Ahojte, pred časom som si objednal crossový bicykel CTM Stark 4.0, ktorý považujem za top z hľadiska výbavy v tejto cene a okrem nejakého vyššieho Canyonu Pathlite ani nepoznám veľa lepších konkurentov.

Každopádne, bicykel stále nemám, lebo CTM mešká s výrobou, tak si študujem fóra, pozerám videá, skrátka si krátim čakanie.

Z bicyklovania mi bola vždy blízka skôr cykloturistika, čiže cieľ sa niekam dostať, niečo vidieť. Väčšinou po asfalte, cyklocestách. Mám rád aj Kolibu v BA, láka ma objavovať lesné cestičky, len dlho som tam nebol, nakoľko teraz mam starý neodpružený bike, čiže sa len tak motáme so 6r dcérou a čakám na nový.

Teraz k mojej dileme. Ako som si začal pozerať rôzne videá a zistil, že je v SR a ČR veľa trailov a lesných cestičiek, tak som začal uvažovať, že koľko toho ten cross zvládne. Dá sa s tým ísť na nejaký modrý, pripadne červený trail? Samozrejme, v kľudnom tempe. Prípadne nejaký nenáročný zjazd? Výbava je dobrá, aj brzdy, no geometrie na trail sú samozrejme iné. Zdvih vidlice je relatívne malý, ale je to paragon gold, tak by sa nemala rozpadnúť. Myslím, že tieto jazdy budú skôr v menšine, ide mi o to, že kde má ten bike hranice. Videl som videá na trailoch s gravel bikmi, takže toto by nemalo byť úplne mimo.

Začal som potom pozerať, že aký MTB hardtail 29 viem mať v cene okolo 1000 eur. A nie je to úplne márne. Páči sa mi iná geometria a vyšší zdvih vidlice, odrádza ma absencia ťažších prevodov a širšie plášte na asfalte asi nebudú žiadne terno. Napríklad tento výpredajovy kus, ktorý je navyše aj skladom.

https://rockmachine.sk/2019/xc-performance/torrent-70-29/matte-black-neon-green-dark-grey

S eshopom kde mam stark 4.0 objednaný by som určite ukecal zrušenie objednávky a výmenu za tento, keďže sú v podobnej cene a budú radi, keď sa zbavia minuloročného modelu.

Dik za rady, najmä ak máte pochodené s crossmi aj lesné cesty a traily. Moderné mtb s vysokými zdvihmi sa mi zdajú do mesta vhodné ako SUV na nákupy, ale rád by som vedel, čo cross zvládne v teréne. Aby som potom neľutoval, že na ten cross ďaleko nepustí. Na YouTube som toho veľa s crossmi nenašiel, ale s gravelmi tam ľudia stvárali divočiny.
06.06.2020 - 18:30:48
00
Modrý ani červený trail s tým pôvodným nedáš. Je to vyslovene stavané na turistiku, takže dlhšie presuny po asfalte, lesných cestičkách, poľných cestách. Žiadne skoky a ani kamene to nemusí.

Ht bude zábavnejšie v lese, ale zase pomalšie na asfalte - vždy to je nejaký kompromis. Prevody sa dajú zmeniť keby ti nesedeli, plášte sa dajú vymeniť za niečo užšie s rýchlejším vzorom, ale cross to nebude.

Všetko začína tým, že si sám určíš, či radšej smerom do lesa a mimo hladkých ciest, alebo naozaj turistikovať.

Za seba by som bral horský, lebo radšej budem pomalší na asfalte, ako obmedzený kam už neprejdem. Lenže to som ja a ty môžeš mať iné priority
06.06.2020 - 19:16:00
01
Na krosovom full-harde, hlinikovy ram, ocelova vidla, som v roku 2007 absolvoval Stupavsky maraton. A nebol som posledny... V zjazdoch som bol pomalsi, ale vo vyjazdoch som ziskaval. V rokoch 2001-03 som na tom bicykli absolvoval niekolko cestnych maratonov v Rakusku.
06.06.2020 - 21:22:56
00
A keby si mal na výber, tak by si to jazdil ďalej? Ono je fajn vidieť aké kamenisté úseky som pred 20 rokmi lietal na pevnom biku, ale robil by som to znova? Určite nie.

