OT:> Roundup duoaktiv je preukazatelne skodliva latka, v USA uz prebehol sudny proces, kde pracovnik dokazal, ze mu sposobil onkologicke ochorenie. V EU je v stadiu zakazovania a stiahnutia z trhu. Vo FR je uz nelegalny. U nas sa planuje nasledovat priklad EU. tulenik rychlo sa predzasob!

Vedecky dokazat neskodnost, sa neda. Nieje mozne preukazat ani len ucinok lieciv inak, ako statisticky na velkej skupine pocas dlhodobeho, extremne financne narocneho, klinickeho skusania. Ako si myslis, ze budu testovat nezavadnost, nechaju to dychat a pit par 100vak ludi po 10 rokov a az sa nikomu nic nestane potom to pustia na trh? A to najlepsie vo vsetkych kutoch sveta, lebo u lieciv sa stava, ze co zabera Japoncom nezabera Hispancom.... Preto je podmienka testovania pre kazdy trh zvlast. Vedecky pristup je: Nie je nam znama ziadna skutocnost preco by to malo poskodzovat zdravie = je to bezpecne.

Glyfosát moze byt kludne bezpecny, ale dalsie latky ktore su tam pridane ako stabilizatory uz bezpecne byt nemusia a tie nikto ani len posudzovat nemusel.

Radiacia a jej dopad na zive bunky je zlozita tema, lebo nikto tomu v skutocnosti nerozumie. Su miesta kde je radonu tolko, ze by tam mali ludia dochnut a ziju a potom su zdokumentovane pripady, kde pocas pravidelnych vysetrenim CT vyvolali onko-ochorenie. A to nie je spekulacia, to je fakt preto su obmedzene mnozstva scanov aj u pacientov v klinickom skusani, kde to plati sponzor. Ja si myslim, ze to bude mat nieco spolocne s tym, ze ak sa narodis v oblasti, kde je radiacne pozadie vysoke, tak sa telo dokaze viac ci menej adaptovat, ak nie je to pre tvoje bunky sok.


tulenik Zjavne som ta mojim prispevkom nasral, co voebec nebolo cielom. Ospravedlnujem sa ti. Ale prosim vynechaj osobne utoky na diskuterov. To, ze s niekym nesuhlasis resp. dokonca napisal nieco hlupe, este nieje dovod ho osobne atakovat. Verim, ze si schopny aj komunikacie na urovni, tak sa nenechaj stiahnut do osobnych utokov, ked ti dochadzju argumenty. Nevediet nieje hanba, byt hulvat ano. :!:

"We must remember that in the end nature does not belong to us, we belong to it.” -Grey Owl
Survive with Confidence.
https://www.confidence.sk
https://www.strava.com/athletes/kenai

21.08.2019 - 11:49:50
06
Toto je celé bullshit. Vopred sa ospravedlňujem za wall of text a poprosím adminov o nejaký vhodný editačný zásah, lebo tu sme absolútne off topic.

