Test: Cyclon Bike Care MTB WET Lube – nie tak úplne tradičné mazivo do náročných pomienok

Test: Cyclon Bike Care MTB WET Lube – nie tak úplne tradičné mazivo do náročných pomienok

Vybrať si vhodné mazivo je domáca úloha každého bikera, no dnes vám priblížime adepta pre tých, ktorí sa nezľaknú vody, blata alebo snehu.

Presne počas jesene sa mi dostalo do rúka mazivo od Cyclon-u s prívlastkom Wet. Vzhľadom na nadchádzajúce obdobie sa tento typ celkom hodí a bol som zvedavý, či zbadám nejaký rozdiel oproti podobne orientovaným typom. Predsa len, tie sa pomerne ťažko porovnávajú, no vždy sa niečo nájde. Cyclon som jazdil (a jazdím) už pomerne dlho a za ten čas bolo vyskúšané v skutočne širokej škále podmienok.Cyclon Bike Care MTB WET Lube


Len na úvod dodám, že značka Cyclon pochádza z Holandska a na trhu pôsobí 30 rokov, pričom hlavný dôraz sa kladie na kvalitu a vysokú špecializáciu. Preto v ponuke nájdete okrem maziva Wet aj množstvo ďalších, v podstate pre každý typ podmienok. Rovnako nechýbajú ani čistiace prostriedky či vazelíny pre kompletnú pre kompletnú starostlivosť – niektoré nájdete aj v tomto článku.Prevedenie Wet je už podľa názvu určené do mokrých, alebo inak povedané, náročných podmienok. Mám tým na mysli teda vodu, blato, sneh a ich rôzne kombinácie . Obsahuje pomerne dosť P.T.F.E, teda polytetrafluóretylén, čo do slovenčiny môžeme preložiť aj ako teflón. Ten má pomerne zaujímavé vlastnosti:

  • extrémne nízky súčiniteľ trenia (umožní minimálne trenie)
  • k ostatným materiálom má vysoké povrchové napätie, a teda nechytá toľko nečistôt
  • vysoká odolnosť voči vysokým teplotám a rovnako aj voči mrazu
  • ideálna ochranná vrstva odolná aj proti agresívnym kyselinám

Aplikácia a test


Ako všade inde, aj tu platí, že je dôležité pred samotným použitím flaštičku poriadne pretrepať a samozrejme reťaz dobre odmastiť. To je základ, aby mazivo priľnulo ku kovu a umožnilo ukázať svoje vlastnosti naplno. Nie vždy samozrejme máte čas reťaz ideálne odmastiť a vyhrať sa s tým, no vziať handru a prebehnúť to nasucho, môže byť tiež čiastočná alternatíva, ktorá vie výrazne pomôcť.Čo ma ako prvé zaujalo, bola celková nízka hustota – teda vzhľadom na ostatné mazivá do vlhka, ktoré som mal možnosť vyskúšať. Mazivo je skutočne pomerne riedke a okamžite preniká medzi články. Podobá sa konzistenciou skôr na tie určené vyslovene do sucha. To znamená, že potrebuje menej času, než sa dostane kam treba, čo môže byť výhoda najmä pre tých, ktorí mažú na poslednú chvíľu. Hustejším mazivám treba ponechať oveľa viac času, inak chytajú nečistoty a ešte aj pomerne krátko vydržia. Opäť zdôrazňujem, že najlepšie výsledky dosiahnete, ak dáte mazivu viac času. Nebudete teda mazať tesne predtým, ale s dostatočným odstupom, čo celkovej výdrži vie ešte výrazne pomôcť. Rovnako je nižšia hustota výhoda aj počas poriadne mrazivých dní, kedy hustejšie mazivá začínajú trochu tuhnúť, čo vidno po čase na povrchu reťaze. Cyclon Bike Care MTB WET Lube nemal žiadny problém, a to som s ním bol na výjazde aj v teplotách okolo -14 °C.Práve vďaka tomu sa mi osvedčilo ako výborné mazivo na zimu s výborným pomerom výdrže a chytania bordelu. To je pre mňa celkom dôležitá vlastnosť, pretože následná očista doma je oveľa jednoduchšia, pokiaľ nie ste celý zafúľaný. Vtedy stačí aj handra, prípadne s trochou odmasťovača. Rovnako veľmi dobre poslúžilo aj počas Cyklonárezu.

Kde to bude trochu horšie, je najmä extrémne blato a voda, pretože v tom prípade už treba jednoducho lepivejšie mazivo. V tom prípade je Cyclon Bike Care MTB WET Lube skôr na kratšie akcie, tak okolo 2-3 hod., potom už počuť, že reťaz je suchšía, no stále ešte použiteľná. Predsa len cítiť, že sa nejedná o úplne klasické univerzálne mazivo, ale bolo „konštruované“ vzhľadom na vyššiu odolnosť.Plusy:

  • nižšia hustota a možnosť rýchlo aplikovať tesne pred výjazdom
  • ideálne aj na zimu a nízke teploty
  • dlhé kvapkadlo, s ktorým sa ľahko mazivo aplikuje
  • viac univerzálne zameranie

Mínus:

  • nižšia odolnosť maziva v extrémnom blate a vode


Pre koho sa hodí?


Vzhľadom na spomínané vlastnosti, by som ho zaradil skôr medzi univerzálnejšie mazivá, ktoré inklinujú zameraním viac do náročných a premenlivých podmienok. Čo mnohí ocenia najviac, je najmä jeho nižšia hustota a možnosť pomerne rýchlej aplikácie. Stačí pár minúť počkať, pretrieť zvyšok a môžete vyraziť. Vďaka tomu si výborne plní svoju funkciu a z reťaze nemáte magnet na špinu.

Veľkosť balenia je 125 ml a cenovka je stanovená na 10.95 €. Pre tých, ktorí požadujú ešte rýchlejšiu možnosť aplikácie, je dostupné mazivo Wet aj vo forme spreja v 2 veľkostiach - 250 a 500 ml. Dovozcom na Slovensko je SK Profi Bike a viac informácií nájdete na tomto odkaze.
info
Testy a predstavenia produktov sa realizujú s produktami a materiálmi zapožičanými od dovozcu danej značky alebo z MTBIKER shopu. Ich obsah a záver je subjektívnym názorom autora.
report_problem Našiel si v texte chybu?
Imroman (Martin Imrich)
Páči sa ti tento článok? thumb_up4thumb_down report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Momentálne sa tu nenachádza žiaden komentár. Môžeš však zanechať Tvoj komentár.

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Formulár sa odosiela
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Test: Julbo Rush Reactiv Performance 1-3 LAF - okuliare pre náročných

Test: Julbo Rush Reactiv Performance 1-3 LAF - okuliare pre náročných

Francúzska značka Julbo vyrába prémiové okuliare už od roku 1888 a jedny sa dostali až ku mne.
Test: Orbea Rise M20 - pozoruhodný hybridný ebike

Test: Orbea Rise M20 - pozoruhodný hybridný ebike

Sezóna 2021 bola „vďaka” pandémii veľmi špecifická a posledná testovačka mi prešla rukami pre viac ako 13 mesiacmi. O to viac som sa tešil na testovanie nových kúskov a hneď ten prvý bol vo veľkom štýle!
Test: Shotgun Pro - zábava na trailoch môže pokračovať

Test: Shotgun Pro - zábava na trailoch môže pokračovať

Vedieť zobrať vaše dieťa na váš obľúbený trail a pritom si to užiť? S modernými trailovými sedačkami sa to naozaj dá. Poďme sa pozrieť na najnovší kúsok od Shotgun.
keyboard_arrow_up