalitné a presne lícuje. Skúšam teda prilbou krútiť, či nebude nejako praskať, no nič nepozorujem. K prilbe naviac dostanete aj náhradné výstelky na spodný bradový chránič a taktiež GoPro úchyt, ktorý sa v prípade pádu odpojí a nespôsobí tak zranenie.Nácvik nasucho


Toto nie je moja prvá prilba na test, a tak viem, že hneď, ako sa niekde ukážem, tak to budem musieť predvádzať všetkým a keďže nechcem trapošiť, radšej si to nacvičím doma . Po stranách sú dve páčky a potom jedna vzadu, ktorá všetko stiahne. Po povolení týchto už chránič dáte jednoducho dolu. Nič zložité, ale za jazdy to nepôjde jednou rukou, a tak jediná prilba, kde sa mi to podarilo, bola Giro Switchblade. Hneď pri prvom nasadení si všimnete, že prilba je aj po utiahnutí akoby stále voľná a vonkajšia časť trochu pláva na hlave. Samozrejme, netreba sa báť a je to spôsobené použitím MIPS technológie.

Dokonca u tejto prilby ide o vylepšenú formu MIPS® Spherical. Nie je tu použitá klasická klzná vložka, ako ste už možno videli v iných prilbách, ale skôr by sa dalo povedať, že je to prilba v prilbe. Vnútri sú dva EPS odliatky, ktoré kĺžu medzi sebou. Na pohľad to vyzerá robustnejšie a odolnejšie ako starý systém, ale len čas ukáže, ako sa to bude správať napríklad po celom dni jazdenia v prašnom prostredí. Totižto, tá vnútorná vrstva ma veľmi hladkú plochu, aby pri kĺzaní nevznikal žiadny odpor, a tak mám obavy, čo sa stane, keď sa to celé zanesie špinou.Prvá jazda


Ako vždy, prvú jazdu a test začínam stúpaním a kedže na pohľad táto prilba a jej 19 vetracích otvorov vyzerá, že mi neuvarí hlavu, nechávam chránič pripnutý. Po 500 metroch však chránič radšej dávam dolu a pripínam na ruksak, nakoľko teplo už sa začalo pekne hromadiť a pri rýchlosti môjho šliapania sa prilba nemá šancu odvetrať.Bez chrániča je Bell odvetraná veľmi dobre aj pri stúpaní, a tak výšľap už absolvujem bez ďalších zastávok. Neviem, či to je mojou hlavou, ale Bell prilby mi vždy sedeli perfektne na hlave a ani Super DH nie je výnimkou. Nikde nič netlačí a všetko krásne sedí. Výška upínacieho kolieska sa dá regulovať pomocou zacvakávacích bodov, a tak si určite každý nájde to svoje pravé nastavenie.

Vnútri sa potom vaša hlava pohodlne usadí v X-static výstelke, ktorá by mala vďaka čiastočkám striebra zabraňovať vzniku baktérií. Tie, ako vieme, sú potom zodpovedné za vznik pachu. Môžem potvrdiť, že aj keď som vypotil do prilby nejaký ten liter, žiadny zápach nebol citeľný.Pozor na veľkosť


Už som párkrát spomínal, že mám veľmi zlú veľkosť hlavy, aspoň, čo sa prilby týka, lebo vždy som so svojimi 59 cm tak na rozmedzí dvoch veľkostí. Testovaný kúsok bol vo veľkosti L (58-62 cm), avšak asi by som skôr privítal menšiu veľkosť, nakoľko táto vyzerá na mojej hlave dosť mohutne. Čiastočne je to spôsobené aj už spomínaným prevedením MIPS, kde vnútorná prilba pridala asi 1,5 cm na objeme. Jednoznačne tak odporúčam radšej vyskúšať pred kúpou aj o číslo menšiu veľkosť ako bežne vozíte. Ešte spomeniem, že vo veľkosti L prilba váži 960 g a bez chrániča je to 540 g - čo je veľmi príjemná hmotnosť a ani po celom dni jazdenia ma neboleli krčné svaly.Excelentná kompatibilita