a) Súdny proces nedokazuje a ani nemá ako dokázať, či je alebo nie je látka karcinogénna. Na to sú epidemiologické štúdie, pokiaľ možno na čo najväčších súboroch ľudí a s čo najdôkladnejším vylúčením akýchkoľvek koincidencií. To nemá sudca šancu ani pochopiť, ani vyhodnotiť. Sudca tak max. posúdil, či sa dajú zákony pospletať tak, aby niekto dostal nejaké prachy za to, čo váľa na glyfosát.
"Rýchlo sa predzásob" - tento triumfalistický výmet "ale som to tomu vedcovi nandal" u mňa vedie akurát k pokrčeniu plecami, že miliardám vymetencov dáme niečo kde bola slušná snaha, aby to bolo čo najviac eco friendly, a tí vypatlanci to ideologicky umlátia a namiesto toho budú samozrejme že používať iné herbicídy, nuž ale či neškodnejšie, o tom sa porozprávame, keď splačú nad následkami. Aký máš iný porovnateľne neškodný totálny herbicíd, použiteľný na to, na čo glyfosát je - na umožnenie pestovania plodín tam, kde by ich normálne buriny nepustili k slovu? Agent Orange? (Inak nebyť dioxínu ako nečistoty, ten by ešte nebol z najhorších...)
Ono je to aj o tom, že keď nebude mať polka trópov čo do huby (toto im konečne umožnilo dopestovať aspoň dačo) tak sa pohnú na veľkú radosť kotlieb a podobných vymetencov :D hádaj kam. Len to akosi otvára druhú otázku, že či vzhľadom na globálne oteplenie nebudeme mať onedlho tie isté problémy tu.
Aby sme si osviežili pamäť, čo sa používalo (a teda by sa zrejme znovu muselo používať):
https://www.crediblehulk.org/index.php/2015/06/02/about-those-more-caustic-herbicides-that-glyphosate-helped-replace-by-credible-hulk/
a keď už dávam Hulka
https://www.crediblehulk.org/index.php/2015/06/02/glyphosate-toxicity-looking-past-the-hyperbole-and-sorting-through-the-facts-by-credible-hulk/
alebo rozobratý ďalší rádobypaargument
https://www.crediblehulk.org/index.php/2017/12/10/glyphosate-and-the-gut-microbiome-another-bad-argument-annihilated/
b) Že je niečo niekde zakázané, nie je dôkazom ničoho ného okrem toho, že sa nejaký prepnutý politišn išiel ukázať, aký je on "ochranca", prípadne dostatok prepnutých aktivistov skákalo s pokreslenými handrami. Nemá to nič s realitou, ale s túžbou podliezť voličom. Ako vznikajú zákony, a aké, by mohlo byť v tejto džamahírii každému jasné - nejde o realitu, ide o tzv. záujmy.
c) nijaká "absolútna neškodnosť" neexistovala, neexistuje a nebude existovať. Toxicita je otázka dávky a navyše každý je aj tak mutant, takže môže mať zrovna on smolu. Takže sa proste preukazuje, že riziko je dostatočne blízke nule. Mimochodom, smrteľná dávka vody existuje tiež a tiež sa dá prekročiť, pokiaľ máš dostatočnú smolu, alebo dostatočné prázdno v hlave.
Mimochodom, keďže do toho nevidíš, nemáš duncta koľkokrát sa pri odhade bezpečnostných limitov, napr. pri prepočte LD50 z myšiaka, patkaňa či wopice (nie tej zo slivovice) použije bulharská konštanta x10... samozrejme že to má nejaký význam, napr. si stačí porovnať LD50 metanolu 7,3 g/kg myš, 12,9 g/kg potky, 14,2 g/kg zajo - zjavne tam JE variabilita, ale nie je (spravidla) rádu 10x; BTW zlý zlý metanol, za sociku "zvlášť nebezpečný jed", je v skutočnosti iba "látka zdraviu škodlivá" - za jed považujeme spravidla látky, ktoré killnú dospelého pípla v dávke 10 g a menej, teda +/- polievková lyžica). Podotýkam, že tá desina sa v celom postupe risk assessmentu použije NIEKOĽKOKRÁT. Takže aproximované toxikologické hodnoty sú veľmi pravdepodobne rádovo prestrelené. Presnejšie, niekoľkorádovo prestrelené.
Je pravdou, že reálne LD50 pre človekov získame len ak:
1. urobia dostatočne kvalitný experiment v japonskom koncentráku,
2. urobia dostatočne kvalitný experiment v nemeckom koncentráku (na počudovanie, tam premrhali kopu ľudského materiálu na podstatne väčšie blbosti - lebo ideológia),
3. otrávi sa dostatočný počet píplov (napr. pri profesionálnej expozícii alebo nejakých prevádzkových nehodách),
4. niektoré krajiny občas naozaj niečo testovali na nie-tak-celkom-dobrovoľníkoch, najviac takýchto dát pochádza z USA, ale samozrejme nielen.
