Test: Amplifi Trail 12 – nečakane univerzálny spoločník do hôr

Musím sa rovno priznať, že som skutočne nečakal, aké široké uplatnenie tento batoh u mňa nájde a zaradil sa medzi najobľúbenejšie kúsky mojej výbavy. Prečo tomu tak je, sa dočítate v článku...

Osobne nie som typ, ktorý veľmi často nosí na biku batoh – hlavne v sezóne, pokiaľ jazdím väčšinou na nejakom XC/maratónskom „chrtítku“. Vždy si vystačím s tým, čo prilepím na rám a natlačím do vrecka. No na záver sezóny som si začal viac užívať terén a dal dokopy výbavičku aj na trail alebo teda AM štýl jazdenia – po slovensky - jazdenie v horách, s vyhľadávaním pekných a technických trailov. No a keďže pribudli aj nejaké chrániče a pod. veci, prišiel rad aj na batôžtek. Na prvý pohľad vyzerá model Amplifi Trail 12 ako ideálny spoločník na trail, o čom svedčí aj samotný názov, no v skutočnosti toho zvládne ešte oveľa viac. Ale poďme pekne poporiadku.

Konštrukcia

Na úvod by bolo zrejme dobré spomenúť, že sa jedná o batoh s objemom 12 l, kde základ chrbtového systému tvorí tzv. Triple Flow systém. Vďaka tomu sa nebude „lepiť“ na chrbát a umožní lepšie odvetranie na týchto miestach. Materiálom pri konštrukcii je v 90% odolný nylon, 10% tvorí polyester – na najviac namáhaných častiach (napr. spodná časť) je viac použitého materiálu, aby ľahko zvládol aj menej šetrné zaobchádzanie a vláčenie po zemi. Už samozrejmá je možnosť použitia vodného vaku, pre ktorý nájdete vo vnútri komoru, výhodou je možnosť viesť hadicu na pravú aj ľavú stranu a pre tieto účely nájdete na každej strane aj potrebné úchyty.


V hlavnej komore nájdete ešte jedno vrecko zo zipsom, ideálne napr. na okuliare. Predná časť batohu obsahuje ďalšiu členenú priehradku, ktorá sa hodí na náradie a všetky ďalšie drobnosti. Priehradky umožnia ľahko usporiadať dôležité veci ako náradie, pumpu, jedlo, cennosti, atď. Všetko tak môže mať svoje miesto a nebude vám to v batohu lietať pri jazdení. Nenápadné vrecko nižšie skrýva nastaviteľného pavúka pre prilbu. Pod tým ešte nájdete klip na uchytenie blikačky s reflexným lemovaním a na úplnom spodku pogumovaný zips - ten ukrýva vnútri "raincover". Ďalšiu porciu vreciek nájdete na bedrovom popruhu, konkrétne dvojicu na zips a ďalšie elastické na každej bočnej strane batohu. Veľmi dôležitou súčasťou sú kompresné popruhy spravené tak, že odkrývajú ďalšie možnosti použitia, o ktorých si povieme nižšie.


Čo je veľmi dôležité, do batohu je možné vložiť chrbtový chránič SAS TEC SCA-450. Ten síce nie je štandardne súčasťou, ale je možné ho dokúpiť. Bez neho váži batoh cca 900 g, chránič pridá ďalších 260 g. Množstvo farebných prevedení vrátane špecifiky dámskych verzií (tie sú aj kratšie), vám umožní ľahko sa zladiť...


Ako sedí na chrbte

To prvé, čo rozhoduje, ako budete s batohom spokojný, je samozrejme jeho usadenie na chrbte. Vzhľadom na fakt, že je uspôsobený na ochranu, má podlhovastý a užší tvar. Vďaka tomu dokáže pokryť v postate hlavnú časť chrbta, a to aj pri mojej výške 196 cm (mám kratší trup) – presné rozmery batohu sú 51x24x13 cm. Vďaka popruhom a chrbtovému systému sa dá na tele ľahko prispôsobiť a už ako prvé cítiť, že dvojica výstupkov pomôže s odvetraním.

Na trail a celodenné výlety

Presne na tento druh výjazdov sa hodí veľkosť batohu a jeho objem – teda neprekáža a dáte do neho všetko potrebné aj na celý deň, a to platí aj v prípade meniacich sa alebo nepriaznivých podmienok. Väčší objem by bol pre moje použitie už zbytočný, no samozrejme je to vec veľmi individuálna. Vďaka množstvu úchytov sa dá miesto vo vnútri veľmi ľahko pošetriť. Každopádne, v ponuke Amplifi nájdete ešte väčšiu, 20 l verziu.


Keďže som mal dlhú dobu testovací all mountain/trail bike a po čase som si trúfal aj na náročnejšie traily plné skál, ochotne som využíval služby ponúkaného chrbtového chrániča. Ten je veľmi ľahký a ak bol v batohu nainštalovaný, nemal som pocit, že ma niekto pri výšľape drží za koleso . Každopádne, pri jazdení takmer stále využívam radšej fľašu ako vak, čo samozrejme výrazne šetrí na hmotnosti. Páči sa mi, že všetky veci majú svoje miesto a nič tak nelieta a „neruší“ ťažisko. Aby chrbtový chránič splnil svoju úlohu, musí spoľahlivo sedieť pri jazde, no pritom by ste nemali mať pocit, že máte oblečenú kazajku – to všetko sa dá pekne vyladiť pomocou upínania. Výhody raincoveru asi nemusím opisovať a pri jesenných radovánkach som ho aj neraz využil. Bočné elastické vrecká sú zase výborný odpadkový kôš, kde sa toho zmestí...


