Ahojte,
toto je sice moj prvy prispevok, ale nie moja prva navsteva tu na fore.
Minulu sezonu som oprasil svoj stary horacik a dal mu na cestach celkom dost zabrat. Tento rok som sa ale rozhodol to skusit tak ako sa patri, a to rovno s cestakom. Pre zaciatok by som vsak nechcel kupovat cisto novy kus, radsej z inzercie/bazaru (aj moj limit je dost nizky). Dovod je jednoduchy - neviem este ci na cestak mam (v zmysle schopnosti a zrucnosti) :P
Co mi ale v poslednych dnoch vrta hlavou je aka velkost ramu je pre mna vhodna. Moja vyska je 185cm. Sedel som uz na dvoch cestakoch (na skusku) velkosti 58cm a na oboch som mal pocit, ze su akesi male. Ale ten pocit som odvodzoval od zvyku z horskeho. Kedze s cestnymi bicyklami skusenosti nemam, tak to mozno aj tak ma byt. Len to bol taky prvotny dojem (hlava prilis nizko, ruky prilis vpredu dole a tvar do zeme). Ma to byt tak?
Tak by som vas (vzdelanych) chcel poprosit o radu ako mam postupovat pri hladani toho spravneho ramu. Z navodu, ktory som nasiel (url) vyplyva, ze velkost cestnych ramov sa odvodzuje podla vnutornej dlzky noh. Tu som nameral nieco okolo 86 cm. Co podla tabulky na danej stranke este spada aj pod 58.
Viem, bicykel musi sadnut, najlepsie je vybrat podla citu. Ale ako mam vybrat citom, ked este neviem co mam pocitit ako "to spravne"?

Aby som to zhrnul kratsie. Mam vysku 185cm, vnutornu dlzku noh 86cm (asi), aku velkost ramu mam hladat (len podla sedlovky alebo aj inych rozmerov)?

Snad sa niekto najde. Vopred vdaka :)
16.03.2010 - 21:38:00
00
Fúha, mám o centi menej ako ty, dlžku nôh rovnakú a vozím včuleky tri 56ky - Spešl sloping, Olmo - antisloping a Miele - klasika vodorovná trubka. Najlepšie sa cítim na slopingu, resp. minule som mal možnosť sa previesť na Cervéle 54ke sloping a ak budem riešiť daľší rám pôjdem do neho. Mám rád trinástky predstavce a štyristovky sedlovky, na špurty aj celkovo kôli ovládateľnosti je menší rám lepší. Ak ale jazdíš švihy v jednej polohe po takmer bezzákrutovej ceste (BA - hrádza, etc.) väčší rám bude na ceste istejší, sorry za slovo, ale teda ťažkopádnejší. Čisto teoreticky by mal byť žiletkár dynamický, hravý a hladne neobmedzovaný rámom. Ja by som určite až 58čku neriešil.
17.03.2010 - 16:40:56
00
Ahojte,
toto je sice moj prvy prispevok, ale nie moja prva navsteva tu na fore.
Minulu sezonu som oprasil svoj stary horacik a dal mu na cestach celkom dost zabrat. Tento rok som sa ale rozhodol to skusit tak ako sa patri, a to rovno s cestakom. Pre zaciatok by som vsak nechcel kupovat cisto novy kus, radsej z inzercie/bazaru (aj moj limit je dost nizky). Dovod je jednoduchy - neviem este ci na cestak mam (v zmysle schopnosti a zrucnosti) :P
Co mi ale v poslednych dnoch vrta hlavou je aka velkost ramu je pre mna vhodna. Moja vyska je 185cm. Sedel som uz na dvoch cestakoch (na skusku) velkosti 58cm a na oboch som mal pocit, ze su akesi male. Ale ten pocit som odvodzoval od zvyku z horskeho. Kedze s cestnymi bicyklami skusenosti nemam, tak to mozno aj tak ma byt. Len to bol taky prvotny dojem (hlava prilis nizko, ruky prilis vpredu dole a tvar do zeme). Ma to byt tak?
Tak by som vas (vzdelanych) chcel poprosit o radu ako mam postupovat pri hladani toho spravneho ramu. Z navodu, ktory som nasiel (url) vyplyva, ze velkost cestnych ramov sa odvodzuje podla vnutornej dlzky noh. Tu som nameral nieco okolo 86 cm. Co podla tabulky na danej stranke este spada aj pod 58.
Viem, bicykel musi sadnut, najlepsie je vybrat podla citu. Ale ako mam vybrat citom, ked este neviem co mam pocitit ako "to spravne"?

Aby som to zhrnul kratsie. Mam vysku 185cm, vnutornu dlzku noh 86cm (asi), aku velkost ramu mam hladat (len podla sedlovky alebo aj inych rozmerov)?