d) prevzaté info z bežnej tlače býva často úplný nezmysel, z tendenčnej tlače (od bulváru cez kadejaké "lajfstajl" plátky a plátky hardcore oponentov) sú nezmysel na druhú a vyššie exponenty (pripomínam: novinárka po 5 min hustenia bullshitu do hlavy zobrala existenciu ropáka ako fakt)
e) my, čo sme absolvovali nejakú tú dozimetriu, radiačnú hygienu a rádiobiológiu rozumieme tomu predsa len viac, ako niekto, a to by som podčiarkol, nie je schopný absorbovať ani pravidlá pravopisu a snaží sa tu cvičiť RNDr. PhD. z "rovnakého alebo súvisiaceho odboru" výňatkami z bulváru. Problém je ten, že ty keďže o tom nevieš ani hovno, nemáš ani základnú sebakritiku. Ja viem, aký je stav poznania, a preto ju mám, hoci sa to tebe pri jeho absolútnej neznalosti nezdá. Dunning & Kruger at their best.
f) čo sa týka akože súvisu počtu a druhu RTG vyšetrení s nejakými nádormi - na nádore nie je podpis "Toto je odo mňa. Fotón RTG žiarenia s energiou 40 keV." (podobne sa naň nepodpíše ani, čo ja viem, fenantrén či benzén). Takže tvrdiť o nádore X že vznikol činiteľom Y je v drvivej väčšine prípadov akosi, ehm, priodvážne. Sú veľmi zriedkavé výnimky, napr. karcinóm štítnej žľazy po vnútornej kontaminácii rádionuklidmi I by sme sem mohli zaradiť (musí to byť niečo, čo je normálne vzácne a v určitej skupine naopak "bežné"). A toto práve pri RTG vyšetreniach akosi nenastáva.
Keď už sme pri tom, tak v takej Hirošime a Nagasaki sa síce pozorovalo 40 % zvýšenie hematologických malignít a niečo cez 10 % zvýšenie solídnych nádorov, ale viacmenej výhradne sa to týkalo populácie zasiahnutej dávkou nad 1 Sv. To je rádovo 1000 takých bežných RTG vyšetrení. Z takej dávky už máš bez diskusie ACHO. A čo je ešte lepšie, tak v absolútnych číslach ide o také číselká, že to robí predstavu vojny vedenej taktickými jadrovými údermi celkom prijateľnou (čo je dosť znepokojivé :D).
g) "ja si myslím" tiež nie je argáč. Mimochodom, to, čo napadne teba a alertérske plátky, veľmi pravdepodobne napadlo niekoho, kto sa v tom aj vyzná, ešte predtým, ako si vôbec bol vo výhľadovom pláne. V už spomenutom Ramsare, ale nielen, sa na túto tému robia dlhodobé pozorovania a milosrdne povedané, výsledky, čo sa týka nejakej "adaptácie", sú nepresvedčivé (v tej najzaujímavejšej oblasti žije iba asi 2000 píplov, celé mesto má asi 30 kilopíplov). Skôr to je tak, že keďže darwinistické organizmy (teda tie, čo majú genóm - čo bolo predtým, je značne "open to discussion" a darwinistická evolúcia funguje IBA ak je prítomný genóm) vznikli v dobe, kedy prirodzené pozadie bolo o nejaký ten rád vyššie, tak reparačné mechanizmy museli byť tomu úmerné. A tak nejako nám to zostalo. Moreover, toto čo tu predvádzaš je skreslená predstava o evolúcii - jedinec sám sa, zjednodušene povedané, nemení a neprispôsobuje nijako, ale tak, ako sa jeho genóm vyskladal, je vyprdnutý do prostredia a ak to s tým genómom nedá až do toho štádia, kedy zarobí potomstvo, tak sa daný genóm neprenesie ďalej. Zmeny sa dejú mutáciami (čiže mutácie nie sú zlé-zlé, ale sú hýbateľom evolúcie). A že by sa lokálna populácia nejako špecificky adaptovala by mohla byť pravda v tom prípade, že by to ako v kysuckom UDH a podobných končinách bola uzavretá, nemigrujúca populácia, s vysokým stupňom endogamie (inbreedingu), kde nikto neprichádza/neodchádza. Čo je v meste na pobreží Kaspiku, na ceste okolo J brehu, a navyše centre provincie Mazandaran, ako hovoria bratia Angláni, pretty unlikely.
Inak, čo sa deje pri vyšších dávkach, vieme celkom dobre. Problém je, že pri nízkych dávkach ťažko rozlíšiť, či sa vôbec niečo deje, či tam je alebo nie je nejaký prah etc. A čím mizivejší efekt máš, tým väčší štatistický súbor treba a tým dôkladnejšie z neho treba vyhádzať to, čo mohlo vniesť ďalšie vplyvy. (A samozrejme, korelácia neznamená kauzalitu.)
Prepnutí alertéri to robia presne opačne, v túžbe niečo dokázať bezostyšne dáta zaserú, alebo si povyberajú, čo sa im hodí do krámu (viď IARC).

