Čaute, čítal som na fóre názory na Planét X biku, no nenašiel som konkrétne info, ktoré hľadám. Máte niekto priame skúsenosti s ich bokom, prípadne rámom?
Mám Trek Madone 3.1, rozmýšľam, či by sa mi oplatilo ho vymeniť, za Planét X EC130E? Na mysli mám najmä rám, komponenty si pokladám sám. Ďakujem.
p.s. Chcem Aero rám.
13.01.2019 - 19:29:58
00
Co ocakavas od vymeny ramu ? Najprv si zodpovedz na tuto otazku a potom sa bude dat od toho odrazit a posudit, ci sa ti pripadna vymena oplati alebo nie.
13.01.2019 - 20:39:14
00
napíš Optimusovi, vyskladal si cesťák na ich ráme... v pomere cena/výkon sú tie biky dobre ohádzané, kvality by som sa nebál
13.01.2019 - 22:04:20
00
Mám z PlanetX doma na bicykli jednu karbonovú vidlicu, ale na reze krku je vidno, že materiál nieje čistý karbón, ale dvojzložkový materiál, vonkajšia polovica karbón, vnútro vyzerá skôr ako sklolaminát...takže neviem, či ich rámy nemajú podobnú skladbu....ale v UK si pomer ceny a výkonu pochvaľujú.
14.01.2019 - 13:51:22
00
Ziadny karbonovy bike nie je len z krabonu. Je to vzdy minimalne dvojzlozkovy kompozit - karbonova tkanina a nieco co to trzi pokope - rozne zivice a podobne.
27.01.2019 - 21:32:36
00
To je jasné, ale veľa výrobcov to trochu oje*áva a ako spodnú "neviditeľnú" vrstvu použijú sklenú tkaninu, čím samozrejme šetria €€€, no kompozit stráca zo svojej pevnosti.
A Lukas Si poukazoval na toto.
28.01.2019 - 09:11:26
00
Krk vidlice sa robí väčšinou z kombinácie uhlíkového vlákna a aramidu (uhlík/kevlar), kvôli pružnosti a zároveň aj kvôli bezpečnosti, pretože, keď sa doláme uhlíkové vlákno, je ostré ako skalpel, no pri aramide ostane diel pokope, teda minimalizované ostré hrany.
28.01.2019 - 09:29:00
00
To je ten lepší prípad správneho použitia materiálu, ale našiel som raz nejaký článok, kde spomínali lacné čínske sedlovky, ktoré boli robené spôsobom, že až úplne vrchná viditeľná vrstva bola uhlíkové vlákno, zvyšok sklotextil. Spomínali tam, že rovnaké praktiky používajú/li aj niektorí renomovaní výrobcovia komponentov, dokonca aj pri výrobe rámov. Nie som si istý, či to bolo na fóre alebo priamo článok na webe, ale bolo tam aj pár zaujímavých fotiek, skúsim ho ešte pohľadať.

Na druhej strane, neviem ako reálne dokáže pokaziť vlastnosti také spájanie sklenej a uhlíkovej tkaniny. Prax v obore nemám, ale z toho čo som čítal sa prakticky stratia všetky výhody uhlíka, pretože zjednodušene povedané - súčiastka je taká pevná ako najslabší článok. K tomu by si AdMich vedel asi napísať viac, no patrí to už do inej témy.
28.01.2019 - 09:55:00
00
Sklenná tkanina zas nie je zlá, no mechanickými vlastnosťami sa uhlíku nevyrovná...ani váhou. Je hlavne lacnejšia.
Ich kombinácia však často spôsobí problém - pri vyššej teplote sa sklo rozťahuje no uhlík takmer vôbec. Čiže môže dôjsť ku delaminácii.
28.01.2019 - 18:16:53
00
pozrite si na youtube festka bicykle, chalani tam vysvetluju preco sa pouziva aj sklenne vlakno v karbonovych ramoch
05.09.2019 - 22:38:50
00
keyboard_arrow_up