Čiže aj tu je rozpočet 1000€ a otázka, aký bike bude najlepší
06.06.2020 - 22:06:02
00
Otazka bola ci to ten bicykel zvladne. Pravdepodobne zvladne ale zavisi od vela faktorov, hlavne od jazdca. Bicykle znesu viac ako si ludia myslia. Na prejdenie si lahsich trailov v pohodovej rychlosti to staci ale ked sa rozbehnes tak hned zistis ake su limity bajku, mozes nieco zlomit, zohnut. Ak to chces jazdit castejsie tak zober aspon xc bike, lepsie trailbike. Hlavne podla toho ako ta traily zaujali mozno este porozmyslaj co chces jazdit. Pripadne si niekde pozicaj mtb a poskusaj co sa na tom da.
Ono i na ziletke mozes jazdit polne cesty Ale preco by niekto kupoval ziletku s tym ze to obcas zajazdi po polnacke ked si moze kupit nieco vhodnejsie, napriklad gravel alebo cross? Ale vzdy to bude o ustupkoch a kompromisoch - ked si kupim mtb tak dam sice traily ale na asfaltke to bude trosku horsie. Mozes ale kupit druhy par kolies k xc bajku, hodit tam uzsie plaste a menit to podla toho co budes jazdit. Alebo kupit dva bajky.
06.06.2020 - 22:46:07
00
Ďakujem, v podstate hovoríte rôznymi spôsobmi to isté. Dnešné biky sú technicky oveľa ďalej ako pred 15 rokmi a jazdilo sa aj vtedy kadečo. Vo veľkej väčšine prípadov budú limity dnešného biku ďalej, ako limity jazdca. Tak, ako sa dá na mtb biku ísť po hrádzi 40 km do Gabčíkova, tak sa dá ísť crossom na červený trail. V oboch prípadoch to však nebude veľmi pohodlné a dosť ľudí ma predbehne. Ja tie traily beriem zatiaľ fakt ako menšinové jazdenie, pričom skôr ma lákajú flowtraily a také tie ľahšie lesné cesty. Preto som sa pýtal, čo ten bike zvládne, s gravelom som videl videa na trailoch, samozrejme bol tam skúsený jazdec a ten cross je v podstate v teréne na tom ešte lepšie ako gravel. Ale crossy nie sú aspoň na YouTube nejaká atraktívna kategória, takže nájsť tam nejaké video, či nebodaj test je nemožné. Pri mtb si už viem spraviť lepšie obraz o tom, čo ten bike zvládne, lebo videí je kopec a tie biky sú v rovnakých cenách podobne.
06.06.2020 - 23:22:00
00
Fabio Wibmer - Out Of Mind thumb_up9thumb_down
06.06.2020 - 23:33:00
01
Ok, už som videl vsetko😁
06.06.2020 - 23:42:08
00
pozerat videa kde profi jazdec jazdi bomby na nejakej sunke je rovnako prinosne, ako ked si zacinajuci bezec pozrie ako Usain Bolt sprintuje v kanadach a predbehne nejakeho hobbika.

Vypovedna hodnota 0 bodov.
Ak ta to laka do lesov a kopcov, zabudni na krosku a kup rovno 29" htcko.
06.06.2020 - 23:50:53
01
Yohny Mal som podobne požiadavky, dochádzanie do prace, výlety s rodinou, bádanie čo je za rohom... vyhral Gravel. Včera som ho vytrpela do sedla v 1815 mnm, normálne tam jazdia na full bikoch. Áno nebolo to brutal komfortne, full tu ma na vrch pri zjazde ( veď na to je konštruovaný) ale zišiel som tiež. Zchadzal som cca 1100 výškových metrov po štrkoch ako päsť, po zatravnovacich kockách (vyložená cesta aby sa farmári dostali k statkom) a klasická strkova cesta. Keď podhustis pneu tak pekne tlmia, aj keď komfortu s odpružením sa to nikdy nevyrovná. Po asfalte ako “blesk” za mna dobrá kombinácia a splnenie účelu. Výhoda je aj váha - necelých 11 kg aj s fľašou vody a pedálmi. Takze posledných cca 200 výškových som ho do sedla vyniesol na pleci úplne v pohodke.