Pri takýchto bumerangových krávovinách presne viem, aké pocity majú baby, ktoré musia zas a znova bojovať proti kadejakým hyperkresťo ovládačom cudzích životov a materníc, a to v 21. storočí a v strede Európy.

And finally, "dochádzanie argumentov" sa nekoná. Lenže argumenty sú zbytočné tam, kde ich recipient ani nemôže pochopiť, keďže už len na to, aby im rozumel, by musel mať za sebou prvý stupeň zodpovedajúcej VŠ (takže nie právo, filozofiu či informatiku, aj keď informatik by sa mohol pomerne rýchlo dostať napr. do bioštatistiky či genomiky a byť v tejto oblasti použiteľný) len na to, aby "chytil jazyk nášho kmeňa" a vedel, čo sa vie a +/- čo je možné.

Lapierre Zesty 514 (http://www.bike-forum.cz/fotogalerie/nase-biky/detail-6367.html)
Pell's Razzer Pro + RockShox Reba Race + some modifications

Všichni jsou zákeřná hladová klíšťata
jsou na svých prdelích vzájemně přisátá
a když se poslední na první zavěsí
pak z jeho prdele vlastní krev saje si


Naposledy upravil tulenik dňa 21.08.2019 - 14:22:35, celkovo upravené 1 krát.

21.08.2019 - 14:14:31
03
tulenik napísal:
...Aký máš iný porovnateľne neškodný totálny herbicíd, použiteľný na to, na čo glyfosát je - na umožnenie pestovania plodín tam, kde by ich normálne buriny nepustili k slovu?


Motyka!

Zbytok tldr, sory ale ste fakt OT.

https://www.strava.com/athletes/22562767

21.08.2019 - 14:21:41
02
bubbic napísal:
Motyka!

Well. A že máš nakŕmiť 8 miliárd hladných krkov, nehovoriac o tom, že treba zaplatiť aj neuveriteľné množstvo motykovačov (plus liečiť následky motykovania), si do bilancie započítal? Alebo to rátaš na obyvateľstvo Grónska, ovšem presunuté do ukrajinskej stepi? V tom prípade OK, dokonca časť z nich pravdepodobne umrie na naše bežné nezaujímavé infekty a bude to ešte ľahšie.

Lapierre Zesty 514 (http://www.bike-forum.cz/fotogalerie/nase-biky/detail-6367.html)
Pell's Razzer Pro + RockShox Reba Race + some modifications

Všichni jsou zákeřná hladová klíšťata
jsou na svých prdelích vzájemně přisátá
a když se poslední na první zavěsí
pak z jeho prdele vlastní krev saje si

21.08.2019 - 14:28:24
00
tulenik Tesi ma, ze vies ocenit for.