Snad sa niekto najde. Vopred vdaka :)


Odmeraj si vysku od rozkroku (ako budes sediet) po zem

potom si daj vyska rozkroku x 0,65 +1,5
to by mala byt tvoja vyska ramu na + - 1cm
ostatne veci doladis predstavcom, popripade sedlovkou .
Ak nieco nebudes vediet, kludne napis PM
17.03.2010 - 20:00:14
00
Odmeraj si vysku od rozkroku (ako budes sediet) po zem

potom si daj vyska rozkroku x 0,65 +1,5
to by mala byt tvoja vyska ramu na + - 1cm
ostatne veci doladis predstavcom, popripade sedlovkou .
Ak nieco nebudes vediet, kludne napis PM


Teraz pride asi necakane primitivna otazka, ale chcem to pochopit spravne. Vyska od rozkroku (ako budem sediet) po zem - cize s mierne pokrcenou nohou od rozkroku po chodidlo (ako keby som si skusil tak zastat len na zemi), alebo ako by som sedel na bicykli, teda + vyska medzi zemou a nohou na pedali?
Ak to mam merat v stoji na zemi, tak mi to vyslo nieco okolo 56 cm +- 1cm (podla toho ako som pokrcil nohu).

Prepacte mi, ze som mozno az taka lama, ale tusim, ze tieto merania su dolezite. Hlavne, ked chce clovek na bicykli stravit viac casu nez 10 minutova jazda do obchodu/prace/na postu.

Ak by mi bola lepsia velkost 56, co je mozne samozrejme, ktory rozmer ramu to je? Pre priklad to bude stacit aj toto dufam:
www.merida.sk
?
(tipujem C, spravne?)
17.03.2010 - 21:48:15
00
normalne sa postav rovno a zmeraj vysku od rozkroku po zem a potom to vypocitaj podla toho vzorca
17.03.2010 - 21:53:47
00
Presne tak, na tvojom diagrame rozmer "C" označuje veľkosť rámu. Inak hintie výpočty sú bezvýznamná somarina.
17.03.2010 - 22:22:00
00
Vdaka za odpovede. Nakoniec to vyzera tak, ze skoncim (alebo vlastne zacnem) s 58ckou (aspon dufam, ze sa podari). (Z dovodu situacie a vyberu.).
Chcel by som sa ale spytat, mam vyhliadnuty 2rocny Dema Alvito. Bol by vhodny na zaciatok (a do buducna)? Chcem tym povedat, ako je na tom Dema s cestakmi? Vyplati sa?
20.03.2010 - 23:02:45
00
i64.servimg.com

pre teba stači vel.M alebo L a kratši predstavec
02.04.2010 - 14:12:18
00
Nakoniec to vyslo na L a mam taky pocit, ze to mohlo byt skor M. Teraz je uz ale neskoro.
Takze mozem riesit predstavec :)
02.04.2010 - 20:43:09
00
Zdravim.
Taktiez riesim velkost ramu na bicykel Haibaik Tour RC. Moja vyska je 183cm a dlzka nohy 87-88cm. Prikladam link na tento bike kde su uvedene parametre/ja sa v tom moc nevyznam/:http://www.kubicasport.eu/produkt/2655/Haibike-Tour-RC-2011/
Dakujem vsetkym za odpoved.
14.01.2012 - 16:19:04
00
takisto su podla mna vssetky tie vypocty hovadina...mozno skor na priblizenie o co ide...
vsak vsetky normalnejsie bike shopy,resp. by mali mat predajcov,ktori musia vediet poradit...ak nie,staci zajst,alebo napisat do hocijakeho cyklo klubu,ze chces poradit,ked to ten hlupak v obchode nevie..
takto som sa popalil v najvacsom BA obchode KAKTUSe...2ja dotycni predajcovia nevedeli ani to ze existuju nejake wide tretry,tak som sa im pekne krasne zasmial do tvare,ze ked ich to nebavi,naco tu vlastne su...a to mi zacal tlacit kalerabi ohladne SIDI,ze tie mi budu dobre..dalsi facepalm

ako pisem,treba skusit,to je otazka skusania a nie forovania
15.01.2012 - 10:59:20
00
Zdravim.
Taktiez riesim velkost ramu na bicykel Haibaik Tour RC. Moja vyska je 183cm a dlzka nohy 87-88cm. Prikladam link na tento bike kde su uvedene parametre/ja sa v tom moc nevyznam/:http://www.kubicasport.eu/produkt/2655/Haibike-Tour-RC-2011/
Dakujem vsetkym za odpoved.

Ja by som ti odporučila 56ku. Nie je to iba o dĺžke nohy. Je to aj o dĺžke hornej rámovej trubky. Keď si kúpiš veľký bajk tak si síce môžeš nastaviť sedlo nižšie avšak keď sa budeš pri jazde držať za páky tak budeš veľmi natiahnutý. Najlepšie je však ísť do predajne a vyskúšať si oba bicykle.
15.01.2012 - 11:18:43
00
keyboard_arrow_up