Nečakaná univerzalita

Prišla zima a s ňou ďalšia obľúbená aktivita – brázdenie hôr na lyžiach. Pôvodne som si chcel pred zimou zaobstarať malý ľahký batoh na rýchle výpady a akcie, kde nie je potrebný väčší a ťažší lavínový variant. Potom sa jedného dňa pozerám na zavesený Aplifi Trail 12, jeho bočné kompresné popruhy a celkový tvar. Hmm... čo tak tam skúsiť upnúť lyže. Aj keď mám pomerne široké lopaty, vďaka nastaviteľným bočným popruhom s „rýchloupínaním“ to nebol žiadny problém.


Navyše, podlhovastý tvar umožnil pojmúť aj dôležitú časť lavínovej výbavy, teda lopatu a sondu. Dosť som sa obával, či tie bočné kompresné popruhy zvládnu hmotnosť lyží, no nenastal žiadny problém - rovnako som takto dostatočne otestoval celkovú pevnosť batohu, pretože behanie s lyžami na chrbte je celkom slušný záťažový test zipsov a celkovej pevnosti. Navyše sa dal stále využívať aj úchyt na prilbu, takže všetko pekne sedelo na svojom mieste. Pre prípad zimy som odstrihol pevne uchytený raincover (v zime je zbytočný) a namiesto neho sa našlo miesto na ľahké neprefúkavé nohavice.


Výsledkom bolo, že som mohol absolvovať celodennné túry s maličkým batohom, a pritom som mal so sebou všetko potrebné, vrátane extra vrstiev oblečenia, ktoré využívam - izolačná vesta, ochranná bunda, náhradné rukavice, čiapka, jedlo a ďalšie dôležité drobnosti. Dokonca sa mi tam vošla ešte aj flaša, či termoska. Navyše, všetko malo svoje miesto...

Zrejme najlepší test odolnosti prináša zimné nepriaznové počasie a je na to jednoduchý dôvod – práve vtedy sa s ničím nebabrete, dôležité je veci čo najrýchlejšie vybrať a zase schovať naspať. Neraz som do batohu „rval“ vo vetre napr. pásy či rukavice a využíval úplne naplno ponúkanú kapacitu. Ani po množstve výletov sa neprejavili žiadne známky opotrebenia, poškodeného zipsu, či šitia na bočných popruhoch. Úprimne povedané, očakával som, že niečo z toho „rupne“, keďže na podobnú záťaž nebol batoh tak úplne stavaný. No a samozrejme opäť je možné využiť aj chrbtový chránič, na ktorý sa dá inak celkom dobre aj sadnúť .


Skoro žiaden mínusový bod

Dúfal som, že nejaká nitka alebo popruh bude javiť známky nešetrného používania, no nič podobné sa nestalo. Nenapadá mi žiaden výrazný mínusový bod, ktorý by som mohol v hodnotení spomenúť. Zrejme jediným je trochu horšie zapínanie hlavnej komory v prípade, že máte pavúkom prichytenú prilbu - vtedy je potrebná väčšia dávka trpezlivosti. Inak, naozaj nemám čo vytknúť, o čom svedčí fakt, že ho neustále a rád nosím. Veľmi často sa hovorí, že univerzálna výbava so sebou prináša kompromis, no v prípade modelu Trail 12 som nič také nepostrehol. Nakoniec som ho využil pri pomerne odlišných športoch a nikde ma nesklamal, alebo neobmedzoval – práve naopak. Podobnej kombinácii sa venuje viacero z vás a ak hľadáte niečo na pokrytie jednodňových výpadov do hôr, skúste na tento model mrknúť, navyše, s možnosťou dodatočnej ochrany v podobe chrániča.


Cena batohu je 109.90 €, chrbtový chránič vyjde cca na 18 €. Dovozcom na Slovensko je made4bike a viac informácií nájdete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Imroman 
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Batoh VAUDE Bike Alpin 25 + 5 – kvalita nielen pre cyklistov

Test: Batoh VAUDE Bike Alpin 25 + 5 – kvalita nielen pre cyklistov

Cyklistické batohy sú kontroverznou témou. Niektorí ich milujú, iní nenávidia a nosia radšej ľadvinky. Aké výhody má ruksak a ako musí byť konštruovaný, aby ste ho vydržali nosiť celý deň?
Test: VAUDE Moab Pro 16 II – keď sa stretne komfort s kvalitou

Test: VAUDE Moab Pro 16 II – keď sa stretne komfort s kvalitou

Batoh od výrobcu VAUDE mi prišiel ako malé porovnanie s podobným kúskom od inej značky, ktorý mi už pred rokmi doslúžil. Ako sa zmenili technológie a posunuli napred materiály, spracovanie či rôzne vychytávky?
Test: Thule Paramount – hybridný ruksak zo Švédska

Test: Thule Paramount – hybridný ruksak zo Švédska

Rovnako dobrá na bicykli ako aj mimo neho. Presne takto nejako by sa dala jednou vetou opísať táto taška. Ide totiž o hybridný model, ktorý spája ruksak a tašku na nosič.
keyboard_arrow_up