Mozno by ho niekto bral ako prvy cestak. Alebo je to uplny bullshit? Nema niekto skusenost?

https://www.alza.sk/sport/sava-road-carbon-5-0?dq=5482966

https://www.strava.com/athletes/22562767

21.08.2019 - 14:40:54
03
Hm, clovek nadobuda dojem, ze nam tu prispeiva clen korespondent SAV, s iq 180 +. Zaraza ma ale jedna vec; ked som chodil na skolu (skor exaktnu), spoznal som par ucitelov, ktori, (pri vsetkej ucte k tulenikovi) dosiahli zrejme viac vo vedeckom svete ako on a nemam pocit, ze by si boli vsetkym uplne isty, ani vo svojom odbore. Pamatam si aj zopar rovesnikov, ktori, neboli extremne kreativni, skor pracanti na poli vedeckom a prave ti tvorili skor militantnejsie jadro. Ja mu vlastne rozumiem, zjednodusenie pomaha fungovat v beznom zivote. Na jednej stane su savopici, plochozemci, chemtrailisti a na druhej vedci, ktori velakrat vykradaju sami seba, vzajomnymi dohodnutymi citaciami si zvysuju ratingy a pre ucely osvety (pre tych, nie uplne vymetenych, vypatlanych) prekladaju clanky do invivo magazinu 😉.
21.08.2019 - 14:56:18
03
tulenik sa tu už dlho prezentuje svojou bohorovnosťou tak neviem prečo vás to ešte prekvapuje. Od kedy som si tu od neho tu prečítal na margo obetí I. a II. sv.vojny že ich bolo vraj menej ako by sa patrilo, tak jeho názor mi je osobne na úrovni husacieho prdu, nech by mal aj desať titulov.
Skôr mi to pripadá že nie je veľmi vo svojej vedeckej spoločnosti veľmi obľúbený tak chodí ohurovať na cyklofórum bežných ,,commonerov´´ :)
Pardon za OT..
21.08.2019 - 16:36:59
05
Vo vede sa nehrá na "spoločnosť", ani na "obľúbenosť". Väčšinu kolegov z odboru nikdy fyzicky nestretneš, len pár čo zrazíš niekde na konferencii. Kde, mimochodom, ťažko stretneš niekoho, kto tliape ***** a myslí si, že by sme ich mali počúvať a ešte mu aj prikyvovať. Takže tvoje naivné predstavy prevzaté zo sociálnej dynamiky posádky dedinskej krčmy nie sú aplikovateľné.
Rovnako ako už min od 2002 neexistujú "členovia korešpondenti s IQ 180" - k čomu by som dodal len toľko, že keď už idem *****, tak by som si o tom mal niečo prečítať, napr. zákon o SAV 133/2002 Z.z.

Lapierre Zesty 514 (http://www.bike-forum.cz/fotogalerie/nase-biky/detail-6367.html)
Pell's Razzer Pro + RockShox Reba Race + some modifications

Všichni jsou zákeřná hladová klíšťata
jsou na svých prdelích vzájemně přisátá
a když se poslední na první zavěsí
pak z jeho prdele vlastní krev saje si