Použitie “FullFace” prilby samozrejme vyžaduje použitie MX okuliarov, a to nie len z hľadiska bezpečnosti, ale taktiež aj z toho estetického. Preto je dôležité, aby prilba bola na takéto použitie čo možno najlepšie pripravená, nakoľko niektoré majú tendenciu tlačiť okuliare nadol a tým vytvárať tlak na nos. Našťastie Bell je na tom veľmi dobre a ani po dlhej jazde nemám pocit, že by ma okuliare niekde tlačili. Vetracie otvory sú naviac umiestnené tak, aby pomáhali odvetrávať aj okuliare v čo možno v najväčšej miere. Samozrejmosťou je taktiež “parkovanie” okuliarov pod regulovateľným šiltom prilby.Magnetická pracka


Ak by mi niekto pred testom povedal, že magnetická pracka je najsuprovejšia vec na svete, tak by som si asi poklepal na čelo a začal argumentovať, aké to musí byť nebezpečné a že klasická pracka sa predsa nedá nahradiť. A potom som vyskúšal túto od Fidlocku (áno, aj fľašky vyrábajú) a bola to láska na prvý pohľad. Zapnúť sa dá jednoducho aj jednou rukou aj počas jazdy a dokonca niekedy sa mi stalo, že sa zapla aj sama. Na rozopnutie potrebujete obe časti najskôr posunúť proti sebe a až potom sa dajú oddeliť, a tak je nemožné, aby sa pracka odopla sama, alebo pri páde. Odteraz budem pri výbere novej prilby pozerať, či má práve túto pracku, nakoľko inú už nechcem...Môže mať aj negatíva?


Prilba je skutočne vyladená, a tak bolo ťažké nájsť nejaké to negatívum. Po nejakom čase a pár nasadeniach spodného chrániča sa objavil nepríjemný pukavý zvuk niekde v spoji medzi prilbou a chráničom. Najviac som to vnímal pri jazde nahor a pri pohybe hlavy do strán. Možno je to chyba len jedného kusu, alebo tam bol nejaký prach. Samozrejme, nie je to nič, kvôli čomu by ste mali túto prilbu zavrhnúť a nedať jej šancu. Keby mám prilbu na dlhšie, tak tomu určite prídem na kĺb a odstránim to .

Na záver len dodám, že na mňa urobila Bell Super DH veľmi dobrý dojem, či už kvalitou spracovania, použitím MIPS alebo detailmi, ktoré uľahčia každodenný život. Vďaka tomu bude určite v užšom výbere pri kúpe ďalšej. Môžem dodať ešte jedno - nezabudnite, že radšej zainvestovať do poriadnej prilby, ako potom celý život ľutovať.Plusy:

  • Kvalitné spracovanie.
  • Odvetranie - vzhľadom na fullface helmu.
  • Plná DH certifikácia.
  • Fidlock magnetická pracka.
  • Výborná kompatibilita s okuliarmi.

Mínus:

  • Pukanie pri nasadenom bradovom chrániči.

Bell Super DH môžete zohnať vo viacerých farebných prevedeniach a cenovku má nastavenú na cca 300 €. Viac informácií nájdete na stránke výrobcu. Dovozcom na Slovensko je PROGRESS CYCLE.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up15thumb_down comments 5 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Bell Super Air R MIPS – ochrana do bikeparkov aj na enduro výjazd

Test: Bell Super Air R MIPS – ochrana do bikeparkov aj na enduro výjazd

Moja prilba už má čo-to za sebou, a preto som bol rád za nový kúsok do testu. Či vyhovela mojim požiadavkám alebo ich dokonca prekonala, sa dozviete nižšie.
Test: CTM Molab – štýlová a funkčná trailová prilba s rozumnou cenou

Test: CTM Molab – štýlová a funkčná trailová prilba s rozumnou cenou

CTM Molab sa so svojou nízkou cenou radí k najdostupnejším prilbám na trhu, napriek tomu sa to na prvý pohľad neodráža na jej spracovaní a kvalite.
Test: ABUS MonTrailer Quin - váš digitálny anjel strážny

Test: ABUS MonTrailer Quin - váš digitálny anjel strážny

Hlava je v prípade pádu najzraniteľnejšou časťou ľudského tela. Hoci prilba je pre drvivú väčšinu cyklistov absolútna samozrejmosť, značka ABUS sa rozhodla bezpečnosť jazdca posunúť ešte o niekoľko levelov vyššie.
keyboard_arrow_up