Zdroj: FB Nino Schurter

Prvé kolo svetového pohára XCO uvidí premiéru trate, aj „tajnej“ sady SRAM

Už tento víkend sa rozbieha prvé kolo Svetového pohára XCO v Afrike a bude to štart ako sa patrí. Predstaví sa nová technická trať, ale tiež horúca novinka, ktorú povezie Nino Schurter.

Tento rok štartuje svetový pohár nezvykle skoro a dejiskom je juhoafrický Stellenbosch. Ak vám toto miesto niečo hovorí, zrejme v spojitosti s ďalším legendárnym podnikom - Cape Epic. Ten pre zmenu štartuje o týždeň neskôr a množstvo bikerov z toho dôvodu v Afrike zostane pomerne dlhú dobu.Stellenbosch sa dá považovať za akési „MTB centrum“ Afriky s množstvom trailov a organizátori si na trati dali naozaj záležať. Samozrejme, v duchu nových trendov, kedy XCO už zďaleka nie je len o hlušení do kopca – veď za niektoré sekcie by sa nemuseli hanbiť ani na pretekoch z kategórie enduro. Jazdci už na okruhu trénujú a mnoho z nich sa stihlo už aj zraniť – spomenieme napr. legendu Juliena Absalona či mladého Simona Adreassena. Obaja ale majú v pláne sa na štart postaviť.Pozornosť pútajú najmä sekcie plné rôznych lávok, klád, náročných rockgardenov a samozrejme skokov - celkovo šla náročnosť opäť o niečo nahor. Celý okruh potom meria 4,4 km s prevýšením 180 m. Kompletné informácie o okruhu vrátane jednotlivých sekcií nájdete na tomto odkaze.

Video z prehliadky trate:
Z favoritov na štarte bude chýbať najmä senzačná víťazka celkového poradia z minulého roku – Yana Belomoina z Ukrajiny a olympijská víťazka Jenny Rissveds zo Švédska. Prvá menovaná začala neskoro s prípravou vinou zranenia a druhá má osobné problémy a dáva si od pretekov na dlhý čas pauzu. Okrem nich nebude chýbať v podstate nikto a chystá sa naozaj slušná účasť bikerov z celého sveta, vrátane všetkých hviezd. Pozornosť bude opäť pútať cyklokrosová „star“ Mathieu van der Poel mieriaci na bikoch do Tokia 2020 a samozrejme Nino Schurter, ako víťaz „všetkého“ v minulom roku.

„Tajná“ horúca novinka


Nino Schurter púta pozornosť aj niečím iným. Už dlhší čas sa šušká, že SRAM svoju bezdrôtovú technológiu eTAP posunie aj do MTB. No a práve v Afrike zbadali Nina jazdiť „bez káblov“.SRAM sa zatiaľ oficiálne nevyjadril, no je jasné, že MTB čaká príchod ďalšej elektronickej sady. Tú samozrejme Shimano ponúka už skutočne dlhú dobu, ale veľkou výhodou v prípade SRAM bude najmä bezdrôtová technológia a s tým spojená celková jednoduchosť – navyše v spojení s rozsahom kazety Eagle.Kedže odpadá potreba prešmykača, bude celok o niečo jednoduchší ako ich cestná sada a batérie budú potrebné len pre zadný menič a radiace páčky. Podľa obrázka vidieť, že čo sa týka zadného meniča, je batéria a jej umiestnenie veľmi podobné. Samozrejme, telo prehadzovačky je prepracované vzhľadom na súčasnú sadu Eagle a určite sa tam vyskytne ešte nejaká ďalšia vychytávka. Každopádne, všetko podstatné SRAM postupne odhalí. Ak vás zaujíma prehliadka trate od Nina, nájdete ju na tomto odkaze.

Tak to je teda hneď niekoľko dôvodov, prečo si pustiť prvé kolo svetového pohára a vychutnať si najlepších jazdcov v akcii. Hlavné kategórie mužov a žien môžete opäť sledovať na Redbull TV.

[Foto na úvode: FB Nino Schurter]

report_problem Našiel si v texte chybu?
Páči sa ti tento článok? thumb_up19thumb_down comments 5 komentárov report_problem
clear
Prečo sa ti článok nepáči?
Odoslať spätnú väzbu
Formulár sa odosiela

comment Komentáre

Musíš byť prihlásený, ak chceš vidieť celú diskusiu.
Pridaj komentár
Formulár sa odosiela

Podobné články

Čo nám ukázal svetový pohár v Lenzerheide

Čo nám ukázal svetový pohár v Lenzerheide

Pre mnohých záver sezóny, pre ďalších možnosť ďalšej „odplaty“ po majstrovstvách sveta. Alebo aj ďalší dôkaz, že si treba strážiť vnútornú stopu...
Majstrovstvá sveta Val di Sole – dychberúce súboje a veľké návraty

Majstrovstvá sveta Val di Sole – dychberúce súboje a veľké návraty

Návrat legendy na trón, ďalšie technické problémy Cinka a množstvo zaujímavých príbehov. Poďte si s nami pripomenúť okamihy z MS v rámci cross country a rovnako dojmy nášho Martina Haringa.
Olympijské preteky žien v Tokiu - zlomenina ako najlepšia príprava

Olympijské preteky žien v Tokiu - zlomenina ako najlepšia príprava

Preteky žien boli pohromou pre mnohé favoritky, nechýbali prekvapenia a veľká radosť v jednej malej krajine. A čo ten nadpis? Uvidíte, že všetko do seba nakoniec zapadne...
keyboard_arrow_up