21.08.2019 - 17:50:35
01
Tak už dlho som sa nenasmial nad OT ???. Nie kvôli faktom a názorom, ale takúto obsahovú prestrelku by nikto nečakal pod názvom "Prvý cestný bicykel".
Ďakujem, make my day ?
PS: Pre bežného čitateľa, ktorý si prišiel pre radu mám odkaz... Určite si nekupuj bike značky ROUNDUP !!!?
PS2: Snáď sa opäť vrátime k téme ?
21.08.2019 - 19:15:05
014
Precital som si ostatne prispevky a ako clovek co sa intenzivne venuje psychologii (popri inych zaujmoch) a je clenom Mensa Slovensko by som buducemu docentovi Tulenikovi odporucil najst si ludi z podobneho kmena, teda napriklad ludi z vysoko nadpriemernym IQ kde mozno zisti, ze byt chytry nie je vsetko a aj iny clovek moze byt chytry a moze mat napriklad humanitne vzdelanie alebo zisti, ze ludia co robia vedecky vyskum su dost neprakticki v beznom zivote a s problemami co pre inych, menej chytrych, su jasnejsie a zrozumitelnejsie a dokonca by mu aj vedeli trosku pomoct keby sa nad nich mozno nepovysoval. Nebolo by na skodu aj viacej bicyklovat (ak su udaje na jeho profile spravne) a meditovat i ked s tymi frustraciami a kompenzacnym narcizmom by som to videl aj na nejaku psychologicku konzultaciu alebo si najst ineho cloveka (chapaveho a empatickeho), co je ochotny ho pocuvat a najst skutocny motiv, preco je taky aky je.
22.08.2019 - 11:11:34
013
Moja chyba, vzdy ked sa zacnu vytahovat prirovnania, necham sa stiahnut od temy. Dam si na to pozor. :worried:

"We must remember that in the end nature does not belong to us, we belong to it.” -Grey Owl
Survive with Confidence.
https://www.confidence.sk
https://www.strava.com/athletes/kenai

24.08.2019 - 12:46:17
01
tulenik https://www.mtbiker.sk/forum/post1514017.html#p1514017
Však má pravdu (len bod g som už vypustil). V skratke žiaden súd neurčí čo je karcinogénne a čo nie, neurčí čo vyvolalo rakovinu a čo nie. Ale v USA boli, sú, aj budú súdy podobného typu. Za druhé dávka robí jed a potkan nie je človek, dokonca ani orangutan nie je človek a určovať LD50 pre človeka je vedome nemožné, ale predpokladá sa že odchýlky nebudú v desiatkach rádoch. Najlepšie články sú, že vedci (americký ako inak) zistili že látka X napríklad v energydrinkoch spôsobuje rakovinu. A keď človek naozaj prečíta štúdiu, jej metodiku a závery vedcov, kde sami poukazujú nedostatky v metodike, a že výsledky len naznačujú, že tam môže byť kauzálna súvislosť. Bodaj by nie, keď skúmanú látku (aj bežnú) podávajú v takej koncentrácii a množstve v prepočte na /kg potkana s ktorou sa človek nikdy nestretne kým to nebude vedome piť na litre každý jeden deň. Vedci to vo svojej štúdii aj priznajú, len bulvár vždy hodí jednoznačný titulok...

Ale pôvodne som si tu chcel niečo prečítať o cesťákoch :lol:

"Synku, při kažké sportovní akci není důležité jestli vyhraješ nebo prohraješ, ale jak moc se opiješ." Homer Simpson
"Ak je pivo vo vychladenom pollitri nie si alkoholik, ale fajnšmeker." Homer Simpson

27.08.2019 - 16:27:10
01
Čaute. Chcel by som poprosiť o radu prípadne odporúčania pri výbere prvého cestného biku. Do užšieho výberu som zaradil:
https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/cestne-bicykle/ctm-blade-30-matna-cierna-modra-model-2019.html
https://www.canyon.com/cs-sk/road-bikes/endurance-bikes/endurace/endurace-al-7.0/2176.html
Čo vy na to?

  04.09.2019 - 15:36:43
  00
  Za mňa prísť, sadnúť a vyskúšať, či ti sadne rám. To je najdôležitejšie.
  04.09.2019 - 16:26:42
  01
  No veď toto. Vyskúšať Canyon je celkom problém. CTM som skúšal a je v pohode ale rád by som skúsil aj ten Canyon ale neviem kde.
  04.09.2019 - 17:14:19
  00

  Výber z produktov

  Prejsť do shopu
  keyboard_arrow_up