Prílohy:

67D949A8-0D71-4526-BE24-B4D9BCB6AB34.jpeg
67D949A8-0D71-4526-BE24-B4D9BCB6AB34.jpeg 936.44 KiB thumb_up1thumb_down

2091A147-FB63-4437-8EA7-D7F606C0483C.jpeg
2091A147-FB63-4437-8EA7-D7F606C0483C.jpeg 1.01 MiB thumb_up0thumb_down

07.06.2020 - 09:36:28
03
Filfo, vystihol si to presne, potrebujem univerzálny bike a uvedomujem si, že taký neexistuje. Gravely sú teraz trendy, len sa mi to zdá podobná evolúcia ako od mtb ku cross (pridáme rýchlosť, necháme trocha priechodnosti terénom) len toto je naopak. Pridáme cestaku obratnosť a priechodnosť v teréne. Ten gravel je oproti crossu určite rýchlejší, ale v teréne bude ešte stále lepší cross, nie? Inak je podľa mňa otázka času, kedy začnú montovat na gravel odpruženie a zas je to lepšie do terénu. Mne trocha vadí, keď som na bicykli natiahnutý s krkom hore a môj starý HT ma už dosť vytriasol, preto asi gravel nie. Ale dik a krásne fotky!
07.06.2020 - 09:47:11
00
Zavisi od terenu. Gravel ako taky je skor adventure bike na dlhsie trasy s roznymi moznostami uchopu a sportovym posedom. Mimochodom niektore uz maju odpruzene vidlice, dokonca uz su i celoodpruzene. Cross je pohodovy bicykel s viac vzpriamenejsim posedom na bezne i dlhsie trasy. Co k nam este nedorazilo je monstercross ako nieco medzi xc a gravelom alebo clunker ako fun mtb postaveny podla prvych bikov.
Ak by som chcel univerzalny bicykel na pouzitie ako pises tak vezmem skor nejake mtb so 100-120mm vidlicou, trailovejsou geo a druhou sadou uzsich kolies. Ono nemusi ist clovek rychlo ani pohodlne aby si uzil trail, aj na horsom bajku pomalsie to vie byt zabava.
07.06.2020 - 11:15:50
00
širšie plášte na asfalte asi nebudú žiadne terno. .

ha,vraj žiadne terno... posielam screen z videa kde som išiel po rovine tak že oboma rukami som držal mobil a natáčal, netvrdím že tak pôjdem ktovieako dlho ale minule som išiel 4 km za žiletkárom v kuse 40km/h, no on potom na jednej križovatke odbočil inde ako som pokračoval ja, tak som si zas išiel svojich 30-35 lebo som už stratil motiváciu ... pneu 29 x 2,2
08.06.2020 - 08:10:31
00
Dik a aký máš najťažší prevod?
08.06.2020 - 08:12:57
00
no najťažší 40x11 ale tam som išiel 40x13,na tej 11-ke idem málokedy,ja radšej točím kadenčne nie silovo, ten Rock Machine čo si sem dával má vpredu 36/26... veď si to nahádž sem :http://www.gear-calculator.com/ -prevodníky,kazeta,kolesá,kadenciu... mne tam vyšlo že 36x11 je cca to isté ako 40x13 a keď sa t to bude zdať málo tak urobíš ako písal matko001,dáš väčšie prevodníky
08.06.2020 - 12:40:23
00
keyboard_arrow_up