Zdravim.
Planujeme na leto vylety s nasimi detmi na bajkoch (deti v sedackach - zadnej) a hladame pre tento ucel vhodne bajky v nizsej cenovej relacii (max 400Eur za bajk). Z toho co som vycital na tomto fore som zatial rozmyslal takto:
vylety s detmi = pekne pocasie, prevazne asfalt, sem tam nejak lesna cesticka ci luka (vyslapany chodnik), rozvazna, pokojna jazda, mierne zakruty, plynuly prejazd atd. Tak max 60km za den, parkrat do tyzdna, resp vikendy.
Z toho mi vyplynulo, ze by sme sa obzerali po crossovych/trekovych bajkoch, s V-brzdami a kvoli hmotnosti, cene aj jednoduchosti asi aj pevne vidlice (v nasich moznostiach tie odpruzene vraj za vela nestoja, necham si poradit).
Skor ako kúl ficury (kotuce, pruzenie) by som uprednostnil kvalitnejsie V-brake, kvalitnejsie packy brzd (ziadne plasty) a tiez pedale (urcite nie plastove).
Poradite mi, do akeho bajku ist? Alebo co na bajku hned pri kupe vymenit, resp skor za ake komponenty?

Kupovat budeme 2ks bajkov, pre mna 186cm/96kg asi 21palcovy ram, pre zenu 173cm/70kg asi 17-18 pansku geometriu (18ku skusala, ale citila sa neisto, vysoko), kazdy za 300-400Eur max. Zena preferuje pansku/unisex geometriu, ale bude ochotna vyskusat aj damsky, len aby jej sedel. Tiez je nutne brat do uvahy hmotnost: mam 96kg, dieta 15, plus sedacka 4kg, samotny bajk napr 15kg a sme na celkovej hmotnosti 130kg+daka vybava. Aby to pohonne ustrojenstvo nevzdalo po prvom vylete.

Dalej je tu este jedna vec: mam starsi bajk Merida Kalahari tusim 570 (secondhand), tusim 20" ram, 26" kolesa. Problem je, ze sa mi na nom sedi zle, som akosi nakloneny dopredu, ruky mi strasne trpia, riaditka su velmi uzke a asi nizko, plus sedacka vysoko kvoli noham, akoby mi bol bajk kratky. Stale prehmatavam na rohy, aby som ulavil rukam. Neviem, ci je upravou riaditok a predstavca mozna uprava polohy na nieco pohodlnejsie, k tomu uzsie plaste (zmena velkosti kolies asi velmi nie). Ide mi o to, ze ostatok bajku sa mi javi ako kvalitny a funkcny (predsalen ako novy to nebol uplny lowend). Neviem sa rozhodnut, ci radsej kupit novy pre zenu a ja si upravim stary (ak to ma zmysel), alebo stary predat a kupit radsej dva nove. Na novych sa obavam nizsej kvality lebo nizsia cena.

Ak by sa tu nasiel niekto zo ZA, ze by sme sa pozreli na tu Meridu, bol by som rad. Staci sa ozvat, doveziem, ukazem, pozvem na pivo, odveziem domov, nie je problem :)

Inak, pozeral som bajky Dema, CTM, Kellys, Kenzel, Riverside (decathlon, ale tu fakt neviem)

Dakujem za kazdu radu.

Prílohy:

