Test: Abus MonTrailer - bezpečnosť, inovácie a precíznosť spolu

Test: Abus MonTrailer - bezpečnosť, inovácie a precíznosť spolu

6

DzejPii 24.06.2018 18 fotografií   Abus Trail Ochrana Horska Cyklistika Enduro Test Prilba

Pozrime sa na AM/EN novinku od menej známej značky Abus, ktorá vás ochráni aj na tom najtvrdšom traili.

 

Značka Abus je v našich končinách známa najmä vďaka rôznym druhom kvalitných zabezpečovacích systémov. V roku 1992 sa však pustili aj do vývoja a výroby cyklistických prilieb. Odvtedy už ubehlo pár rokov a dnes by som vám rád predstavil ich novú helmu s názvom MonTrailer.MonTrailer - Offroad Safety


Tento nápis na bočnej strane dáva jasne najavo, že táto prilba je určená pre horskú cyklistiku - konkrétnejšie pre allmountain a enduro segment. Tomu je prispôsobená aj jej konštrukcia a ostatné technické prvky.Už na prvý pohľad si všimnete, že vyzerá ináč ako väčšina konkurenčných modelov. Má okrúhlejší dizajn a v zadnej časti za uchom siaha pomerne nízko. Po nasadení sa prvý dojem umocní - hlava je usadená hlbšie a prilba ju obopne aj zozadu a poskytuje týmto miestam extra ochranu. Na prilbe našlo miesto 12 vetracích otvorov, ktoré mi postačovali a nemal som pocit, že by sa mi hlava nadmerne potila.Pri výrobe je využívaný tzn. InMold proces - EPS vnútro ("polysytrén"), zodpovedné za tlmenie nárazov a je pod vysokým tlakom a teplotou vlisované do vonkajšej ochrannej polykarbonátovej škrupiny. Tá pri tomto modeli pokrýva aj spodnú časť EPS a mierne zasahuje aj do vnútra a chráni ho tak pred poškodením, napríklad pri páde prilby na zem alebo pri prevoze na riadítkach, v kufri auta a podobne. Ďalší prvok využitý pre zlepšenie ochranných vlastností sa nazýva ActiCage. Predstavte si akúsi "kostru" vo vnútri EPS jadra, ktorá funguje ako dodatočná výstuž a dodáva extra pevnosť, tuhosť a integritu aj pri tvrdých pádoch. Daň za tento materiál a ochranu naviac je mierne navýšenie hmotnosti, ktoré som pri užívaní vôbec nevnímal. Testovaná verzia vo veľkosti M (55 - 58 cm) váži 380 g.Problém, kam s copom, je vyriešený


ActiCage slúži taktiež ako konštrukcia pre uchytenie temenného upínacieho mechanizmu a bradových popruhov. Aretačné koliesko funguje bezproblémovo, umožňuje nastavovanie po malých krokoch, ovláda sa príjemne aj v rukaviciach a za jazdy. Upínací mechanizmus je k prilbe uchytený netradične len na bokoch. Absencia zadného prichytenia umožňuje jeho dobré výškové nastavenie tak, aby pokryl rôzne tvary a veľkosti hláv.

Spolu s oblúkovým tvarom skeletu prilby v zadnej časti vytvára dostatok priestoru pre vedenie dlhých vlasov - problém, kam s copom alebo vrkočom, je vyriešený, dámy! Bradové popruhy taktiež nie sú riešené klasicky, kde sa popruhy spájajú pod uchom v tvare písmena V a ďalej pokračujú popod bradu dvojmo. MonTrailer má jeden "hlavný" popruh vedený popred ucho a na neho sa pomocou polohovateľnej pracky v pravom uhle pripája kratší popruh vedený poza ucho. Malý detail prinášajúci jednoduchšie nastavenie a zvýšený komfort. Kombináciou tvaru prilby a jej prepracovaného upínacieho systému bola dosiahnutá vysoká variabilita nastavenia a jej pevné a isté uchytenie na hlave.Priesvitný dymový šilt je výklopný a vo so svojich krajných polohách drží naozaj pevne bez trasenia a klepania sa. Miera priesvitnosti a tmavosti platového šiltu je zvolená tak, aby dostatočne tienil pod ostrým slnkom a zároveň poskytoval lepšie videnie pri zhoršených svetelných podmienkach. Ukázalo sa, že naozaj funguje a rozdiel oproti klasickému nepriehľadnému šiltu je poznať okamžite. Nevytvára silný, výrazný tieň a pri zamračenej oblohe alebo v temnom lese výrazne pomáha k lepšiemu videniu. Naviac, pri pohľade vpred sa zo zorného poľa akoby vytráca a máte pocit, že tam nie je a nič vám vo výhľade nezavadzia. Dizajnovo by sa mi síce viac páčil v matnom vyhotovení, ale z hľadiska funkčnosti dávam palec hore.

Plusy:

  • priesvitný šilt
  • zvýšená pevnosť
  • dobrý rozsah nastavenia
  • veľké pokrytie hlavy

Mínus:

  • dizajn nemusí sadnúť každému
Pre koho je určená?


Abus MonTrailer hodnotím ako kvalitne spracovanú prilbu s premyslenými a funkčnými technickými riešeniami. Ponúka široký rozsah nastavenia, dobré pokrytie hlavy a jedinečný dizajn. Odporučil by som ju jazdcom, ktorí dávajú prednosť poriadne pevnej prilbe určenej na šantenie dole kopcom pred šetrením každého gramu výstroje. Vyrába sa v 4 farebných kombináciách a taktiež vo verzii MonTrailer MIPS - každý už určite uhádol, že je obohatená o MIPS technológiu. Tretia verzia - MonTrailer ACE MIPS má naviac ešte aj zapínanie bradového popruhu magnetickým zámkom Fidlock a šikovný odnímateľný úchyt na svetlo alebo helmetcam.

Testovaná prilba má cenovku 149 € a viac informácií nájdete na stránke dovozcu.
 

Fotogaléria k článku

 

Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.

Páči sa ti tento článok?

Článok je zle napísaný
V článku sú chyby
Nepáči sa mi obsah
Nepáčia sa mi predstavované produkty
Iné
Odoslať

Podobné články

Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár:

Pridaj komentár