merida.jpg
merida.jpg 286.73 KiB thumb_up0thumb_down

04.03.2020 - 11:23:24
00
Ahoj, ten bike si síce neodfotil zboku ale vyzerá to tak, že ti je malý. Máš sedlo neúmerne vysoko riadidlám pre také jazdenie ako spomínaš, že pohoda, pomaly.... a celý tlak tela máš na rukách lebo si predklonený. Keď si pozrieš nejaký pánsky krosový bicykel, napr. https://www.ctm.sk/bicykle/tour/tranz-1-0/matna-army-zlta/ tak tam je šanca, že by si mohol sedieť viac vzpriamene ak si vyberieš vhodnú veľkosť - vidíš, že konkrétne na tomto je aj výškovo nastaviteľný predstavec, či by ti mohlo pomôcť si zvoliť komfortnp jazdeckú pozíciu. Ideálne je ísť do nejakej predajne a vyskúšať si sadnpť na bicykel adekvátny tvojej postave a skúsiť, či budeš menej predklonený.
Inak medzi krosovým a trekovým je rozdiel vo výbave, že krosový je viac na šport, bez doplnkov a trekový má v cene už napríklad stojan, nosič, blatníky, ...
https://www.ctm.sk/bicykle/tour/tranz-1-0-trek/matna-army-zlta/
04.03.2020 - 11:53:20
00
Skôr nejaký Kellys Carter, Carson...
04.03.2020 - 12:03:28
00
Ja som sa raz vozila na takom niečom ako Carter, že to malo tie ohnuté riadidlá a skoro som sa zabila 5x za deň, asi zvyk ale bolo mi to hrozne nestabilné :) držíš to ako keď šoféruješ autobus :) je to zrejme vec zvyku
04.03.2020 - 12:17:50
00
Zas mne to príde celkom pohodlné... Na velamose to mám a po meste je to najlepší bajk
04.03.2020 - 12:30:07
00
Tak teda dakujem v potvrdeni toho, co som tusil: Meridu poslem do sveta...Co sa tyka novych bajkov, na co sa zamerat? Alebo moc nespekulovat a proste si vybrat vzhladom na cenovu kategoriu?
04.03.2020 - 13:11:20
00
Pri tej cene veľa nenašpekuluješ, jandôležitejšie je zvoliť správnu veľkosť rámu aby sa vám na tom pohodlne sedelo a žene asi dobre zoskakovalo nech dieťa "nevykydne" pri manipulácii s bicyklom :) AK chceš na to dať zadné samonosné detské sedačky (nie tie na nosič) , tak si bike primeraj k tým sedačkám, či to bude pasovať, čo by síce na veľa percent malo, ale stalo sa mi, že samonosná sedačka, teda jej úchyt o bike kolidoval s úchytom na radiace lanko, ktoré išlo dole sedlovou rúrou. Niektoré úchyty sú na to prispôsobené, ale pre istotu :) A zaujalo ma, že riešiš pedále, čo je podľa mňa dobre lebo tie dokážu dosť zmeniť pohodu jazdy najmä ak idete v mäkých teniskách či inej rekreačnej obuvi. Tie bežné pedále, ktoré sú na bicykloch od novoty osadené nemajú podľa mňa dosť veľkú plochu a tie vlnité zúbky po obvode si myslím sú oničom a napríklad tieto lacnejšie platformy (mám ich na druhom biku) sú omnoho komfortnejšie a držia nohu a poskytujú väčšiu plochu opory chodidla. A teda pri vybranommodely sa s predajcom poraď ohľadom tej nosnosti bicykla, ak si na hrane okolo tých 120 kilo, radšej sa opýtaj :)
04.03.2020 - 13:36:42
00
Ahoj, zhodou okolností mám podobnú výšku a riešim presne ten isty tip bicykla ako ty, dokonca aj v tej istej cenovej relácii. Tak reku či si niečo poriešil, alebo medzi čím si sa rozhodoval. Vďaka za odpoveď.
29.04.2020 - 18:50:55
00
poriesil som bike z druhej ruky za cca 200 eur od starostliveho typka
29.04.2020 - 19:23:24
00
Nepredas? 😃
29.04.2020 - 20:48:20
00
mozno aj hej :) kupoval som to v case ked zacali opatrenia kvoli korone, tak bol trosku zhon pri kupe a skusanie bolo velmi narychlo a este som nemal moznost ho poriadne testnut...takze je mozne, ze nakoniec este pojde do sveta ak mi nesadne pri dlhsej jazde :D
29.04.2020 - 21:27:49
00
Skoda, ze teraz nehlasia pekne pocasie, cez vikend si mohol testnut a ja som mohol mat novy bike. 😉...ale ak nahodou by si chcel ist do predaja tak napis a mozno sa dohodneme . 🤝
29.04.2020 - 22:51:02
00
keyboard_arrow_up